Финансовият министър Симеон Дянков и шефът на агенция "Митници" Ваньо Танов обявиха, че започват проверки за фиктивен износ на горива в средата на годината. Официални резултати от тях не са обявени. |
За 2011 г. митниците са възстановили за износ на горива общо 173.4 млн. лв., става ясно от предоставена от агенция "Митници" справка. През 2010 г. възстановеният акциз е 466.9 млн. лв., но от тази сума трябва да се приспаднат около 96 млн. лв. забавени плащания от 2009 г. Така само за година върнатите обратно суми на износителите са с близо 200 млн. лв. по-малко.
Това се случва на фона на продължаващ ръст на износа на горива - и за ЕС, и за трети страни, за които важи режимът за възстановяване на акциз. Износът на горива през 2011 г. възлиза на 4442.5 млн. лв., или с 41.5% над 2010 г. Износът расте и количествено - с 13.3%, и по стойност - експортните цени са се вдигнали с 24.9%.
От агенция "Митници" не предоставиха информация за компаниите, при които има намаление на възстановения акциз. "Агенция "Митници" успя да ограничи фиктивния износ при бункироването с промени в нормативните документи и това дава резултат", коментираха запознати, пожелали анонимност. При бункироването горивото се представя като зареждане на кораби, за да ползва възстановяване на акциз, а после се връща за вътрешно потребление. Повишени са и изискванията за доказване на износ извън зареждането на кораби, за да се предотвратят случаите, в които горивото се изнася за съседни държави като Турция, а после се връща обратно през Гърция за България.
Натискът на държавата върху фиктивния износ на горива стана публичен в средата на миналата година, след като шефът на митниците Ваньо Танов и финансовият министър Симеон Дянков обявиха, че започват проверки. За масиран контрол предупреди по-късно и премиерът Бойко Борисов. Официални резултати от тези проверки не са обявявани. Чрез фиктивен износ се източва не само акциз, но и ДДС.