:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,526
Активни 800
Страници 20,091
За един ден 1,302,066
Писмо от “България” 1

Еквадорска история ІІ

Димитри Иванов
РЕЗЮМЕ: Това писмо е продължение на предишното, в което започнах да разказвам какво "Шеврон" и други компании причиниха на Еквадор и на други страни. Някои думи изписвам на латиница за улеснение на читателите, които сверяват фактите ми с източници на латиница. Радвам се, че те се съмняват в моите факти. Самият аз обичам да цитирам: "Съмнявай се във всичко!". Край на резюмето.



На 15 октомври 2000 г. "Шеврон" купи "Тексако". На 9 октомври 2001 г. сливането на двете компании (the merger) бе официализирано. На 9 май 2005 "Texaco" стана "марка" под шапката на "Chevron Corporation". Подробности не помня, пък и не искам да си затлачвам писмото с подробности. Те не са някаква тайна, която аз да разкрия; всеки, който се интересува от тях, може сам да си направи справка.

Еквадорците казаха: "Chevron" ли е, "Texaco" ли е, "Occidental" ли е, който ще да е - да си плати за опустошаването и за отравянето. Опустошаването и отравянето бяха налице. Еквадорската джунгла беше прорязана от просеки за камиони, кранове, сонди и друга голямогабаритна техника. От сондажите петролът бе тръгнал по ручейчета, вливащи се в потоци, вливащи се в реки. Около сондажите имаше петролни локви, край които децата играеха, а майките им се опитваха да използват петрола от локвите за отопление или за готвене заради прословутите 333 процента (ще ги обясня по-нататък тези 333 процента). Разливите, които наричам "локви", причиниха заболявания: обриви и тумори, включително злокачествени, сиреч рак. "Шеврон" каза, че не била виновна за екологичната поразия и няма да направи нищо за възстановяване на природната среда. Няма да поеме дори разходите за лечение на децата, заболели от рак.

Тези неща масмедиите в "свободния свят" ги премълчаха. Единствена "Пренса Латина", която аз продължавах да следя, съобщаваше за тях, но на "Пренса Латина" централата й е в Хавана, Куба; поради това аз бях предубеден, преглеждах нейните емисии колкото за сведение, мислех си, че "Пренса Латина" преувеличава с пропагандна цел. Излезе, че не било така.

Латиносите, които бяха идвали вкъщи с техните китари, ми бяха обяснили, че си голям наивник, ако си мислиш, че можеш да осъдиш "Шеврон" или която и да е друга от мегакомпаниите. Те имат най-обиграните адвокати, най-скъпите юридически съветници и какъвто и арбитраж да търсиш, те теб ще осъдят, не ти тях.

Сещам се за един дребен, микроскопично дребен случай, но микрокосмосът е като макрокосмосът, казват физиците, сравнявайки атома със слънчевата система. Пък аз казвам, че има "макро и микропаразити". Вярно, случаят, за който се сещам, не е със "Шеврон". Той е със "Шел". Но ще го разкажа, понеже го знам от първа ръка. Ето го:

Едно време в много домакинства по света, включително в България, имаше шевни машини марка "Singer". Качете се на тавана или слезте в мазето и вижте няма ли там шевна машина "Singer", на която е шиела баба ви. "Singer" не бяха електрически, а ръчни или крачни. Като всяка машина и те трябваше да бъдат смазвани. Имаше едно тънко масло, на което му казвахме "вретенно", и с него си промивахме двигателя на автомобила, преди да му сменим маслото. Не знам защо правехме така, имало ли е смисъл да го правим или толкова ни е бил акълът, но го правехме. Та един човечец купил барел с вретенно масло "Шел". С него напълнил не знам колко хиляди ампулки и почнал успешно да ги продава в Европа като смазочно масло за шевни машини.

"Шел" бълха го ухапала. Но адвокатите на "Шел" тръгнали да разорят човечеца заради гяволъка. Старите адвокатски хиени на "Шел" казали на младите хиени да не смачкват човечеца, щото такова издребняване ще е "bad publicity" (лоша реклама) за "Шел". Тази микроскопична историйка е със щастлив край.

На Еквадорската история не знам дали ще й е щастлив краят. На 15 февруари 2011 г. Еквадор осъди "Шеврон" да му плати $8,6 милиарда, но "Шеврон" обжалва в US съд и не ги плати и осъди еквадорците за изнудване (extortion). Случи се каквото ми бяха обяснявали латиносите, които жена ми водеше вкъщи и те идваха с техните китари. Те ми бяха обяснили: "Не можеш да осъдиш транснационален гигант. Той е по-силен от теб, а правото е на страната на по-силния".

Искове към макрокомпаниите, опустошаващи тяхната природа, имаха и други латиноамерикански страни, но нямам място да ги изредя всичките, а да си призная и не мога, понеже случаите не са един и два. Запомнил съм три ключови думи: "дерегулация", "брайберизация" и "IMF-riot". Дерегулацията няма да я обяснявам; всеки знае що е тя.

Stiglitz, Summers и Rubin бяха икономически съветници на US президента Бил Клинтън. Клинтън не слушаше нобелиста Stiglitz, който оспори свирепия пазарен екстремизъм и фундаментализъм, а слушаше Summers и Rubin, които пък слушаха Goldman Sachs. После Rubin успя да разкара Stiglitz от длъжността Chief economist на Световната банка. От всички фалирали страни - от Етиопия до България - МВФ и Световната банка искаха дерегулация и приватизация, които бяха ачик "брайберизация".

Stiglitz измисли думата "briberization". Уж съм преводач, а не мога да преведа "briberization". Ако ви хрумне сполучлив превод на "briberization", моля, кажете ми го.

През 1999 г., когато еквадорските банки бяха "дерегулирани", парите се стопиха като по магия. Нямаше никаква магия. Банките бяха "източени", както казваме сега на български. Депозитите, "авоарите", както казвахме едно време, бяха прехвърлени в банки извън Еквадор, голяма част от тях в Маями (не знам защо в Маями, Флорида). Във всеки случай спестяванията на еквадорците изчезнаха "яко дим".

По-страшното бе, че МВФ насили еквадорското правителство да поеме дълга на фалиралите банки. За да стане това, еквадорците трябваше да понесат според МВФ повишаване на цените на течните горива с 66 до 92%, на електричеството с 50%, орязване на пенсиите и повишаване на цената на бутилирания газ с 333%. Не знам защо на електричеството с 50%, а на бутилирания газ с 333%. Знам, че тъкмо тези 333% направиха да прелее чашата на търпението. Избухнаха бунтове, понеже еквадорките готвят на бутилиран газ. Еквадорките трябваше да плащат и да спасяват банките. Препоръката бе да се действа твърдо. Полицията наби еквадорките.

Но и това, според мен, не бе най-страшното. Най-страшното според мен бе, че бунтовете бяха не просто потушени. Те бяха предвидени. Дори планирани. Нарекоха ги "IMF-riots".

"IMF-riots" имаше в Гърция и другаде, но няма да се връщам към предишни мои писма.

Едва сега ще се осмеля да споделя моя мисъл. То не е мисъл. То е обратното на мисъл. То е недоумение. Недоумявам защо САЩ подклаждат "левичарство" и "комунизъм". До 1959 г., когато свали Батиста (марионетката на US мафията), Фидел Кастро не беше комунист. САЩ го притиснаха. Принудиха го да търси протекцията на Москва и тогава Кастро стана комунист.

Еквадор бе притиснат от силна комбина: Световна банка, МВФ, "Шеврон" и "Occidental". Еквадорският президент Паласио (Palacio) отказа да ореже здравеопазването, за да спасява банкерите. Президентът на Световната банка Paul Wolfowitz, опиянен от "победата" на САЩ в Ирак, отряза Еквадор от световните капиталови пазари. Адвокатската къща на Хенри Кисинджър издири за предявяване на Еквадор акции от еквадорската жп компания от първата половина на ХХ век, когато се основавала еквадорската жп компания.

Но еквадорският финансов министър Rafael Correa си имаше приказката с Кастро, с идващите на власт и нетърпящи повече "северноамериканските макропаразити" бразилци, аржентинци, боливийци, венесуелци и други латиноси. През 1999 г., зад гърба на еквадорския президент Паласио, Rafael Correa взе от Hugo Chavez (венесуелския президент) четвърт милиард и изтегли Еквадор от бездната като с въже. Като с каиш. Correa значи "каиш" или "колан", обясняваше ми "Дори", моят учител по испански, който преведе "Дон Кихот".

През декември 2006 г. еквадорците избраха Correa за президент. В изборите каишът Correa наби десния си опонент, на когото бяха заложили САЩ и макропаразитите. Предизборният девиз на Correa беше: "Няма да отстъпим пред "the twisted sisters" "Седемте сестри" бяха петролните компании, когато Еквадор още нямаше железница. Не разбрах защо Correa ги наричаше the twisted sisters, но еквадорците го разбраха и гласуваха за него. Тогава, през 2010 г., US службите организираха пуч. Превратаджиите упоиха Correa с газ и го отвлякоха. Еквадорците масово се надигнаха и освободиха Correa.

Засега проучването и добивът на шистов газ са по еднакъв метод; те са еднакво непредсказуеми какво ще предизвикат. Не им вярвайте на българските политически продажници, дето казват "Нека само проучим, за да знаем можем ли да диверсифицираме източниците на енергоносители."

Но не мислете, че само US транснационали като "Шеврон" застрашават българската природа. Русия има дялово участие в разработки на US технологии за проучване и добив на шистов газ. Да не мислите, че руските олигарси ще пощадят българската природа. Още по "съветско време" България съсипваше природата си по съветски проекти като "Кремиковци" и пр.

Сега руският гигант "Роснефт" щял да разработва арктическия шелф заедно с "ЕксонМобайл", бил казал Владимир Путин в Москва след среща на двете компании. Русия можела да участва в проучванията за шистов газ. За това "стратегическо сътрудничество" Русия можела да вложи до 500 млрд. рубли (17 млрд. долара). Споразумението предвиждало $3,2 млрд. инвестиции за проучване на находища на нефт и газ от Карско море на север до Черно море на юг.

Защо само аз виждам, че към златната ни Добруджа и към затвореното ни Черно море, освен "Шеврон", посяга и Русия? Защото .. "In vino veritas". Наздраве!



Jusautor DI copyright

226
31476
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
226
 Видими 
24 Април 2012 19:10
Най-после !


микро и макромутри.

Припомнете си ...

http://www.youtube.com/watch?v=2TReKZZtOvU&feature=related

Дори и езика ...

Чакаме гости !
24 Април 2012 19:18
Защо само аз виждам, че към златната ни Добруджа и към затвореното ни Черно море, освен "Шеврон", посяга и Русия? Защото .. "In vino veritas". Наздраве!

Това - за виното - го приемам. Но другото - за Русия-
24 Април 2012 19:23
Недоумявам защо САЩ подклаждат "левичарство" и "комунизъм".


Защо недоумявате, г-н Иванов, че те го подклаждаха, че и финансираха още в зората на 20 век /ВОСР/. Абе все на чужди територии обича нашия нов Голям брат да си прави експериментите, да си води войните и да се разпорежда...
24 Април 2012 19:29
Самият аз обичам да цитирам: "Съмнявай се във всичко!".


Верен ли сте на цитата? (Без редакция.) Например за саксаулите в Америка или историческото речение на Сашата Вертински?
24 Април 2012 19:32
за „ брайберизацията", не знам, щото икономическите нАуки не са ми много ясни - хубаво ми звучи "рушветизация на икономиката", или "подмасова приватизация". То подмасовата приватизация си е стар български икономически термин от зората на демокрацията.
24 Април 2012 19:34
Вретенно масло. Идва от spindle oil
24 Април 2012 19:34
Четох приказки на детото тия дни. В една от версиите на български за Хензел и Гретел пишеше че родителите им нямали пари да ги хранят та затова ги завели в гората.
Та така с тая икономика на орязване - Хензел и Гретел в гората. Иначе ни казваха че това бил "цивилизационния избор"!
24 Април 2012 19:37
ДИ, отново .
24 Април 2012 19:39
... Не разбрах защо Correa ги наричаше the twisted sisters ...
Сериозно ?

Като "briberization" !

24 Април 2012 19:42
...макропаразити...
Сполучливо лексикално попадение... И нещо като допълнение... Ето цитат от договора, който Световната банка (здравейте, г-н Дянков... ) налага на Еквадор, давайки им "рецептата" за "излизане" от кризата, в която я бяха набутали продажните управляващи: "Електрическият съвет на заемополучателя ще публикува тарифи... при по-големи ПРЕДЕЛНИ разходи за генериране, пренос и разпределение на електричеството, изчислени чрез метология, която е ПРИЕМЛИВА ЗА БАНКАТА". Та така... Както казваше Желязната лейди "Ако искате да конфискуване икономиката на една държава, хванете я за ... крушките"... За кой ли път ще цитирам Грег Паласт: " Приватизирайте" и "дерегулирайте" обществените услуги, започвайки с електричеството, телефоните и водата, и останалата част на икономиката скоро ще бъде принудена да приеме свободно-пазарния пенкилер на икономиката на "предлагането". Ако страната не се съгласи доброволно, Световната банка, държейки достъпа й до кредитните пазари в ръцете си, ще наложи "методология" за ценообразуване и приватизация, "приемливи за Банката" и нейните акционери...
24 Април 2012 19:57
...Недоумявам защо САЩ подклаждат "левичарство" и "комунизъм". До 1959 г., когато свали Батиста (марионетката на US мафията), Фидел Кастро не беше комунист. САЩ го притиснаха. Принудиха го да търси протекцията на Москва и тогава Кастро стана комунист...

Въпрос на терминология, Джимо, нищо повече. Аналогочни съдби в по-новоте време имаха Саддам и Осамата, ама никой вече не ползваше изтърканите понятия - вече речника беше "обогатен" с "демократизация", "диктатор" и накрая - "теророизЪма" - вечното оправдание за всяко щатско обсерване по света....
За статията,
24 Април 2012 20:04
Написаното звучи страшно. Финалното намесване на Русия мисля, че е застраховка автора да не бъде упрекнат в антиамериканизъм или русофилство. Пагубното отношение към природата в миналото бе по-скоро поради технологично несъвършенство и "зелената идея" бе в зародиш, докато днес причините са други. Димитри ги е назовал.
24 Април 2012 20:12
Изпонаподкупване ми дойде отнякъде, ДИ

P.S. Ъ! Сетих се откъде - изпонасиране беше, да прощавате. А може би ... изпонадупване. Види се, още трябва да се мисли.
24 Април 2012 20:21
.
24 Април 2012 20:37
бил казал Владимир Путин в Москва след среща на двете компании. Русия можела да участва в проучванията за шистов газ. За това "стратегическо сътрудничество" Русия можела да вложи до 500 млрд. рубли (17 млрд. долара).

вярно.
така каза Владимир Путин.
и не "Русия можела да участва в проучванията за шистов газ", а Русия ще да участва в проучванията за шистов газ
24 Април 2012 20:39
Защо само аз виждам, че към златната ни Добруджа и към затвореното ни Черно море, освен "Шеврон", посяга и Русия?
Че то към златната ни Добруджа кой ли не посегна през последните 150 години? А Черното ни моренце не е само наше. А нашия бряг кой ни го осра?
24 Април 2012 20:53
Защо само аз виждам, че към златната ни Добруджа и към затвореното ни Черно море, освен "Шеврон", посяга и Русия?

Защото и рубладжиите, и доларджиите са една и съща пасмина микропаразитища.

А иначе констатацията е напълно вярна - освен Шеврон, концесия за дупчене на Добружда имаше и още едно дружество. Чие дъщерно беше помните ли?
Но на доларджиите им е крайно лесно и удобно да обявяват всеки разномислещ за рубладжия (и обратно).
24 Април 2012 20:57
Франсетата го наричат с простичкото и разбираемо дори за нас корупция.


По-елегантно е, но пък е по-всеобхватно от рушветизация.
24 Април 2012 20:59
.
24 Април 2012 20:59
Нормално си е и едните, и другите да подкрепят неща, от които се вадят - или правят - много пари.

Само за нас все изглежда ненормално, защото не знаем как се прави.
24 Април 2012 21:01
.
24 Април 2012 21:02
Ама как така та той пцува Матушката та Той
пцува СССССССССударя наш?
Да не би нещо да се е обърнала политиката ааааа???
Кажете бе --и ние сме Патриоти
и ние знаем кога требе УУУУУУУУУУУУрррааааа
и кога долу Сатрапа да викаме!
АмА‌ ХА Патриоти!
24 Април 2012 21:07
Аналогочни съдби в по-новоте време имаха Саддам и Осамата,

А истината е, че в Латинска Америка се появиха нови лидери, които свиха сърмите на СБ и МВФ, духнаха под опашките на еврейските банкери и градят едно съвсем различно бъдеще.
Т.е. има прецеденти.
Има държави, изправили се на крака след цунамито на пазарния фундаментализъм на Уол Стрийт.
24 Април 2012 21:08
Английската дума корупция на български се превежда прекрасно с думата поквара, не виждам защо използваме чуждица, когато нашата дума е по-силна и по-точна.
24 Април 2012 21:13
А нашия бряг кой ни го осра?
В нас си е проблемът,в нас.Ама е много по-лесно е да се делим на отбори и да се псуваме.Все някой ни посягал,ми ще ни посягат,като сме к#рви и се държим като такива.Като ни е излязло име-посягат ни,не ги пляскаме през ръцете и после ни го вкарват,та така-150 г.
24 Април 2012 21:13
То е недоумение. Недоумявам защо САЩ подклаждат "левичарство" и "комунизъм".

Не, не мисля, че подклаждат.
Говорих си преди няколко месеца с две юпита, нашенчета.Съученици на дЕцата, едното е в Лондонското сити, другото на Вол Стриит.
Имаше настроение в компанията и не пропуснах да ги питам - "Що тъй с тез банки бе дЕца, не ги ли разбират че ще предизвикат хаос"?Единодушно и простичко ми отговориха - бе...много добре даже се знае, ама нъмбъра е такъв, че се дава газ до ламарините и всеки вика - ох, край и таз сделка да мине...и още една, хайде последна, я да видя...абе пропадаме, ама я все пак да пробвам..."И оказва се така е от низшия брокер до Президента.В различни мащаби разбира се.Нещо от сорта изглежда е с "подклаждането" - и това ще понесат, а айде още един път, дай още...още...айде ощеее...айдееееееййй!
Тъй ДИ ми се вижда и на мен.
Та и с Добруджа тъй - няма да мирясат.Ще пробват, ще опитват, ако ги изгонят едни - други ще сложат, през правителство, през парламент, чрез подлоги...днес постнах 1990 г. скакалците на "екомитинги" как се манипулират и влияят на решения против мамковината, утре пак ще ги използват - може би не точно тях, а наследниите им да поскачат малко, че шистовия газ е "важен за нас като слънцено, въздуха и водата..."-даже им го препоръчвам за...как се казва-мото ли?
Читаво е, пък - кой ти гледа там за оригинала!
Ммда!Няма да се откажат, докато не откажем по някакъв начин всеки управник който се появи - да къндисва на тези опити.Най мекия начин който ми идва на ум за това е - пъндиз за дръзналия да се подиграва с матряла.
Нека почнем от най лекото-нъл тъй!
И - да градираме ако се наложи.
24 Април 2012 21:16
И си кара автора, както той си знае, втората част от приказката като първата--постна откъм факти. Та пак не ми беше обяснено--какво точно е сторил Шеврон в Еквадор? И как го е сторил--Тексако и местните са имали "joint venture" . Местните са имали дял от 62%. След 1992 Тексако спира операции в Еквадор, 2000 година Шеврон купува Тексако. Дори и Тексако да е било същинска "Империя на Злото" в Еквадор до 1992, къде го набърква Димитрий Шеврон тука. Знам, Шеврон е по актуално звучащ, и по му изнася на аврора....Требе да се пазят Руските интереси у БГ, да се разправя как Шеврон видите ли бил сторил еди какво си. Айде некой да ми каже кои факти показват че Шеврон Е НАПРАВИЛ СИТЕ ТИЯ ПОРАЗИИ в Еквадор?
24 Април 2012 21:16
.
24 Април 2012 21:18
.
24 Април 2012 21:18
24 Април 2012 21:19
Английската дума корупция на български се превежда прекрасно с думата поквара, не виждам защо използваме чуждица, когато нашата дума е по-силна и по-точна


И още силни думи имаме за случая.
Пачавра, парцал демек, бля...
24 Април 2012 21:20
"Тексако"/"Шеврон" са хищници, които напълно съзнателно отравят част от Еквадор. По същия начин и без да им мигне окото, биха отровили и България, и "самия" Тексас. В това не следва да имате ни капка съмнение. Обърнете обаче внимание на следните факти:
1/ "Тексако" добива еквадорски нефт в съвместно предприятие, в което има 33%, а 67% са на държавната "Петроеквадор". Абсолютно всичко, което са правили американците, е правено с благословията и едновременно с държавата Еквадор. Освен това, през 1992 г. държавата Еквадор изкупува дела на "Тексако" и в следващите пет години, вече като 100% държавна компания, изкопава в джунглите и пълни с отрова над 1000 нови токсични ями - повече, отколкото заедно с янките за предишните двадесет години;
2/ Съдебните дела срещу "Тексако"/"Шеврон" започват след оттеглането им от Еквадор и се водят само срещу тях, но не и срещу "Петроеквадор", нито срещу държавните контролни органи, които са разрешавали всички безобразия и са одобрявали всички престъпления. Нещо повече. Исковете срещу "Тексако" първоначално са внесени в американски съдилища, но "Тексако" и по-късно "Шеврон" водят 9-годишна съдебна битка делата да се водят в Еквадор. Водят я и я печелят с пълната убеденост, че няма еквадорски съд, който да ги осъди затова, че са спазвали законите на Еквадор и като младши партньор на еквадорската държавна компания. Груба грешка, заради която ще плащат.
Казвам всичко това, за да не забравяме, че транснационалните корпорации не са най-големият "зложелател" на хората. Техният най-последователен и неумолим враг е държавата, винаги държавата. Помнете това и си отваряйте очите!


24 Април 2012 21:24
Та пак не ми беше обяснено--какво точно е сторил Шеврон в Еквадор?...
Ми потърси самичък... Всичко сдъвкано ли искаш?
Ето нещо по въпроса - Натисни тук
24 Април 2012 21:25
Мисля, че продължението не внася нищо ново и първата част каза каквото имаше да казва, а можеше и да включи детайлите на втората. Димитри - нима не знаеш, че на някои и сто Еквадорски истории не променят мнението? Причини бол...
24 Април 2012 21:30
Техният най-последователен и неумолим враг е държавата, винаги държавата. Помнете това и си отваряйте очите!

Ахъ!
Демек, преведено на наша територия, Шеврон вика -Нйеее, ни щем да дупчим, съкън , а Боку като се е заинатил - ша додити вашта ма.. и докато не надупчите Добруджа като ементал - нема'а си тръгвате!
24 Април 2012 21:31
Letec,
Стига с тоя Паласт бе разказвач до разказвача се наредили тука. Двамата другари са ти го казали точно и ясно.
И аз ще ти повторя моето мнение--Шеврон НЕ Е ДОБИВАЛ ПЕТРОЛ В ЕКВАДОР!!!! Тексако е добивало. Ама за тебе и Димитрито тва нема значение. Защо ли?
24 Април 2012 21:35
Пък на други машина за тестване H2S им се вижда като корабен двигател
Drug, търсим лаборант щото един от моите се пенсионира, ако имаш некой наум, казвай. Не се бъзикам, да знаеш.
Лаборант, не корабен механик
24 Април 2012 21:37
.
24 Април 2012 21:37
- авторът пита за превод на briberization, не на corruption

Поквара
И не говори от името на автора, освен ако не си самия той, а?!
24 Април 2012 21:40
"Водят я и я печелят с ясното съзнание, че няма еквадорски съд, който да ги осъди затова, че са спазвали законите на Еквадор и като младши партньор на еквадорската държавна компания. Там им е грешката.
Казвам всичко това, за да не забравяме, че корпорациите не са най-големият зложелател на хората. Техният най-последователен и неумолим враг е държавата, винаги държавата. Помнете това и си отваряйте очите!"
***
Що ми се струва, че Димитри в случая пише след свършен факт - имам предвид печално прЕдадения златодобив, като предвестник на далаверите с Белене, чистовия газ, черноморските сондажи и т.н. При какви смехотворни условия и благодарение на нашенските царедворци. Баба ми казваше: "Каквото сам си направиш..." Да, де ама приказката за независимост предеше на 10 ноември. Днес вече делото на давещите отдавна не е в техни ръце. А написалият горната извадка е в голяма грешка. Не държавата е най-големият серсемин, драги, а брайберизираните политици. И понеже нашенски Кореа не се види на хоризонта, нека затрием държавата...


24 Април 2012 21:40
... Stiglitz измисли думата "briberization"...
= изпонаприподкупвам...
24 Април 2012 21:40
Стига с тоя Паласт бе

Що, пречи ли ти нещо? Ако го прочетеш, може и да разбереш нещо по въпросите, които задаваш... Ако ти отърва на концепцията...
24 Април 2012 21:44
Превода естествено е само един - приберизация. Близко е по звучене, отразява и носи цялата енергия и смисъл на briberization.
24 Април 2012 21:44
Letec,
взех та се зачетох в Паластовото интервю. Ми то голем смях бе
Цитирам думите на Еквадорското президент от твоя линк:

GREG PALAST: And they blame your oil company. They say it’s your fault.

PRESIDENT RAFAEL CORREA: That is not true. Of course, our oil company has also done a lot of damage in the rainforest, but it is very clear that the problem comes from the ChevronTexaco period, OK?—Texaco period, because at the beginning it was just Texaco, so there are a lot of evidence about that.

дори и Еквадореца признава как Тексако е копало, само Димитрий вика--Шеврон та Шеврон
а, и много ме кефи как президентчето бика как "знаем как и нашата компания е правила поразии, АМА ПРОБЛЕМА Е ШЕВРОН "
Еквадорската компания не мое да е проблема! Нищо че 10 години след Тексако те сами си копаят там
24 Април 2012 21:54
crossfit75
24 Апр 2012 21:31
И аз ще ти повторя моето мнение--Шеврон НЕ Е ДОБИВАЛ ПЕТРОЛ В ЕКВАДОР!!!! Тексако е добивало. Ама за тебе и Димитрито тва нема значение. Защо ли?
И за мене няма значение.
И да ходят да си дупчат свойте задни.. дворове.
А ако и вие имате мераци - също ...
24 Април 2012 21:56
Е-е-е, голям смях, вярно... Като оня виц, дето един търсил Енергото, пък попаднал на Топлофикацията... Не искайте от автора цялата история, цялата истина... Това е есе, не е журналистическо разследване... Есето е литература. Разследващият журналист намери и публикува конфиденциалния план " Програма за структурно приспособяване на Еквадор" на Световната банка. Ние можем да тълкуваме както можем... И с каквото имаме под шапките...
24 Април 2012 21:58
Рenteodor 24 Април 2012 21:44 Има хляб в предложението Ви. Като латино-американска реалия на РМД - разбойническо-мениджърско доразграбване... и РМП - разбойническо-мениджърска примъквация ...
24 Април 2012 21:58
.
24 Април 2012 21:59
24 Април 2012 22:06
Контесо, знам какво пише автора, обаче очевидно ти не следиш какво пиша аз.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД