:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,013
Активни 644
Страници 27,578
За един ден 1,302,066
Консулт

Изричен отказ е спасението от наследствени дългове

Все по-чести стават случаите, в които се появяват проблеми на наследници с дългове на техните наследодатели. Много често хората не знаят как да реагират, когато се окаже, че те не само няма да получат нищо, но и всъщност може да се окаже, че ще трябва да плащат чужди кредити, заеми, всякакви други задължения. Наскоро станаха известни няколко случая, в които дори деца се оказват в тази роля. Затова и изобщо не е без значение човек да се запознае с правилата, които могат да го спасят от много проблемни ситуации. Било то ако е в ролята на наследника или пък е в ролята на законен представител на непълнолетен, т.е. на лице до 18 години.

Ако човек е навършил 18 години и наследява, то в този случай решението с дълговете е сравнително лесно и чисто. Ако има и най-малкото съмнение, че може да има повече дългове, отколкото имущества за получаване, то е най-добре да се пристъпи към изричен отказ от наследство. Това е законово заложена възможност всеки наследник да заяви, че не иска нищо от наследството, и по този начин, най-грубо казано, да се отърве от всичките възможни тежести и проблеми, свързани с него. На практика отказът от наследство представлява едностранно волеизявление на наследник с цел да бъде прекратено правото му на наследяване. За целта той трябва да направи писмено заявление за това до районния съд, в района на който е открито наследството. Законът не определя, че този отказ трябва да има някаква нотариална форма и дори не предвижда нотариална заверка на подписите. За разлика например от отказа за собственост, където е задължително да има такава заверка. За по-голяма сигурност обаче винаги е добре да се направи такова заверяване и при отказа от наследство. Самото заявление до съда се вписва в особена книга. В никакъв случай не е необходимо съгласието на останалите наследници, за да е валиден отказът на който и да е от тях. В същото време частта на отреклия се уголемява дяловете на останалите наследници. Необходимо е да се знае, че отказ, направен под условие, за срок или за част от наследството, е просто недействителен. Това означава, че след като един път човек се отрече, после няма връщане назад. Например не може някой наследник да заяви, че се отказва от наследството, ако в него има много задължения, или пък че се отказва само за една година и т.н.

Важно е да се знае и още нещо. Според чл. 56 от ЗН кредиторите на лицето, което се е отказало от наследството, могат да искат унищожението на отказа в своя полза, доколкото не могат да се удовлетворят от имуществата на наследника. Този иск може да се предяви в едногодишен срок от узнаването за отказа, но не по-късно от три години след отказа. Макар и труден за реализиране и като възможност, а и във времето, то този иск, риск и възможност съществуват. Това означава, че в даден момент, но не по-късно от 3 години от отказа, може да се появи кредитор на наследодателя и да поиска да бъде унищожен този отказ, така че той да си получи дължимото. Шансовете му да успее в съда обаче не са много големи. Затова по правило отказът е добър вариант, за да не се поемат евентуални или реални налични дългове на наследодателя.

Малко по-сложно е положението с наследниците, които все още са непълнолетни. Те има законни представители, които обичайно са родителите, но биха могли да бъдат и дядо и баба, други роднини, социалните. В чл.130 от Семейния кодекс е записано, че родителите управляват имуществото на детето в негов интерес и с грижата на добър стопанин. Пак там е отбелязано и че извършването на действия на разпореждане с недвижими имоти, с движими вещи чрез формална сделка и с влогове, както и с ценни книги, принадлежащи на детето, се допуска с разрешение на районния съд по настоящия му адрес, ако разпореждането не противоречи на интереса на детето. Или иначе казано, дотук може да се приеме, че родителят може да отиде в районния съд и да поиска разрешение да се откаже от наследство от името на детето.

В чл.130 обаче има четвърта алинея, която гласи: " Дарение, отказ от права, даване на заем и обезпечаване на чужди задължения от ненавършило пълнолетие дете са нищожни." И тук съдилищата приемат, че правото на наследяване е сред тези прави и независимо че примерно детето няма да получи нищо освен хиляди левове кредити, то приема, че нито то, нито родителят, нито самият съд могат да разрешат отказ. Нещо, което, първо, не е много коректно, и второ, очевидно има нужда от тълкуване от Върховния касационен съд или законодателно решение, с което да се даде изрично право на детето чрез законния представител да може да се отказва от наследство.

Мнозина смятат обаче, че решението в случая с непълнолетните е приемането на наследството по опис. Според чл. 60, ал.2 от Закона за наследството "наследникът, който е приел наследството по опис, отговаря само до размера на полученото наследство". На практика това означава, че от него не може да се търси повече, отколкото е получил.

Приемането по опис също се заявява пред районния съд, писмено в тримесечен срок от узнаването, че наследството е открито. Този срок може да бъде удължен с още три месеца от самия съд. Важно е да се знае, че приелият по опис не може да отчуждава наследени недвижими имущества до 5 години от приемането, а движимите - до 3 години. Освен с разрешение на районния съд. Ако не спази това - то тогава ще отговаря за задълженията на наследодателя неограничено.
3
21754
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
02 Май 2012 00:27
Това означава, че в даден момент, но не по-късно от 3 години от отказа, може да се появи кредитор на наследодателя и да поиска да бъде унищожен този отказ

Тука работата нещо замазана ми се види .
Афтура, молим да обърнете внимание при бъдещата четвърта редакция, не че нещо, тоъ въпроса шъ става все по актуален .
http://www.segabg.com/article.php?issueid=2514&sectionid=31&id=0001701
http://www.segabg.com/article.php?sid=2009111100040001401
02 Май 2012 09:15
Ако има и най-малкото съмнение, че може да има повече дългове, отколкото имущества за получаване, то е най-добре да се пристъпи към изричен отказ от наследство.

А не. Това твърдение е не само невярно, но и крие сериозни рискове. Как така правиш отказ от наследство "ако имаш и най-малкото съмнение"? Ами ако се окаже, че съмнението не се потвърди и че размерът на наследството надвишава размера на дълговете? Веднъж направен отказът не може да бъде оттеглен, т.е. това е крайна мярка с много сериозни последици и към нея не бива да се пристъпва "при най-малко съмнение". Авторът е сбутал накрая на консултацията най-добрата възможност, а именно приемане на наследството по опис. Това е правна възможност, която брани интереса на наследниците в най-голяма степен. Например, ако сте приели наследство за 20 000 лв., не може нито един кредитор на наследодателя да посегне на личното ви имущество над тази сума, за да удовлетвори вземанията си. Това дава и друго преимущество - вие запазвате качеството си на наследник и можете да се браните по съдебен ред срещу недобросъвестни кредитори. Давам пример - след смъртта се предявява запис на заповед, издаден от починалия и по реда на заповедното производство кредиторът се снабдява с изпълнителен лист и започва принудително изпълнение. Запознавате се с документа, въз основа на който е издаден изпълнителния лист и виждате, че това не е почеркът и подписът на вашия наследодател. Ако не сте направили отказ от наследството, можете да предявите иск в съда, да поискате почеркова експертиза и да докажете, че такова вземане няма. Правото да браните интереса си обаче отпада при отказ от наследство, защото вие ще сте изгубили качеството си на наследник. С една дума - отказ се прави само и единствено при пълна сигурност, че размерът на дълговете, надхвърля размера на наследството. При съмнение - приемане по опис.
02 Май 2012 13:27
Joan of Arc
Мерси за изчерпателното обяснение, защото прочитайки статията останах с впечатлението, че целенасочено се прави анонс и асоциация към отказа от наследство като по-добрата възможност.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД