Вътрешният министър Цветан Цветанов маха от шатра, монтирана върху червен камион, в ромската махала на Кюстендил. Усмихва се, говори, радва се на малките деца. Посещението не е инспекция на МВР шефа за реда в квартала, а агитация за частичния вот за общински съветници в града, който мина в неделя. "Гласувайте за нас", цитират го местните медии. Картината е показателна - задават се избори, вярно, частични. И това е само началото, можем да си представим какво ни очаква догодина, но проблемът тук е друг. В какво качество Цветанов агитира в махалата - нямаше съобщения да е излязъл в отпуск като министър дори и за ден. Цветанов продължава да оглавява предизборния щаб на ГЕРБ, както и да отговаря за интеграцията на ромите като шеф на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси. И тази му позиция
допълнително го поставя в конфликт на интереси
по отношение на изборните кампании. От БСП вече реагираха, че в махалата застъпници на ГЕРБ купували гласове по 100 лв., като са длъжни да осигурят по петима гласоподаватели. Цветанов пък бе цитиран да призовава ромите да не продават гласа си. Но тях това не ги интересува - в тоя бизнес са от години. За тях е важно да научат дали ще им бутат къщите и дали ще местят училището извън гетото. Няма информация какво е отговорил Цветанов, вероятно е уверил, че домовете ще си останат по местата, и сигурно е обещал светло бъдеще за всички деца.
Премиерът Борисов не видя нищо нередно в агитацията на вицепремиера и дори се пошегува, че Изпълнителната комисия ще го накаже заради червения камион. Присъствието на няколко министри в последните дни преди вота в Кюстендил пък обясни с това, че са там "за черешите", както правели всяка година.
Резултатът от министерския рейд не даде очаквания резултат - въпреки усилията ГЕРБ остана трета сила (наравно с ЛИДЕР) с четирима съветници от общо 37. По-интересното беше опазването на реда в ромската махала, където полицията дори "осигури пропускателен режим" за автомобилите, макар там да нямаше секции. Кметът Петър Паунов още преди време ги извади извън кв. "Изток". Интересни са също и тайнственото увеличаване на лицата в забранителните списъци, както и огромният брой застъпници - над 1000.
Частичните избори в Кюстендил дадоха старт на поредното предизборно ухажване на ромите, както и на поредното респектиране, както обича да се изразява Цветанов. Това ни чака до парламентарния вот догодина. Ще започне наддаването за ромските гласове, които на много места в страната са решаващи за избора на един или друг кандидат и за осигуряването на мнозинство. Лицемерно всички говорят колко е лошо вотът да зависи от ромите, но всички партии търгуват с тях.
Присъдите за купуване на вот се броят на пръсти. Оправданието, че престъплението е трудно доказуемо, пък е удобно, за да продължат злоупотребите. Засиленото полицейско присъствие в деня на изборите не може да реши проблема, както добре знаят и в МВР, защото алъш-веришът, събирането на личните карти и записването в тетрадката тръгват доста по-рано. Участниците в схемата не са трудни за откриване, всички ги знаят. Иначе как щяха да си вършат успешно работата? Пореден пример за това е информацията от Кюстендил, че има задържан, у когото са открити списъци с имена "на евентуални избиратели", както и че разполагал със сериозна сума пари.
Криминализирането на купуването на гласове преди години
не ограничи явлението
Сега Наказателният кодекс предвижда за престъплението до 5 г. затвор и глоба от 10 хил. до 20 хил. лв. До 3 г. затвор и глоба са предвидени и за продавача на глас, но с уточнението, че ако доброволно съобщи за престъплението, не се наказва. Кой се плаши от това? Само цената се качва заради по-високия риск.
Разбира се, отговорът на въпроса как да се прекрати практиката минава и през спора за интеграцията на ромите - все предъвквани теми. Плащането е изпитан вариант за набиране на поддръжници - не се чудиш каква идея да промотираш, за да събудиш интереса, не се замисляш какво си свършил, докато си на власт. Пито-платено. Пазарна икономика, която през годините ромите изучиха от кора до кора. Затова и мизата върви нагоре. А междувременно избори ще се печелят с все по-малък брой избиратели.