:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,184
Активни 733
Страници 27,749
За един ден 1,302,066

Административната реформа на министър Дянков е невъзможна и в легендите

Ако трябва да изпълнят новите изисквания за оценяване и определяне на заплатите, чиновниците следва да се занимават само с това
Снимка: Борислав Николов
Реформата на министър Дянков просто няма да се случи, а ако се случи, ще е пълна карикатура на идеята - справедливо възнаграждение на труда.


Тиканата силом напред от вицепремиера Симеон Дянков административна реформа много напомня на утопичния кръгъл затвор на Джереми Бентъм - Паноптикон. В центъра на кръга, в надзирателната кула, е административният началник, който във всеки един момент може да надзирава подчинените си, без те да знаят, че са наблюдавани. Началникът надзирател е въоръжен с купища нормативни документи и от сутрин до вечер е натоварен да следи кой и как ги изпълнява. Бонуси ще получат, разбира се, отличниците.

Подобно на проекта на Бентъм реформата на Дянков е обречена на крах. Тя просто няма да се случи, а ако се случи, ще е пълна карикатура на идеята - справедливо възнаграждение на труда. Предпоставките за предизвестения й провал са много, но на първо място - тоталната политическа развала в администрацията. Дянков явно си представя някакви идеални началници, които с комсомолски плам сбъдват идеите му. Реалността ни сервира съвсем различни хора. Калинки разни, шефове на АЕЦ-ове без никаква подготовка, шефки на агенции с висока самооценка за работата си, младежи без дипломи. Хора, завзели кулата на властта, в разрез с всякакви заклинания за професионално начало и справедливост.



Дори и идеалният началник обаче не би се справил



със задачите, които се очакват от него в реформата на Дянков. Измисленият модел на оценяване и заплащане на труда в администрацията е толкова тромав, че началниците в администрацията трябва да се занимават само с оценяване, ако искат да изпълнят купищата изисквания в новата нормативна уредба. В най-добрия случай ще се изпълняват формално, в най-лошия - от справедливостта няма да остане и помен.

Три вида оценки на няколко пъти в годината ще трябва да извършват началниците в администрацията. От 1 до 31 януари всички експерти в администрацията трябва да договарят с преките си началници индивидуален работен план с не повече от 7 цели за годината. Между 15 юни и 31 юли на съответната година трябва да има междинна среща с всеки служител, на когото да се прегледа изпълнението на целите, а през януари следващата година - заключителна среща. Всичко това се прави в името на годишната атестация, от която ще зависи дали основната работна заплата на съответния експерт трябва да се увеличи. Служителите ще се оценяват по петостепенна скала - изключително изпълнение, изпълнението надвишава изискванията, изпълнението напълно отговаря на изискванията, изпълнението отговаря не напълно на изискванията (забележителна формулировка!), неприемливо изпълнение. Каква точно да е оценката наред с изпълнението на индивидуалните планове, ще зависи и от демонстрираните от служителя компетентности. Списъкът с компетентности наподобява този за оценяване на учениците и на моменти звучи като виц - като например изискването "изразява се ясно в устна и писмена форма" и "прави убедителни и въздействащи презентации" (за висшите държавни служители). Други изисквания в реалността направо звучат противопоказно - като изискването "отстоява позицията си". Бумагите от годишното оценяване ще се контролират и подписват от контролиращ ръководител. Наред с увеличенията на заплатите атестацията ще влияе и на повишаването в степен - общо 6 степени за всяко от общо 28-те нива на основни заплати за различните длъжности.

Встрани от този контрол



четири пъти в годината ще тече и друг вид оценка



- за разпределяне на бонусите, които могат да са до 30% от общия фонд за възнаграждения. Тук на оценяване ще подлежат както отделните административни звена - основни и съставни, така и самите служители. От оценката на звената ще зависи кое от тях какъв дял от наличните пари за бонуси ще вземе, а от оценката на служителите - кои от тях ще получат добавка към заплатите за постигнати резултати. Скалата за оценяване е четиристепенна, а във вътрешните правила за заплатите могат да съществуват подстепени. Встрани от тези бонуси за добри резултати началниците ще дават и добавки за привличане и задържане на чиновници на особено значими позиции. Кои са тези особено важни позиции,ще се решава всяка година и работещите на тези щатове ще получават постоянен месечен бонус към заплатата си, встрани от бонусите за постигнати резултати. Самите бонуси за постигнати резултати не могат да са над 80% от годишната заплата. Цялата тази игра на проценти и обективизъм тече на фона на една голяма питанка - ще имат ли бедните звена пари за бонуси. Неслучайно държавата е фиксирала само максимум на парите за стимулиране на служителите - до 30% от разходите за възнаграждения, а някои структури не разполагат с почти никакви средства извън тези за изплащане на основните заплати. С колко точно разполагат за заплати,също не е ясно, защото в името на реформата, каквото и да значи това, финансовият министър окрупни разходите за заплати и бонуси с тези за осигуровки и обезщетения.

На фона на тези новости Дянков очаквано забрани досегашни порочни практики за допълнителни възнаграждения в администрацията - като раздаване на пари за участие в работни групи, одитни комитети, комисии за обществени поръчки, съвети и прочие допълнителни ангажименти на чиновниците. Тази забрана звучи напълно резонно на фона на нововъведените добавки и механизми за увеличение на заплатите. Нищо обаче не гарантира, че новата, силно субективна система ще доведе до по-добри резултати. Нищо чудно разходите за бонуси в крайна сметка да нараснат и да са още по-несправедливи. Какви ще са те и занапред, обществото няма да знае - задължителна прозрачност по тези въпроси не се въвежда. Така цялата реформа изглежда самоцелна, случваща се в името на това да се състои поне една реформа, откак ГЕРБ управлява. Уви, промените съвсем не са безобидни. Под мъдрото управление на калинките в полевите условия на разквартируване из страната администрацията може съвсем да спре да работи.





снимка: Борислав Николов
Под мъдрото управление на калинките в полевите условия на разквартируване из страната администрацията може съвсем да спре да работи.
18
4841
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
15 Май 2012 20:10
Да иде авторката в някоя що-годе добре организирана частна фирма, за по-сигурно да е със западен собственик и мениджмънт и ще види, че тези методи за оценяване са си съвсем реални и възможни. И поставяне на цели в началото на годината, и междинен преглед на резултатите, и оценка в края (или началото на следващата). И оценка на компетентностите. И бонуси според личните резултати, резултатите на екипа и на цялата фирма с различно тегло според нивото в йерархията. Такива неща са масови и обичайни в частния сектор.
15 Май 2012 21:08
Да иде авторката в някоя що-годе добре организирана частна фирма

Едно си баба знае, едно си бае... То, от друга страна, вярно, че управляващите българската държава я третират като частна (че даже и лична) собственост ("Аз плащам пенсии", обаче държавата е нещо далеч по-сложно от фирма за производство на сутиени, за търговия с гащи или за проектиране на курници за щастливи кокошки все пак
15 Май 2012 21:56
15 Май 2012 21:58
То не останаха частни фирми - твоят "гуру" Бойко ги помля всичките на тази територия. Та преди да даваш пример на другите с частни фирми и оценки, които нямат нищо общо с тези на Дянков, вземи пиши едно писмо до Бойко да вземе да отиде в някоя добре организирана държава, по възможност западна, за да види как се управлява. Цветанов няма смисъл да го взема - колкото и да стои няма да мръдне ни напред, ни назад ...
15 Май 2012 22:07
От всекиму - според способностите, на всекиму - според потребностите.
А, да не забравя - браво Монка!
Ти си завършен!!!
15 Май 2012 22:15
То не останаха частни фирми - твоят "гуру" Бойко ги помля всичките на тази територия.

Абе доколкото знам, поне една частна фирма, която има сериозна политика по атестация и мотивация на служителите си, е останала - "Овергаз". Така че ще препоръчам конкретно да се сравни политиката към човешките ресурси на "Овергаз" с предложенията на Дянков.
15 Май 2012 22:17
15 Май 2012 22:33
Абцелютно е праф манерката.
Чудя се къде е хукнал Аню по НАТОвски тлаки и седенки, ми още не е приложил критериите на Дончев връз МО държавните служители да речем.
Почти няма нужда и от адаптация даже.
Разликата от това да изкарваш пари и да вършиш адм. услуги за населението е точно нула, нула, две нули!
Това, че едното е на бюджетна, а другото на собствена издръжка - е това са дребни подробности на фона на необходимостта да се застане с голи гърди пред поредната простотия.
То дори и в частната фирма един завива 3 гайки, а друг - братчеда -една, ама на "терсене място" и за това получават еднакво, пък в държавната администрация "нашта калинка" дето няма да завива нито една, ама тя ще е на "ептен терсене място", пък парете нали не ги вади началника от джоба си, нали е ясно кой ще е с бонуса?
Или не?
А, г-н Дончев, Вие какво мислите?
Ето - питам, по съвет на един тукънкъ разбирач.
15 Май 2012 22:37
Всъщност, системата с оценяването не е никаква новост. Ако Дянков си я приписва като заслуга и твърди че така "реформира" администрацията, значи е нагъл лъжец. Оценяването бе въведено още по времето на Сакскобурготски, ако не се лъжа, и оттогава се провежда неотклонно. Нещо повече, от оценките зависят не само бонусите, но и израстването в ранг. От мои познати в администрацията разбирам, обаче, че оценяването не е променило духа си, т.е. е напълно формално. С формално целеполагане и формално отчитане.
Манрико, като казваш, как е в читавите частните фирми, защо спираш по средата? Да, там има срещи за определяне на ПДП-та, има отчитане на изпълнението, има междинна среща, но има още нещо много важно. Още в началото на годината са поставени критериите, които казват, че ако планът се изпълни с толкова, съответните звена (според приноса) получават точно определен бонус, или някаква друга благина (например incentive trip), но отново точно и предварително дефинирана. Ако се изпълни с друго число - размерът на премията или видът на благината е друг, но отново точно и предварително определен за всяка една бурмичка във фирмата.
Докато в края на миналата година министрите от любимото ти правителство, в това число Дянков, раздаваха премии (бонуси, ДМС-та, коледни заплати, подаръци от чувала на дядо Коледа или Дядо Мраз, изобщо имаш пълна свобода да ги наречеш, както искаш) без никакви предварително определени правила, критерии, единствено според своя лична преценка. Така се стигна до конфузиите в началото на тази година, подканите да се връщат пари и прочие дивотии. Някои имаха наглостта да заявят (в това число Дянков, но то за него му идва отвътре), че само тези няколко човека са работили (някои получили премии по-големи от годишната си заплата, нещо недопустимо), а останалите са си "пипали ушите". Подобно заявление, първо, не е вярно, и второ, ако е вярно, означава, че началниците в съответните администрации (до най-горното ниво) са гола вода, щом не съкращават (и все още не са съкратили) бездействащия персонал. Така че любимите ти министри са видели как се прави по белите фирми, ама не са разбрали как се прави.
И за да не си помислиш нещо грешно - от няколко години не съм в администрацията. Като гледам какъв е хаос (пардон, реформа) - и по-добре.
16 Май 2012 07:37
Да иде авторката в някоя що-годе добре организирана частна фирма, за по-сигурно да е със западен собственик и мениджмънт и ще види, че тези методи за оценяване са си съвсем реални и възможни.
Уфффф Манрико, както съм писал не веднъж съм бил и в Хамериканска и в Германска и в Унгарска фирми - все в твоя бранш. Ама чак такава оценка не съм видял. После едно е да даваш оценка във фирми от ИТ сектора съвсем друго е на администратори.
Все пак стажът винаги си казва думата. Всеки, като минат годините ще го оцени. Ще си спомни как се е лутал в началото и какви умения и знания е натрупал през годините. На Дянковчито от километри му личи, че още е цепеняк в професията.
16 Май 2012 07:50
Рабатата е там, че държавата не е фирма. Нито частна, нито държавна. Ако на манерката му плащат да пасе виртуалните овци и когато ги напасе добре получава бонус, то държавните чиновници имат съвсем други функцции , експертни, контролни и т.н.
Нещо повече в редица закони е разписано, че своята работа не следва да извършват под административен натиск, а единствено съобразно закона, фактите и обстоятелствата. Затова възнагражденията им се определят съобразно щатове, класове, рангове. Иначе става така - „ Тука няма да влизате щото на тоз съм му обещал.”” На този ще му проверите всичките фирми” ” Този проект непременно трябва да се одобри” и тем подобни. Това вече не е държава, а мафиотско, мутренско, образувание.
Опитите за използване на държавните служители за политически и икономически интереси не са патент на ГЕРБ, но тези сриват тотално и последните остатъци от държава.
16 Май 2012 09:15
ironinside -
Нещо повече в редица закони е разписано, че своята работа не следва да извършват под административен натиск, а единствено съобразно закона, фактите и обстоятелствата


Бонусите са за свършена работа. Т.е. един човек може да свърши само единица работа, но може да свърши 10 единици работа пак съобразена със законите и т.н.

Щото сега с твърдата заплата, чиновниците предпочитаха колкото се може по-малко да работят. Всъщност така и изнудват гражданите за подкупи.
16 Май 2012 09:48
Частната фирма и държавната администрация имат различни цели. Това естествено прави и съвсем различен начина по който се определя приноса на служителите за постигане на целите. В никоя администрацията няма измислени количествени, т.е. обективни измерители. Затова там основна е и ще бъде субективната оценка. Но трябва да се поработи тя да не бъде фиктивна. Нито една администрация по света не работитолкова ефективно, колкото една добре организирана фирма. За съжаление нашата администрация не работи никак, дори работи с отрицателен знак. Предполагам, че една от причините е начина на мислене на шефовете на различните нива, които възприемат и себе си като чиновници. Като онзи районен кмет в София, който беше пуснал служителите си в деня преди дългия Великденски уикенд още по-обяд. По същия начин се и отработват дните в администрацията - до обяд. Проблемите са повече морални и психологически и няма да бъдат решени с огромна и сложна с-ма за контрол. Как да изчезнат ДМС-тата като всички по веригата ги приемат като нещо нормално и заслужено. И премиерът да не се прави на незнаещ и ощипан, защото е в администрацията от доста време и като гл. секретар, и като кмет е подписвал със сигурност заповеди за ДМС(незнайно защо наричани бонуси!). Та така...
16 Май 2012 09:53
Възможна или не, тази реформа ще бъде направена, макар и частично. Ефектът от това обаче няма да е по-ефективно работеща администрация - http://www.sofiapost.net/2012/05/9799/
16 Май 2012 10:19
Не виждам какъв е проблемът да се работи по начина на Дянков-в здравеопазването отдавна административните изисквания и недомислия са центърът на здравната дейност. Щом на едно място може , може и на друго. Резултатът ще е подобен, но на кой му пука в нашата татковина.
16 Май 2012 10:49
Всичко, с което се е занимавал този тъпак, се е отзовавало в хендека.
16 Май 2012 13:32
Таня Петрова
Така, както Вие сте разучили това безумие, наречено наредба сигурен съм, че няма да знаят прилагащите я, ако това, не дай Боже, се реши да става (пардон да се случва). Този комплексиран малоумник Дянков не знае, че такива работи е имало още преди да се роди. Подобни оценки - не съотвества, съответства превишава изискванията за работното място, в значителна степен превишава и т.н. ... нооо - в рамките на фонда. Резултата беше загуба на време, обидени хора заради 5 лева и отрицателен ефект. Тези с пробите и грешките съвсем ще ни загробят. Управлението е наука, а не мачлета и екскурзии и други видове team building.
16 Май 2012 16:08
Това , което интересува Дянков само и единствено е да се задържи до края на мандата. После беж лиске да бягаме и да се гордеем с резултатите зад океана.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД