:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,643
Активни 576
Страници 13,208
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Стабилност, растеж ... и бира!

Емил Хърсев
Приказките след срещата на "големите 8" в резиденцията на американските президенти в Кемп Дейвид, щата Мериленд, напомнят на нашенския виц за попа, когото питали вино ли ще пие или ракия. "И бира!" - напомнил отецът. И "лидерите на света" изразиха същия мерак. В дискусия, амбициозно обявена за "бъдещето на глобалната икономика", главите на индустриалните държави изглежда говориха не помежду си, а всеки на своите избиратели. Не знаем каква ли приказка е станала между тях, но общото им комюнике със сигурност не съдържа никакво смислено решение. Големите 8 глави се солидаризират с настойчивото напомняне на г-жа Меркел, че светът днес има нужда от финансова стабилност. Но се обединяват и около настойчивия зов на домакина г-н Обама и на дебютанта сред големите, г-н Оланд, че още по-нужен за света бил "растежът". Не е пропусната нито "зелената тема", нито "бедността". Най-спорният въпрос изглежда е бил кой от всички слогани да бъде поставен на първо място в заключителния документ. Спечели "растежът"! Вече ще говорим за "растеж и стабилност", вместо за "стабилност и растеж", както досега. Голям пробив, няма що. По всичко личи, че светът ще продължи да се лута в празнодумие, ще продължава по инерция, както и досега



ентусиазирано празнодействие,



обичайното "запушване на дупките" в тичане след събитията при пълна липса на идеи как светът да излезе от големите дупки - на стагнацията, на непосилните дългове, фискалните дефицити, затъващите фирми и цели отрасли, растящата безработица и отъняващото потребление. За "растежа" все повече ще се говори, но все по-малко ще може да се прави с бездруго отънелите държавни бюджети. Фискалните липси могат само да се задълбочават. От години повелята бе за строги икономии (austerity, един термин натоварен с мрачни контекстуални внушения) - и не доведе до нищо. Растат и публичните дългове, и фискалните дефицити на водещите индустриални страни. Каквито правителствата, такава и опозицията им - решения никой не предлага, само прибавя искания. Искат и протестиращите. Искам всичко! ... и бира! Не знам как да стане, но искам повече и съм готов да се боксирам за искането си. Безидейното движение "Окупирай!" миналата седмица се трансформира насред Франкфурт на открито във вредоносното и малоумно крещящо "Блокупирай!", т.е. протестантите не само ще окупират (заемат място), но и ще блокират, ще пречат на другите да работят. Срив



стремглаво по наклонената плоскост



и нищо креативно не забелязвам в този преход от пасивна претенция към активно разбиване. В последния си брой сп. "Економист" е окарикатурил елините, че минават през четири периода - в миналото останал хедонистичният период, сега били в "пюджилистичен" (борбен, в ръкопашен бой) период и навлизали в песимистичния период, след който следвал последният, фаталистичен период. Тъй де, ex Oriente lux, от изток иде светлината: днес в Гърция, утре навсякъде. Този разпад на държавата и обществото, който забелязваме в най-старата и най-крехка европейска демокрация, утре ще засегне и най-самодоволните нации. Много трябва да е сбъркан светогледът на човек (г-н Ципрас, лидер на гръцката радикалсоциална коалиция Сириза), който твърди, че е "неморално" настояването на Европейската комисия всяка страна да се стреми към балансиран бюджет. Но той не е сам, всички световни политици са сбъркани и сбъркана е идеята за "растеж", помпан от бюджета и воден от властта.



Присвояването е неморално,



от която и правна и етична система да черпим посоките за добро и зло. Морално е да си платиш сметката. Морално е да живееш с плода на труда си и да потребяваш, колкото можеш да произведеш. А да протягаш ръка към чуждата паница, за да олапаш и чуждото, да присвоиш чуждите пари, продукта на другия, е не само неморално, но и престъпно още от най-древни времена. Щом вземеш заем, морално е да си платиш лихвите и да върнеш главницата. Да пращаш кредиторите по дяволите и да съветваш банките "къде точно да си напъхат трилионите вземания", това е присвояването, превърнато в партийна програма. Бъдещето не може да се крепи върху доктрината за безогледно присвояване. Фискът по замисъл е присвояване, насилствено отнемане на част от дохода и имуществото на всеки член на обществото в името на общността. Законът определя правомерния предел на това преразпределение. Теоретично той може да прекрачи границата на допустимото, но ако стори това,



икономиката ще се стопи,



затова "стабилността" няма алтернатива в името на какъвто и да е "растеж". "Стабилност" означава да опазиш кравата, от която се опитваш да издоиш колкото можеш - за бедните и гладните, за болните и недоволните. Има ясен праг на преразпределение чрез бюджета. И той е отдавна прекрачен в повечето страни по света. Сега ядем дажбата на бъдещите поколения. Щях да приема критиката срещу програмите за "икономии", ако бюджетът бе в излишък. Но днес държавите харчат повече, отколкото събират в хазната. Ако трябва да плащат нови сметки, например за "растеж", политиците ще трябва ясно да кажат от кого ще вземат повече и кои сегашни разходи ще орежат. Друг въпрос е колко съмнителен е "растеж", платен от хазната.

121
7397
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
121
 Видими 
20 Май 2012 19:20
Въобще не е поп , футболен съдия от Благоевград - наричат го Гиц !!
Така е отговорил на въпроса какво ще пие , на масата след успешно ръководен от него мач,
завършил с победа на домакините !!
20 Май 2012 19:25
А иначе ако говорим за морал в съвременноста , трябва първо да затворим Борсите , след това да се разберем за диференциала на лихвите
и да седнем на масата , както мечтаеше Кинг , за да преговаряме какво следва ??!!
20 Май 2012 19:26
Политиците, Хърсев, никога не казват нищо ясно...те затова са политици!
Ако се изразяваха ясно, щяха да носят отговорност за обещанията и политиките си...т.е. няма как да останат на власт, след подобно безумие.
Затова те ще топат топката, колкото се може по-дълго,докато не ги отсвири някой... също толкова безскруполен като тчя, но далеч по-арогантен.
Не...не е суверенът...суверенът просто ще ГО последва...
20 Май 2012 20:01
"Стабилност" означава да опазиш кравата

Правилно ли разбрах, че кравата е равно на банката?
20 Май 2012 20:03
Присвояването винаги е било нормално /и морално/ за демократите. Още от времето на древна робовладелска Гърция. Неморално е да не се ДЕЛИ присвоеното. Значи демокрацията по-същество е правилник за делкане. В момента обаче когато няма какво да се дели, на приказките за демокрация трябва да се помогне с оръжие. Боя се че идва време да се решава кои са най-демократични и кои не съвсем. Няма как да се очаква политиците да ти го кажат това на глас. Понеже ние сме малки и слаби и традиционно заемаме страната на губещите, ще береме ядове.
20 Май 2012 20:17




Kaili, RumenS пак
20 Май 2012 20:24
Хърсев си играе с думичките.

Безидейното движение "Окупирай!" миналата седмица се трансформира насред Франкфурт на открито във вредоносното и малоумно крещящо "Блокупирай!", т.е. протестантите не само ще окупират (заемат място), но и ще блокират............


Само че в контекста на Германия при техния опит с окупацията, независимо дали в западната или источната част, това е все едно да изнасилиш пилотите в самолета на Люфтханза пред очите на стюардесата

Защо тези смислови извъртания, няма да гадая, както и няма да чета цялото, но все пак мисля, че Хърсев лесно може да си поприпомни позабравеното.
Не е достатъчно едните да не искат, а другите да не могат. Трябва и организация (партия). Дали пък Хърсев не иска да демострира, че по исторически причини е една крачка пред повечето в Европа по темата. Макар и неумело.
20 Май 2012 20:34
Зад политиците стоят банкерите. И щом политиците са избрали да "топап топката", значи банкерите това искат - да няма ясни решения... Ганди не е бил политик а е предизвикал промяната. Не чакаме ние от политиците, а от нови лидери с морал, етика и ум за новта визия на света. Другият вариант е с коктейли "Молотов" и нов Че!
20 Май 2012 20:53
Хм, това е интересен ракурс
За Ганди и тезата за "Силата на пасивната съпротива". Доказана на практика теза в условия на доминираща световна империя.
Поне дава някакъв отговор на мъчителните и безплодни триуменета на тема защо българите не протестират, при положение че де факто са миналЕ гърците с летящ плонж още преди пет-десет години.
Но дори и този подход си изисква организация.
И може би това измъчва Хърсев
20 Май 2012 21:16
М-да.
Абсолютно съм съгласен, че лидерите на САЩ, Канада, Япония, Франция и пр. дребни закъсали държавици преди да говорят за икономика трябва да се допитат до истинските икономисти от ИПИ, а също и до г-н Хърсев.
Това важи с двойна сила, когато става дума за морални въпроси, свързани с икономиката.
Абсолютно не съм съгласен, че техните келяви икономически министри и съветници имат капацитет да се оправят без помощта на българските експерти по пазарен фундаментализъм, щедро платени от Сорос, банките и други лихвари и спекуланти!
Не, не, не и още веднъж не!
20 Май 2012 21:31
Този разпад на държавата и обществото, който забелязваме в най-старата и най-крехка европейска демокрация, утре ще засегне и най-самодоволните нации.

20 Май 2012 21:39

Не е прав Хърсев, че нямало идеи как да се излезе от задъненото положение. Има. Например, и Оланд и Ципрас предлагат данък от 75% за много високите доходи. Обаче това си е чист цоциализъм. Според мен (и както съм повтаряла много пъти досега), далеч, далеч по-добра идея е много високите доходи да подлежат на задължителни инвестиции за сметка и риск на собствениците им. Така, ако парите си остават под техен контрол и ако инвестират и управляват добре, може да спечелят и още повече. Е, да, ако тези пари дето са ги "заработили" надхвърлят нивото им на компетентност, то най-вероятно инвестициите ще се окажат неуспешни и парите ще бъдат загубени. Но спечелени от други, които се справят по-добре.
Накратко - решението е от просто, по-просто - задължителни инвестиции за много големите доходи и авоари (тези, които са притежание на горния 1% от населението). Не разбирам какво има още да се чудят и моткат!

20 Май 2012 22:19
Пенке, коте прокатно в какво да се инвестира? Няма пазари, разбери. То и в момента няма проблем да се вземат кредити, ама в какво можеш да инвестираш? Фабрика за компютри? Или компоти? Китай ще ти ги направи по-ефтино. За да можеш да пуснеш в производство по-нов, по-ефтин самолет от сегашните на пазара, ти трябва по-голям от сегашния пазар. Инак разработката И производстовто на толкоз готин самолет не се изплаща. Колкото по-сложна е една вещ, толково по-голямо разделение на труда се иска и толкоз по-голям пазар за нея. А пазар вече е цялата планета. Това е. Растежа е много труден когато нямаш нарастване на пазара. Може би все пак е възможен, но не и при сегашната система.
20 Май 2012 22:39
бе то пазар ще се намери, ама земята няма да издържи...много хора станахме и секи иска сека година се повече да консумира
20 Май 2012 22:42
Тоз гуру е отписан!

====

Но за пазарите, Румене: правозащитния урод наблъска яки тарифи на икономическия гигант за батерии и слънчеви панели. Не щат евтини работи. Не изглежда да е от липса на пазар. Разработка на Масачусетския за суперевтино принтиране - купени и хвърлени в шкафа. Неща, нуждаещи се да бъдат усъвършенствани не мърдат от място, затова пък всичко гони приложения за .... ъплоадване на снимки, например.Такива примери - доста са. Основната спирачка за развитие на таз планета е една - уса.
20 Май 2012 22:47
Еко простотиите бяха отчаян опит да се създаде пазар на пусто място. Понеже идеята беше подхвърлена от мошеници, а политиците са и неграмотни тъпанари, тези телодвижения всъщност само приближиха развръзката. Но имай предвид и че действително е много трудно да се намери нещо в което да се инвестира. Реално тех. прогрес е спрял още 60те години, сега се доизцежда откритото до тогава.
20 Май 2012 22:48
в какво да се инвестира? Няма пазари, разбери.

Елементарно, Руменчо - когато всички започнат да инвестират пазара (търсенето) ще се появи от това, че се инвестира (и се създават работни места). Виж Кайли обаче има право - истинската опасност е Земята да бъде съсипана за нула време. Е, тогава пък, положението е точно обратното - ако ще мислим за Земята е време да спрем с вайкането и искането за растежи - ако ни е мила Земята ще мислим не как да растем, а как да се свиваме.

20 Май 2012 22:52
Основната спирачка за развитие на таз планета е една - уса.

Това може да придобие и друг поглед - дали пък УСА не са основната спирачка за да НЕ бъде съсипана тази планета (от многото екстензивно развитие).

20 Май 2012 22:53
Ако спреш растежа няма как да върнеш кинтите на Хърсев
20 Май 2012 23:04
Ако ще мислим за Земята

АКО?
А имаме ли друг полезен ход?
20 Май 2012 23:04
Икономическият растеж няма никакъв ефект, ако се съпровожда с растеж на кражбите, растеж на неплащането на данъци, контрабандата и др. подобни.
20 Май 2012 23:12
енке, коте прокатно в какво да се инвестира?

Как в какво ?
Във фейсбук, например.
Идеална машина за правене на боя от пръдня.
20 Май 2012 23:15
Аз не знам как ще стане този извод верен, Пенке. Океаните са вече място за използвани полиетиленови торбички. Уж ги пращат за преработка в Китай. Водата /преди година имаше изследване на самите уроди/ - нямат поток там, който не е с хиляди % над нормите за замърсяване. Сякакъв боклук, който те уж пускат през пречиствателни станции, чудно, без китайска намеса им попада в крана, от който, между другото, не трябва да пият, ако не знаеш. Водата за пиене там трябва да си я купиш в магазина. Естествено Амазония се обезлисява, понеже бразилците продават дървен материал за строежи на кибритени кутийки струващи милиони преди да мухлясат или изгорят. Така ТЕ спират опустошаването. Купуват вода от Италия, Германия, Франция и Мексико.
20 Май 2012 23:23
Първата част е добра, описателна. Следва сполучливата реплика за Самодоволните 'дето ги чакала Геената огнена. Но... дотук. Принадлежността към гилдията си казва думата.

А точно в Гилдията е заровено кучето. Тази която от горещ, миризлив въздух прави пари (да не пиша нелицеприятната дума). Проблемът е във Финансовото иго, лихварско робство създадено от банда мошеници и наложено на света, най-меко казано. Кастата на банкерите-сатанисти. Единствено тяхната ликвидация може да освободи света от задаващия се край на цивилизацията.

Така, че протести от типа "окупирай туй-онуй" са дори много... - не "много", а безкрайно слаби и наивни.

- "Лозето не ще молитви - иска Мотика!"
20 Май 2012 23:30


Милиарди гладуват, пък те за растежа се загрижили.
20 Май 2012 23:35
Както някой каза, без растеж нема печалби, иначе всичко останало се оправя с преразпределение. И гладуващи няма да има, и ровещи в кофите няма да има, с малко разум всичко се оправя. Обаче печалбите няма как.
Растежът е необходим само и единствено заради печалбите.
20 Май 2012 23:42
Вижте са, банкерите не точно тея, дет кат бъдат избесени и ше се опраи сичко. Те са за бесене де, но и те са жертви на системата. Те биха дали още пари /както даваха на всички/, но системата вече вика че няма начин. А, системата си я избрахме сами, доброволно, дайте да се не лъжем. Народа скачаше по площадите не защото по соца не му даваха свобода, а защото секи верваше че при капитализма точно той че заслужи мерцедес /щото е умен и работлив/. Е, не стана баш така...Абс. съшото е в целия свят, няма сила която да може да тръгне срещу народа, народа сам си избира съдбата.
20 Май 2012 23:57
Браво Хърсев!

Само с едно не съм съгласен

Сега ядем дажбата на бъдещите поколения.


Дажбата за бъдещите поколения е опапана още от седемдесетте години на миналия век поради което глобално най-развитите страни се сриват демографски и раждаемостта им пада под критичното ниво на билогично възпроизводство!

Точно демографският срив е изяждането на бъдещето.

В момента преживяваме отмирането на големия идеологически балон, помпан от малоумната вяра за финансово-икономическо перпетуум мобиле и потъването на глобализираната масова консуматорска демокрация в гроба на историята.

Потъването ще трае около 1-2 поколения.

След това болният ще може да взема всякакви лекарства!

21 Май 2012 00:31
Малко ми се губи смисълът на пасквилчето.
Подкрепям напълно
Присвояването е неморално

Ама доколкото си спомням присвояваха разни от Лимънс брадърс и тем подобни, не тези от Окюпай.
Така че, да с две ръце съм за това тези дето крадоха да си платят, ама не го виждам, виждам, че нищо неподозиращият данъкоплатец е сюрпризиран с нови и нови остерити мероприятия, само и само да се покрият щетите от тези дето неморално присвояваха.
21 Май 2012 00:31
Не е ясно какви икономисти чете г. Хърсев тия дни и дали изобщо чете. Единственото достойно за отбелязване в колонката е, че недобросъвестно използва гръцките абсурди, за да напада правилната преориентация в останалия свят към кейсиански мерки за излизане от кризата на търсенето. Гърция е уникален случай на общонационална поквара, който не бива да се цитира с одобрение (за протестите и безредиците) от европейската левица, за да не се дават козове на недобросъвестните десни да ни навират Гърция като пример за пропаднало кейнсианство.

Затягането на коланите не балансира бюджета, защото влошава кризата на търсенето и намалява приходите с повече, отколкото пести от разходите. В Англия след две години камерунизъм безработицата е вече над депресионния си максимум от 1930-те години и върви надолу с пълна пара.

Ролята на бюджета за развитието могат да оспорват само слепци. Живея в Ню Йорк и неотдавна бях в Сингапур, Куала Лумпур и околните села.
21 Май 2012 00:34
Чичо Фичо е на амвона тунайт
Общонационалната поквара
, мале-мале
21 Май 2012 00:35
Колкото до "развитието без растеж" на БВП ("дълбокото развитие"...), сегашният момент е крайно неподходящ за силови експерименти. Дълбокото развитие не може да се въведе със закон, а да се достигне постепенно и спонтанно, в хода на развитието на обществото, съзнанието на хората и техниката. Отделни елементи на дълбокото развитие възникват спонтанно само в малки прогресивни анклави - културни гета - в най-развитите страни, каквито има и в нашия затънтен край и съм разказвал за тях.
21 Май 2012 00:36
, мале-мале
лозе не копае, колега.
21 Май 2012 00:38
Дълбокото развитие не може да се въведе със закон, а да се достигне постепенно и спонтанно, в хода на развитието на обществото, съзнанието на хората и техниката.

Ъхъ, Халелуя
21 Май 2012 00:49
И за да не кажеш, че се заяждам, смятам че развитието на човешкия дух в резултат на
на развитието на обществото, съзнанието на хората и техниката
върви в много грешна посока. Пуританските виждания за печалбата от честен труд са изкривени и превърнати в печалба на всяка цена, от това и възникнаха Окюпай, Анонимъс. Пиратите и тн
21 Май 2012 00:54
Ъхъ, постепенно и спонтанно. Да гладуват дотогава.
21 Май 2012 01:04
Като слуша човек разбирачи като Фичо, Е. Хърсев, сп. "Економист" и пр. и пр., остава с впечатление че малка Гърция е виновна за кризата в Америка, Европа и целия свят.
21 Май 2012 01:07
Гърците изядоха растежа! Какво нещо е пропагандата, уж и бях свикнал през комунизма ама тия сега трепат рибата!
21 Май 2012 01:25
Чичо Фичо няма достатъчно семестри за "хода на развитието на обществото, съзнанието на хората" около и в земната орбита.

restricted in conjunction with an event designated as a special event of national significance.

Да превеждам ли, г-н Учителю?

21 Май 2012 01:53
Чичо Фичо,

Кейнсианските методи са много хубави, ако след това има голяма война, която да разсипе конкуренцията и да се отворят пазари, печалбите от които да надвишат авансовите суперинвестиции.

Една малка подробност: От съществено значение е да си победител във войната като САЩ при Втората световна война, за разлика от хителорва Германия, в която Хитлер пак прилага методите на Кейнс, ама взел че загубил войната и за разлика от Америка не му сработили кейнсианските методи.

Сега, кога да чакаме войната и кой ще е победителя?
21 Май 2012 02:42
Гърция е уникален случай на общонационална поквара, който не бива да се цитира с одобрение (за протестите и безредиците) от европейската левица, за да не се дават козове на недобросъвестните десни да ни навират Гърция като пример за пропаднало кейнсианство


Сега да очакваме Тимбу да ни обясни особеностите на българския преход със "националната поквара" и със завистта, понеже е "национална черта" на българина.
21 Май 2012 02:43
Кейнсианските методи са много хубави, ако след това има голяма война, която да разсипе конкуренцията и да се отворят пазари, печалбите от които да надвишат авансовите суперинвестиции.


Амин!!! Това му се обяснява на Фичо, ама оно рупа ли рупа.
21 Май 2012 02:54
Леле цял свят се е юрнал пропаганда за гръцките избори да прави, че да не вземат да спечелят "лошите"! Хахахах
Тоя лидера на сириза обвиниха ли го вече че е терорист, диктатор и има ядрено и химическо оръжие?
Представяте ли си след корабокрушение да се давите докато капитана е на сала и ви увещава колко е важно да запазим стабилността на сала за да се спаси.Същото е. Фалити му е майката, и колкото повече , толкова по добре, като ще е гарга да е рошава!
21 Май 2012 03:48
Защо само война бре чоджуклар? Трябва просто голям национален buildup. И в САЩ, и в България инфраструктурата (по свой начин, разбира се) е в съсипни, вредом деиндустриализация, упадък на енергетиката, на училищата и пр. В САЩ и западна Европа - рекордно ниски лихви, висока безработица и бездействащи мощности. В България има нужда тепърва да се изгради националният capital stock, основните фондове ги викаха при соца, които си бяха слаби и са в 30-годишен упадък. Във Варна например има нужда от два нови големи моста, от много десетки километри модерни градски пътища, от десетки километри нови кейове и два пъти повече км брегоукрепване, от модерен релсов транспорт, от много нови фабрики и други съоръжения, за които има(ше) готови чужди инвеститори. АЕЦ Белене сама щеше да създаде десет хиляди добре платени работни места в един западнал регион плюс хиляди други в обслужващите я отрасли - транспорт, строителна промишленост, храни и облекло и т.н. Белене щеше да "направи годината" на БДЖ, БРП (речно плаване), а на пр-ще Варна няма да направи, защото оборотът му е голям, но също няма да му е излишна. Южен поток също щеше да създаде голяма тилова индустрия у нас. Дори корветите на Сарко в малко по-далечна перспектива щяха да се изплатят, като междувременно създадат две хиляди високоплатени работни места на Лъджата, транферират високи технологии у нас и ни превърнат в регионален център на натовското корабостроене и кораборемонт.

Какво беше войната (ВСВ) за самия САЩ? Преди всичко голям национален buildup. Бруклинската военна корабостроителница работила на три смени с три-четири пъти повече от нормалното работници, вкл. много жени. Безработицата изчезнала (била над 25% по някое време в 30-те гг.) Войната станала фактор за национална сплотеност, солидарност, относително икономическо изравняване и класов мир. В края на краищата САЩ излезе от войната с огромен дефицит и дълг, но от това последва най-дългият растеж на икономката и на народното благосъстояние. Растеж преди всичко за сметка на вътрешното потребление, външната търговия в САЩ в 1940-те - 50-те години не играе особена роля. САЩ освен това се зае да помогне на Германия и Япония да се реиндустриализират, а не поиска (а можеше) да ги държи аграрни страни, за да им продава техника. Работата е, че САЩ не повтори грешката на Германия от 2001-2012 г. спрямо европериферията (и на Китай спрямо САЩ в последното десетилетие) и разбираше, че за да могат да купуват от него, Германия и Япония трябва да изнасят.

Но вижте, губя си времето да "споря" с вас. Това не е равностоен спор. Вие сте от flat-earth science. Вече и Меркел, и Брюксел не са с вас, поне на думи. Обама с това дойде на власт преди 4 години. Дори Камерън, който у дома си продължава с пагубната си невдянковщина (вж. речта му на 17 того), по отношение на еврозоната вече също запя кейнсианската песен (същата реч). И в България дните на невдянковщината са преброени. Четете старите ми постове, ако са ви по-достъпни от книгите на икономистие и се просвещавайте.
21 Май 2012 04:22
Маи не сте разбрали основното, целта не е да излязат сметките или да се платят дълговете, целта е икономиката да се развива, хората да живеят добре.Ако трябваше само да се нагласат сметките , то да премахнат от наказателният кодекс фалшифицирането на пари, да си принтират хората и да си пазаруват, да си плащат данъци.....решения, които предвиждат хората да мизерстват за да се "оправела" икономиката не са решения а лекарство, по лошо от болестта.
21 Май 2012 04:43
Хърсев е прав за едно:за нищо правенето и празните лозунги!За останалото си личи,че няма идеи,нито пък интерес да ги предложи.Светът стигна до тази катастрофа,защото вече го управляват парите,а не-правителствата!Имат значение не интересите на повечето хора и на държавите,а шашмите на спекулантите!Хърсев си позволява да лъже,че Окупирай няма идеи,защото в Бг се мълчи по това и за разлика от другата част на света,където икономисти,видни личности,синдикалисти и всякакви хора се присъединяват и протестират,ние спим дълбок сън!Борсите,МВФ и СБ не са решението на проблемите,те са проблема и трябва да престанат да съществуват!Някои твърдят,че последните две са замислени с цел да наложат контрол и тотален грабеж от определени кръгове,до там няма да стигна,но е явно,че в крайна сметка резултатите са такива.Тези институции,вместо да подпомагат държавите,подпомагат единствено банките и финасовите далавери.Нужен е нов икономически модел,не са достатъчни лозунгите за стабилност или растеж.Растеж до безкрай не може да има!Но държавите трябва да си върнат контрола,да имат възможност да регулират пазара и да преразпределят парите.Т.е. след като слободията доведе до криза,от която няма излизане,да се приложат обратните мерки.Да се върне производството в Европа,за да има работни места,не може мултинационалните компании да завладеят света и да им бъде позволено да унищожат всички икономики и хората заедно с тях.И на банките да ограбят и хора,и държави безконтролно!Без жертви не може да се мине,но по-важното е да бъдат малко и сред виновните за кризата и да се избегне проливането на кръв.Да не се чака гладните да излязат на улицата, да надделее здравия разум и политиците да се освободят от властта на парите и да помислят за тях.
21 Май 2012 05:21
Абе тези финикийци когато са измислили парите какви ли гениални политици и икономисти са имали?
Не трябват нови модели и щуротии, паричната система е невероятно проста , затова вече толкова хилядолетия функционират безпогрешно - на парите съответстват стоки и на стоките - пари.Това е, всичко останало е омайване. Нещата са добре когато този баланс е стабилен, когато се наруши или се изпразват ветрините и хората са пълни с пари, или както сега магазините са пълни, а никой няма пари да купува.Решението също е елементарно, ако липсват пари се печатат, ако има повече от стоките, то се вадят от употреба, топят се когато са били монети или се режат откакто има банкноти.Всички останали суперсложни теории са за баламосване на матряла.
21 Май 2012 08:31
Растеж казвате...
В наше село го разбират по-така. А именно:
Садим картофи. Изкарвам 3 тона годишно. Плащам си за торовете, рентата, ток, вода и т.н и за същия период храната дрехите, услуги (подстригване, проститутки). Остават ми 1000 лева чисти накрая.
Сега ако искам да допринеса за растежа на БГ икономиката че барем изберат Кратуня за втори мандат трябва с тия 1000 лева да взема още земя и да изкарам да кажем 4 тона и така до.... безкрай?
Да де, ама у наше село земята свърши и кой да го ева ще ги яде тия картофи.
Пък и на мен си ми стига квото съм произвел.
Така те за растежа.
Има обаче едни дървени кратуни у америчко най-вече дето само това им е у главата и на устата. Има и едни други дето викат стройте мостове, магистрале и бойни лодки и ще излазите от кризата. Хитлер и Рузевелт да не са копали картофите.
Пази боже сляпо да прогледа.
21 Май 2012 09:26
А морално ли е да се възползваш от факта, че си изтласкал държавата от регулиране на банковата и борсова дейност и да спекулираш , мръсно надувайки гръцкия дълг от 100 до 300 милиарда? Знаете ли Хърсев, че само допреди 150-200 години тези типове, които сега се разхождат с костюми за по 500 лири стерлинги по Сити и по Уол стрийт, нейно величество кралица Виктория ги бесеше по Тауър бридж? И нейните предшественици също! Защо ги бесеха? Ами за същото - за надуване на лихвите по начин, по ойто го правят лихварите в циганската махала на Кюстендил. Защо спекулантите надуха гръцкия дълг? Ами защото Атина е в ЕС - германците ще плащат, нали това им е работата. Само че - ядец! Тези марионртки, събрани на Г-8 рано или късно ще бдат изтласкани от отговорни хора начело на държавите, призвани да вземат отговорни решения. Кои са отговорните решения? Регулация на т.нар. "финансови пазари", спекулантите - в пандиза! Хайде сега, либералчетата да почнат да плачат за "свободния пазар".
21 Май 2012 10:10

..
Забавно се получава някак, Хърсев онагледява идеологическата безпомощност на финансовата олигархия, на която той се изживява като говорител.
Но статията е този път добре написана. Хубави въпроси, но ми липсва например въпроса - защо американския президент се занимава с дълговата криза в Европа? Че европейците да не са бавно развиващи?
Дето мн точно припомня Кайли - разтеж значи печалби.
Федрезерв може да краде, но при други това е неморално.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД