:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,585
Активни 750
Страници 28,150
За един ден 1,302,066

Непълнолетните загряват на резервната скамейка за вота

Идеята да се свали избирателният праг до 16 години звучи екзотично, но има политически потенциал
СНИМКИ: www.azatutyun.am
Мечтата на всеки политик – да поведе под строй млад електорат към урните.
Прословутите поправки в Закона за детето, които даваха право на 14-годишните да се обръщат към съда, ако възникне спор между тях и родителите им за религиозната им ориентация, доведоха до развихрянето на една безпрецедентна по своя шум кампания за иначе твърде безразличното ни към националното законодателство общество. Интересно какви ли вълнения би предизвикала една далеч по-радикална мярка - свалянето на избирателната възраст до 16 г. Звучащата кощунствено за патриархална България идея от години се обсъжда и дори приема не само в по-развити, но и в по-изостанали от нас страни.

В мнозинството от демократичните държави по света минималната възраст, на която човек може да избира и да бъде избиран, е 18 г. В няколко страни тя е 21. Първата държава - членка на ЕС, която предприе радикалната крачка да снижи избирателната възраст до 16 г. за всички видове избори, беше Австрия през 2007 г. Извън Европа единствено 3 латиноамерикански държави - Никарагуа, Куба и Бразилия, дават право на 16-годишни да гласуват на национални избори. Иначе младежи на тази възраст могат да гласуват на местен вот вече и в няколко германски провинции, както и в един швейцарски кантон. В САЩ близо двадесетина щата позволяват на 17-годишни да участват в т.нар. първични избори (primaries), на които партиите одобряват своите номинации за президент на страната. На тази възраст в Израел пък е разрешено гласуването на местни избори. На Балканите също има прецедент - в Босна, Сърбия и Черна гора позволяват на младежите на възраст между 16 и 18 г.



да гласуват, ако имат работа



Макар все още да не се радва на особен успех, идеята привлича внимание по цял свят - обсъжда се на политическо равнище в Канада, Нова Зеландия, Великобритания, Япония, Индия, Южна Африка. През 2011 г. Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) също официално даде своята подкрепа. У нас плахо в полза на идеята се изказаха досега само няколко маргинални политически сили като ПП "Зелените" и ВМРО-БНД.

Защо да се дава право на непълнолетните да гласуват? На първо място, защото политиците могат спокойно да си позволят да игнорират младежите в тази възрастова група именно защото те не са избиратели. А ако тези млади хора добият политически права, това ще им позволи да изразят мнението си по въпроси от дневния ред на обществото, които пряко ги засягат, а политиците ще са задължени да слушат. Този аргумент може да бъде чут най-често в англосаксонските държави, където младежите на 16 г. добиват редица права и задължения, които в повечето страни важат само за пълнолетните - да работят, да карат кола, да плащат данъци, да влязат в армията. В някои американски щати те могат да бъдат осъдени като възрастни за тежки престъпления, включително и на смърт. В такъв случай - питат защитниците на непълнолетните гласоподаватели - защо тези младежи да нямат думата по това как се харчат парите от данъците им, както и по въпроси, които пряко ги засягат, като социалната политика, образованието, борбата с престъпността и бедността.

Противниците на тази теза отговарят, че в повечето страни все още има по-висока възрастова граница за важните неща като женитбата, военната служба, участието в съдебно жури, употребата на алкохол и пр. Повечето непълнолетни живеят у дома с родителите си, не работят, не са данъкоплатци, а следователно не са и пълноценни граждани. По отношение на политическото представителство скептиците сочат, че просто не е възможно безкрайното разширяване на избирателното право по простата причина, че държавните политики засягат всички, включително пеленачетата.

Често се казва, че снижаването на изборната възраст ще доведе до нарастване на интереса към политиката сред обществото като цяло. Известно потвърждение за това се намира при изследването на резултатите от избори, организирани в американски и британски гимназии с цел запознаване на учениците с демократичните процедури (т.нар. mock elections). Установено е, че тийнейджърите, които участват в подобен образователен вот, пренасят своя новооткрит ентусиазъм към политиката обратно у дома при своите родители, които на свой ред проявяват по-голяма склонност да гласуват на реалните избори. От това се вади заключението, че по-ранната възраст за гласуване може да доведе до изграждане на по-силен и дълготраен интерес в младите поколения към демократичната система, както и



възраждане на доверието



към нея в по-възрастните избиратели. Това на свой ред би било крачка напред в посока към разрешаването на един от основните проблеми на съвременната демокрация - намаляващата избирателна активност, а оттам и делегитимирането на политическата система.

Други проучвания обаче ни водят към обратния извод. През 2004 г. Изборната комисия на британския парламент излезе със специален доклад по темата. В него се посочва, че в краткосрочен план понижаването на възрастта за право на вот ще доведе до допълнително падане на избирателната активност, тъй като ще има повече регистрирани, но неактивни избиратели. Работата е в това, че именно най-младите гласоподаватели - от 18 до 29 години, са тези, които най-рядко си правят труда да отидат до урните. В германската провинция Долна Саксония, където непълнолетните са добре дошли пред урните от 1996 г. насам, активността им е постоянно по-ниска от средната. През 2007 г. проучване на непълнолетния вот в 46 училища в Бремен показва, че мнозинството от учениците изобщо не се вясват до избирателните секции, въпреки че първоначално обещават да го направят. Защо тогава трябва да очакваме, че още по-младите ще бъдат по-активни, питат резонно скептиците.

Тук идва и въпросът за възможностите на непълнолетните да направят рационален избор поради малкия им житейски опит, непознаването на демократичните процедури, естествената им склонност да следват популярни публични личности и да се повлияват от крайни идеи. Изследване на германския университет в Хохенхайм показва, че 16- и 17-годишните имат много по-ограничени познания в областта на политиката в сравнение с възрастните независимо от нивото на образованието си. Този аргумент обаче не работи и в полза на скептиците. Проучване от 2004 г. установява, че около ? от американските избиратели не могат да назоват поименно своя представител в Конгреса. Освен това при изборна система, която е отхвърлила образователния ценз като бариера пред всеобщото избирателно право, много хора, които дори не са завършили училище, могат преспокойно да отидат да гласуват, влияейки се от какво ли не.

Доводи в полза на намаляването на възрастта за гласоподавателите идват и от по-неочаквани посоки. Непрекъснато нарастват опасенията, че поради застаряването на населението в повечето западни държави и по-високата политическа активност на възрастните хора там развитите демокрации са застрашени да се превърнат в геронтокрации. Конкретен повод за тези страхове даде безпрецедентно високото участие на хората от третата възраст по време на изборите в САЩ през 2010 г. за Камарата на представителите и част от местата в Сената. Тогава 61% от гражданите над 65 г. отидоха до урните, както и 54% от тези между 55 и 64 г. За сравнение: само 37% от хората във възрастовата група между 25 и 44 години пуснаха бюлетини и едва 21% от най-младите в групата от 18 до 24. Някои смятат, че това



може да се превърне в трайна тенденция,



която да обърне кардинално дневния ред и приоритетите на политиците и държавното управление в полза на хората от третата възраст. Други обаче сочат, че не съществува такова нещо като хомогенна група на възрастните избиратели, които гласуват за собствените си интереси. И дават пример с изборите през 2010 г., когато възрастните парадоксално гласуват най-вече за Републиканската партия, която е яростен противник на изгодните за тях здравни реформи на американския президент Барак Обама.

Засега идеята да се свали избирателната възраст все още спада към категорията на политическата екзотика. За повечето хора това е от онези необичайни хрумвания, които политическите стратези вадят пред публиката, когато решат, че е време да освежат програмите на своите кандидати с нещо ново, привличащо вниманието. Аргументацията им все още не е достатъчно силна, за да преодолее консерватизма на обществото и политическата система. От друга страна, проведени досега проучвания в Германия сочат, че младежите показват отчетлива склонност да гласуват за опозиционните партии в знак на протест. Самите партии пък се оглеждат за все по-млади кандидати, защото смятат, че могат да привлекат избиратели на същата възраст. Така че в един момент непълнолетните спокойно могат да се окажат резервната избирателна армия на популистки настроени политици.

СНИМКИ: dcpages.com
Активисти на американската Национална асоциация за младежки права раздават литература, в която се обяснява как да се защитят правата на младите хора. НАМП е най-голямата неправителствена организация в САЩ, ратуваща за избирателни права за 16-годишните.
СНИМКИ: netcom.jacksonacademy.org
Училищните избори целят да запознаят младежите с демократичните процедури и да ги ангажират трайно в политическия живот. Проучвания обаче сочат, че именно младите проявяват най-слаб интерес към политиката.
24
3078
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
29 Май 2012 20:40
В чужбина има 2 милиона български граждани, но ГЕРБ постоянно намалява броя на избирателните секции там. Защо? Втора категория ли са тези българи? Втора категория българи ли са тези студенти http://www.youtube.com/watch?v=vlc6-MO4oyE&feature=relmfu
29 Май 2012 20:58
Темата е повече от екзотична и неактуална, но поставянето й всъщност ни припомня някой принципни въпроси на избирателната система, от режаването на които зависи дали искаме да имаме реална и функционираща демокрация или единствено неработеща мимикрия на такава.
-
Демокрацията е представителство на интереси и търсене на мястото им в общата визия за развитие на обществото. Дотук добре. Но следва важното - способността за адекватната политическа (програмна) идентификация на тези интереси. Без това демокрацията става жертва на неполитически явления от професионален пиар използващ психологическите слабости на човека и масите, до откровена покупко-продажба за "фъргане" на гласа. Демокрацията престава да работи, а мераците и тежненията по диктатури се засилват, от което и представителството и визиите отиват на кино.
-
Случвало ли ви се е на някакъв форум да ви връчат списък с 1000 човека от които трябва да изберете 200, от които обаче познавате само 5-6. Останалите са просто имена, които дори не свързвате с физиономии, да не говорим с конкретни идеи или качества ? Това демократично ли е ? Сигурно, но реално е обратното.
---
За да има реална демокрация е нужно не намаляване, а леко увеличаване на избирателната възраст до 21 години. Нужно е образователен ценз или по-доброто - издържан тест за елементарна политическа грамотност, щото не всяко образование, дори хабилитация я осигурява, нужна е и мажоритарна избирателна система с пирамидално отсяване в която ще ви бъде гарантирано, че ще познавате всички не повече от няколко участника на всяка степен, че ще сте подробно запознати с идеите и вижданията им.
-
Горното - ако искаме да имаме реална и работеща демокрация. Ако искаме прикритие за олигархично управление, то тогава имуществен ценз и гласувате от 10 годишна възраст, по възможност на мургави неграмотни избиратели., дето заработват по 20 лв., щото не виждат за какво друго може да служи гласуването.
29 Май 2012 21:06
В чужбина има 2 милиона български граждани,

И по какъв начин тези граждани носят последствията върху себе си от грешни свои решения ? Че то за тях гласуването е като компютърна игра - получават виртуална информация и резултата по никакъв начин не им се отразява пряко.
-
Ако има как да се избегнат злоупотреби с превземането на една страна от имигранти, то понятието гражданство би трябвало да изчезне и да остане единствено понятието жителство. Защото демокрацията е начин да определяш, какво ще се случва с мястото в което живееш и съвместно с другите, които живеят там. Това е действие на реална общност, която бидейки битова (живееща заедно) прераства в политическа (държавна).
29 Май 2012 21:11
Мисля че първо трябва да се даде право на малките да управляват кола, пък после държавата.
29 Май 2012 21:17
lubomir.gavrilov,
можеш ли да ми кажеш защо студентите танцуват хоро на македонистка авторска (не народна) песен ? Вероятно не знаят, че е такава ?
Победничката песна на "Гоце Фест" во 1996 година, "Една Мисла Имаме" испеана од Војо Стојановски (Vojo Stojanovski) македонски музичар,

Натисни тук
30 Май 2012 04:58
Brightmann -
Младите се манипулират лесно, това е разковничето. Най-големи привърженици на Хитлер са били Хитлерюгенд, ако не знаете.
30 Май 2012 08:00
Цирк! Бели потници и балони + Активисти на американската Национална асоциация за младежки права раздават литература, в която се обяснява как да се защитят правата на младите хора.
30 Май 2012 08:04
Малко уточнения.
1) В Гърция гласуват средно на 17.5-годишна възраст, защото имаш право да гласуваш в годината, в която навършваш 18 г.
2) Не знам колко българи има в чужбина, но избирателите там са 1 милион, плюс-минус 10%.
Иначе темата е важна. Защо един 16-годишен да е негоден да гласува, а един 96-годишен с лека до средна деменция да е годен?
Бъдете здрави!
30 Май 2012 08:48
Защо един 16-годишен да е негоден да гласува, а един 96-годишен с лека до средна деменция да е годен?

Ами 96 годишният с деменция не е годен. Това, обаче, че един не е годен не прави другият годен. Просто и двамата са негодни.
-
Гласуването не е самоцел, а механизъм на демокрацията. Или се уплътнява с реално работещи решения или се изражда във фасада на олигархично управление.
30 Май 2012 08:54
Защо един 16-годишен да е негоден да гласува, а един 96-годишен с лека до средна деменция да е годен?
Бъдете здрави!


16-годишните са терен на ежедневни хормонални бури, пораждащи физически и психически промени далеч надхвърлящи проявите на лека деменция.
В този смисъл бъдете здрав, г-н Константинов. Наистина.
30 Май 2012 09:07
На какви години да се глаува може да се доведе и до крайност. Примерно - да няма долна граница на годините за гласуване и всяко дете да има право да гласува, както и всеки възрастен човек разбира се. Другата крайност е да се реши, че хората са годни да гласуват примерно само между 35 и 40 години. По-младите не са узряли достатъчно, а по-възрастните от 40 години вече са поизперкали. Доводите децата на 16 да имат право да гласуват, важат и за децата на 14, и за децата на 12, и за децата на 10, ... Разумното в случая е да има баланс между права и отговорности - щом имаш права, трябва да имаш и отговорности. В този смисъл, даже и 18 години е ранна възраст за гласуване. По-правилно е възрастта да се вдигне на 21 или още по-добре на 25 години. Колкото до най-възрастните, а и не само за тях, мисля, че лекарска комисия би трябвало да се произнесе дали човека е с всичкия си, носи ли отговорност за действията си и съответно има ли право да гласува. Може да се окаже, че някой на 60-70 години, примерно професор в прочутия пернишкия университет, е по-изперкал от някой 97 годишен дядо, но това трябва да го кажат лекарите, а не законодателите, които да сложат горна граница на възрастта.
30 Май 2012 12:42
Защото демокрацията е начин да определяш, какво ще се случва с мястото в което живееш

Нищо подобно, Брайтмане.
Така е било исторически. Днешното групиране е надрастнало локалното, след индустриализацията - към професионални групи, а с глобалната мобилност, вече остава именно най-широка основа на обединение на групи - етнос, народност.
Това, че Фичо живее в НЙ не значи, че не го касаят процесите у нас. Част от неговата идентичност е плътно свързана с България, затова той има право да влияе на процесите в нея.
А по темата, смисълът на гласуването е да се изрази изборът на активните граждани. Тези, които са в реалния живот и вземат сами решенията си.
Ученикът на 12/14/16 г. не си управлява живота, не познава общите проблеми, не взема решения.
И после, той е прекалено ЗАВИСИМ. От родителите си. Така че изборът му няма да е свободен.
Така, че даже ще е вредно да се позволи това.
30 Май 2012 14:21
Brightman
29 Май 2012 21:17
lubomir.gavrilov,
можеш ли да ми кажеш защо студентите танцуват хоро на македонистка авторска (не народна) песен ? Вероятно не знаят, че е такава ?


Види се, нищо не си разбрал, става дума за българска песен, и в нея не се пее за Македония, а за България. Ето текста:

...Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.
Една вера имаме, един живот живееме, България цела да е, всекой да я знае!...

Може би ти не се чувстваш българин? За теб българите живеещи в чужбина са "емигранти" от които държавата трябва да се защитава с избирателен закон? И българите от България трябва да се страхуват от нас? Да се страхуват от децата си? Защо не се страхуваш от неграмотните си сънародници, които си продават гласа за 20-30 лева? Защо не се страхуваш от избирателите на ДПС в Турция, за които няма никакъв проблем да гласуват? Но те е страх от тези млади и грамотни хора които танцуват във Франция?
http://www.youtube.com/watch?v=vlc6-MO4oyE
30 Май 2012 15:59
дъртреалист,
не смесвай понятията. Едно е обединение по емоции или интереси, съвсем друго вземане на решение, какво реално се случва на една територия, какво и как да се случи. А това изисква решенията да се вземат от живеещите на тази територия, защото пряко го засягат. Другото е в сферата на литературните четения и въздишки.
30 Май 2012 16:03
Българите живеещи в чужбина искат да са представени в парламента и аз смятам, че имат основание.
30 Май 2012 16:10
lubomir.gavrilov,
надробил си манджа с грозде. Това не е българска песен, нито пък народна. Това е македонска и авторска. Печелила кокнукрс там. Ако за нещо ти насочих вниманието, то е защото това е ясна илюстрация на незнание - те сигурно си мислят, че изразяват български патриотизъм, но един французин, който не знае български, или поне не добре за да обърне внимание на сменените думи, но е чувал песента, например на 20 годишнината от независимостта на Македония, ще помисли, че са македонци.
-
Относно гласуването - казах го по горе - на български избори, определящи политиката във и на България трябва да гласуват само хората, които постоянно живеят в България. За да имат информация добита със собствените си очи и решенията, които вземат да им се отразяват пряко.
---
И тази ми позиция противоречи на личният ми интерес, но не мога да поставям личните си интереси над принципната правилност.
30 Май 2012 16:16
да са представени в парламента и аз смятам, че имат основание.

И какво им е основанието ?
-
Ако има един модел в развитието на човешката цивилизация, то е преминаването от родовата към съседската община.
30 Май 2012 17:11
да са представени в парламента и аз смятам, че имат основание.

И какво им е основанието ?


Има повече от едно основания, но сигурно не очакваш да изнасям лекция. Ето накратко
1) формално юридическо основание: според българската Конституция представителството в НС трябва да е РАВНО. По тази причина има норма на представителство по избирателни райони (МИР). Е като няма МИР-чужбина, как да бъдат представени 1 милион български граждани (оценка на проф. Мишо Константинов по-горе) или дори 2 милиона според МВнР. Няма нужда да припомням че българските граждани където и да се намират, имат равни права и задължения - Конституция на България.
2) икономическо основание: ние емигрантите внасяме по данни на БНБ над 1 милион евро годишно в България. Без нас валутният борд отдавна да се е сринал. След като допринасяме за поне 5% от БВП на България, защо да нямаме 5% от местата в НС?
3) морално основание: ние, българите в чужбина милеем за България не по-малко от тези, които са в страната. Няма по-добри приятели на българите от ... самите българи. Ако прочетете какво пише на сградата на Народното събрание, ще разберете че строителите на съвременна България не са правели разлика между българите, според тяхното место-живеене.
4) всички балкански държави, без Турция и България, имат институционална връзка със своите емигранти. Държави като Румъния, Македония или Хърватска, имат дори запазени места в народните си събрания за емигрантите. Така е и в много държави на запад: Испания, Португалия, Италия, Франция... Французите например избират 12 депутати от чужбина, както и 11 сенатори.
5) от чисто практическа гледна точка, когато се обсъждат, и след това гласуват закни в НС, и тези закони касаят емигрантите, нормално ли е ние дори да не бъдем информирани? Така се стигна до откровени идиотщини, които не могат да се оправят с години. Пример: българите в чужбина когато искат да осиновят дете, трябва да си превеждат документите на английски!!!!!!
6)...
7)...
ще спра понеже започвам да се нервирам. Това, което ние българите си правим, никой не може да ни го направи.
30 Май 2012 17:24
lubomir.gavrilov,
надробил си манджа с грозде. Това не е българска песен, нито пък народна.


Защо? Защото така мислиш ти и група македонски учени? Аз пък ти казвам, че това е българска народна песен. Ха сега де? Искай македонско гражданство, като не ти харесва.
30 Май 2012 17:30
Сите Българи Заедно - Къде и да одиш
http://www.youtube.com/watch?v=WRH7G-DVQlI

Оригиналът на песента ,,Къде и да одиш''. Известна е още като неофициалния химн на ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ!
Изпълнява Иван Андонов от ,, Сите българи заедно'' и ансамбъл
,, Гоце Делчев '' град София.

,,Каде и да одиш,
каде и да шеташ
не се срами, не се плаши
българин да си
Припев:
Една вера имаме,
един живот живееме,
България цела да е
секой да я знае.
Ако някой рече
България е мала,
има още осум дела,
за да биде цела.
Припев
Ние не сме гърци,
османци, ни сърби,
чеда сме на Аспаруха,
гордост най-българска! ''
Припев.
30 Май 2012 17:34
А ето и изпълнението на българите от Болград - Украйна.
Вижте и чуйте тази известна народна песен в изпълнение на анс-л "Здравец" - ученици от Болградска гимназия "Г.С.Раковски" - Украйна. Аранжимент и рък-л Димитър Стоев - Чирпана.
http://www.youtube.com/watch?v=rxN7roi1gLw

Българино...

30 Май 2012 18:44
Оригиналът на песента ,,Къде и да одиш''. Известна е още като неофициалния химн на ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРИЯ!
Изпълнява Иван Андонов от ,, Сите българи заедно'' и ансамбъл
,, Гоце Делчев '' град София.

От кога кавърите станаха "оригинали" ?
Оригиналът - българска народна песен от плевенско Натисни тук
Кавърът на Deep Purple Натисни тук
30 Май 2012 19:28
"Съседска община"? Англицизъм? Или = по съседство.
Ама ти казах, това е стара работа, чети Тойнби, анализира цивилизациите, политическото представителство почва по местоживеене, но после тази рамка отеснява, заради миграцията и концентрацията в градовете.
На село има смисъл, защото хората се познават и имат отговорност един към друг. В града те са анонимни, контактите са по работа.
Главните политически права ВЕЧЕ не са по местоживеене, а са по гражданство.
С емигриране или временно пребиваване в чужбина тези граждански права не се губят. И тъй като избирателната система е на стар принцип - по територии В СТРАНАТА, излиза, че българите живеещи извън страната - не са представени. Значи имат право на квота - извънтериториална.
Да ти кажа честно, който се опитва да изключи от политическите процеси тази най-активна част от българската народност - заслужава бой с пръчки.
И - целокупната ни политическа "класа", вече 20 г., си заслужава тази чест.
30 Май 2012 19:50
За песента. Мисля, че е много подходяща за емигрантите, за които принадлежността към далечната родина е емоционален въпрос.
Който не е живял по-дълго в чужбина не знае за какво става въпрос.
Та, дори и да е преработена от фиромски - няма лошо. Сетне, доколко нещо македонско не е българско, ... ще е вечен спор.
В интерес на истината, ето едно мнение от форум посветен на тази песен, което звучи логично:
"Тема Re: Каде и да одишнови [re: croesus]
Автор бaш бyrapaш (мин. на проп.)
Публикувано 03.08.07 19:20
Песента със сигурност е македонска. Ако не се лъжа съм чувал някъде оригинала (На Войо Стояновски мисля).
Лесно се разпознава, защото е издържана изцяло в стилистиката на уж народните новокомпонирани македонски песни, които затвърждават идентитетот. Само си спомни текста - не сме такива, такива и онакива (всички комшии), а сме еди какви си. И освен това изразът "чеда сме на Аспаруха, гордост най-българска" звучи много по-мелодично и правилно като "чеда на Александър, гордост македонска". Изобщо парчето си е по македонски комплексарско, заради което никога не съм го харесвал и в българския му вариант."
Но, повтарям, какво от това?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД