Управляващите са наясно, че им трябва на всяка цена положителен политически доклад от Еврокомисията по глава "Правосъдие и вътрешни работи". Въпросният документ ще направи преглед на последните години и ще предложи т.нар. механизъм за сътрудничество (т.е. тоталното наблюдение) да отпадне или да продължи. При първата хипотеза - добре, особено за ГЕРБ. При втората ще е зле не само за управляващите, а и за цялата държава.
При евентуален негативен доклад ще бъдат погребани всичките твърдения как ГЕРБ са любимците на Европа, ще бъде затръшната вратата на Шенгенското пространство, правителството на Борисов ще загуби авторитета си и в чужбина.
Точно заради това управляващите правят всевъзможни упражнения, за да си изпросят положителен документ. Затова депутатите на ГЕРБ работиха денонощно, за да приемат изцяло нов закон за отнемане на имущество, придобито от незаконна дейност. Нищо, че същите народни представители преди една година изиграха невероятно театро, за да не гласуват такъв закон. И твърдяха, че той грубо нарушава човешките права. Сега театрото разигра Борисов, който се яви посред нощ в парламента с оставката си в джоба.
И в суматохата той не бе попитан защо този закон не бе приет преди повече от година, за да може сега да бъде отчетен като положителен знак. Или пък защо още тогава не отиде в парламента с оставка в джоба?
Законът, който предвижда възможност и за т.нар. гражданска конфискация, е вече факт и беше похвален от всички посланици от ЕС и САЩ, които оказаха безпрецедентен натиск за неговото приемане.
Но те тепърва ще осъзнават какво точно приветстват
Първо, въпросният закон ще може да бъде задействан най-рано след половин година. На второ място, той изобщо не предвижда отнемане на имуществата на хората, които натрупаха незаконно милиони в зората на прехода и на т.нар. демокрация. Проверките могат да се правят само за придобити имущества преди 15 години.
Отгоре на всичко се предвижда един праг от 250 000 лв., при това установена разлика между законни и евентуално незаконни доходи, за да тръгне изобщо процедура. Всичко, което ще произтече от този закон, е надцакване на политически, икономически и престъпни кръгове, пускане на сигнали, "изтичане" на информация, която да удря един или друг. Но отсега можем да се обзаложим, че на нито един корумпиран депутат, министър, митничар, магистрат, полицай няма да му бъде пипнато имуществото. Посланиците наистина трябва добре да се огледат кой и какво ги е съветвал да имат като позиция по този закон. Те като че ли започнаха да се усещат, като заобясняваха, че ако нямало практическо действие, ако нямало независима комисия по отнемането, всъщност нищо не е направено.
Властта се опита да се подмаже на Брюксел и с ареста на 32-ма митничари
от Капитан Андреево - цяла смяна, обвинена, че е прибирала по 14-15 000 лв. дневно от рушвети. Но останаха основателни няколко въпроса. Един от тях беше как след като има железни доказателства за всички, изведнъж в ареста останаха само четирима, а обвинените са само осем? Къде е гаранцията, че на останалите пунктове митничарските практики не са подобни? Да не говорим, че в случая става дума за митницата, която според вътрешния министър е най-сигурна в цяла Европа.
В графата "червени точки" за пред Брюксел може да бъде поставена и "захарната" операция на МВР и финансовото министерство, при която беше вкарано в ареста цялото оперативно ръководство на "Литекс комерс". Тя бе направена точно докато евроекспертите, които ще пишат юлския доклад, бяха в България.
В същия период бяха и още куп операции, сред които "Опасните" - срещу грабители в златарски магазини и заложни къщи, както и "Ветераните", чиято цел бяха автокрадци. Дали тази операция обаче ще заличи например лошия спомен на британския посланик, който наскоро загуби след кражба GPS-системата на дипломатическия си автомобил? Посред бял ден на централна улица в Пловдив!
Точно в този период дойде и окончателното произнасяне на Върховния касационен съд по делото срещу т.нар. братя Галеви и осъждането на Пламен Галев и Ангел Христов на по пет години ефективен затвор. И аха-аха да се изфука властта... и двамата изчезнаха. И се започна едно замеряне между институциите - съдът, правителството, прокуратурата, МВР започнаха да си отправят обвинения и да си прехвърлят отговорността. Накрая вътрешният министър бе принуден да признае, че
"изчезването на братя Галеви ще се отрази негативно
в юлския доклад на ЕК".
Естествено, той не пропусна да прехвърли вината за случилото се на съда. Макар че МВР не може да ги намери, а пък прокуратурата не е искала тяхното вкарване в ареста между апелативната и касационната инстанция. Факт е, че преди февруарския доклад евроекспертите не настояваха за нищо друго конкретно, освен да отидат в Дупница и Кюстендил и да видят какво точно се случва с братя Галеви. И тъй като интересът на Брюксел бе публичен, липсата на оперативен интерес на МВР какво правят Галеви не може да бъде обяснен с елементарен пропуск. Както видяхме, разговорите на "кокаиновия крал" Брендо се следят и той се озова в ареста, а за Галеви Цветанов измърмори, че ако ги следели, МВР щяло да бъде обвинено в полицейщина. Т.е. за Цветанов опасността от лош юлски доклад е пренебрежима пред нещо друго, свързано с Галеви. Какво е то?
Въпреки острите забележки от предишния доклад практиката за дарения към МВР продължава. С врътка вътрешното министерство получи през община Бургас голяма сграда от "ЛУКойл".
Как ли ще бъде оценено това заобикаляне от ЕК?
На Европейската комисия й се наложи вече четири пъти да пише специални писма, в които да настоява за пряк избор на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) от съдебната квота. В момента те се избират от делегатски събрания. До избора за нов ВСС остават три-четири месеца и все още законът не е променен така, че да бъде предвиден въпросният пряк избор. А според ЕК именно той е "най-добрият вариант, който не само ще спомогне за връщането на доверието към съвета от страна на обществото и магистратурата, но и ще бъде важна начална точка за провеждането на по-сериозна реформа в съдебната власт". Това написа на няколко пъти в официално писмо главният секретар на Европейската комисия Катрин Дей по повод готвените от правителството промени в Закона за съдебната власт.
Важно е да се отбележи, че
въпреки усилията и рекламните операции тепърва ще
трябва да се оценява какво е свършено и какво не. Механизмът за сътрудничество и проверка на напредъка бе създаден през декември 2006 г. по 6 индикативни показателя. Оттогава с доклади - през февруари междинен и експертен, а през юли с политически оценки - Еврокомисията казва всяка година мнението си по направеното по тези критерии. Първият индикативен показател включва приемане на изменения в конституцията, които премахват всички двусмислия по отношение на независимостта и отчетността на съдебната система. По тази точка бяха направени няколко съществени поправки в основния закон. Сред тях бе превръщането на ВСС в постоянно действащ, създаването на инспекторат към него и ограничаването на имунитета на магистратите. Оценките за смисъла, значението и резултатите от тези промени няма да са обаче еднозначно положителни. Друг показател пък включва
"продължаване на реформата на съдебната власт с цел нарастване на професионализма,
отчетността и ефективността". Именно тук са най-силните критики на ЕК, включително и в последния междинен доклад. Най-остри са забележките по отношение на кадровата политика на ВСС. Сред показателите са и провеждане на професионални и безпристрастни разследвания по обвинения в корупция на високо равнище и докладване за тях. Пак тук е и изискването за вътрешни проверки на публичните институции и за огласяване на имуществото на високопоставени длъжностни лица. Както и "вземане на по-нататъшни мерки за предотвратяване и борба с корупцията, особено по границите и в местното управление" и "прилагане на стратегия за борба с организираната престъпност, която се съсредоточава върху тежките престъпления, изпирането на пари, както и върху системното конфискуване на имуществото на престъпниците". Все показатели, по които на практика не можем да отчетем кой знае какво. Няма осъден нито един корумпиран политик дори от средно ниво. За разлика например от Румъния.
Нищо добро не чака властта. И цялото общество покрай и най-вече заради нея.
Като ще правят мили очи на ЕК е добре д сверят часовника с Румъния.
И там вероятно гонят някой техен Гриша Ганчев-бизнесмен за финансови далавери. И там вероятно гонят някой техен Брендо-набеден (от МВР) за бандит за престъпна дейност. И там вероятно разбиват ОПГ Обаче тези неща ние не ги знаем. не ги знае и ЕК. Защото това са нормални действия в нормалните страни и за това не се бият барабани.
Обаче ние и ЕК знаем,че в Румъния има издадени ефективни присъди срещу министри и дори срещу екс-премиер. Не чухме там след смяната на властта да се тръби ежедневно колко лош бил предния, какви капани оставил, какви спънки заложил. Там просто разследваха, съдиха и осъдиха. И това се чу в Европа, и това ще вземе предвид ЕК. Точно това иска тя и от нас за добър доклад - не колко били лоши Серго и Доган, а сеъд, доказателства и присъди. На властници, не на бизнемени и бандити. На онези дето разпореждат да се изтеглят данъчните от една фабрика. На онези дето нямат и грам интелект, но дават консултации за десетки хиляди (когато станат фактори, естествено), получават дарения от по 150 бона от пенсионери и си купуват 200 квадрата в центъра на столицата на цената на панелка в Обеля. На разни Мургини, дето доказано са слагали данъчни чадъри, а вече 4-та година няма кой да ги осъди. На разни Калинки, дето доказано с фалшифицирани диплони са управлявали милиарди, а вече 2-ра година още не са в съда.