:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,660
Активни 765
Страници 28,225
За един ден 1,302,066
Парадокси

Ега ти държавата, щом и Свищовския Исус успя да стане професор

Възползвайки се от автономността на университетите, ректори превръщат вузовeте във феодални владения
Снимка: Архив "Сега"
Величко Адамов все още само като почетен професор от румънски университет
Когато стане дума за титли и образователен ценз, България винаги е страна на парадоксите. Щом за шеф на атомна електроцентрала може да бъде назначен човек, завършил машиностроене и двигатели с вътрешно горене, значи на един ректор на държавен университет му се полага професорска титла по право без оглед на научни постижения. След десетгодишни академични мъки Величко Адамов, който вече втори мандат е начело на Стопанската академия в Свищов, сбъдна детската си мечта и вече напълно законно ще слага "проф." пред името си. Той и досега го правеше, но нямаше правно основание за това. Опитите на Адамов, който нашумя като научен ръководител на лобиста на съдебната власт Красьо Черния, да се окичи с професорска титла датират отпреди 2001 г., когато бившата вече Висша атестационна комисия го уличи в плагиатство. Въпросът в случая с професурата на Адамов не е толкова дали ректорът на свищовската академия наистина заслужава да се изкачи по академичната стълбица, а начинът, по който го прави.

Процедурата разбуни духовете и различни неправителствени организации хвърлиха сянка на съмнение върху признаването на Адамов за професор. Дали е имало нарушение - чуждестранните учени от журито не са били в България за заседанията, кандидатът е плагиатствал от френски издания, научните трудове не са били представени публично и т.н., и т.н. - ще установява проверка на министерството на образованието. Случаят обаче повдига и редица други въпроси, отговорите на които са не по-малко важни.

Конкурсът за професура на ректора на Стопанската академия в Свищов е пореден епизод от един сериал, който често надхвърля добрия вкус. В този сюжет държавното висше училище е превърнато във феодално владение на ректора си. И преди да беше професор, Адамов успяваше да вдига шум около себе си по доста



екстравагантен за академичните среди



начин. Едва ли има друг ректор, който пред тв камери да признава, че е най-богатият сред колегите си в страната. Който да дефилира из пресата, увековечен със съмнителни герои по чалга купони. Да не крие близостта си със звезди на същия музикален жанр, които често се изявяват и като възпитанички на академията. За домашна употреба е друг връх на изобразителното изкуство - "Тайната вечеря", на която в ролята на Исус, разбира се, е самият Адамов.

Поведението на ректора на Стопанската академия напомня удивително за друг ректор - проф. Иван Харалампиев на Великотърновския университет. Преди десетина години, когато Харалампиев беше ректор, просветното министерство беше вдигнало ръце от десетките сигнали за незаконни филиали на ВТУ. Стигна се даже до проверка на прокуратурата, но тя потъна в безвремието. Все пак Харалампиев беше сменен, но след изтичането на двата законни мандата остана шеф на Общото събрание - органа, който всъщност се води работодател на ректора.

Мнимите професори сред близките на властта учени не са един и двама, а един от тях дори беше за кратко министър. Предстои да видим дали ще се намери кусур в избора на проф. Адамов и дали просветното министерство ще се възползва от правото си да прекрати процедурата. По-широкият въпрос с управлението на вузовете обаче е силно чувствителен за ръководствата на университетите и колежите и трудно би се стигнало до промени, с които



да се отнемат вече дадени им правомощия



Според Закона за висше образование, приет през 1995 г. и променян над 30 пъти досега, вузовете са се превърнали в неприкосновена академична собственост. В законовата формулировка на академична автономия се включва "академични свободи, академично самоуправление и неприкосновеност на територията на висшето училище". "Академичната свобода" означава "свобода на преподаването, свобода на провеждането на научни изследвания, свобода на творческите изяви, свобода на обучението" и т.н., а самоуправлението се изразява в изборност и мандатност на всички органи за управление и право на висшето училище да урежда устройството и дейността си в собствени правилници в съответствие със закона.

Излиза, че освен с одит на Сметната палата държавата в лицето на министерството на образованието няма законови механизми за контрол и санкции в случаи на фрапиращи нарушения. От друга страна, обществото е чувствително към това как се харчат парите на данъкоплатците. Държавните висши училища са публични институции, което означава, че вратите им трябва да са широко отворени за държавен и обществен контрол. Но попитайте един ректор на държавен университет колко са например приходите от студентски такси. Никога няма да получите отговор, защото това е най-строго пазената тайна. Че контролът е силно занижен показва и скорошният одит на МОМН за стопанисването на общежитията и държавните имоти, дадени на вузовете, който показа фрапиращи нарушения при отдаването под наем на държавни терени, определени за библиотеки, студентски столове и читални. Наместо тях срещу скромен наем в Студентски град корени като на боабаб са пуснали барове, чалготеки, фризьорски салони, аптеки и т.н., и т.н.

На фона на постоянните демонстрации на институционално безсилие случаи като този с ректора на Стопанската академия в Свищов - бил той професор или "само" доцент - са нищо друго освен поредното доказателство, че т.нар. политическа воля липсва, а Адамов не е единственият академичен феодал. А в подобни ситуации въпросите за качеството на предлаганото образование стават, меко казано, неуместни. Остават голите министерски констатации, че "имаме проблем с висшето образование", "ние не сме предпочитана дестинация за други студенти" и че се "намираме в малка криза". И тъй като държавата няма особени законови механизми да се намеси, а очевидно няма и желание да го прави, не ни остава нищо друго освен да изчакаме Адамов да освободи поста след изтичането на полагащите му се два мандата и да видим докъде ще стигнат географските граници на академичния феодализъм.
46
14605
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
29 Май 2012 20:16
"Феодализмът", за който става дума, не беше налице в такава степен при присъждането на научни звания и научни степени, докато процедурите протичаха във факултетен или научен съвет и имаше ВАК, през който те задължително минаваха след това. Сега ги прави жури от няколко човека, назначавани от ректора и подбирани за всеки случай поотделно, а единственият евентуален контрол, който е предвиден, е от някаква комисия в Министерството.
29 Май 2012 21:43
Бавно загряващ, наистина бавно загряваш. Казвам го само като каламбур, без лошо чувство. Сега факултетните съвети избират жури, което кандидататът си е избрал, за да го избере. И това е истина. Обявяването на академичните длъжности става с една добавка "с евентуален кандидат Иван Иванов" (името е измислено). Интересно е да се види колко конкурса са с повече от един кандидат и какво жури би било избрано в такава ситуация?
29 Май 2012 22:20
Ега ти държавата, щом и Свищовския Исус успя да стане професор

Аве, то ученика му Крася Брикета коландри цялата съдебна система с тефтерче 6х12см, че тоя шушляк да не може да се произведе в сан.
Какво му е? Да не е едноок? Че то вече не можеш да се разминеш от сервитьорки с по две виШи, та професор е като първо име веке
29 Май 2012 22:33
Редът за определяне на журитата, за който става дума по-горе, е описан в чл. 2 от Правилника за прилагане на Закона за развитие на академичния състав. Първите две алинеи на този член са следните:
(1) Оценяването на дисертационните трудове за придобиване на научни степени и на кандидатите за заемане на академичните длъжности "главен асистент", "доцент" и "професор" се извършва от научни журита. За всяка конкретна процедура съставът на научното жури се утвърждава от факултетния съвет, съответно от научния съвет, по предложение на първичното звено.

(2) Ректорът, съответно ръководителят на научната организация, определя със заповед състава на научното жури, утвърден по реда на ал. 1.

При този ред ректорът, споменат в статията, е трябвало да определи със заповед състава на научното жури, което го е избрало, а съставът му е бил преди това утвърден от факултетния съвет (състоящ се главно от преподаватели на управлявания от този ректор университет). Една друга алинея на чл. 2 казва, че решенията на журито се приемат с явно гласуване и обикновено мнозинство. Чудно би било, ако при такъв ред въпросният ректор не беше избран за професор.
29 Май 2012 22:42
29 Май 2012 23:19
29 Май 2012 23:51
30 Май 2012 01:11
Интересният въпрос в случая е дали цялата ни работа е като правителството, или правителството е като цялата ни работа. Опасявам се че е второто!
30 Май 2012 04:54
Свищовският институт никога не е бил оглавяван от ректор-свищовлия.Винаги на трона се е изкачвал поредния селянин, а те, селяните, знаем са големи кариеристи. Този институт, макар и построен с пари на дарител следва да се закрие. След което да се трансформира в друг. Най-подхожда да има институт по международно право. За целта трябва да се оттаде сградата на сегашната болница за нуждите на института, болницата да се преструктурира на друго място, а новите студентски общежития да са срещу болницата, където имотът е на сегашния институт. Сегашният студентски жилищен комплекс може да се превърне в модерен медицински център с международно участие. Колкото до съдбата на стадиона на "Академик", ще трябва да се простим с него - в Свищов футбол може да има само с далавери, не и с истински играчи.
30 Май 2012 07:07
Всъщност званието само професор ли е, или професор от едикойси институт?
30 Май 2012 07:20
Sistova11,
ти вече закри, отне, преразпредели и разпродаде имотите "с международно участие". Хвала на таквизи оправни приватизатори.
30 Май 2012 07:28
Не го знам въпросният ректор, но професор е конкретна длъжност, а не благородническа титла. Да си професор не значи нито, че си (или трябва де си) много умен, нито, че имаш велики знания и научни достижения, а единствено, че влизаш в една зала и четеш пред студенти едни предварително компилрани записки от преди 30 години. Професор означава просто длъжност - "лектор пред студенти".
-
Та въпросният ректор чете ли лекции пред студенти ? Вероятно да. Значи е професор.
---
А качеството на лекциите му и образованието в България са съвсем, ама съвсем отделни теми, които нямат нищо, ама нищо общо с комплексарщината каква "титла" щял да си слага този или онзи.
30 Май 2012 07:35
Абе форум,тоя на снимката не е ли Митьо Пищова?
30 Май 2012 07:52
Ега ти държавата, щом и Свищовския Исус успя да стане професор


Ха!
Че да не е само този?
Иван Славков не беше ли и той професор?
Кой знае колко още като тях има, само дето не са толкова скандални...
30 Май 2012 07:57
Май нищо не се е променило за 30 години. Тогава излезе закон/указ/заповед/нареждане всички ръководители на бюрата на Балкантурист да са с виШе. Всичките бяха записани като задочници в Свищов. Като наближеше време за изпитната сесия, се спускаха нарядите: от този ресторант - кашон луканка, от онзи - уиски, от третия... Тръгваше автобус на Балкантурист от Мичурин (по-нататък беше закрита зона) да събира шефове и "парсата" - и всички завършиха, приватизираха след това Балкантурист, "изгубиха" архивите... (никой не може да ми каже къде е архивът на Созопол от 1980-1990 гг - нито НОИ, нито Д Архив, нито община, нито данъчни...).
30 Май 2012 08:02
В закона се казва, че при нарушаване на процедурата министърът на образованието е този, който проверява фактите и потвърждава или отнема присъдено звание. В случая Игнатов е сезиран и са му предоставени доста факти за нарушаване на процедурата и за плагиатство. Той обаче изпълнява политически поръчки за чадър над Адамов и обявява, че няма нарушения, защото е имало 7 членно жури. А въпросното жури никой не го видя и не разбра четиримата чужденци в журито дали изобщо са били в България. Има данни, че един от тях не е бил. Как това жури е прочело трудовете на Адамов, които липсват или се крият и не са преведени на съответния език. С журито било говорено на руски, а те са изпратили рецензиите на развален английски. В рецензиите има едни и същи пасажи, тоест като че са писани под индиго. Трима от професорите от българска страна в журито са станали професори с нарушаване на процедурата, тъй като Адамов е обявил конкурсите им като професор, без да е такъв. По подобен повод, когато Адамов подписа 2 хиляди дипломи на студентите с професорско звание министър Игнатов обяви, че са нелегитимни и прпоръча да се преиздадат и подпишат от Адамов като доцент. Нареди и всички останали подписани документи да се преиздадат. Заповезите за обявяване на конкурсите за професори не бяха анулирани и подменени. Конкурсите им продължиха и те станаха такива именно за нуждите на Адамов. Това са трима мними професори-лакеи. Получава се двоен стандарт- за студентите дипломите са нелегитимни, а за професорите - са легитимни. Има разбира се и много други нарушения за които се затварят очите. ВЪПРОСЪТ Е ЗАЩО? В СВИЩОВ СЕ ГОВОРИ ЗА БАСНОСЛОВНИ СУМИ, КОИТО СЕ ПЛАЩАТ ЗА ПРОТЕКЦИЯ НА АДАМОВ. ВИДЯХМЕ И ПОЛИТИКЪТ, КОЙТО ПЪРВО ОБЯВЯВА АДАМОВ, ЧЕ Е В ТОП 300 НА ПРЕСТЪПНИЦИТЕ В БЪЛГАРИЯ И СЛЕД ТОВА ИДВА ДА ПРАВИ ПРЕДИЗБОРНА ПРОПАГАНДА ВЪВ ВУЗА И ДА СЕ ПРЕГРЪЩА С НЕГО. ГАЛЕВИТЕ РЯПА ДА ЯДАТ ПРЕЗ СВИЩОВСКИТЕ ДАЛАВЕРИ.
30 Май 2012 08:04
никой не може да ми каже къде е архивът на Созопол от 1980-1990 гг


Архивът на кое по-точно в Созопол?
30 Май 2012 08:28
На форума убягва една подробност може би - че решаваща роля има т. нар. "първично научно звено" - разбирай най-често катедра във ВУЗ. А то обикновено се владее от местен неграмотен, но упорит феодал. И така новият закон предизвиква цъфтежа на феодализма. Стремежът (а вече и възможността) е всички конкурси да се печелят (лесно) чрез нагласяне на жури, а не чрез оценка на постиженията.
30 Май 2012 09:22
Правилата бяха направени от Мумията за министъра на просвещението...От доцент в килийното школо стана направо професор на държавата.СЕГА по тези правила всеки удобен за гейберастията става каквото си поиска...
30 Май 2012 09:23
Той обаче изпълнява политически поръчки за чадър над Адамов и обявява, че няма нарушения, защото е имало 7 членно жури. А въпросното жури никой не го видя и не разбра четиримата чужденци в журито дали изобщо са били в България. Има данни, че един от тях не е бил.
Според закона или правилника, някой от журито може да не присъства, а да се свърже по "Скайпа". Цялата тази галимация, обаче се дължи на този закон и премахването на ВАК. ВАК затова беше създаден, щото отнапред се знаеше, какъв ни е манталитета. Когато 18-20 души в специализирания съвет гласуват и след това при разногласие се отива в специализираната комисия, а накрая се преглежда и подписва от Председателя на ВАК, все пак е нещо друго. А сега тези, които ще ги избират се нагласяват журито. После във ВАК бяха изработени точни наукометрични изисквания за всяко звание. Сега университетите си ги изработват, кой както му приляга.
30 Май 2012 09:31
Да си професор не значи нито, че си (или трябва де си) много умен, нито, че имаш велики знания и научни достижения, а единствено, че влизаш в една зала и четеш пред студенти едни предварително компилрани записки от преди 30 години. Професор означава просто длъжност - "лектор пред студенти".
Брайтманче, когато имаше ВАК, т.е., преди този закон "професор" беше "ЗВАНИЕ", а не длъжност. Понеже професорът чете лекции във висше учебно заведение, а не в техникум или гимназия, в цял свят от време оно, той трябва да има научна продукция на ниво ( в нашата област при ВАК бяха 50 статии, от които 25 в реномирани чужди списания, със съответен импакт фактор и 50 цитирания), защото на студентите трябва да се преподават най-новите достижения на науката. А имено в рецензираните списания се допускат само оригинални нови резултати. Сега светна кли ти каквои трябва да бъдат изискванията за професор, а не смао да чете някакви си лекции.
30 Май 2012 09:44
Ся, аз да си питам за пореден път. Що академичната общност иначе иска автономия, а за хабилитациите не иска автономия, а ВАК? Или всъщност автономия не искат само гласовитите феодални старци, които са се хабилитирали при ВАК и сега искат да си пазят копанката? Второ, нали журитата са от вече хабилитирани при стария ВАК преподаватели - значи само от умни и интелигентни хора - що не се доверявате на избора им?
30 Май 2012 09:58
Сметнете колко струва званието "професор" в България, след като заплатата му не позволява един съпоставим със средната класа стил на живот. Така че, да си професор в България е по-скоро въпрос на самолюбие, отколкото на социален статус. Затова и умните професори не си губят много-много времето в университетите, а се заемат с дейности, които им носят доходи.
30 Май 2012 10:44
Mrx++,
брой публикации и брой цитирания не са показател за нищо друго, освен за брой публикации и брой цитирания. Самото постявяне на такъв "критерий" вече е гаранция за неговото израждане.
-
Тоталитарната система се нуждаеше от ВАК за да може централизирано да упражнява идеологически и партизанско-роднински контрол върху науката. Ако щеш и по-лесно да задоволява амбициите на партизани "Чавдарци", "Антонивановци", ятаци, селски, градски, втори братовчеди, любовници и квото се сетиш. След 1989 г. вместо идеологически контрол ВАК стана идеално ключово място за бизнес, предвид плодящите се продавалници на дипломи, които имаха нужда от професори.
-
Премахването на ВАК смъква бизнеса на локално ниво. Вече всяка продавалница ще си произважда магазинерите. И в това няма нищо кой-знае какво, защото важното е стоката в магазините, а не названията и кой назначава продавачите. А това е съвсем друг проблем.
---
Що се отнася до "реномираните" списания, то кой ги "реномира" ? Една "особенна" група, която постепенно си е присвоила монопола върху "истината" и си го отстоява. Да, ама с информационната епоха и реалното демократизиране на науката "реномираните" списания ще си остават все повече спомен, без практическо значение за развитието на реалната наука, т.е. науката която допринася реална полза в реалният живот, пък било и променяйки светогледи.
30 Май 2012 10:49
Групата на некадърните глупаци отново надига глава.
30 Май 2012 11:06
Ся, аз да си питам за пореден път. Що академичната общност иначе иска автономия, а за хабилитациите не иска автономия, а ВАК? Или всъщност автономия не искат само гласовитите феодални старци, които са се хабилитирали при ВАК и сега искат да си пазят копанката?
Манрикото пита, ние отговаряме.
1. Не можеш да имаш пълна автономия, когато държавата дава пари за образованието.
2. Точно при този министър е създадена такава бюрокрация с тези акредитации, че за никаква автономия не може да се говори. А академичната автономия при това правителство съвесем уйде у ряката. Просто не знаете какви въпроси се задават при акредитация - какви учебници се ползват, колко метраи сантиметра са лабораториите и какво ли не.
3. Феодалните старци няма какво да пазят, защото при тези заплати млади въобще не идват. Нека да докажат че заслужават званието, никой няма да им го откаже.
4. А не може да се става професор ей така. И във Франция има Национална комисия за това, въпреки, че и там има академична автономия.
5. Само нашто Игнатов не видя какво стана в Румъния, че куцо и сакато се направи на професор и сега върнаха атестационните комисии.
30 Май 2012 11:30
Група предприемчиви руснаци са си направили някакво аристократическо дружество и от името на династията Романови продават титли по интернет. 120 долара май струва да си купиш руска графска титла. Вече има такива, при това известни графове и графини в България.
-
Та... Като толкова ви се искат титли - направете си едно такова академично дружество, измислете си ги и си ги раздавайте.
-
Иначе - професор е просто название на длъжност в университет. Нищо повече. Като четеш лекции на студенти в университет си професор от този университет. Като го напуснеш - вече не си професор. И престижа идва не от названието на заеманата длъжност, а от престижността на университета. От името, което си е завоювал университета. А и реалните публично известни, приложими, научни постижения на конкретният човек.
30 Май 2012 12:07
Sistova11, да попаря мечтите ви: Намерете и прочетете някъде "волята" на дарителя Димитър Апостолов Ценов, и тогава пак мечтайте...
30 Май 2012 12:10
Щом за шеф на атомна електроцентрала може да бъде назначен човек, завършил машиностроене и двигатели с вътрешно горене...
- щом стигнах до тук, спрях да чета. Това изречение илюстрира "компетентността" на дописника (журналист мие много трудно да я нарека госпожата), автор на това писание...
30 Май 2012 12:30
Мнимите професори сред близките на властта учени не са един и двама, а един от тях дори беше за кратко министър.

Божо Созополский не го закачайте! Титлата „професор” много му отива на честните сини очи.
30 Май 2012 13:10
Иначе - професор е просто название на длъжност в университет. Нищо повече.

По сегашния закон наистина е горе-долу така. Но това не е добре. За доброто обучение е важно качеството на професорите, а сегашната процедура за избор на професори далеч не гарантира високото им качество.
30 Май 2012 13:21
бавно загряващ,
за доброто обучение са важни добрите програми, реалните, а не изсмукани от пръстите специалности, материалната база, системата на прием и отсяване, стимулите към образование, (а не просто към една хартия без покритие наречена диплома)... и още много неща.
-
Има две сфери, които не търпят комерсиалност, (ако трябва да са реални и качествени) - здравеопазване и образование. При комерсиалност здравеопазването се превръща във все по-скъпо и недостъпно нещо създаващо естествен отбор по финансов признак, а образованието в просто продаване на дипломи без покритие. Последното е особено силно в недоразвити родово-мафиотски общества, където не качествата и знанията, а свързаността са определящите за обществената позиция и успех.
30 Май 2012 13:31
... и още много неща

Влиза ли в тях качеството на професорите или не?
30 Май 2012 14:12
Влиза ли в тях качеството на професорите или не?

Зависи. Ако ще ми срича от лист записки от преди 30 години, то единственото, което му е нужно е да чете гладко. Един телевизионен говорител би превъзхождал всички.
-
Във всеки случай с ВАК или без ВАК нещата, относно качеството не се променят. Най много да се сменят приятелските групички.
30 Май 2012 14:22
Ако ще ми срича от лист записки от преди 30 години, то единственото, което му е нужно е да чете гладко

Интересна представа за добро обучение!
30 Май 2012 15:00
Задачата на един професор е да развива (допълва, обогатява, разширява, оспорва) знанието в конкретна проблемна област. Четенето на лекции е само един, често доста неблагодарен, инструмент за изявана на натрупаното знание. Всъщност, чрез четенето на лекции, професорът следва да събуди интереса на студентите да се образоват в съответната област - а не да им "прелива" в главите неща, които могат да бъдат прочетени.
Професорите в едно общество би следвало да са малък брой признати най-вече от научната общност личности т.е. често позовавани в научните търсения. Сегашната система в България по-скоро произвежда голям брой несъстоятелни лица като доценти и професори, част от които не заслужили уважението дори на съседите си, камо на някаква по-широка общност. В крайна сметка сме свидетели на огромна инфланция на титлите.
30 Май 2012 15:05
В така-наречената"Стопанска АКАДЕМИЯ",винаги е било така.Ако може някой да изкара информация,ще цъфне колко видни/разбирай - имотни/ наши сънародници -
футболисти,фолк-певци,полицаи,прокурори,митничари и прочее далавераджии,са получили първа/и единствена/ или втора диплома за "ВИШО"/най-вече задочно или"дистанционно" обучение/.
30 Май 2012 15:13
...така ще се разбере,защо е най-богатия от колегите си! ,
30 Май 2012 15:54
В дистанционното обучение се разпределят годишни доходи на определен клъг лица, около ректора и най-вече на самия ректор в порядъка на около и над 100 хиляди лева. Това го разбра и министЕрчето Игнатов и хлъцна. Вероятно затова закриля Еректорчето в Свищов. Пари, пари прим. Това е формулата на успеха. ЗАСЕГА
30 Май 2012 18:17
Brightman, принцип съм съгласен с вас, но не сте прав за научните списания. Децентрализацията е хубаво нещо, но отвъд едно ниво просто не работи - превръща се в хаос. Ако ги няма научните списания, то споделянето на научни знания ще стане доста... частен бизнес.
30 Май 2012 18:34
Систова11, Пенка33, че и Логика най-накрая. Лелей! Абе много злоба лъха от постингите ви! Да не сте от тия 5-6 човека, дето накрая се разбра, че Адамов ги е изхвърлил - един за демонстрации на гейалък, други - щото шест месеца не ходили на работа - и без това не им идвали студентите, трети - за незнам какво си, и дето били обикаляли след изхвърлянето си - първо, преподавателите, та да вдигат бунт в тяхна защита, после общинския съвет в Свищов - с идеята той да избира ректор, защото преподавателите били корумпирани и им се смеели, после Боко и Цицо, да дойдат да видят какво чудо става в Свищов, където бил центърът на организираната престъпност, и накрая, когато и те взели да се смеят, тръгнали по жълтите вестници и по телевизиите, да обясняват как мафията в целия свят подкрепя Адамов, за да може да стане професор? Понеже чувам тази история навсякъде: ако сте същите, и ако правилно разчитам емоцията, май е вярна (историята, де).
31 Май 2012 08:37
След като професор, доцент, асистент е преподаватеска ДЛЪЖНОСТ, а не ТИТЛА до живот, нека си я определя съответния ВУЗ. Но и да се пише след професор, и къде е професор, и като напусне ВУЗ-а - да я няма. Е, когато титлата се дава на ректора - би трябвало да има някакви изисквания за да няма засегнати интереси. Защо никой не пита за професорската титла на изредилия няколко телевизии - Вучков? Ами като ги сравним с Адамов - не че ми е симпатичен, не го и познавам, но вторият има право - поне докато е в свищовския ВУЗ на нея. Ама то кое ли ни е наред...американския президент ни Фали, а сменя посланика - че нали всичко ни е на върха? Каво не беше в ред на АЕЦ-а, че му сменяме шефа? Не дава достатъчно пари в касичката ли???
31 Май 2012 15:31
Тодев,
в грешка си! Не знам за другите,които цитираш,но аз нямам нищо общо със Свищов и неговата "академия"/опазил ме Господ!/.Говоря за хора на различни постове в
милата ни Родина и далече от Свищов, сдобили се с тях благодарение на "изстрадана" диплома от въпросното заведение. А относно мафията в този град - не съм запознат,но преди години един /бивш - предполагам/ шеф на тамошната митница,имаше една такава откровена изцепка:"Има го в закона/за митниците/,но ние нямаме такава практика"..! Нали се сещаш? Освен това,предполагам още им стои дървената урна,в която се приемат документи по различни търгове,конкурси и др.,цялата облепвана с лепенки и печати отгоре и с разглобяемо дъно отдолу...Нали пак се сещаш защо?
31 Май 2012 22:50
Може и да бъркам за тебе (ти скоро се появи), но другите двама стоят във форума от бая време и бая неща казаха, та взех да ги припознавам (слушал съм ги и на живо), така че за тях - едва ли. И - ако казваш истината, не ми се сърди, но си си съставил мнение по слухове и спомени. Ще напиша тук какво знам за това, кога и как са се променили нещата (нека само да не съм толкова уморен), но повярвай ми - от 20 и кусур години това училище събира сила и сега става дума за нещо много различно и много сериозно - говоря за Академията. Правят страшно много (добри) неща и избягват да се афишират. А за облепената кутия - не, не се сещам. Или са ти разказвали някоя глупост, или .... не знам. Ако се събудя на разсъмване, ще пиша подробно. Но: едно ме е впечатлявало в свищовлиите (за тези от Академията говоря) - те не нарушават закони, те ги използват. Ключовата фраза при тях е: "Този закон дава възможност за... Мащабът е друг, не този който описват журналистчетата, и не този на педерастчето и компанията му, които са задръстили интернет-пространството с клипчета, и от поне две-три години обикалят всички институции и всички медии - след като са ги изхвърлили, та са писнали на всички; и на мен също. То колко време може да слуша човек глупости, без да изпищи? Та - не бъди предубеден.
01 Юни 2012 12:31
Тодев, моите данни не са съвсем пресни и дано да си прав,относно "добрите" неща,но както казала Айшето на Манго:"Дано,дано...,ама надали"..!А иначе изводи си
правя само от лично изградени впечатления и установени факти.
04 Юни 2012 08:21
Абе Байтман,
Защо мислиш, че ставам за приватизатор. Аз съм за държавно-монополистическия ксапитеализъм, който изграждахме през ония 45 години. СА вече не става...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД