:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,672
Активни 769
Страници 28,237
За един ден 1,302,066

Чиновническа глупост изкара надзирателите на протест

Някой в правосъдното министерство забрави да поиска пари за надбавки на служителите си
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Надзирателите излязоха на един протест, а сега обсъждат изпращане на декларации до Европейската комисия.
Една неделя в началото на миналия месец 200-300 души се събраха в следобедната жега на протест пред финансовото и правосъдното министерство. Повечето - надзиратели в затворите. Сред тях се мяркаха и синдикалисти от МВР, дошли да подкрепят колегите си.

По принцип искането на хората бе за адекватно финансиране на тяхната дейност, т.е. заплати, условия на труд, униформи и т.н. "Адекватно финансиране" обаче звучи прекалено абстрактно и в крайна сметка публиката разбра, че надзирателите са излезли на протест заради едни смешни надбавки от 30 и 28 лв. Първата сума тези служители получават месечно за храна, а втората им се дава като вредни - заради лошите условия на труд. Проблемът с тези пари е стар, но поне засега не изглежда, че ще се намери някакво решение.

"Ние работим по Закона за МВР. Това са пари, които се полагат за храна и лоши условия на труд. При нас обаче тези суми не са индексирани от години", казва председателят на Синдиката на служителите на затворите в България Иван Петров. По думите му от 5-6 години в Министерството на отбраната, където служителите имат същите социални придобивки, се взимат по 60 лв. В МВР пък сумата е индексирана през миналата година и в момента е както при военните. Не е така обаче при надзирателите. "При нас вечно се закъснява.



Парите не са пипани от 10 години",



казва Петров. По същия начин стоят нещата и с другата полагаща се надбавка - за лошите условия на труд. По принцип тя трябва да е равна на 30% от минималната работна заплата, но в момента работещите в Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" (ГДИН) взимат по 28 лв. месечно. Причината е, че по време на въвеждането й минималното възнаграждение е 95 лв. Година по-късно обаче надбавката е фиксирана на 30% от 95 лв., а не от минималната заплата и така до днес.

На протеста миналия месец се случи нещо странно. Зам.-министърът на правосъдието Пламен Георгиев, който отговаря за затворите, прие протестиращите и застана на тяхна страна. "Хората имат право на тези пари. Те нямат вина за това, което се случва", заяви той. Един вид протестиращи и отговорното министерство се обединиха с искане към "човека с парите" - финансовия министър Симеон Дянков, и неговото ведомство, откъдето трябва да дойдат средствата за увеличение на въпросните надбавки. Доста интересно развитие за нашите географски ширини. "За първи път срещаме разбиране от министър, срещахме се и с Диана Ковачева, тя ни подкрепи", казва Петров.



Засега обаче подкрепата е само морална.



Ресорният зам.-министър Пламен Георгиев пое поста през декември миналата година. Неговият предшественик Христо Ангелов тихомълком подаде оставка, след като бившият министър Маргарита Попова стана вицепрезидент и Диана Ковачева започна да събира нов екип. В деня, в който бе съобщено, че Ангелов подава оставка, на сайта на министерството се появи съобщение, което отговаряше на обвиненията за нарушен диалог, отправени от синдикатите към заместника на правосъдния министър.

"Считам твърденията на представителите на Синдиката на служителите в затворите за ограничаване на социалните им права за неоснователни, имайки предвид редицата права и по-добри условия на труд, които служителите ползват, а именно: получават основно месечно възнаграждение, което се образува от заплатата за категория и заплатата за длъжност, изплаща се допълнително възнаграждение за продължителна работа, трудът се зачита за труд първа категория при пенсиониране, като придобиват право на пенсия при 25 години трудов стаж, независимо от възрастта, на служителите се осигуряват ежемесечно храна или левовата й равностойност, на служителите се осигуряват ежегодно работно и униформено облекло", написа бившият зам.-министър. Няколко месеца по-късно от думите на наследника му се разбра, че министерството изобщо не е поискало пари, за да увеличи надбавките на служителите си. "Министерството на финансите е дало толкова пари, колкото са били поискани от правосъдното миналата година. Не знам защо не са заложени всички необходими средства. Но сега много усилено преговаряме с финансовото министерство", заяви Георгиев. Така и не беше даден отговор на голямата загадка кой не е поискал тези пари и защо е постъпил така. Дали е бил разсеян или с умисъл е извършил подобна глупост? От правосъдното министерство обясниха, че става дума



"за пропуски в поискването" на съответните пари



"Още когато Ангелов подаде оставка, проблемът бяха същите надбавки, ние поставяме този въпрос от 3 години", казва Петров.

Към момента няма яснота какъв е резултатът от преговорите с финансовото министерство. От правосъдното министерство отказаха да коментират казуса с оправданието, че по него няма ново развитие. Официалното обещание на Пламен Георгиев пък е, че парите за надбавки ще бъдат включени в бюджета за догодина. В момента се търсят варианти да се отпуснат допълнителни средства. Надзирателите обаче не искат да чакат толкова време. "От три години ни повтарят едно и също - догодина, догодина и накрая нищо", казва Петров. В момента синдикатите обмислят изпращането на декларации до ЕК. Те ще бъдат свързани не само с надбавките, а и с искания за по-добри условия на труд. За капиталови ремонти през тази година са заделени 1,4 млн. лв. Те трябва да стигнат за 13 затвора, над 40 ареста и 28 пробационни служби. Ефектът ще е близък до нула.

Средствата за надбавки не са най-големият проблем на правосъдното министерство. Парите за заплати в съдебната охрана ще свършат през септември или октомври и ще е нужна финансова инжекция от порядъка на 3-5 млн. лв. Някъде в тази сума трябва да намерят място допълнителните пари. Отделно от това затворите отдавна не са си плащали сметките за ток и дългът им вече е около 7 млн. лв. На фона на всичко това все пак има добра новина - министерството разполага с програма за разкриване на магазини за лишените от свобода във всички затвори. Преди дни Георгиев откри първия в Плевен. "Предстои откриването на още два магазина - в Ловеч и Сливен. Планираме изграждане на такива магазини и в Пловдив, Враца и Бобовдол, което трябва да стане до края на годината. Имаме изготвени проекти и сега е важно да видим дали ще ни стигнат парите", обясни той.

Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Зам.-министърът на правосъдието Пламен Георгиев (вляво) обеща, че увеличение на надбавките ще има. Но от следващата година.
3697
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД