Както при мюсюлманите, така и при евреите обрязването на новородените момченца е религиозна традиция. |
Съдът в Кьолн обяви обрязването на момчетата по религиозни причини за криминално престъпление. Това е първото решение в немската съдебна система, което осъжда религиозен обред. Според съда нито родителското право, нито гарантираната от конституцията свобода на вероизповеданието са оправдания за подобни жестокости над децата. Едно от становищата на съда е, че мюсюлманите, които живеят в Германия, са граждани на тази държава и са длъжни да спазват нейните закони. При решението са взети предвид три члена на конституцията: за правата на родителите, за свободата на религиозните практики и за правото на детето на телесна недосегаемост. Отхвърля се тезата на защитата, че обрязването е хигиенична мярка в много култури - една от основните причини, поради които то е позволено да се извършва в страни като САЩ, Великобритания и Германия. След продължително обмисляне съдът заключи, че обрязването "дори да е извършено правилно от лекар и с разрешението на родителите, трябва да се смята за телесна повреда, когато се извършва върху момче, неспособно да даде съгласието си". Освен това тялото на детето би било "постоянно и необратимо променено" и тази корекция е "против интересите на детето само да решава към коя религия иска да принадлежи".
Мюсюлмански и еврейски организации в Германия веднага скочиха против опитите да се забрани религиозното обрязване. Те го възприемат като ограничаване на свободата на вероизповедание. Съдебното решение ще се отрази първо на лекарската практика, защото сега, който наруши забраната, ще бъде наказан за телесни увреждания. В Германия ежегодно правят сюнети на хиляди момчета, преди да са навършили 1 година. В дадения случай лекарят, наречен в присъдата само д-р К., извършил обрязването на 4-годишното момче през ноември 2010 г., след което направил четири шева на раната. Същата вечер той посетил семейството, за да провери момчето. След два дни обаче то започнало да кърви и родителите му го отнесли в травматологията на Университетската болница в града. От там по-късно се свързали с полицията, след което прокуратурата се самосезирала и предприела разследване на случая. Първоначално Градският съд признал медицинската манипулация като законна и тогава прокуратурата се отнесла до Окръжния съд в Кьолн, където спечелила делото. Лекарят е обвинен в нанасяне на телесна повреда и случаят е даден на съда. Миналата сряда съдът все пак оневини д-р К., защото той не е нарушил никой закон. Но в същото време бе решено, че обрязването на деца трябва да се обяви извън закона и че нито съгласието на родителите, нито религиозната свобода оправдават процедурата. Лекарите, извършващи обрязване, трябва да бъдат наказвани занапред, реши още кьолнският съд.
Решението предизвика рядко обединение на евреите и мюсюлманите в Германия. Според тях германските власти са навлезли в минно поле, където се отнемат правомощия на религиозните организации в противоречие с конституцията. Според Световната здравна организация всеки трети мъж на планетата е подлаган на обрязване. Около 70% от тях са мюсюлмани, а около 1% юдеи. В юдейството обрязването се извършва на осмия ден след раждането и символизира "единението с Бога". За мюсюлманите сюнетът също е религиозен дълг, който се извършва още в бебешка възраст или в ранните детски години. Много често обрязването при мюсюлманите е голям семеен празник. "Смятам решението за враждебно спрямо каузата на интеграцията и дискриминационно срещу всички засегнати страни", каза Али Демир, председател на религиозната ислямска общност в Германия. Според него то само ще увеличи пътуванията за подобни манипулации в съседните страни. "Това е нечувана и безчувствена мярка", която е равносилна на "безпрецедентна и драматична намеса в правата на религиозните общности за самоопределение", заяви Дитер Грауман, президент на Централния съвет на евреите в Германия.
Холм Пуцке, преподавател по пенология (специалност, изучаваща наказването на престъпления) от университета в Пасау, коментира пред агенция ДПА, че присъдата създава правен прецедент и ще действа като предупреждение. "Решението не обвързва други съдилища, но ще има ефекта на предупредителен сигнал", казва Пуцке. Той обяснява, че макар д-р К. да е оправдан, отсега нататък никой лекар няма да може да каже пред съдия, че не е знаел за забраната. В социалните мрежи решението оживено се обсъждаше няколко дни. Един от участниците във форум на лявоориентирания берлински "Тагесцайтунг" коментира: "Въпросът е пределно ясен: религиозната свобода на родителите свършва точно там, където започва физическото увреждане на другите, независимо дали са техните деца." Друг обаче отвръща: "Като обрязан евреин мога да добавя само следното: Няма ли си прокуратурата в Кьолн друга работа, та се меси в нашите хилядолетни еврейски религиозни закони? Няма да стане - трябва да действаме решително срещу това ужасно решение на регионалния кьолнски съд." Според професор Пуцке обаче решението на кьолнския съд е "смела присъда".
Юридическият спор най-вероятно въобще няма да приключи с решението на съда в Кьолн. "По-висока съдебна инстанция би могла да вземе друго решение", казва професор Мартин Бьозе, специалист по наказателно право. Според него не е необходимо обрязването на момчетата да бъде разрешено със специален закон. На същото мнение е и проф. Биджан Фатех-Мохадам. Експертите са единодушни, че нещата вероятно ще опрат до германския Конституционен съд и до Европейския съд за правата на човека в Страсбург. Тоест спорът около обрязването на малките момчета в Германия най-вероятно ще се проточи с години. (По материали в германски медии)