:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,788
Активни 775
Страници 28,353
За един ден 1,302,066
Анализ

Европейска ли е Гърция?

Не е случайно, че икономически страната е най-закъсала в ЕС. Тя носи икономическо и политическо наследство, което не съответства изцяло на духа на съвременния Запад
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Георгиос Папандреу напусна властта заради тежкото икономическо наследство, оставено от баща му.
Гърция е разположена там, където Западът едновременно започва, но и свършва. Като идеал на хуманизма Западът започва в антична Атина, където състраданието към отделния индивид започва да измества смазващата жестокост и грубост на съседните цивилизации в Египет и Месопотамия. Хроникираната от Херодот война между Гърция и Персия през V век преди новата ера прокара разликата между Запада и Изтока, която се запази цяло хилядолетие.

Гърците са християни, но също са и източноправославни и духовно са близки до Русия - както и до Запада. Географски те са равноотстоящи между Брюксел и Москва. Гърция може и да е създала Запада с демократичните си нововъведения през епохата на Перикъл, но повече от хилядолетие тя е дете на Византия и турския деспотизъм. И ако Гърция е била северозападният бастион на античната цивилизация в Близкия изток, впоследствие, когато историческото развитие започна да се премества към по-студения север след разпадането на Римската империя, тя се оказа бедняшката част в югоизточния край на Европа.

Съвременна Гърция се бори с това раздвоено наследство. В началото на ХХ век военното противопоставяне с Турция след Първата световна война (повторение на гръцко-персийските войни) доведе до поражение на Гърция и като последица над 1 млн. етнически гърци от Мала Азия избягаха в Гърция, което доведе до допълнително обедняване на страната. (Гръцка диаспора в Мала Азия е била солиден източник на приходи преди прогонването на гърците оттам.) Кървав отпечатък върху историческото развитие остави не само Първата, но и Втората световна война, след която в страната пламна гражданска война между десните и комунистите. Това, че Гърция не влезе във Варшавския договор, бе повече краткосрочно начинание - тук отново си каза думата ефектът на нестабилното географско разположение на страната между Изтока и Запада.



Гърция продължаваше да се бори



През 60-те и 70-те години тя бе управлявана от особено брутална военна диктатура (предвождана от полковници от затънтения Пелопонес), която продължи седем години (1967-1974 - бел. ред.) Страхът от нов преврат витаеше и в първите години на възстановената демокрация. Макар олимпийската традиция да е започнала в Древна Гърция и първите съвременни олимпийски игри да са се състояли в Гърция през 1896 година, сто години по-късно на Атина бе отказвано домакинство на олимпиадата поради невъзможност да се подготви организационно и заради лоша инфраструктура. През 2004 г. Гърция бе домакин на лятната олимпиада, но финансовите разходи за игрите съдействаха за икономическото отслабване на страната и в крайна сметка за сегашната дългова криза.

Не е случаен фактът, че икономически Гърция е най-закъсалата държава в Европейския съюз. Фактът, че тя се намира в югоизточната задна врата на Европа, също има значение. Гърция носи икономическо и политическо наследство, което не съответства изцяло на духа на съвременния Запад.

Около три четвърти от гръцките компании са семейна собственост и разчитат на семейния труд, а хората извън семействата имат труден достъп до съответния бизнес. Данъчните измами са широко разпространени. Икономиката страда от липса на конкурентоспособност. Това е икономиката на услугите, разчитаща най-вече на туризма - в нея производственият сектор е слабо застъпен. Разбира се, тези характеристики имат много общи неща с погрешната политика от последните години и десетилетия, но те също са продукти на историята и културата, които от своя страна са продукт и на географията. Нещо повече, Гърция няма достатъчно продуктивна земя, за да бъде аграрна сила.



Следва забавеното политическо развитие



В продължение на голяма част от XX век гръцките политически партии бяха патерналистки, фокусирани върху ярки личности със слаба организационна подкрепа. Георгиос Папандреу, дядото на неотдавнашния едноименен премиер на Гърция, всъщност оглавява партия, наречена "Партия Георгиос Папандреу". Политическите партии са семеен бизнес в най-голяма степен в Гърция, отколкото където и да е другаде в западния свят. Управляващата партия не само доминира висшите ешелони на бюрокрацията, както е нормално в демокрациите, но и средните, и ниските ешелони. Държавните институции от горе до долу твърде често са свръхполитизирани.

Освен това, вместо да има умерена лява партия и умерена консервативна партия, както е обичайно за Западна Европа, в началото на 90-те г. Гърция имаше твърда лява партия в лицето на Общогръцкото социалистическо движение ПАСОК, което по време на Студената война открито симпатизираше на радикалните арабски режими като този на Хафез Асад в Сирия и на Муамар Кадафи в Либия и една донякъде реакционна дясна партия - Нова демокрация. Придвижването на тези водещи партии към центъра е явление от последните години.

Така че създаването на твърдо лявата партия СИРИЗА и на крайнодясното неонацистко движение Златна зора носи далечен отзвук от миналото на Гърция от средата на XX век. По ирония, докато крайната икономическа криза в Гърция създаде тези радикални групи, резултатите от изборите могат да се тълкуват като отказ на гръцките избиратели от екстремизма и избор на политическата умереност.

У всички нас има настроение и тенденция да вдигнем ръце и да обявим всички гърци за много по-голяма беля, отколкото внимание и грижа заслужават. Но това отношение издава лицемерие, дори и като отрича интересите на Запада. Когато Гърция се присъедини към ЕС през 1981 г., икономиката й очевидно не бе готова за това. Брюксел взе политическо решение, а не икономическо, същото се повтори и когато Гърция бе приета в еврозоната през 2002 г. И в двата случая действителното състояние на гръцката икономика бе оставено настрана в полза на абстрактната квази-историческа визия за простирането на Европа от Сибир до Източното Средиземноморие.

Разбира се, през 80-те г., когато и аз живях там в продължение на 7 г.,



Гърция получаваше редовно пари от ЕС,



за да се дисциплинира и да реформира икономиката си. Вместо това тогавашният премиер от ПАСОК Андреас Папандреу използваше парите, за да напомпа бюрокрацията. Така Гърция остана недоразвита, а мечтата на Брюксел не се осъществи. Най-горчивата ирония е, че греховете на крайнолевия Андреас Папандреу бяха прехвърлени върху неговия разумен и по-центристки ориентиран син Георгиос, който имаше твърде кратък премиерски мандат от 2009 до 2011 г. заради горчивото икономическо наследство на баща си.

Интересите на Запада днес обаче изискват дори и Гърция да излезе от еврозоната, тя да остане в ЕС и НАТО. Защото независимо дали Гърция ще изостави еврото, или не, тя е изправена пред години на икономически тегоби. А политическата ориентация на Гърция с оглед на географското й положение никога не бива да се пренебрегва. Китайците например инвестираха сериозно в пристанището на Пирея. В медиите пък се спекулира, че при липсата на пари в Гърция, ако Русия бъде изтласкана от пристанищата на Сирия при евентуална смяна на режима там, Москва ще се насочи към гръцките пристанища. А в момента руските икономически връзки с гръцката част на Кипър са изключително близки. Гърция и Кипър се радват на съвременна европейска история основно защото са в полезрението на западните сили от стратегически съображения. С други думи, от гледна точка на географията и геополитиката Гърция ще бъде в играта още години напред.

64
5149
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
64
 Видими 
03 Юли 2012 20:28
И ако Гърция е била северозападният бастион на античната цивилизация в Близкия изток, впоследствие, когато историческото развитие започна да се премества към по-студения север след разпадането на Римската империя, тя се оказа бедняшката част в югоизточния край на Европа.
Съвременна Гърция се бори с това раздвоено наследство. В началото на ХХ век военното противопоставяне с Турция след Първата световна война (повторение на гръцко-персийските войни)

При този автор глупостта следва да се счита за углавно престъпление...
03 Юли 2012 20:36
Когато господ видял любимото си чадо Каплан да реве, го попитал:
"Защо ревеш любимо чадо мое?"
"Защото Ти създаде гърка!"
отговорило любимото му чадо Каплан.
В смисъл - жалки бълнуваници на един човек, който НЕ ПОЗНАВА гърците.
Нито другите европейци...
03 Юли 2012 21:38
"Европейска ли е Гърция?
Не е случайно, че икономически страната е най-закъсала в ЕС."
***
Някои списват от кулата от слонова кост. Кой има търпението и времето да ги чете обаче?
03 Юли 2012 21:44
И аз се присъединявам към колегите от форума. Какъв е този Стратфор, какъв е този Каплан и що за тъпи заключения!? САЩ, Италия, Испания също са закъсали държави, пък нито са гранични между изтока и запада, нито са източноправославни
03 Юли 2012 21:46
Смесица от глупости и някои истини. Но илюстрира добре общото равнище на западните "специалисти".
03 Юли 2012 21:48
Ааааа! Капланите бяха по-интелигентни едно време... Дори Фаня. Тя всъщност - инстинктивно.
03 Юли 2012 21:53

Този (или какъвто и sex да притежава) действително не познава гърците. Но което е още по-лошо, той не познава и европейците.
Всеобщата грамотност понякога демонстрира и такива пертурбации.
03 Юли 2012 22:02
На гръцки има един лаф "ардзи-бурдзи ке лулас". Нещо между "тинтири-минтири" и "ала-бала ница, турска паница" ..
03 Юли 2012 22:29
И ако Гърция е била северозападният бастион на античната цивилизация в Близкия изток

Ма тоз верно си верва.
И верно не му пука дали е верно -
излиза, че овчарите от Йерихон били центъра на цивилизацията!
И гърците им били бастион -
Сократ, Платон, Аристотел - пазванти на овчарската цивилизация!
Бетер македонец е душицата.
Мани, мани...
03 Юли 2012 22:45
Живял 7 години в Гърция .
Явно и 77 нема да му стигнат да проумее местните чалъми.
03 Юли 2012 22:57
Гърците са християни, но също са и източноправославни...

Ясно
03 Юли 2012 23:06
овчарите от Йерихон били центъра на цивилизацията!


Да уточним. Камиларите от Ур.
03 Юли 2012 23:07
Това че гърците са православни е на съвестта на преводача .
Те се наричат ортодоксални гръко-католици ( за разлика от римо-католиците които се водят еретици по отношение на ортодоксите ).
Православието е съвсееееем друга опера и в основата си е ведически езически култ към сборник устави , правила и закони включващи както общественото устройство така и религиозните вярвания на източните славяни. То от там и идва Право - Славие ( слава и преклонение пред Правото в смисъла на правилно жзне и духовно устройство).
Руската църква до Октомврийският преврат се е наричала Руска Ортодоксална Църква по Гръцки обряд.
Болшевиките я разтурват заради подкрепата за Бялата Армия в Гражданската война.
Това което сега наричаме РПЦ е конструкция на ЧК . Идеята е да се присвои древнославянската символика, да се присади на християнската вяра и всичко да се движи под зоркото око на службите. То така и става .
Ама какво общо имат тука гърците ????
03 Юли 2012 23:31
Това е на съвестта на преводача .


Донякъде, Воци.

Greece is Christian, but it is also Eastern Orthodox, as spiritually close to Russia as it is to the West, and geographically equidistant between Brussels and Moscow. Greece may have invented the West with the democratic innovations of the Age of Pericles, but for more than a thousand years it was a child of Byzantine and Turkish despotism.

Read more: Is Greece European? By Robert D. Kaplan | Stratfor



Капланщини. Русия отде е взела Православието, от турския деспотизъм ли? (Да не бъркаме тук Ролята на българското православие, че уйде катъро у ряката край Бистришко бранище...) А Византия дей била преди отоманщината, кхм, кхм? Нали не в Истанбул все пак?

...А Перикъл е бил смел борец срещу Кимон (Георгиев)!

03 Юли 2012 23:39
Този Каплан сигурно е ходил в някой кокетен университет с разширено изучаване на американски футбол някъде из Bible Belt.
03 Юли 2012 23:39
Европейска ли е Гърция?


Засега е европейска. Зора е да стане еврейска!
03 Юли 2012 23:39
Дорис , докато си ми отговаряла аз редактирах. Сега как е ?
03 Юли 2012 23:43
брей, почти съм познал - "He attended the University of Connecticut on a swimming scholarship and earned a B.A. in English (1973)."
04 Юли 2012 00:19
Това че гърците са православни е на съвестта на преводача .
Те се наричат ортодоксални гръко-католици ( за разлика от римо-католиците които се водят еретици по отношение на ортодоксите ).
Православието е съвсееееем друга опера и в основата си е ведически езически култ към сборник устави , правила и закони включващи както общественото устройство така и религиозните вярвания на източните славяни. То от там и идва Право - Славие ( слава и преклонение пред Правото в смисъла на правилно жзне и духовно устройство).
Руската църква до Октомврийският преврат се е наричала Руска Ортодоксална Църква по Гръцки обряд.


Дотук - почти екстра, Воцик!

По-натам е политика, но не вероизповедание или тип цивилизация.
04 Юли 2012 00:47
Статията мож и да с слабичка, но казва и верни неща: "Вместо това тогавашният премиер от ПАСОК Андреас Папандреу използваше парите, за да напомпа бюрокрацията". Както и да вдигне заплати, пенсии и т.н., без това да свързано с производителността на труда. Верно е и това и за масовото неплащане на данъци, превърнало се в "национален спорт" (което признават и самите гърци)...
04 Юли 2012 01:11
докато си ми отговаряла аз редактирах. Сега как е

Нцъ Бая си ги поомешал.
Католическа = вселенска
Ортодоксална = православна = правоверна*
* ортодоксален християнин, мюсулманин, евреин...
Православието е съвсееееем друга опера и в основата си е ведически езически култ към сборник устави , правила и закони включващи както общественото устройство така и религиозните вярвания на източните славяни. То от там и идва Право - Славие ( слава и преклонение пред Правото в смисъла на правилно жзне и духовно устройство).

А, това - горното - не знам от къдя си го копнал. Дано не е твое виждане
П.П. Източно-православните църкви и Римската църква не се отнасят едни към други като еретици, тъй като изповядват едно и също учение. А разликата между тях е много по- малка от общото между тях. И за мирянина, незапознат в детайли с нея, тя не съществува.
04 Юли 2012 04:02
Нищо не съм измислил. За разлика от някои аз повече чета отколкото пиша.
Католически значи " вселенски " , обаче пропускаш че И римокатолическата И ортодоксалната църкви претендират да са вселенски. Което е отразено и в титлата на Патриарха - Вселенски. Католикoс е от гръцки произход , между другото.
Чети бе , хаймана.

По произход и идеология православието като термин няма нищо общо с християнството. То е съществувало като религиозна практика в Русия чак до Екатерина когато са подгонили " староверците " както са ги наричали.
Когато большевиките решават да преосноват разтурената руска църква в условията на съветска атеистична действителност се сещат за староверските "исконно руски " понятия и ги присаждат на съгласните да им служат попове. Терминът " Православие " се появява в руската църква през тридесетте по нареждане на ЧК. До тогава е бил чужд на християнството.

Освен това , за Дорис - онова накрая не е политика , а исторически факти. Че те са творение на една политизирана до безумие епоха - също е факт.
04 Юли 2012 04:24
Интересна статия, но кой е Каплан? Кратка справка в Wiki казва:Kaplan grew up in Far Rockaway with a Jewish family, son of the late Philip Alexander Kaplan and Phyllis Quasha. Kaplan's father, a truck driver for the New York Daily News,[2] instilled in him a love of history from an early age. He attended the University of Connecticut on a swimming scholarship and earned a B.A. in English (1973).

After graduating Kaplan applied unsuccessfully to several big-city newsrooms. He was a reporter for the Rutland Herald in Vermont before buying a one-way plane ticket to Tunisia. Over the next several years, he lived in Israel, where he joined the Israeli army,[2] traveled and reported on Eastern Europe and the Middle East, lived for some time in Portugal and eventually settled down in Athens, Greece, where he met his wife. He lives with his wife in Massachusetts.
04 Юли 2012 04:32
VOCI , ограмоти се кога църквата се разделя на римо-католическа и източно православна и не говори глупости.
Натисни тук
Освен това да те отворя нещо! Кралицата на , която си поданник е коронясана по стар византийски обичай.
04 Юли 2012 04:48
Робърт Каплан да си гледа яловите бизнес идеи , a не да се опитва да анализира политиката и културите на Балканите.
Като гу пуснах на Гуглето ми навя асоциации с Робърт Максуел само, че този е със сегашна дата.
04 Юли 2012 05:45
VOCI,.
/:/ "...Терминът " Православие " се появява в руската църква през тридесетте по нареждане на ЧК. До тогава е бил чужд на християнството.
............................................................................
Правосла́вие (калька с греч. ὀρθοδοξία — буквально «правильное суждение», «правильное учение» или «правильное сла́вление»[1]) — направление в христианстве, оформившееся на востоке Римской империи в течение I тысячелетия н. э. под предводительством и при главной роли кафедры епископа Константинополя — Нового Рима.

Православие исповедует Никео-Цареградский символ веры и признаёт постановления семи Вселенских соборов. Включает совокупность учений и духовных практик, которые содержит православная церковь, под которой понимается сообщество автокефальных поместных церквей, имеющих между собой евхаристическое общение. Основателем православной церкви считается Андрей Первозванный (основал церковь в Византии в 37 г.)[2].

04 Юли 2012 07:17
The Bulgarian Lion 04 Юли 2012 04:32
VOCI , ограмоти се кога църквата се разделя на римо-католическа и източно православна и не говори глупости.

Църквата НИКОГА не се разделяла на римо-католическа и източно православна.
Разделението Е римо-католическа и ортодоксална.
Руската ортодоксална е унищожена от болшевиките след победата им в Гражданската и върху руините и ЧК измисля и създава РПЦ.
Чети бе гривяк.

Парко , ако приемем че ортодокс е равносилно на православен то автоматично се появяват православни евреи , мюсюлмани и квито там се сетиш.
Самите гърци много ще се смеят.
Сопри се малце.
04 Юли 2012 07:31
"Православие" е, разбира се, чекистка глупотевина.
Никой в Русия не го е използвал като съществително.
Има ярко и НЕОСПОРИМО езиково доказателство - селянин на руски е крестянин.
Съществителното е ХРИСТИЯНИН, ХРИСТИЯНСТВО.
Ама я накарай чекист или задунаец да каже че е християнин!
Рогатия им господар ги стиска за гърлото и хъркат - а-а да се задавят.
04 Юли 2012 07:46
Voci, ако си християнин, ГОСПОД да ти прости невежеството! Нямаш и елементарна грамотност по въпроса за да се изказваш.
Ей, ти нещо красиво Българско, истинско и православно.
Натисни тук
04 Юли 2012 08:13
"И за мирянина, незапознат в детайли с нея, тя не съществува."
Абсолйутно вярно. Аз понеже живея в католическа страна,мога да ви кажа какво виждам: разликата е само че в католическите църкви има и тримерни фигури, а не само икони. Другото е същото.
Самите католици са върло настроени против протестанството, но са либерални към ортодоксалното християнство. Разбира се, тук няма джамии, има пълно непонасяне на джамиите.
04 Юли 2012 08:31
за сведение-стратфор не са кои да е-икономическо и геополитическо разузнаване-Натисни тук
04 Юли 2012 08:35
Доживехме каманяките да ни учат на религия.
04 Юли 2012 08:56
VOCI 04 Юли 2012 08:35
Доживехме каманяките да ни учат на религия.

Аз каманяка , никога не съм бил.
Обаче , както вече си говорихме в Съветския Съюз ходихте да учите все деца на номенклатурата, което напълно обеснява невежеството ти на тема религия.
В Онтарио сега требе да е кам 3 сутринта, що не спиш? Тя, рускинята, че отдавна е бегала е ясно, амо то жени бол в Канада.
04 Юли 2012 09:05
Гърция, наред с покойната Югославия бяха галени с пухени перца и такива като Каплан и менторите му си затваряха очите за всевъзможни техни и политически и икономически общочовешки прегрешения за наша и на други като нас сметка. И като отгледа "демократичният" Запад тия галени, лъжливи и алчни за чуди земи, пари и блага държавни образувания изведнъж се оказа, че проблемът им бил, че били Православни.
А когато Западната Цивилизация оплячкоса Константинопол и си набави началния капитал, от който тръгна развитието им тогава кой беше богатия и кой бедния?
И от къде на къде се точеха награбените средстава. От Православния Изток към католическия Запад.
След като цял век страни като покойната Югославия и Гърция бяха систематично развращавани с политическа цел и използвани за користни цели, сега видите ли продуктът на това политическо безсрамие бил лош.
Ами да не сме го направили ние лош?
04 Юли 2012 09:10
Първо прочетете някои от книгите на Каплан (Balkan Ghosts: A Journey Through History, Eastward to Tartary: Travels in the Balkans, the Middle East, and the Caucasus) пък тогава да се дават мнения относно качеството на писанията му.
http://www.amazon.com/Robert-D.-Kaplan/e/B000APBESC
В коментарите от дърветата не се вижда гората - православие, еврейски произход на автора, схизми и т.н. Ми че Каплан сума ти време беше в България, четеше си лекции, срещаше се със студенти, отскачайки насам от Гърция. Защо никой не желае да оспори тезата му, че вследствие на патерналистичното водене на политическите дела, Гърция дойде на този хал - кражба на обществени средства, шуро-баджанащина от горе до долу във всички обществени сфери, политиката като начин на преживяване? И това не навява ли някакви паралели със северния съсед на Гърция, т.е. нашата мила "територия" в сегашния й вид? Ако заместим "Гърция" с "България" и тук-таме променим личните имена, добавяйки "Мегало-" спомените - ще има ли разлика? Неприятно е, ама си е истина. Никой не обича да му се казват неприятните неща (кривиците) право у очи. Щото и гърците, и ние си ги имаме предостатъчно.
04 Юли 2012 09:13
Tim 04 Юли 2012 09:05, много си прав.
04 Юли 2012 09:14
Аз каманяка , никога не съм бил.
Обаче , както вече си говорихме в Съветския Съюз ходихте да учите все деца на номенклатурата, което напълно обеснява невежеството ти на тема религия.
В Онтарио сега требе да е кам 3 сутринта, що не спиш? Тя, рускинята, че отдавна е бегала е ясно, амо то жени бол в Канада.

Воцката е последна инстанция по всички вьпроси. Виж по горе твьрди че повече чете отколкото пише. Като гледам 50% от постингите са негови - не ми се мисли какво щеше да е положението ако не четеше толкова много . Не се вьрзвайте толкова на Каплан - една статийка е написьл, изкарал си е надника човека.
04 Юли 2012 09:18
SINDBAD, подобрете си ученическите знания по английски език!
http://wiki.answers.com/Q/What_is_an_intelligence
Някои неща се наследяват, както и че някои дефицити могат да се подобрят. Ама трябва време и постоянство...
04 Юли 2012 09:19
Имахме неблагоразумието да разлистим някои от дебелите книги на автора -
същите труизми омешани с пропаганда и откровени глупотевини.
Сократ, Платон, Аристотел и Питагор - северозападна покрайнина на галилейските овчари!
Александър Велики - и той горкият - пазвантин.
Прости му Господи!
04 Юли 2012 09:21
Ааааа, ето че и Тимбукту е мн прав. Той Каплан и книга е написал за страната Ви. Изкарва си надника, човекот. Просто още една статия - макар и за Гърция...
04 Юли 2012 09:29
Гледам и нови "Максуелчетата" са се нароили в България, т.е. "Капланчета" . Каплан , зер не напразно им е чел лекции в България.
timbuktu 04 Юли 2012 09:14
04 Юли 2012 10:13
My Big Fat Greek Wedding (1)
Натисни тук
Стария Костас добре ги подреждаше.
04 Юли 2012 10:14
Църквата НИКОГА не се разделяла на римо-католическа и източно православна.
Разделението Е римо-католическа и ортодоксална.

Вярно е! И както ти казах "православна" е превод на "ортодоксална". Гръцката църква не е православна, а ортодоксална*. По простата причина, че гърците няма нужда да превеждат от гръцки на църковно-славянски "ортодоксия"
А, ако трябва да бъдем добросъвестни, една ортодоксална църква няма. Има поместни - сиреч независими - църкви, които признават главенството на Цариградската патриаршия, но само primus omnium** и до там. Всяка от поместните църкви има свои правила - понякога различаващи се от другите поместни църкви, но подчиняващи се на Дидахията и приемащи Никейският симво на вярата за верен и непогрешим. И смятащи за Боговдъхновена истина само!!! решения приети на легитимен църковен католически (вселенски) събор.
* "православна" е църковно-славянски превод на ὀρθοδοξία —единствено правилното мнение, "правоверие"
** Православната (ортодоксална) Руска църква имено поради primus omnium скача срещу Цариградската Патриаршия, защото чувствайки се по- богата, по- силна и по- многобройна, тя - ПРЦ - се стреми да заеме мястото на Трети Рим, а приетото и признато от останалите поместни църкви главенство на Цариградската Патриаршия спира мераците и.
П.П. Има една книга на Христос Яннарас - гръцки православен богослов и философ, в която темата за "ортодоксията" е сравнително прегледно и на разбираем за мирянина - неизкушен от богословската проблематика - език.
ПРАВОСЛАВИЕ – АПОФАТИЗЪМ И ФОРМАЛИЗЪМ - цитат...
...Книгата е адресирана към всички, които се интересуват от учението на Църквата и от съвременното православно богословие.
Завършените формулировки на истината и динамичната неопределеност на нейното опитно преживяване не могат да бъдат съвместени на нивото на логическото мислене, но могат хармонично да се съчетаят от гледна точка на жизнената реалност и нейната ипостасна проява, тоест на личността. Ето защо като критерий за църковно Православие служат опитът и вярата на католичната Църква, въплътени в личностите на светиите. Християнските светии се открояват не с особени морални качества, а с това, че в тях се разкрива и проявява истината. Критерият за истина е църковната католичност, а мяра за католичността е осъществяването на даровете на живота в личностите на светиите...
В съвременния език думата ортодоксия (гр. „православие”, „правоверие” означава привързаност към някаква догма, към някаква идеология, която е възприемана буквално. Значението й съответства повече или по-малко на понятието за консерватизъм, на настойчивото следване на установилия се ред на нещата. Ние наричаме ортодокс човек, който е запазил верността си към изначалните формулировки на едно или друго учение и който не допуска никаква промяна в тях, за разлика от онези, които в процеса на развитие се отклоняват от изходния смисъл твърде надалеч.
По този начин всяка догматична идеология – религиозна, социална или политическа – съдържа в себе си възможността за своята собствена ортодоксия. Например когато става дума за лутеранска, фройдистка или марксистка ортодоксия, обикновено се има предвид консервативната и по правило безплодна привързаност към буквалното разбиране на учението на Лутер, Фройд или Маркс – привързаност, която противоречи на по-късната интерпретация и творческото развитие на първоначалните идеи.
Ние най-често заговорваме за ортодоксия, когато се сблъскаме с претенциите на хората за непогрешимо следване на истината. В този факт се изразява потребността на хората от всеобщо признание и от уважение както към наследените ценности, така и към тези лица, които ги пазят и които ги притежават. В резултат на това ортодоксията се превръща в удобен начин за оправдаване не толкова на консервативните идеи, колкото на хората, споделящи консервативни възгледи, и не рядко тя се оказва някаква психологическа маска, която прикрива нерешителността и духовното безплодие. Който не е способен или пък не дръзва да създаде нещо ново в своя живот, той фанатично се вкопчва в ортодоксия от един или друг вид, като намира в нея източник на своята значимост, авторитет и даже власт и като представя себе си за пазител и разпоредител на истината, защитник на формата и неин тълкувател на буквата. В крайна сметка тези хора превръщат така наречената ортодоксия в прокрустово ложе, на което се подлага на ампутация самият живот в името на приспособяването му към изискванията на догмата...

04 Юли 2012 10:38
Погледот_страни
съжалявам братко ,ама първо прачети наистина нещата от Каплан-като например книгата му-Balkan Ghosts-First Vintage Departure Edition-March 1994-ровни да не я сканирам сега, и после ми пращай английски препратки!
че и английския си подобри наистина, не ти е работен език
04 Юли 2012 11:17
Ау тука почнахме да се обиждаме на ниво знание на английски
04 Юли 2012 12:44
Действително, фактите говорят, че от 180 години насам Гърция е била винаги на страната на победителите, но никога не е съумявала да извлече особени ползи от това:
- само 30-40 години след освобождението си България надминава Гърция в икономическото си развитие, която се е освободила близо 50 години преди това, като междувременно е минала през 5 (пет) държавни фалита;
- България надминава победителката Гърция в иконоимическото си развитие и след ПСВ, а гръцки гастарбайтери у нас е имало чак до 1930-те години, когато все още сме плащали репарации на южната си съседка;
- въпреки численото и тактическо превъзходство и въпреки наличието на окупационни зони на съюзниците й в Турция (тогава Османска империя), Гърция не съумява да спечели Гръцко-Турската война, което довежда до силен бежански поток, за което и авторът споменава.
- България отново надминава Гърция в икономическото си развитие след ВСВ и тази преднина се запази чак до началото на 1980-те години, когато страната бе приета в ЕС. Репарации на Кралство Гърция плащаме до 1964 г.
- днес Гърция, като част от победилия в Студената война запад, отново е изправена пред държавен фалит, явно поради недалновидно използване на щедрите еврофондове, а износът на страната на човек от населението е съизмерим с този на България, след като у нас сме свидетели на 20-годишен погром, кражби и лошо управление в икономиката и след като все още изплащаме своеобразни репарации за загубата на Студената война.
Не мога да си обясня това състояние на гръцката държава и икономика, освен с перманентно лошо политическо управление и незрялост на обществото. Пък вие приказвайте каквото искате срещу тези факти.
04 Юли 2012 12:46
ми предполагам, че в този форум пишат сериозни хора и по-подготвени, а не си брътвим да се намираме на работа! Никой не се обижда, повечко професионализъм-затова сме и извън България, че аман от професионалисти я оправят тази държава!Дереджето е обидно ниско!
04 Юли 2012 13:22
Гърция ту е европейска, ту не е европейска. Ту е западна, ту е източна. Западна е, когато Западът си присвоява културното й наследство и го нарича "западна цивилизация". Източна е, когато си гледа интересите и уважава православното си вероизповедание.
04 Юли 2012 13:49
Стратфор
от Уикипедия, свободната енциклопедия
Направо към: навигация, търсене

Стратфор (на английски: Strategic Forecasting Inc.), съкр. Stratfor, е частна разузнавателна и аналитична компания базирана в Остин, Тексас, САЩ.

Основана е през 1996 г. от американския политолог от еврейски произход Джордж Фридман, който ръководи неизменно компанията от създаването ѝ. Вицепрезидент и ръководител на контратерористичното звено и завеждащ корпоративната сигурност на компанията е Фред Бартън.

Компанията събира и анализира информация за събитията по света. Информацията идва от медии и други публични източници, както и от собствени източници на компанията. Въз основа на събраните данни, анализаторите на компанията изготвят икономически и геополитически прогнози.

Списъкът с клиенти на компанията е поверителен, но се предполага, че включва големи корпорации и държавни агенции, включително и неамерикански такива.
Натисни тук
04 Юли 2012 14:09
ми предполагам, че в този форум пишат сериозни хора и по-подготвени, а не си брътвим да се намираме на работа! Никой не се обижда, повечко професионализъм-затова сме и извън България, че аман от професионалисти я оправят тази държава!Дереджето е обидно ниско!
Уж сте големи професионалисти, пък все не можете да достигнете местните в заплащането. И не пропускате все в български форуми да си показвате "професионализма", защото очевидно няма как да бъде проверен и щото явно там никой не ви бръсне за професионалисти. Хайде бактън от хора, които не знаят на кой свят се намират!
А и надявам се, че не приравняваш политиците, които "я оправят тази държава" с останалите хора?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД