:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,002
Активни 765
Страници 28,567
За един ден 1,302,066

Прокуратурата въстана срещу контролната система

Според държавното обвинение дори медиите самостоятелно са по-ефективни от близо 70-те институции, призвани да сигнализират за престъпления и харчещи стотици милиони годишно от парите на данъкоплатците
Снимка ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
В един момент главният прокурор Борис Велчев позволи на изпълнителната власт да използва държавното обвинение за изтривалка и да го препълва със сигнали и обществени очаквания. Накрая все пак се усети, че всички си измиват ръцете с него и подчинените му.
Един съществен, при това атрактивен двубой - този между прокуратурата и огромната контролна система, минава някак в периферията на политическото, общественото и държавното говорене. А битката определено си заслужава вниманието. Най-малкото защото държавното обвинение може да си позволи да каже гласно една публична тайна - че на практика десетките институции със стотици милиони левове от държавния бюджет май не правят нищо, само претакат документи и симулират дейност. А става дума за една солидна част от изпълнителната власт, която от своя страна не спира да си измива ръцете със съдебната и в частност с прокуратурата. С твърдения от рода: ами дадохме материалите на прокурор, или държавното обвинение не е направило нищо.

Наскоро обаче прокуратурата в прав текст



обяви дори медиите за по-ефективни



от цялата контролна система в противодействието на престъпността.

През 2011 г. средствата за масова информация са "разкрили" почти равен брой престъпления с целия контролен апарат на държавата, обяви пред парламентарната правна комисия главният прокурор Борис Велчев. Пред депутатите той представи годишния доклад на ръководеното от него ведомство. Според данните на прокуратурата тя се е сезирала и е работила по 1563 публикации в медиите, а получените от нея сигнали от контролните органи, като данъчните, митниците, Сметната палата, финансовите инспекции, Агенцията по храните и какви ли не още институции, били 1676.

Тези данни той извади при признанието, че прокуратурата не може да отчете напредък единствено по работата срещу корупционните престъпления. Пред депутатите той обясни този факт с остарелия Наказателен кодекс и именно с недостатъчната



ефективност на контролните органи в държавата



В подкрепа на тезата си той заяви, че 70-те контролни органи в държавата са изпратили само въпросните общо 1676 доклада до прокуратурата за миналата година. При това те били с близо 100 повече от предходната година, но по тях са образувани едва 170 дела, което е по-малко от 2010 г., твърди държавното обвинение. А само това, дали по сигналите се образуват дела и се привличат обвиняеми, може да покаже някакъв резултат всъщност.

От години главният прокурор поддържа тезата, че контролните органи са неефективни. Според него именно заради това и прокуратурата е повече от претрупана от работа. Преди време той беше обявил, че имало десетки контролни институции - Агенцията по храните, Сметната палата, НАП, митници, ДНСК и още много други, които вместо да си свършат работата, да извършат проверки и да накажат бързо с административни санкции виновните, си измивали ръцете, като пращали всичко на прокуратурата.

И тук наистина идва основателният въпрос какво точно правят тези контролни органи? Защото тяхната основна функция е да откриват нарушенията, бързо да ги наказват с глоби, които още по-бързо да събират и така да дисциплинират всички останали. Но какво се оказва на практика. Ето да вземем само пример за контролната агенция, призвана да дебне за пушене на забранени места. Наскоро бяха изнесени данни как например в цял Слънчев бряг минават общо 4 инспектори, които да правят проверки. И познайте какво са направили? В общи линии - нищо.

Същото може да се окаже



и за контрола върху опасните храни например



Нещо, което обаче не пречи на земеделското министерство и на Агенцията по храните постоянно да раждат идеи за вкарването на какви ли не състави в Наказателния кодекс. Ако обаче те си вършат работата, ако глобят с няколко хиляди лева съответния извършител и съберат санкцията веднага, дали няма да е далеч по-успешна битката с опасните храни? Със сигурност ще е. Друго си е обаче да се правят рекламни кампании и да се играят популистки игрички. И да си измиват ръцете с прокуратурата.

Всъщност "ще те дам на прокурор" е едно от най-употребяваните заклинания на българския преход. Години наред всеки предава всеки на държавното обвинение - или в търсене на справедливост, или просто за разчистване на сметките, или за елементарна реклама. Постепенно прокуратурата бе превърната едновременно в плашило и в средство за измиване на ръцете от отговорност и от политиците и висшите държавни чиновници. Годините на ГЕРБ обаче бележат истински връх в това отношение. Защото десетки хиляди преписки от правителството, отделните министерства, държавните комисии и агенциите, от различните контролни органи заляха и превърнаха прокуратурата буквално



в изтривалката на изпълнителната власт



Нещо повече. Цялата тази лавина от документи буквално блокираха работата на държавното обвинение.

И как иначе, след като годишно се извършват между 130 000 и 160 000 престъпления в България. Това означава и толкова образувани дела. Като се сложат още поне 700 000 неразкрити или все още разследвани престъпления и дела от предишни години. И накрая, като се сметнат и десетките хиляди сигнали от сегашната изпълнителна власт, то нещата наистина стават страшни. Още повече, като се има предвид, че за тези близо 1 млн. преписки, дела, сигнали, молби, оплаквания в България има всичко на всичко около 2000 прокурори.

Затова и преди време нервите на главния прокурор Борис Велчев не издържаха и той обяви, че "прокуратурата не е държавен юрисконсулт по всички нередности".

Конкретният повод за неговите думи тогава бе очакването ръководената от него институция да получи одитните доклади за дейността на електроразпределителните дружества. "Очаквам с нетърпение одитите на електроразпределителните дружества. Внимателно ще ги прочета, но отсега не мога да си представя каква е функцията на прокуратурата по контрола им", обяви по онова време главният прокуорор. Той напомни, че ако в докладите няма данни за престъпление, единствената възможност е да ги върне на подателя им.

Сигурно всички си спомнят и как преди няколко месеца премиерът Бойко



Борисов подписа показно



по време на своя пресконференция резолюция одитите да се връчат на прокуратурата. Това стана, независимо че съответните контролни органи не намериха основание за това. Да не говорим, че самите те преди това не се произнесоха дали не трябва да има някаква административна или имуществена отговорност. Така или иначе главният прокурор обяви, че не може да се очаква по бюрата на прокурорите да се хвърлят материали и да се иска обвинителите сами да намерят някакво престъпление.

Всъщност от началото на мандата на ГЕРБ изпращането на документи и сигнали до прокуратурата стана основен елемент от политиката на изпълнителната власт. На няколко пъти отделни представители на прокуратурата изразиха недоволство, че администрацията им праща огромни обеми документи, без да е направен анализ къде би могло да има закононарушение. Освен това самите инспекторати и контролни органи не си правят изобщо труда да разглеждат по същество материалите и изпращат насипно всичко в прокуратурата с искане да се "види дали няма нещо" и дали не трябва да се образува някое дело.

Това, от една страна, блокира прокуратурата, а от друга - масово и предварително изкарва хората престъпници, преди да има дори някакво обвинение.

И на практика с уж добри намерения се кара държавното обвинение да се занимава често с глупости, вместо да преследва истинската престъпност - битова, организирана, икономическа, криминална, организирана. Да не говорим колко често тези сигнали се подаваха и се подават единствено с рекламна цел или просто за измиване на ръцете. И това на гърба на прокуратурата.

Освен това настоящата изпълнителна власт започна масово, но определено избирателно да пробва да си решава и вътрешнопартийните и



междупартийните отношения



чрез прокуратурата. Отделно от това, тя наистина би всички рекорди по подаване на сигнали на прокуратурата, при това за щяло и нещяло. Преди време дори един от областните управители се хвалеше, че дал само за няколко дни 250 сделки на предшествениците си на прокуратурата. А какво самият той е направил - няма данни.

Защото е естествен въпроса: защо този областен управител не си свърши работата и ако смята, че има нещо нередно в дадена сделка, не я атакува и не поиска развалянето й в съда примерно.

Защото иначе ще чака месеци наред прокуратура да се произнесе и тя почти сигурно ще каже, че няма престъпление, а частноправни отношения. Все пак това, че е сключена сделка между държавата и частно лице или фирма, все още не означава престъпление.

Да не говорим каква избирателност има на сигналите, които изпълнителната власт и контролните органи подават. Сигурно си спомняте твърденията на отговорните фактори в ГЕРБ, че предишното ръководство на Министерството на околната среда трудно щяло да обясни харченето на 1 млрд. лв. държавна пара. И какво стана после? Нищо. Както и с Министерството на извънредните ситуации.

В крайна сметка, и



прокуратурата не е цвете за мирисане



Това е ясно. Когато държавното обвинение е поставено в тази ситуация от контролните органи, когато 2000 души трябва да решат 1 милион преписки, то ситуацията е повече от ясна.

Само преди няколко месеца главният прокурор обяви, че прокуратурата е много натоварена, и ако продължава така, то като нищо може да спре да изпълнява задълженията си по напълно обективни причини. "Аз се страхувам, че догодина прокуратурата няма да може да изпълнява своите задължения, защото човешките възможности имат някакъв предел", заяви той. Аз съм обезпокоен от известни тенденции - не само че няма тенденция към декриминализация и няма тенденция да се решават проблемите на обществото със средствата на контролните механизми, ами наскоро криминализирахме жестокостта към гръбначните животни", посочи тогава Велчев. Той заяви, че не можем да браним животните по наказателноправен ред. По думите му това показва тенденция на постепенно криминализиране на нови и нови обществени области. Велчев посочи, че един прокурор гледа годишно 180 дела, 282 преписки, участва в 140 съдебни заседания. "Досега работата на прокуратурата успява да се удържи на огромната дисциплина в системата", твърди главният прокурор.

Но за тази работа и държавното обвинение си е виновно. Защото не отказва веднага на безумни сигнали, а понякога и тя се заиграва. И не подхваща контролните органи и техните ръководители за набеждаване или злоупотреба с власт. Няколко високопоставени да го отнесат - и всички ще разберат. Иначе няма спасение.

И пътят към още по-голямата престъпност просто ще бъде постлан със стотици хиляди сигнали и проверки.
10
3772
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
21 Август 2012 20:55
A иконите над главите им бдят над истнските светци под тях.
21 Август 2012 21:29
Тримата глупаци и резервата на първа линия . Нагло ухилени тикви
22 Август 2012 04:39
близо 70-те институции, призвани да сигнализират за престъпления

А стига бе! Скоро на територията ще останат само престъпници (неорганизирани, естествено - останалите се ликвидираха) и тез горните
22 Август 2012 09:06
...тъй, тъй, сега на прокурорите им натресоха и валиболната федерация, да четат ОПР-та и суифтове, май нищо няма да се получи, ама джумбуш да става, обаче някаква агенция, изпълнявайки политическа поръчка реши така ... и така бива, да се готви БОК ...
22 Август 2012 09:40
Абе майни, сега всеки въпрос от разправии между съседи до какво ли не се решава в съда. Една в нашия вход не си плаща сметките, хайде в съда. Навремето, имаше другарски съдилища по местоживеене. Повечето разправии между съседи се решаваха там. Ако не се решат ги привихваха в милицията, където им се слагат глоби и т.н. Сега за всяко нещо -адвокати, съдилища. Съдиите са затрупани с дела. Мой родственик съдия, майка му в неделя пише решенията. Гледа документите и написва решенията.
22 Август 2012 09:52
На няколко пъти отделни представители на прокуратурата изразиха недоволство, че администрацията им праща огромни обеми документи, без да е направен анализ къде би могло да има закононарушение.
Напълно уместна забележка. Явно става въпрос за отчитане на дейност и измиване на ръцете. Целта е да се създаде усещане за безнаказаност и недосегаемост на държавни служители от среден и нисък ранг, за да може с още по-голямо основание да се оправдае безнаказаността при висшите държавни чиновници.
22 Август 2012 10:00
Преди време той беше обявил, че имало десетки контролни институции - Агенцията по храните, Сметната палата, НАП, митници, ДНСК и още много други, които вместо да си свършат работата, да извършат проверки и да накажат бързо с административни санкции виновните, си измивали ръцете, като пращали всичко на прокуратурата.


Сладка работа, Небръснатия, сладкааа ... Раздаваш поръчка, да речем, за ... 2 000 000. Прибираш си пая, поне 10% - 200 000. После чинно си плащаш санкцията за административните нарушения - 10 000, айде нека са 15 000. Остават ти утешителните ... 190 000. Пито-платено. Всички доволни. Законът тържествува.

Не е зле, никак не е зле в тази "правова държава"
22 Август 2012 11:15
самите инспекторати и контролни органи не си правят изобщо труда да разглеждат по същество материалите и изпращат насипно всичко в прокуратурата с искане да се "види дали няма нещо" и дали не трябва да се образува някое дело.


Такива искания би следвало да ги връщат обратно на подателите и да не си губят времето с глупости...
22 Август 2012 17:25
Мисляр, че затова се появяват директори като Живко Билянов-Директор на Ученическо общежитие в Смолян.Той еднолично решава закриването на базата в Райковов въпреки, че има достатъчно ученици ,които желаят да бъдат настанени там.Хвала на такива бивши комсомолски активисти които симулират дейност все едно е 1972година.
26 Август 2012 21:51
Снимката е трепач. Мила балканска картинка.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД