:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,654
Активни 762
Страници 28,219
За един ден 1,302,066

Не просто няма реформи. Цари разруха

ГЕРБ нагаждат и кърпят закони без никаква мисъл за общия контекст. Резултатът е пълна съсипия
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Здравен министър 3 и 4. Когато Атанасова наследи Константинов, първата работа на управляващите беше да отхвърлят неговите идеи за промени в системата.
Когато през 2009 г. ГЕРБ дойде триумфално на власт, първата мантра, която се повтаряше до втръсване и полуда, беше "ние сме най-реформисткото правителство в историята на целия свят".

През 2012 г. рефренът не просто е забравен - все пак заклинанията и последвалите неосъществени реформи са характерни за повечето правителства. Но през 2012 г. единственото, което е налице, е разруха и безидейност. Управляващите не просто нямат визия, те променят закони единствено и само за да изкарат бюджетната година, да потушат поредния предизвикан от тях самите пожар или да осъществят някое лобистко хрумване, без изобщо да се съобразят не само с буквата и духа на променяните закони, но обикновено и погазвайки констутицията. Управлението на цели сфери се променя на 180 градуса само защото правителството не може или не иска да намери суми от 100 млн. лв. или пък просто защото е некадърно да измисли нещо по-удачно. Целият живот в държавата е принуден да се нагажда към хрумванията и желанията на ГЕРБ, които никога



не сочат мисъл, надхвърляща настоящия ден и контекст



Това не води просто до абсурди и нелепости, а до сриване на цели сектори.

Естествено, един от най-болезнените примери в това отношение е здравеопазването. Тия дни поредният здравен министър Десислава Атанасова обяви, че още дейности, за които отговаря държавата, ще бъдат прехвърлени на здравната каса. Причината - парите, с които се финансираха, се оказаха по решение на Конституционния съд незаконно прехвърлени от ГЕРБ здравни вноски от НЗОК към държавния бюджет. Тоест понеже хазната не може/не иска да отдели пари за субсидии на болници, финансиране на лечение на деца в чужбина, ин витро, трансплантации и имунизации, те ще бъдат прехвърлени на здравната каса. Подобно мислене показва не просто трагично нисък капацитет, тъй като е решение на принципа на минималното съпротивление. То показва как за пореден път с лека ръка се загърбва цялата философия и принципите, по които функционира огромната част от здравеопазването у нас - здравното осигуряване, за да се изкара още една бюджетна година по начина, по който от ГЕРБ са си наумили.

Отношението на ГЕРБ към здравното осигуряване е олицетворение на искреното учудване и неразбиране на премиера Бойко Борисов как така за здраве ежегодно се дават повече и повече пари (колкото никой друг никога в историята), а и лекари, и пациенти са все недоволни. Сред управляващите няма и един, който да има понятие какво представлява здравното осигуряване. За тях то е механизъм за събиране на много пари, които спокойно могат да отиват и другаде, тъй като в здравеопазването ефектът им така или иначе не се вижда, като при едно метро например.

Идеята на здравното осигуряване в България преди 10 години беше всички да се осигуряват, а да получават тези, които имат нужда. Това е т.нар. солидарен принцип и той изисква осигуряване на що-годе базов пакет - по-евтини и по-масови медицински услуги. Те се заплащат, когато са извършени, т.е. НЗОК не финансира лечебни структури, а само реално свършена работа, за чийто изпълнител се предполага, че е предпочетен от пациента, защото предоставя по-качествена услуга. Ангажимент на държавата остават гарантираните неща, като спешна помощ и имунизациите, скъпите и екзотични дейности и формирането и поддържането на държавните политики. Понастоящем обаче имаме здравна каса, която с почти едни и същи пари "плаща" все повече и повече услуги, защото



на управляващите парите в НЗОК им се виждат много



Здравна каса, която противно на всякакви закони доскоро даваше пари от осигуровки на държавния бюджет и с тях финансираше субсидиране на болници и трансплантации. Тази каса имаше 1.5 милиарда лв. резерв от вноски - пари, плащани изрично за здраве, които ГЕРБ направи част от фискалния резерв и вече никой не знае съдбата им. НЗОК вече не финансира извършената и отчетената дейност, а спуска бюджети и обеми на болниците - идеален метод за финансиране на "наши" директори и области. Обещаваното от Десислава Атанасова прехвърляне на още държавни дейности към касата е поредният пирон в ковчега на здравното осигуряване и е въпрос на време НЗОК да започне на плаща и за пенсии, магистрали и бензин за МВР.

Дали осигуряването беше най-сполучливият за България вариант и до какви девиации и кражби доведе той, е отделен въпрос. Законът за здравното осигуряване обаче си беше реформаторски нормативен акт, със своя философия и идея. Разпарчетосването и кръпките му през 2 месеца - всеки път, за да се оправдае поредното хрумване и бюджетна дупка, не е реформа, а разруха. Ако самият осигурителен модел се оказа неудачен, то нещото, в което се е изродил сега, е вредно и убийствено. А за капак управляващите се чудят защо никой не желае да плаща здравни вноски и съответно налитат на нови и нови поправки, които отново газят конституцията.

И ако в здравното осигуряване прекрояването на философията започна още при тройната коалиция, а ГЕРБ просто продължи по нейните стъпки, то друг основен в здравния сектор закон - за лекарствата, беше съсипан единствено от настоящите управляващи. Приет при предишното правителство, този закон копираше европейските директиви в частта на лекарствената регулация, която е единна за ЕС. За България отделно беше избран определен модел на ценообразуване на лекарствата, по чиято логика функционираше системата за плащане на медикаменти с публични пари. Когато обаче ГЕРБ дойде на власт, започнаха кръпки и забежки на дребно и през няколко месеца. Законът е вече



просто сбор от текстове без много връзка помежду си,



всеки нов министър си измисля своя лекарствена политика, туря си своя идея в нормативната база, комисията, която регистрира и контролира цените, почти спря да работи и резултатът го знаем - по-високи цени на лекарствата и никаква що-годе работеща идея как да се оправи положението. Там решенията отново са на принципа "планината да иде при Мохамед", като например да се намалят надценките на аптеките.

Като стана дума за министри - самият факт, че в третата година на управлението има четвърти министър, с четвърти екип и поне четвърти идеи за управление на системата, винаги отхвърлящи тези на предшественика му, е показателен. Значи, че не просто управляващите нямат визия и желание да изградят нещо. А че в незнанието и невъзможността си да управляват, рушат и помитат всичко за дълги години напред.
106
7263
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
106
 Видими 
21 Август 2012 19:38
Има време до края на мандата за още един поне.
От 4-те министри тежката артилерия като, че ли най не става.
21 Август 2012 20:35
Дали осигуряването беше най-сполучливият за България вариант и до какви девиации и кражби доведе той, е отделен въпрос. Законът за здравното осигуряване обаче си беше реформаторски нормативен акт, със своя философия и идея.

То и севернокорейският комунизъм чучхе си беше новаторски, реформаторски, със своя философия и идея, ама не може да осигури храна за севернокорейците и те гладуват. Също, като "новаторските" идеи на Костов.
-
Философията на здравната система е сбъркана и неработеща. Докато тя не се промени, а с това и здравната система коренно, колкото и от където и да го режат все по късо ще става. В България може да има добро и евтино здравеопазване, обхващащо напълно всички граждани и заболявания, само ако са върне системата "Семашко" в чистият й вид. Такъв, какъвто бе до 1989 г.. В противен случай ще става все по зле, все по скъпо, все по малко, като обхват.
-
А дали в случая парите били в касата и отивали в министерството или пък дейностите отивали в касата щото едни безмозъчни безидейници от БСП, ДПС, СДС и ДСБ решиха да си правят евтин пиар и да имитират празна дейност и безпринципният т.н. Конституционен съд и той, е въпрос съвсем без значение. Счетоводни гимнастики.
21 Август 2012 21:38
Браитман,да ме извиняваш,ама малко трудно ще ме накараш да съм отново длъжен на всекиго по презумпция.Предпочитам да работя за хора,с които имам договор-частно ли,с осигуровки ли, или по друга уговорка,но да имам възможност да избирам потока.Лично мнение,не ангажирам никого,ама май "Семашко" върви с изходни визи за лекари,а?
21 Август 2012 22:46
"Семашко" върви с изходни визи за лекари,а?

И "Семашко" и "Беверидж" и сегашната "Бисмарк" вървят само с високи лекарски заплати в размер поне колкото западноевропейските.
-
И викаш лекарите да си избират пациентите ? Богатите и лесните да ги приемат, бедните и трудните да мрат ? Не става, пич !
21 Август 2012 23:12
В ситуация на недостиг на лекари,разбира се,че не пациентът избира лекаря,а обратното.Не е политически коректно,но процесите си текат тихомълком.Сега по морето българските пациенти са в пряка конкуренция за вниманието на добрите лекари с огромното количество платежни туристи и застрахователните компании,които са зад тях.За нормален преглед без никакви екстри хората с удоволствие плащат поне по 40 евра без да мрънкат,отнасят се с уважение към лекуващия ги и нещата вървят.Разбира се в това време има дефицит на специалисти в "общественото"здравеопазване.Няма желаещи да им се плаща с кухите хартийки на НЗОК,пък за намалението на потребителската такса не ми се говори.Това е истината-българският пациент се конкурира с поне 300 000 000 европейци за да попадне на добър лекар,както и да го извъртате това политиците,раелностите са това.Илюзия е,че пациентът избира лекаря.Процесът е двустранен.С ле-е-ек превес на едната страна.Бъди здрав!
21 Август 2012 23:20
В ситуация на недостиг на лекари,разбира се,че не пациентът избира лекаря, а обратното.

И кой го докара дотук да има недостиг на лекари, а само след четири пет години, като се пенсионира последното поколение от старата система да трябва да внасяме лекари от Куба ?
-
Здравната система съществува не за да и е лесно и да прави печалби, а за да осигури здравеопазване на гражданите. Сегашната, не само, че е оставила 1/3 от българските граждани неосигурени, т.е. извън нейният обхват, не само, че чрез здравното осигуряване нищо не осигурява, а трябва доплащане, а отгоре на всичко ти най спокойно казваш, че тежките случаи ще бъдат оставени да умират.
-
Радвам се, че така ясно демонстрираш порочната логика на сегашната здравна система, продукт на Костов и "дясната" идеология.
21 Август 2012 23:28
Добре де,работил съм и при тогавашното извратено "Семашко" и при кашата,когато е сега.Все още съм в БГ.Казвам ти кое ми харесва повече и как изглеждат нещата от моята си камбанария.И като Костов е виновен какво?Докато не направите така,че прегледът на баба от БГ село да носи средства за лекаря,колкото прегледът на баба от GB село все ще има пациенти второ качество,на които виновни ще са естествено лекарите.
21 Август 2012 23:29
Брайтмане,
а къде видя този недостиг на лекари, че не мога да се сетя?
21 Август 2012 23:37
Казвам ти кое ми харесва повече и как изглеждат нещата от моята си камбанария.

Да. И затова ти благодаря за ясната демонстрация на това, какво представлява сегашната система и въобще, извращенията, включително и в начина на мислене, които настъпват, когато превърнеш една хуманитарна дейност в комерсиална. Как се губи целта, работоспособността и парите се харчат на вятъра.
21 Август 2012 23:38
Васик,
пак не си в час.
21 Август 2012 23:41
А ! Появил се артък на доктори в Булгаристан ! Васик - дайте подробности , нещо разбивки по специалности ...
21 Август 2012 23:50
българският пациент се конкурира с поне 300 000 000 европейци за да попадне на добър лекар

Винаги съм твърдял същото и за това и по-горе казах - каквато и да е здравната система лекарските заплати в България не могат да са по-ниски от западноевропейските. Това е предусловие.
-
От там нататък, обаче почва важното:

Ще ограничаваме достъпа до здравната система и ще лекуваме заболяванията, когато станат в напреднал стадий и трудно и скъпо лечими, или ще направим здравна система с пълен обхват на населението и свободен безплатен достъп на всеки гражданин, така, че да ги хващаме в ранна фаза и лекуваме бързо и евтино ?
-
Ще плащаме на дейност и ще стимулираме разтакаването на пациентите и лекуването им и от това от което не са болни, или ще платим пълна издръжка на база капитация и достатъчен исторически бюджет, за да бъде лекуван всеки бързо, без излишни процедури и разкатаване, и само от това от което действително е болен ?
-
И много още такива въпроси, които дават единствен отговор - ако искаме в България да имаме добро и евтино здравеопазване, за всички граждани, то трябва да се върнем към модела на здравеопазване до 1989 г. - "Семашко" в чист вид.
22 Август 2012 00:06
Брайтманчо, много си зле, моето момче! Ама много! Къде по света си виждал система тип Семашко, при това в чист вид, където лекарите да получават западноевропейски заплати, а??? При това с нашенското финансиране! Стагайте се ! Всичко лошо предстои. Пък аз се готвя да събирам плодовете на упоритото си незаминаване за Чужбинистан! При това с пълни шепи. Имам доста да наваксвам!
22 Август 2012 00:17
При това с нашенското финансиране!

Да не би да е малко ? Над 3 милиарда малко ли ти се виждат ? И не може да осигури западноевропейски заплати на лекарите ?
-
Може, но трябва да се спестят излишните разходи. Първо, като се отвори към всички граждани и стане реално безплатно за пациентите, за да могат болестите да се хващат в началото и се лекуват бързо и евтино. Второ, като се плаща на капитация и исторически бюджет, а не на дейност, за да се елиминира самоцелната свръхдейност, която сега се извършва само защото пациентът се е случил платежоспособен, а и касата плаща.
22 Август 2012 00:26
Всичко лошо предстои. Пък аз се готвя да събирам плодовете на упоритото си незаминаване за Чужбинистан! При това с пълни шепи. Имам доста да наваксвам!

Хипократ2006,
Не ме е срам. Тъкмо си се наканил да дереш по три кожи, пък аз да искам да ти разваля свръхпечелившият бизнес заради едно осигуряване на здравеопазване на всички граждани.
22 Август 2012 00:35
Не бе пич! Просто ще си искам и получавам цената на труда си. Простичко е! Като ти се струва некачествено и/или скъпо - ей къде са Виена, Мюнхен, Лондон и пр. Вече започвам да усещам разликата, когато небрежно споменавам, че съм лекар! Все по-рядко някой цървул си позволява да ме нарича "докторЧЕ", много често изведнъж започват да ми говорят на Вие, КАТ просто отказва да ме спира за рутинни проверки (нацвъкал са 2-3 червени кръста по стъклата), а един път дори ми се размина и глобата за невключени (напълно неволно) фарове. Банките кръжат около мен като пчелички и щастливо цвърчат колко биха били щастливи да ми отпуснат кредит и все разни в този дух! Времената се менят, моето момче! Факт! Отне ми почти 15 години идиотски труд и лишения и затова ми е трудно да сдържам емоциите си в този период!
22 Август 2012 00:40
Отне ми почти 15 години идиотски труд и лишения и затова ми е трудно да сдържам емоциите си в този период!

Да докараш здравната система до този модел и това дередже ? Щото всичко, което изтъкваш са твоите ползи от това, че здравеопазването в България бе унищожено и вече не изпълнява заложената и в Конституцията своя функция - да осигурява достъпно здравеопазване на всички граждани.
22 Август 2012 00:44
Янина Брайти,няма статия за здравеопазването,коментарите под която да не си ги задръстил със любимия ти Семашко.Олекваш бе ,човек,как не го разбираш.Не ти се получава спора с лекарите във форума.Приличаш на Параграфа,когато спори с Жана.Тъпо е.Няма да има Семашко никога вече в България.И лекарите не са виновни за това.
22 Август 2012 00:45
Аз съм редови лекар от първатата линия, а не policymaker, така че нямам никакви угризения относно сегашното дередже на системата. Не съм виновен за него или дори обратното - здравеопазването показва все още признаци на живот благодарение на такива като мен. Или казано по друг начин - не ми дреме! Интересувам се единствено от себе си, съпругата, двете ми деца и най-близките роднини и приятели Толкова!
22 Август 2012 00:49
И преди съм писал, и пак да повторя: Искам не много и все простички неща:
1. Апартамент в града.
2. Къща в предградията.
3. Две коли - нови.
4. Курорт два пъти годишно.
5. Най-доброто образование за децата ми!
Аз бачкам, вие изскачате от кинтите! Ясно ли е? Или смятате че имате избор???
22 Август 2012 00:51
Ако българският ми език от горните писания не ви е ясен, то мога да ви ги напиша още на английски, руски и немски (е този ми е слабичък, но ако се налага ще се напъна).
22 Август 2012 00:51
Щото всичко, което изтъкваш са твоите ползи от това,
Брайти,професията е такава.Каквато и да е системата,извличаш ползи.Юристите правят същото.Само дето те имат дял в конфигурирането на системата.Лекарите просто се нагаждат.Верно ли не го разбираш?
22 Август 2012 00:53
Няма да има Семашко никога вече в България.

Айде да не си толкова категоричен. Ще поживеем, ще видим. Просто или ще има "Семашко" или няма да има здравеопазване.
Здравната система съществува заради гражданите, а не заради лекарите.
-
А огромното мнозинство от лекарите са за "Семашко". Ако бе следил дискусиите по тази тема и тук, то щеше да го знаеш.
22 Август 2012 00:59
1. Апартамент в града.
2. Къща в предградията.
3. Две коли - нови.
4. Курорт два пъти годишно.
5. Най-доброто образование за децата ми!

Нищо особено не искаш. Имаш ги. Но трябва да променим системата за да е възможно. Горе съм казал от къде ще дойдат парите от икономии, при промяната й, да не се повтарям.
22 Август 2012 01:01
Брайти,професията е такава.

Професията, в тесният смисъл, винаги е една и съща. Обаче системата или работи по предназначението си или не.
22 Август 2012 01:02
Брайтмане,
дай ми пример къде си отишъл на преглед или операция и няма кой да те прегледа или оперира. Подчертавам, че ти говориш за недостиг на лекари, не за недостиг на болници или поликлиники. Надявам се аргументът ти да не е, че български лекари отиват в чужбина.
22 Август 2012 01:03
Повтарям: НЕ МИ ДРЕМЕ ЗА СИСТЕМАТА! Интересувам се от по-земни неща. Пък ти си разтягай локуми до среднощ и сънувай Семашко! Хайде лека нощ!
22 Август 2012 01:09
Васик,
отваряш на сайта на БЛС и четеш.
-
Лекарите в България стремително намаляват. Вече има недостиг, а след 4-5 години, като се пенсионират тези, които сега са основната маса, то ще трябва да внасяме лекари от Куба.
22 Август 2012 01:16
до Хипократ 2006

"Не бе пич! Просто ще си искам и получавам цената на труда си. Простичко е! Като ти се струва некачествено и/или скъпо - ей къде са Виена, Мюнхен, Лондон и пр."

Хипократе, завършил през 2006, ти да не мислиш, че хората няма да тръгнат да се лекуват в чужбина когато възрастното поколение лекари се пенсионира и дойдат тарикатите като теб с купени дипломи?! Много ще се разочароваш като видиш след някоя и друга година, че 95 % от народа ще е толкова обеднял, че ще мре свободно далеч от "лекарските" ти грижи, а останалите 5% ще те подритват като псе и ще се лекуват извън граница
22 Август 2012 01:16
Брайтмане,
ами там се казва, че можело и щяло да има недостиг по-натам. По-точно казва се това:
На фона на европейските съотношения броят на лекарите в страната за момента изглежда достатъчен. Съотношението лекари към 1000 пациенти дори е сред високите. Последната регистрирана в Евростат стойност на индикатора е 3,7 лекари на хиляда пациенти. За сравнение в Чешката Република и Германия съотношението е подобно - 3,6 на хиляда, а в Румъния е второто най-ниско в Европейския съюз - 2,3 на хиляда.

Чудя се ти в паралелна реалност ли живееш?
22 Август 2012 01:18
"Семашко, та Семашко"....
Това няма как да стане практически, не разбра ли?
(и без поздрави от "Пайнер ако може )
22 Август 2012 01:21
А сестри откъде ще внасяме? От Гедерето ли?
22 Август 2012 01:21
Това няма как да стане практически, не разбра ли?

Не. Защото преди време тук съм го обяснявал бавно, как точно ще стане. Стъпка по стъпка.
22 Август 2012 01:25
А сестри откъде ще внасяме?

Ще преквалифицираме Кунева. Дано се справи по-добре, отколкото с преговорите за еврочленството. Ама ако съдим от този и опит ще продаде иглите и чаршафите и ще затвори четири отделения в болницата за да не са конкуренти на тези от съседните болници.
22 Август 2012 01:27
"Хорошего врача прокормит народ, а плохие нам не нужны."
Николай Семашко

22 Август 2012 01:28
Брайтмане, няма да стане без революция връщането на старата система на здравеопазване. Всички социални системи са почти разрушени и това е съзнателен процес. Защо очакваш тъкмо здравеопазването да оправят ?!
22 Август 2012 01:34
ако искаме в България да имаме добро и евтино здравеопазване, за всички граждани, то трябва да се върнем към модела на здравеопазване до 1989 г. - "Семашко" в чист вид.

И как ще задължиш Доктор Х или У да отидат в Горно Нанадолнище за х00 лева (три цифри), като ги няма телените мрежи на соц. лагера?

22 Август 2012 01:46
Защо очакваш тъкмо здравеопазването да оправят ?!

Ами защото никоя модерна страна не може без здравеопазване. И понеже България не е богата, то ако иска въобще да има здравеопазване, то няма друг избор, освен най-ефективната проверена, работила и доказала се в практиката и в България система, т.е. "Семашко".
-
И не е нужна никаква революция. Просто всички държавни и общински лечебни заведения се обединяват в холдинг (или държавна фондация), който се управлява централно, при разделяне на инвестиционната от снабдителната и от лечебната дейност, и се финансира от бюджета, чрез увеличение на ДДС с 5% пункта и премахване на 8-те % здравна осигуровка. Респективно, чрез това вече всички стават здравно осигурени, а достъпът до здравеопазване всеобщ, безплатен и без такси, което ще позволи заболяванията да се хващат още в началото, а не поради финансовите и други бариери сега, всеки да отлага максимално и лечението да е скъпо и дълго.
На първият етап в този холдинг, могат да бъдат допуснати и частните лечебни заведения, преди да бъдат изкупени от държавата.
-
НЗОК става главна дирекция към здравното министерство и продължава да върши подобна на сегашната си работа, но вече не плаща на дейност, а на капитация (обхванато население) и исторически бюджет.
-
22 Август 2012 01:54
Пропуснах, че този холдинг (или фондация) планира нуждите, сключва договори и финансира обучението и осигурява стипендии по медицина и специализациите, срещу което финансиране студентите или специализантите са задължават да работят определен брой години за холдинга. Могат и да не го направят, но тогава трябва да си платят обучението и специализацията сами.
-
Отделно това, че единната система позволява организирането на масова профилактика, изнесени подвижни и кабинети в училища и големи фирми и т.н., неща, които помним от периода до 1989 г.. Нещо, което още повече ще понижи разходите на системата, като цяло.
-
Разходите на работодателите и на НОИ за изплащани болнични също ще паднат, защото ще имаме по-здраво население.
22 Август 2012 02:09
E6,
мисля, че ясно казах - каквато и да е здравната система, лекарските заплати в България трябва да са поне, колкото западноевропейските за да има лекари в България. Трудовият пазар на ЕС е отворен и по-малки заплати на лекарите не може да има.
22 Август 2012 02:29
Да не би да е малко ? Над 3 милиарда малко ли ти се виждат ? И не може да осигури западноевропейски заплати на лекарите ?
Брайти, не са само заплатите. Между друготот тези три милиарда не стигат за западноевропейски заплати само на лекарите, да не говорим за сетрите и останалия персонал. Виж за месечни заплати от по 2000 - 2500 лева за лекарите и 1000 - 1500 лева за сестрите стигат. Ами останалото? За добро здравеопазване трябват средства за съвременни болници, апаратура, медикаменти, консумативи, рехабилитация ? Знаеш ли, че в UK болница, малко по-голяма от софийската "Света Ана" разполага с годишен бюджет равен на целия бюджет за болнично здравеопазване на НЗОК, т.е. ок 1 млрд лева? Това при почти еднакви цени на повечето лекарства и консумативи.
22 Август 2012 02:47
Weed361,
прав си. В абсолютни числа поне за сега трудно можем да догоним западноевропейците. Но можем да се опитаме да ги гоним, като паритетна покупателна способност и относително качество на живот (приходи минус разходи).
-
Във всеки случай трябва да направим здравната система максимално ефективна, защото това ще ни позволи да прехвърлим средства към заплати и инвестиции в обновяване и апаратура.
22 Август 2012 02:48
На фона на европейските съотношения броят на лекарите в страната за момента изглежда достатъчен. Съотношението лекари към 1000 пациенти дори е сред високите
Басик, остави ги тези статистики - в тях включват и пенсионерите на по 75 - 80 години. Много малко от тях работят. Освен това има доста, които изобщо не работят като лекари. Лошото е, че след тези които са на 40-45 не идва никой. Повечето от младите колеги правят по 1-2 години стаж, колкото да натрупат малко опит и заминават. Малко от тях ще се върнат. Липсват анестезиолози, патолози и други основни специалности, без които не моше да съществува една болница. По тази измислена статистика за лекарите може и да сме по средата на ЕС, но по отношение на сестрите сме на опашката - имаме 2 пъти по-малко от необходимото. Без грижите за болния лечението не струва. А здравеопазване у нас отдавна няма, както каза един колега. Все още има медицина, благодарение на лекарите и сетрите, здравеопазване няма. Когата настъпи срив, а това ще е скоро, положението ще е необратимо.
22 Август 2012 03:04
Но можем да се опитаме да ги гоним, като паритетна покупателна способност и относително качество на живот (приходи минус разходи).
-Във всеки случай трябва да направим здравната система максимално ефективна, защото това ще ни позволи да прехвърлим средства към заплати и инвестиции в обновяване и апаратура
Пак ти казвам - тези 3 млрд лева годишно стигат за сносни (за българските условия) заплати на лекари и сестри. Ами за останалото - пари откъде? Ако намалиш броя на работещите в здравната ситема, за да стигат парите за заплати, то системата няма да може да поеме пациентите. Дипломите на лекари и сестри се признават в ЕС, а там има и търсене. Всеки, който знае език, а младите знаят, се изнася. Няма време за мотане - след 10 години системата ще е рухнала и това ще е необратимо.
22 Август 2012 03:14
Пак ти казвам - тези 3 млрд лева годишно стигат за сносни (за българските условия) заплати на лекари и сестри. Ами за останалото - пари откъде?

Явно ще трябва да се увеличава бюджета за здравеопазване. При премахването на здравната осигуровка от 8%, тя не просто трябва да бъде заменена с 5% допълнителен ДДС, който компенсира напълно и точно сумата, а например с 6 или дори 7%. Убеден съм, че българските граждани ще предпочетат този вариант (защото разлика от няколко стотинки в стоките, които ежедневно купуват няма да усетят), вместо да трябва де си доплащат с хиляди, когато им се наложи да ползват сериозна здравна помощ.
22 Август 2012 03:21
Няма нужда да се вдигат данъците. Mоже и друго - да се събират (ама наистина) ДДС, акцизи и такси. Да не се краде. Само че кой да го направи? Откъде тогава пари за профили във Фейсбук, а?
22 Август 2012 03:22
Значи при премахване на 8% пряк данък (здравните осигуровки), ако се компенсира с 8% косвен, то персоналната данъчна тежест се запазва без промяна. Това, обаче ще позволи от сегашните над 3 милиарда лева, бюджетът за здравеопазване да се вдигне над 5 милиарда лева. Това може би е оптималният компромис в ситуацията.
22 Август 2012 03:29
Mоже и друго - да се събират (ама наистина) ДДС, акцизи и такси.

Weed361,
събират се. Сигурно някъде може и да има и укриване на данъци и източване на ДДС, но това са най-много милиони, а нас ни трябват милиарди. И Дянков се пънеше как с една жичка ще увеличи събираемостта, ама после видя, че едно са легендите, друго реалността.
22 Август 2012 04:03
Brightman
22 Август 2012 03:22
Значи при премахване на 8% пряк данък (здравните осигуровки), ако се компенсира с 8% косвен, то персоналната данъчна тежест се запазва без промяна. Това, обаче ще позволи от сегашните над 3 милиарда лева, бюджетът за здравеопазване да се вдигне над 5 милиарда лева. Това може би е оптималният компромис в ситуацията.


Ама не е така!2%,че и по-малко увеличаване на ДДС ще компенсира здравните осигуровки!Защото ДДС имат всички стоки,услуги и т.н.!Него го плащат дори пенсионерите и държавните служители.Безработните също.Това е перото,което пълни хазната,данъците са прекалено ниски за големия бизнес и той на практика не плаща нищо.Всичко е ДОД и ДДС!
Аз също мисля,че или трябва да се въведе здравен данък за работещите и бизнеса и да се освободят от него пенсионери и безработни или да се повишат данъците така,че да се издържа основния пакет в здравеопазването.А за екстрите да има частни болници и фондове.Или Застраховки!Нещата са много прости,но при тази система по-малко хора ще вземат заплати ище могат да крадат.
22 Август 2012 05:18
Ама не е така!2%,че и по-малко увеличаване на ДДС ще компенсира здравните осигуровки!

Смятано е точно - сумата набирана от 8 % здравна осигуровка (пряк данък здраве) се компенсира напълно от 5% ДДС.
-
И кво значи екстра в здравеопазаването ? Или си болен и те лекуват от това от което си болен, независимо колко леко или тежко е заболяването, колко евтино или скъпо е лечението, колко кратко или дълго трябва да продължи, или не.
-
Пластична хирургия не по необходимост, а от каприз, или хотелски лукс въобще не го обсъждаме. Там, който иска това да си плаща.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД