Мариян Костадинов е роден през 1966 г. Завършил е ВИАС-София със специалност инженер-земеустроител. Работи последователно в Габровския териториален кадастър и ВиК-Бяла, Севлиево. Собственик и управител е на фирми за строителство на газопроводи. През август 2009 г. с решение на Министерския съвет е определен за управител на Габровска област.
----
- Г-н Костадинов, какви са плановете на областната управа на Габровско за честванията на годишнината от боевете на Шипка?
- За втора поредна година амбицията на областната администрация и на мен лично са тези чествания да бъдат проведени, изживени и отразени като национални. Това на практика означава да ги изнесем от формата на регионалните мероприятия. До 2010 г. това събитие се отбелязваше в последната седмица на август и общините на Габрово и Казанлък си разменяха домакинството на ротационен принцип. Тази година символичното домакинство е на община Казанлък и на кмета на града Галина Стоянова. Смятам, че българската нация трябва да изживява такива моменти от нашата история не за няколко часа, а като достатъчно дълъг процес от мероприятия, така че всеки от нас да придобие полагащото му се чувство на национално самоопределение. Нацията като цяло трябва да има възможността да усети, че преди 135 години на този връх се е случило нещо изключително, което е променило хода на войната и на нашата история. Затова мероприятията, които провеждаме, са в по-дълъг период от време, като кулминацията ще е между 21 и 26 август. Тази година честванията са под патронажа на президента на България Росен Плевнелиев. На среща с инициативния комитет държавният глава изказа своето мнение, че оттук насетне президентската институция трябва да бъде патрон на събитието всяка година.
- Какви са конкретните инициативи, които подготвихте?
- Част от най-важните вече отминаха. На 14 август в присъствието на президента и на други официални гости на връх Шипка беше монтиран 22-метров пилон, на който беше издигнато националното знаме. Тогава символично беше запален и вечният огън на Шипка, който не е функционирал през последните 30-35 години. Той ще гори целогодишно вътре в самата сграда на паметника, тъй като тежките метеорологични условия правят поддържането на такъв вид инженерно съоръжение отвън изключителен лукс. Освен това, в ход е и инициативата за т.нар. осиновяване на паметник от деца в местните училища в Габровско и Старозагорско. Това означава, че учениците ще полагат грижи за паметник в своя град или някъде в своята област. Те ще отиват при паметника, ще го почистват колкото могат, а учителят им по история ще изнася урок на открито. Това е един нов и съвсем различен начин да се изживява учебния материал. Училищата ще получават всяка година различен паметник и това ще позволи на децата да натрупат повече познания по регионалната си история. Надяваме се, и президентът Плевнелиев е съгласен с нас, това да се превърне в национална инициатива. На някои паметници в Габровско се налагат строително-монтажни работи, които изискват по-сериозен ресурс, с който училищата не разполагат. За моя радост, местни фирми се включиха в инициативата и поеха ангажимент да се грижат за тях постоянно. Като цяло, до този момент в Габровска област са осиновени 25 паметника.
Програмата, която сме подготвили за честванията, е богата. Има изложби в Казанлък от 16 август. На 21 август се открива такава в Габрово. Организираме родова среща на наследници на опълченци от Габрово и Казанлък на 24 август. Издирихме ги с помощта на регионалния исторически музей, архива и библиотеката. Това ще бъде обединяваща среща, която ще им даде възможност да почетат подвига на техните предци. Ще има и възстановка на боевете на Шипка, в която ще участват около 300 души. За втора година в Габрово ще се състои заря-проверка. В Соколския манастир пък ще бъде проведена заупокойна панихида и оттам ще се има поход до връх Шипка.
- Има ли подготвена специална организация за пристигащите от други краища на страната граждани?
- За тяхно удобство от 9 до 15 ч. проходът Шипка ще бъде затворен за преминаващи автомобили, за да могат хората да се изкачат до върха. Паркирането ще се извършва в едното платно на пътя, като колите ще се нареждат една след друга в зависимост от часа, в който пристигат. Това го направихме за улеснение на хората и за да избегнем конфликтни ситуации между шофьорите.
- Като областен управител как бихте оценили перспективите пред икономическото развитие на Габровско?
- След Освобождението е имало статии в лондонската преса, които са описвали Габрово като "българския Манчестър" заради изключително силно развитата индустрия. Впоследствие икономиката на населеното място е вървяла само нагоре. В последните години, за съжаление, се наблюдава отлив на инвеститори. Може би причината за това е в раздържавяването на някои от огромните заводи, които работеха в града. Малко време обаче трябваше на хората, за да се преориентират към частния сектор и да създадат малки и средни предприятия, които в момента съвсем успешно стоят на международния пазар. Над 90% от тях работят за износ. Разбира се, световната криза оказа своето влияние и доведе до спад в икономическата дейност. Сега обаче се наблюдава положителен ръст, като във водещите отрасли, като шивашката и металообработващата промишленост, дори има недостиг на работна ръка.
- Какво не достигаше на местната икономика?
- Досега два фактора влияеха изключително отрицателно на икономическия растеж на Габрово. Единият е липсата на газоснабдяване, което отблъсква потенциалните инвеститори. Този проблем върви към своето разрешение. ДКЕВР чрез конкурс избра фирма, която да извършва доставки на природен газ. На 13 август лично подписах разрешението за строеж на разпределителния газопровод, който трябва да доведе газта от Севлиево до Габрово. Проектите за вътрешната разпределителна мрежа са от компетенциите на кметството. Другият фактор е траспортно-комуникативното местоположение на Габрово. Ясно изявена тенденция през последните години е концентрацията на трудовата сила от центъра на България към нейната периферия. Хората се стичат към градове като София, Варна, Пловдив, Русе и това е за сметка на населени места като Габрово, които са в центъра на страната. Ключовият момент тук е европейският транспортен коридор №9, за който преди много години Европа е решила, че трябва да мине през Габрово, а той все още не е осъществен. Сега обаче сме много близо до реализацията на този проект. Към момента в настоящия програмен период към оперативна програма "Транспорт" е заложено изпълнението на една част от траспортния възел, който общо е над 30 км. В следващия програмен период, който започва през 2014 г., е заложено изпълнението на тунела под връх Шипка. Смятам, че именно газифицирането на града и подобряването на транпортната инфраструктура биха върнали хората в Габрово и биха възпрели децата ни да го напускат. Ако добавим и това, че имаме един от най-добрите технически университети в България, смятам, че не е далеч времето, когато Габрово ще си върне полагаемото му се място на икономическата карта на страната.
- Като областен управител част от работата е поддържането на международните контакти на областта. Има ли някакво отражение международното сътрудничество за развитието на региона?
- В международен аспект имаме подписано едно рамково споразумение през миналата година с областта Сисек в Хърватска. Със съдействието на БТПП разменихме едно гостуване на фирми. В културно отношение проведохме 2 съвместни културни прояви. С това се ограничават и външноикономическите ни контакти. Основната причина за това е, че ние не се явяваме външна граница на България. Мога да дам за пример Дунавската стратегия на ЕС, която дава възможност на българските региони по поречието на реката да се включат в международното икономическо сътрудничество. Области като Габрово, Ловеч и Сливен обаче не допират нито една външна граница, което не им дава възможност да бъдат контрагенти в нито една подобна програма. Това е един от минусите на местоположението ни.
- На какъв етап е проектът за изграждане на музей на модерното изкуство в Габрово на името на известния по света български художник Кристо Явашев?
- Имах изключителната чест да се срещна лично с този велик българин, роден в Габрово. Той е съгласен да бъде патрон на музея. В началото на годината се срещнах с финансовия министър Симеон Дянков, който подкрепя идеята. На този етап обаче нямаме сграда, която да е подходяща за тази цел и ще трябва да бъде построена нова. През септември община Габрово ще организира конкурс за идеен проект за архитектурата на сградата. Победилият проект ще бъде изпратен на Кристо Явашев за одобрение.
...описвали Габрово като "българския Манчестър"
Това за пръв път го чух някъде към 1967 г. , когато от Габрово се излъчи един брой на забавно-хумористичното предаване на Радио София "Къдрава антена". Тогава водещият, прекрасният актьор Вели Чаушев продължи така: " Никакъв Манчестър, това си е Габрово! Друг е въпросът, че Манчестър всъщност е англйското Габрово! И затова англичаните толкова се гордеят с Манчестър."