:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,771,078
Активни 538
Страници 27,545
За един ден 1,302,066
Консулт

Всеки е длъжен да има адресна регистрация

Красимир Добрев
Преди години имаше задължителна адресна регистрация при всяко преместване и установяване на ново място. Има ли сега такова нещо?

Х.Х., Пловдив



В закона за гражданската регистрация (ЗГР) има специална глава под номер 4, озаглавена именно "Адресна регистрация". Там се определят и правилата и задълженията на всеки човек, свързан с тази регистрация.

Кметът на общината определя адресите на територията на общината, на които може да се извършва адресна регистрация, разпорежда законът. Според чл. 90 от ЗГР всяко лице, подлежащо на гражданска регистрация по този закон, е задължено да заяви писмено своя постоянен и настоящ адрес. Постоянният и настоящият адрес на новороденото дете съвпадат със съответните адреси на родителите му. Когато родителите имат различни постоянни адреси, те избират един от тях за детето си. Когато родителите имат различни настоящи адреси, настоящият адрес на майката е настоящ адрес и за детето.

Всъщност адресната регистрация на лицето е отразяване на постоянния и настоящия му адрес в регистъра на населението. Тя се извършва от кмета на общината, на района или на кметството или от определени от тях длъжностни лица при заявяване от лицето.

За извършване на адресна регистрация на адрес в страната лицата представят един от следните документи:

1. документ за собственост;

2. документи за ползване на имота за жилищни нужди, включително договор за предоставяне на социална услуга от резидентен тип и договор за настаняване в специализираните институции;

3. други документи, доказващи собствеността или ползването на имота.

За извършване на адресна регистрация се представя и писмено съгласие на собственик, когато заявителят не е собственик, чрез декларация по образец, подадена лично пред органа или с нотариална заверка на подписа. Ако става дума за лица, които са в родство по права линия със собственика или ползвателя на имота, както и за съпрузите на тези лица, то те не представят посочените по-горе документи. В тези случаи кметът на общината, на района или на кметството или определените от тях длъжностни лица извършват служебна проверка в регистъра на населението за родствената връзка между собственика или ползвателя на имота и лицето, което заявява постоянен и/или настоящ адрес, както и проверка чрез отделите "Местни данъци и такси" относно собствеността на имота.

Иначе постоянен адрес е адресът в населеното място, което лицето избира да бъде вписано в регистъра на населението. Той винаги е на територията на Република България. Всяко лице може да има само един постоянен адрес. Той е адресът за кореспонденция с органите на държавната власт и органите на местното самоуправление.

Настоящ пък е адресът, на който лицето живее. Всяко лице има само един настоящ адрес. Настоящият адрес на българските граждани, на които мястото на живеене е в чужбина, се отразява в регистъра на населението само с името на държавата, в която живеят.

Постоянният адрес се заявява чрез подаване на заявление от лицето до кмета. Заявяването се извършва лично, а по изключение - от упълномощено лице след представяне на нотариално заверено изрично пълномощно. За малолетни и непълнолетни и на поставени под запрещение лица заявяването се извършва от законните им представители.

Настоящият адрес пък се заявява чрез подаване на адресна карта от лицето до кмета. И тук важат правилата за упълномощаването и законните представители.

Заявлението за промяна на постоянен адрес се подава в общината или кметството, където лицето избира да бъде вписано в регистъра за населението. Когато се променя постоянният адрес, изменението се съобщава чрез Национална база данни "Население" на общината по предходен постоянен адрес, на общината, в която е настоящият адрес, и на МВР.

Всяко лице е длъжно в срок 30 дни да заяви промяната на настоящия си адрес. Адресната карта за промяна на настоящ адрес се подава в общината или кметството, където лицето пребивава.

Законът определя и що е това адрес - "еднозначното описание на мястото, където лицето живее или където то получава кореспонденцията си". Според разпоредбите адресът в България се състои задължително от името на областта, общината и населеното място. В зависимост от мястото, което описва, адресът може да включва и наименование на локализационна единица (площад, булевард, улица, жилищен комплекс, квартал и други), номер, вход, етаж, апартамент. "Номерът на локализационната единица може да се състои от комбинация, съдържаща до четири символа, като първите три задължително са цифри, а последният символ е буква", пише в закона.

Входът се обозначава с една буква или с число до две цифри. Етажът пък се обозначава с число до две цифри. Апартаментът се обозначава с число до три цифри. Възможно е адресът да е извън регулацията на населеното място. Тогава вместо вече посочените данни просто се вписва името на местността от землището му.
10
20633
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
11 Септември 2012 19:50
И кво праиме с циганите тогава?
11 Септември 2012 20:27
Ми нищо! По почина на ЕС ще им даваме /от всички нас/ по 3 000 евро за започване на бизнес! Егати кючека и кебапите! А после кашони и мушамени чанти пред Кьолнската катедрала, Айфеловата кула, Студентски град и изобщо където се сетим...
12 Септември 2012 17:05
Не само че трябва да има адресна регистрация, а и осигурено реално получаване на съобщения на този адрес. Иначе човек може да бъде осъден без да разбере и по новата правна уредба не е предвиден начин за отмяна на такива абсурдни осъждания.
12 Септември 2012 20:34
Чернев ако човекът е бандит,то естествено е важно да не е ясен адреса,защото така полицията,която и без това не е много активна ще пракрати всяко конкретно дело "срещу неизвестен извършител" в рамките на 3 месеца и ще се отчете "Изпълнение"?!?!?!
06 Ноември 2012 15:27
Здравейте.
Как да се справя със следния казус, който ми създава сериозни спънки от няколко години, всъщност откакто се иска съгласието на собствениците при адресната регистрация. Наемодателите в последните ми 3 квартири категорично отказват да ми дадат такова съгласие, а принципно изискват от мен да съм изрядна в плащането на наема и сметките. Разбирам, че отказът е тяхно право. Това е и причината да се местя от един апартамент в друг. Първоначално обещават да съдействат, но след подписването на договора, отказват.
Въпросът ми е: Как аз да защитя собствените си права да имам легална и законна адресна регистрация, временна при това? И имам ли право да съдя наемодател за това, ако евентуално бъда глобена поради липса на актуална адресна регистрация?
Бихте ли ми казали коя институция да потърся за съдействие, при положение, че от собствениците, общината на 3-то РПУ? Може би Парламента, или?
Благодаря!
06 Ноември 2012 19:39
Проблемът е двустранен. Наемодателите вероятно са се парили от некоректни наематели, а и не знаят какво ще се случи,след като са ти дали разрешение за адресна регистрация а ти решиш да смениш жилището поради това, че си намерила по-добро. Което пък е твое неоспоримо право.Сигурно има много хора, които са коректни наематели и са в същото глупаво положение.
****
Знаейки, че наем на прилично жилище е съпоставим с месечната вноска по жилищен кредит за закупуването му, дали пък не си струва да помислиш и за това. Ако не си студентка, която е на издръжка на родителите си, разбира се.
06 Ноември 2012 19:47
Отраканите градски цигани проблеми с адресната регистрация нямат. Такива имат общинските и държавни институции. Много бих искала да знам, как така 40-50 цигани са с адресна регистрация на една и съща улица и номер, а там се оказва еднофамилна къща в която живеят двама старци.
06 Ноември 2012 21:38
Ако имах възможност да си купя дори 20 кв. кутийка, повярвайте ми, изобщо нямаше да пиша по всички възможни институции да престанат да ме държат нерегистриран заложник на страховете на всичките ми хазяи досега да не ги хванат да плащат данъци. От дълго време обмислям да емигрирам и покупката на жилище не ми е в плановете, но защо да се нарушават правата ми заради страховете на някой друг, на когото съвсем легално плащам всеки месец, редовно при това, не го разбирам.
А на мен всеки месец по фиша ми удържат данъците и дори не ме питат искам ли да ги скрия или не Предлагала съм многократно да си калкулират въпросния данък в наема, на едното място живяхме 7 години с бившия ми приятел, накрая почти реваха за нас, че си тръгваме, и пак не искаха. Е, за 7 години ако не са разбрали, че сме светни, не зная. Мисля, че всичко се прави напук, да е гадно на хората.
Заляла съм институциите с имейли по моя казус, но да не мислите, че имам отговор...
Как можах да се родя в България, много ми е мъчно, наистина.
06 Ноември 2012 22:07
Как можах да се родя в България, много ми е мъчно, наистина.

Ами, да се беше родила в Судан.
06 Ноември 2012 23:26
В следващия си живот точно така мисля да направя, благодаря за полезния съвет.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД