:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,770,926
Активни 258
Страници 27,393
За един ден 1,302,066

Адвокатите в България не работят про боно

Безплатната правна помощ се поема от държавата, но защитниците имат минимални тарифи, под които не бива да падат
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
У нас топадвокатите не работят безплатно. Една от причините е, че законът им го забранява.
Адвокатската кантора "Уилмър Хейл" е една от най-големите и уважавани в Бостън. Основана е през 1918 г., а миналата година адвокатите й са спечелили приходи в размер на 994 млн. долара. Освен това обаче си е спечелила репутация на адвокатско дружество, популярно с това, че често се заема с непопулярни случаи. При това го прави безплатно. Сред тези, които "Уилмър Хейл" защитава, има такива, които много хора биха осъдили на смърт, без да дочакат решението на съда. Например серийният убиец Тед Бънди.

Това обаче е нищо в сравнение с решението им да предоставят безплатна правна помощ на шестима алжирци, арестувани по подозрение в тероризъм, но държани без обвинение в Гуантанамо. Да защитаваш такъв човек в Америка след 11 септември си е направо лудост. Въпреки това обаче от кантората са посветили почти 35 500 адвокатски часа (струващи между 200 и 1000 долара всеки), за да защитават шестимата. "Това е най-голямото дело в историята на фирмата", казва пред "Ню Йорк таймс" един от сътрудниците в кантората Стивън Олески. Той е един от най-известните про боно адвокати. През 2008 г., след 4-годишна битка, съдът решава, че шестимата са задържани без доказателства и трябва да бъдат освободени незабавно. "Аз имам клиенти, който са достатъчно богати, за да плащат за услугите ми, очевидно е, че тези нямат никакви пари", казва Олески пред сп. "Тайм".

Разбира се,



история с такива мащаби



никога не би могла да се случи в България

Терористи може и да се намерят, но Гуантанамо едва ли. Още по-голям проблем обаче е липсата на адвокати, които да работят про боно. У нас такива защитници няма. Има служебни, които се назначават от съответния съд, а държавата им плаща, но извън това адвокати, работещи про боно, не съществуват. Една от основните причини е, че им е забранено да го правят. В наредба на Висшия адвокатски съвет са регламентирани минималните хонорари, под които адвокатите не трябва да падат при защита или консултация на клиент. Например за устна консултация 20 лв., а за проучване на дело и даване на мнение по него 60 лв. Адвокатът има право да работи без пари в няколко случая - ако обвиненият е негов близък или роднина, юрист, има право на издръжка или е материално затруднен.

В последния случай обаче нещата не са толкова прости. Повечето пъти, когато става дума за социално слаби лица, те се насочват към Националното бюро за правна помощ. Разходите за служебна защита се поемат от държавния бюджет. За да я получи обаче, човек трябва да докаже право на месечна социална помощ, което се удостоверява със заповед на директора на дирекция "Социално подпомагане". Правна помощ се предоставя и на приемни семейства, като в този случай се представя съответно съдебно решение за настаняване на детето. Съдът проверява истинността на документите, а кандидатът за помощ попълва декларация и носи наказателна отговорност, ако е дал неверни данни.

Ако обаче адвокат реши да работи безплатно, той няма как да провери дали човекът наистина е социално слаб. В този случай декларацията е с пожелателен характер. "За добро или лошо има законодателно ограничение за услугите, които адвокатите могат да предоставят като безплатна правна помощ. Ако го прави, адвокатът подлежи на дисциплинарно наказание при съответния съд на адвокатската колегия", казва адвокат Светозар Арнаудов, който предоставя безплатни онлайн консултации. За тази си дейност също може да бъде санкциониран, тъй като няма как да провери дали хората отсреща наистина са социално слаби. "Това е едно консултиране на лица, които нямат възможност да заплатят и отговарят на изискванията за безплатна консултация, като нашите действия се изчерпват до консултирането, защото много често хората не са наясно с нормативната уредба, съответно пропускат срокове, някои от тези срокове са фатални и реално може при адвокат да дойде клиент, който да е прав или правосъдието да е на негова страна, но в крайна сметка, пропускайки сроковете, да не може да докаже своите претенции", казва той. Според него



ситуацията с безплатната правна помощ



е доста по-тежка при гражданските дела. Ако става дума за наказателен процес или съкратено съдебно следствие, съдът е длъжен да назначи защитник, без значение дали обвиняемият е социално слаб. "От разговорите с много хора, които са се обръщали към нас, мнението ми е, че е изключително стеснен кръгът за предоставяне на правна помощ по граждански дела. Едва ли е тайна колко хора в България живеят под прага на бедността и какви са доходите. Гражданските дела се увеличават всяка година, а ГПК се промени така, че за всяко искане и доказателство са поставени изключително строги срокове, които, ако човек пропусне, дори то да е толкова важно, че да обърне делото в негова полза, съдът ще го отхвърли, защото е просрочено", казва Арнаудов.

Според Красимир Аврамов от Висшия адвокатски съвет обаче регулацията на безплатната правна помощ е задължителна, защото в противен случай един адвокат може да прави нелоялна конкуренция, подбивайки цени. От друга страна, няма ограничение адвокат или кантора да консултира безплатно неправителствена организация или да подпомага някаква обществена инициатива, което пак е вид работа в полза на обществото. "Про боното трябва да има основание. Помощта за социално слабите е регламентирана чрез бюрото за правна помощ. Когато има процесуално представителство, човекът задължително трябва да отговаря на условията. Трябва да се представи такъв документ в съда", казва той. В крайна сметка за един социално слаб, комуто се налага да се сблъска с българската правосъдна система, остава единствената възможност - служебна защита за сметка на държавата. Често това не е най-доброто, което човек може да направи за себе си. За работата им може да се чуят повече негативни мнения. За капак на всичко преди две години държавата забави парите им, което доведе до множество отложени дела. В крайна сметка сумите бяха преведени и нещата се успокоиха. И досега обаче служебната защита е със същото качество, а за случаи, когато топадвокати поемат дела на бедняци само за да се докажат, ще продължаваме да гледаме по филмите.

18
7044
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
11 Септември 2012 19:54
Според Красимир Аврамов от Висшия адвокатски съвет обаче регулацията на безплатната правна помощ е задължителна, защото в противен случай един адвокат може да прави нелоялна конкуренция, подбивайки цени.
Искам този да ми обясни какво е лоялна конкуренция според него. Те утре и производителите на хляб може да решат същото.
11 Септември 2012 20:45
До колкото разбирам става дума за адвокатски картел, което е закононарушение.
Алооо, имаше някаква служба за защита на конкуренцията...
12 Септември 2012 08:18
Когато има дело, даже гражданско, единият губи и плаща всички разходи, даже и тези за адвокат на спечелелият, така ли е? Така, че няма проблем ако един адвокат се наеме да представлява даден човек и чак след това да му се плати, ако разбира се спечели делото. Иначе даже би трябвало адвокатът сам да си поеме разходите - защо да не може? Например със някакъв договор, който казва при загуба на делото аз поемем разноските. Т.е. и сега трябва да може.
12 Септември 2012 08:21
Адвокати в България?
Това е най краткият виц - Алчна, подла, долна, предателска сбирщина от бивши доносници, куки, некъдърници и дребнодушни мошеници.
Работи само за своя полза.
Хонорарите се вземат предварително - резултата е пред-известен - ЧОВЕКО ВЗЕ ПАРИТЕ И КАЗА - ЩЕ ВИДИМ.
Договарят се помежду си, нарочно скапват делата - само за да се точат по инстанции за да върви хонорара.

Закона за адвокатурата е типичен пример за картел покровителстван от държавата - определени минимални цени, забрана за работа без пари, забрана за заплащане според резултата, изобщо пример за мафия.
Правосъдието в БГ е непосилно и недостъпно, освен за мафията, монополите, картелите, групировките, но там правилата (и сумите) са други.
12 Септември 2012 09:19
Боже ако те има прибери тая пасмина
12 Септември 2012 09:31
У нас топадвокатите не работят безплатно. Една от причините е, че законът им го забранява.
Ами да, нали адвокати пишат законите в Парламента. Всъщност, когато спадат приходите от определена дейност, както е с адвокатстването в България, е необходимо да се правят промоции
Така, че няма проблем ако един адвокат се наеме да представлява даден човек и чак след това да му се плати, ако разбира се спечели делото.
Както е било преди 9 септември у нас.
12 Септември 2012 09:47
Например за устна консултация 20 лв., а за проучване на дело и даване на мнение по него 60 лв.


На ред са зъболекарите.
12 Септември 2012 10:10
Ако иска адвокат може да сключи бартер клиентът да се задължи да рекламира адвоката за определен период от време - 1 месец да речем, пред своите приятели

Не мисля, че ако някой адвокат поиска да даде безплатна услуга не може да заобиколи това изискване за минималната цена. Просто пак ще има цена, но клиентът няма да я плати, а адвокатът ще трябва да плати данъци и за тази услуга все едно е платена.

Просто на адвокатите не им се работи безплатно.
12 Септември 2012 10:38
Просто на адвокатите не им се работи безплатно.

Защо, ти безплатно ли работиш?
12 Септември 2012 10:50
ЖАНА,
Въпросът е че на адвокатите е ЗАБРАНЕНО да работят безплатно.
Както ВЕРОЯТНО бензинджиите не могат да продават по-евтино.
А какво ще стане ако на лекарите се забрани да оказват помощ безплатно?
Това картел ли е?
12 Септември 2012 11:23
Въпросът е че на адвокатите е ЗАБРАНЕНО да работят безплатно.

Съображенията за тази забрана са данъчни. Да не могат адвокатите да се измъкват от данъчни задължения с оправданието, че са работили безплатно. А иначе на всички ни се случва да даваме безплатни консултации, но за водене на дела ни е трудно да си го позволим. И без друго в нашата работа има сигурни разходи и напълно несигурни и нерегулярни доходи. А адвокатите имаме куп разходи - още при първоначалното вписване в колегията плащаш едни 1500 лв. /поне толкова беше по последната ми информация, сега може и повече да е/, срещу които не получаваш нищо, освен членство в колегията. Следва инвестиция в кантора, обзавеждането й, юридически софтуер, всеки месец наем, ток, интернет, консумативи, правна литература, осигуровки, 25 лв. такса на колегията... И да искаш да работиш без пари, просто не става. Освен това ако искаш разноските по делото трябва да издадеш фактура за плащането, защото ако адвокатският хонорар не е заплатен, съдът не го присъжда на спечелилата страна. Да де, ама ти върху тая сума ще платиш данък и не само че ще работиш без пари, ами ще трябва и да плащаш, а ако спечелиш делото парите за хонорара ще бъдат присъдени в полза на клиента ти и той ще ти ги даде само ако е добросъвестен, защото ти вече си написал, че си ги получил и няма как да си ги търсиш по съдебен ред. Е, при тия условия кажи ми сега как ще работят адвокатите без пари?
12 Септември 2012 11:57
А защо всички настръхнаха срещу лекарите,когато обявиха минимална цена на преглед?Те нямат ли разходи по регистрация на практиката(адвокатски хонорар,съдебна регистрация,свидетелство за съдимост,регистрации в ХЕИ и РЦЗ,),както и разходи пи поддръжка на кабинетите(ток,вода,транспорт,осигуровки на персонал,офис консумативи,поддръжка на специализиран софтуер,апаратура и т.н.)!Защо за едните може и никой не протестира и плаща като поп,а за цената на лекарския преглед всички виеха на умряло,че даже обявиха решението на БЛС за противоконституционно!?!
12 Септември 2012 12:10
А защо всички настръхнаха срещу лекарите,когато обявиха минимална цена на преглед?

Настръхнаха защото всеки месец плащат здравни осигуровки, често немалки суми. А за правни осигуровки още не съм чула да е въведено задължение за ежемесечно плащане. Вероятно това е причината. Хората отказват да разберат как така плащат всеки месец, за да ползват една услуга 1-2 пъти годишно и като я ползват пак плащат.
12 Септември 2012 12:15
А за правни осигуровки още не съм чула
Давай, давай им идеи!
12 Септември 2012 17:01
ЗАБРАНЯВА СЕ работата без пари, за да се приеме по силата на закона, че за всяка работа е платено - ПРИЧИНА - за да се начисляват данъци. Държавата е забранила и затова приема, че адвокатът е взел. Взел-не взел - да си взел - ПЛАЩАЙ ДАНЪК!
а ИСТИНАТА Е че масово и редовно се работи на вересия. И спечелил - не спечелил, клиентът плаща само когато е почтен човек. Само че повечето клиенти не са такива. Така че - да им дишат кондензиите онези "про боно" американци на бърлгарските адвокати! Нашите хем повече без пари работят, хем повече работа по обем вършат. Един американски адвокат работи в годината десетина дела с големи интереси и връзва няколко милиона доход. Българският адвокат се наема на месец по десетина дела, та ако все пак десет процента от тези клиенти му платят десет процента от дължимото, да докара една депутатска заплата /без дмо/. Но повечето не докарват и половината.
На всичко отгоре ги вкараха в ролята на събирачи на данък, като ги задължиха да плащат ДДС. А повечето от горните автори-коментатори си мислят, че това ДДС е за сметка на адвокатите и си викат - така им се пада! ДДС-то винаги е за сметка на клиента и в полза на държавата и всеки, който го начислява, автоматично се превръща в бирник.
УАКАРИМАСКА???
12 Септември 2012 17:12
.
12 Септември 2012 17:56
Съображенията за тази забрана са данъчни. Да не могат адвокатите да се измъкват от данъчни задължения с оправданието, че са работили безплатно.
Хубу. Но ако аз съм супер ефективен адвокат - обзавел съм си кантората от Икеа, взел съм правна литература на старо и ходя по дънки вместо с костюм, защо аз да не искам по-малко пари отколкото са минимално разрешените адвокатски хонорари в момента? Нали така се прави конкуренция в условия на пазарна икономика? Или не?
12 Септември 2012 23:01
Жана,тук говорим за цена на труда,а не за система на осигуряване!Не смесвай понятията и не манипулирай хората!Тя и съдебната система е с независим бюджет и се осигурява такъв,какъвто го поискат юристите и се плаща от нашите данъци,независимо дали сме съгласни!Така че, не се напъвай много на амбразурата!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД