За близо 3 години мислене на новите правила за паркиране общината сътвори калпава наредба, която сега ще поправя заради протестите на столичани. |
Проблемът с ненужните бумаги, които общината иска от гражданите, стана болезнено отчетлив покрай камарата с хартии, които Центърът за градска мобилност искаше на живеещите в центъра, за да им издаде винетен стикер за паркиране. Престараването на кметството стигна до там, че да иска от хората партидния номер на имота или пък бележката с платена вода, ток, газ и прочие. Номерът на партидата трябва да се вземе от местната данъчна администрация. За чиновниците той е на един "клик" разстояние - в данъчния регистър. Но те не го вземат оттам, а разкарват гражданите сами да си вадят справката.
Но чиновниците не са виновни
Вероятно част от тях биха желали да си спестят подобни безсмислени бумащини, за да свършат някоя по-смислена работа. Виновен е този, който им вменява подобни задължения - документите, които трябва да изисква Центърът за градска мобилност, те бяха изрично посочени в наредбата, приета от управляващото мнозинство в общинския съвет. Тези, които са избрани, за да улесняват живота на хората, всъщност с методическа усърдност го правят по-труден. И по старому - когато ножът опря о кокала, хората започнаха да протестират. И пак по традиция - ГЕРБ веднага даде на заден, че дори и "отстъпки" и "гратисен период" започна да прави. Поне едно нещо бе постигнато - бумащината бе намалена. Вместо пет документа, половината от които общината може да вземе от собствените си регистри, вече се искат "само" три.
Любимият документ, който се иска за повечето административни услуги от "Московска" 33, е удостоверение за наличие или не на задължения към общината. "При приемане на молби за извършване на административни услуги на граждани, с изключение на услугите, касаещи гражданско състояние, служителите ще изискват от вас удостоверение за наличието или липсата на задължения към Столична община", любезно е съобщила община "Красно село" на сайта си. Такова е искането обаче и на останалите 23 районни кметства плюс Столичната община. Чудесно е, че така общината се опитва да повиши събираемостта на данъците си. Обаче би било значително по-лесно чиновникът от районната община или от "Московска" 33 да отвори данъчната система и да види дали гражданинът Иванов си е платил имотния данък или такса смет. Или да види дали си е платил данъка за колата. Но не, трябва да се извади изрично справката.
Тази бумащина струва и пари
Справката за данъка например струва 5 лева. Макар че законът за местните данъци и такси изрично казва, че цената на услугата трябва да е равна на нейната себестойност, всеки документ в София струва различно, без да има икономическа обосновка на цената. Цената варира и според времето, за което се вади. Ако искате да имате документа веднага, това струва до три пъти повече, отколкото е нормалната поръчка. А нормално според общината означава до 7 работни дни. Да не говорим, че непрекъснато се говори за електронна община, а общинарите скоро ще се снабдят с модерни айпади, за да са в крак с времето. Очевидно модерните технологии са задължителни за общината, а гражданите ще продължат да си късат нервите с всякакви книжа.
Фактът, че общината призна за гафа с документите за синята зона, е обнадеждаващ, но място за особен оптимизъм няма. Преосмислянето на цялата административна тежест, която стоварва върху гражданите си, все още остава само красиво пожелание. "Трябва да се мисли за всеки конкретен случай. Ще поговорим с колегите, където е възможно, да не се искат документи, издадени от нас, които да се представят пред нас", коментира зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов, но не се ангажира с цялостна промяна на исканите документи. Вероятно решението е гражданите всеки път да излизат на протест - единствено тогава управляващите чуват гласа им.