:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,525
Активни 603
Страници 13,090
За един ден 1,302,066
Статукво

Насред кризата унгарското правителство обеща приказки на народа

Ориентираната към експорт в ЕС икономика изпадна в рецесия, след като търсенето в еврозоната намаля
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Унгарският премиер Виктор Орбан посети новооткрития завод за двигатели на "Опел" в Унгария. Заводът е разположен на 30 000 кв.м. Инвестицията е за 500 милиона евро и осигурява 800 работни места.
За унгарците, наредили се на опашка в търсене на работа в чужбина, обещанието на правителството, че скоро щял да настъпи "приказен" национален просперитет, е именно това - повече фантазия, отколкото реална възможност.

По оценки на правителството в Западна Европа работят най-малко 300 000 унгарци, които очевидно не са били убедени, че независимата и често непредсказуема политика на консервативния премиер Виктор Орбан може да реши проблемите на страната.

Тези, които са останали в Унгария, не вярват нито в нетрадиционния стил на премиера в икономиката и политиката, създал конфликти в страната и чужбина, нито пък в слабата опозиция. Миналия месец резултатите от социологическо проучване на компанията "Ипсос" показаха, че 53 процента от избирателите, или 4.2 милиона души изобщо нямат никакви партийни предпочитания, съобщава Ройтерс.

Яростно независим, Орбан в един или друг момент притесни Европейския съюз, Международния валутен фонд (МВФ), правителството на Армения и поне косвено - НАТО. С унгарската опозиция конфликтът му е постоянен.

24-годишният безработен дърводелец Миклош Зелко е един от многото унгарци, които нямат търпение да видят дали нетрадиционните опити за изваждане на страната от рецесията и за създаване на така нужните работни места ще проработят.

Той беше един от групата млади унгарци, които в центъра на Будапеща чакаха за интервю за работа на круизен кораб, с който предимно възрастни западноевропейски туристи плават по големите европейски реки.

"Там, откъдето идвам, нещата не се получават", каза мъжът, който е от западния унгарски град Залаегершег. След като не е успял да си намери работа в Унгария, той залага на по-добро бъдеще в чужбина. "Все още съм млад и искам да правя това няколко години, за да изкарам пари и да имам някаква финансова сигурност", каза той преди интервюто за работа, която е да мие чинии на един от корабите, плаващи по Дунав и Рейн.

Собственичката на агенция за подбор на персонал Габриела Киш казва, че все повече хора между 20 и 35-годишна възраст напускат 10-милионната страна заради по-добрите възможности навън. "Много от тях смятат, че светът само тях чака и че ще спечелят купища пари с малко работа, но нещата в чужбина не стоят така . . . Важно е да разберат, че и там парите не растат по дърветата", каза тя.

Правителството на Орбан, което има още година и половина от мандата си,



се опитва да убеди унгарците, че политиките му скоро ще дадат резултат





"Само след година унгарската приказка, или унгарският модел ще е най-успешният", каза министърът на икономиката Дьорд Матолчи.

Но избирателите трудно могат да бъдат убедени, че Унгария ще излезе като силна държава от кризата, обхванала по-голямата част от Европа.

Въпреки нея Орбан успя да избегне много от проблемите, които измъчват много страни от ЕС. Доминираното от неговата партия ФИДЕС правителство има мнозинство от две трети след съкрушителната победа на парламентарните избори преди две години и е едно от най-стабилните в ЕС.

Докато други се опитват да обуздаят бюджетния си дефицит, в Унгария се очаква тази година той да остане под максимално допустимия от Брюксел 3-процентов праг. Орбан, който беше премиер и от 1998 до 2002 г., постигна това, без да прибягва до безкомпромисните мерки за икономии, свалили няколко правителства в ЕС. Той дори намали и данъка общ доход.

Унгарският премиер осигури финансов ресурс за това чрез облагане на свръхпечалбите в секторите на финансите, енергетиката, телекомуникациите и търговията на дребно, както и чрез ефективно ренационализиране на частните пенсионни фондове.

Но унгарската икономика, чийто износ след падането на комунизма преди повече от 20 години в голямата си част се насочи предимно към Западна Европа, изпадна в рецесия, след като търсенето в еврозоната намаля.

Политиките на Орбан като допълнителни данъци подкопаха доверието на инвеститорите и сега го чакат трудни преговори с МВФ и ЕС за заем, който ще помогне да се намалят високите лихви по държавните облигации. Борбен, както винаги, той заяви, че Унгария се нуждае от заема, за да "се предпази от болестта, която измъчва Европа".

"Можем да постигнем това единствено ако станем по-независими и ако сами вземаме решения или, с други думи, ако осигурим на Унгария по-голямо поле за самостоятелни действия", заяви той миналата седмица в парламента, давайки ясно да се разбере, че иска да сключи сделката с международните кредитори според своите условия.

Провалът на преговорите може да предизвика ново обезценяване на форинта, както и отлив на капитали от унгарските държавни ценни книжа - опасности, с които Орбан вече веднъж се сблъска през януари, когато кредитният рейтинг на страната беше понижен до ниво "с висока степен на риск".

Само времето ще покаже дали Орбановата политика,



отхвърляна от някои противници като "вуду икономика",



ще постигне целта си да създаде нови работни места, да намали укриването на данъци и в крайна сметка да засили потреблението.

Орбан, който е един от основателите на ФИДЕС, създадена малко преди падането на комунизма, предизвиква спорове не само заради икономическата си политика. За съюзниците и привържениците му той е силен лидер със стратегическа визия, който иска да постави Унгария на нови основи, за да преживее европейската криза.

"Той не взема необмислени решения. Той мисли в дългосрочен план и никога не взема решения, без зад тях да стои някаква стратегия. Няма как винаги да знаеш дали ще сработи накрая", каза правителствен източник, пожелал да не съобщаваме името му.

Противниците му смятат премиера за луда глава, за човек, който излага на опасност унгарската икономика и позициите на страната в международен план.

Орбан консолидира с твърда ръка властта на ФИДЕС - започнала отначало като радикално студентско обединение, преди с годините да стане дясна - използвайки похвати, които според критици са подкопали демокрацията.

Правителството упорито отхвърляше тези обвинения, но прокараният закон за медиите, който според критици може да се използва за потъпкване на свободата на пресата, предизвика спор с Европейската комисия.

Ограничаването на правомощията на Конституционния съд също стана причина за скандал. През януари, след като конституцията беше пренаписана, десетки хиляди унгарци излязоха на митинг, настоявайки за отстраняване на човека, когото те наричат "Виктатор". Няколко седмици по-късно на проправителствен митинг дойдоха 100 000 души, показвайки, че Орбан си остава популярен сред най-верните си поддръжници.

Промените в закона за централната банка предизвикаха нови спорове с ЕС и МВФ, които казаха, че с това се нарушава независимостта на Унгарската национална банка. Кризата забави с месеци преговорите за финансиране с МВФ и ЕС и беше разрешена чрез приемане на законови поправки.

ФИДЕС породи дискусии и с предложението си да се приеме закон, че избирателите трябва да се регистрират поне 15 дни преди вота, дори вече да са включени в избирателните списъци. Критиците казват, че това ще помогне на ФИДЕС, защото ще отстрани много от колебаещите се хора, които решават дали и как ще гласуват едва в последния момент, след като чуят всички аргументи. Според проучването на "Ипсос" подкрепата за партията е едва 17 процента, но тя добре умее да мобилизира поддръжниците си, а делът на колебаещите се е голям.

Бившият социалистически премиер Ференц Дюрчани, който сега е начело на малкото обединение "Демократична коалиция", този месец предприе за една седмица гладна стачка пред парламента като протест срещу този план. Дюрчани, който се опозори, признавайки, че е излъгал за икономиката през 2006 г., за да победи Орбан, каза, че единствената цел на мерките е да спомогнат за преизбирането на ФИДЕС. "Целта на концепцията за регистрацията е правителството да остане на власт, въпреки че мнозина искат да видят как отива по дяволите, защото е разрушило живота им", каза той.

Янош Лазар, началник на кабинета на Орбан, казва, че промяната е необходима, за да може в следващите избори, насрочени за 2014 г.,



да се регистрират най-малко милион нови избиратели





Сред новите избиратели ще бъдат и стотици хиляди етнически унгарци от страни като Румъния, Словакия и Сърбия, които с едно от първите решения на Орбан след идването на власт през 2010 г. получиха право на унгарско гражданство.

Според изборния експерт Роберт Ласло последните две седмици са решаващи при всички избори, като мнозина решават за кого ще гласуват в последния момент - както стана през 2010 г., когато избирателите, уморени от мерките за икономии, не подкрепиха социалистите.

Според Ласло именно тази група на разочарованите, които според него възлизат на 1.5 милиона души, може да преобърне изборите през 2014 г. "Противно на популярното схващане, не твърдите избиратели, а тези, които не знаят за кого ще гласуват, могат да определят изхода от вота", каза той. "Ако междувременно не се случи някакво икономическо чудо, те надали ще подкрепят управляващата партия, вземайки решение в последния момент."
10
2170
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
30 Септември 2012 21:28
Унгарският премиер осигури финансов ресурс за това чрез облагане на свръхпечалбите в секторите на финансите, енергетиката, телекомуникациите и търговията на дребно, както и чрез ефективно ренационализиране на частните пенсионни фондове.
Човекът просто е врътнал основните кранчета, чрез които чуждестранните "инвеститори" точат Унгария.
Естествено че международната мафия, учтиво наричаща себе си "международна общност", хич не е доволна. Ами ако утре тая епидемия пламне и останалите дойни източно-европейци, северо-африканци, и всички успешно "демократизирани" народи дадат властта на един Орбан, плюят на високопарните приказки за демокрация и спрат всички кранчетата, по които тече богатство към Запада?!
30 Септември 2012 21:48
Представям си какъв рев би надал дуетът Хърсев + тенор ако това се беше случило у нас..
30 Септември 2012 22:12
Само времето ще покаже дали Орбановата политика,



отхвърляна от някои противници като "вуду икономика",



ще постигне целта си да създаде нови работни места, да намали укриването на данъци и в крайна сметка да засили потреблението.



Всичко зависи от това доколко ще му пречат. ЕС е готов да изхвърли Унгария от съюза, а международните финансови институции задушават страната. Очевидно е, че моделът няма да може да се приложи изцяло, поради международната съпротива.
30 Септември 2012 22:25
Промените в закона за централната банка предизвикаха нови спорове с ЕС и МВФ, които казаха, че с това се нарушава независимостта на Унгарската национална банка.



Нито една институция не може да бъде независима от народа. Независимостта на централната банка от народа означава пълна зависимост от международните финансови институции. Националната банка започва да действа като филиал на международните финансови институции и да получава инструкциите си от тях. А това означава, че националната банка няма да работи за Унгария и за унгарския народ, а за външни сили.
Независимост на централната банка е път да се заобиколи волята на народа и да се заобиколи демокрацията. Със сигурност подобна централна банка не работи за народа.
Всъщност такива са и всички международни финансови и търговски институции, които управляват, налагат волята си над народите, но които никой никога не е избирал.
30 Септември 2012 22:31
Унгарският премиер Виктор Орбан посети новооткрития завод за двигатели на "Опел" в Унгария. Заводът е разположен на 30 000 кв.м. Инвестицията е за 500 милиона евро и осигурява 800 работни места.



Това май, опровергава доста неща писани по-горе. Братята маджари, водени от Орбан правят всичко възможно да извоюват малко независимост. И както виждам германците ги подкрепят.
01 Октомври 2012 00:11
Роберт Фицо: Еврозоната вероятно няма да оцелее в сегашния си формат
01 октомври 2012
Еврозоната вероятно няма да оцелее в сегашния си формат и една или няколко държави ще трябва да напуснат 17-членния блок с обща валута. Тока смята премиерът на Словакия Роберт Фицо, цитиран от АФП.
„Ще дойде време, когато някои държави няма да могат да поддържат темпото на консолидиране на държавните финанси и да спазват задълженията си, и една, може би две държави няма да останат в еврозоната”, каза Фицо пред телевизия „Маркиза”. „Ако Гърция не може да изпълнява задълженията си, тогава трябва да има контролиране напускане” на евроозната, каза той и допълни, че неконтролируемо излизане ще навреди на икономическия ръст на Словакия.
„Сега смятам, че Гърция не спазва задълженията си, искайки повече изключения и още време”, каза премиерът.
Словакия, бивша комунистическа икономика с 5.4 млн. души и една от най-бедните страни-членки на еврозоната, беше единствената държава отказала да участва в първоначалния спасителен пакет за Гърция през 2010 г. Тя също така е и последната страна от еврозоната ратифицирала временния Европейски фонд за финансова стабилност.
01 Октомври 2012 10:05
По- хубави ли са от нашите? Хайде да ги чуем? За светло бъдеще ли става дума, или за настояще?
01 Октомври 2012 14:15
Тоз - Виктор Орбан нещо не чува ясните сигнали и не вижда силните знаци от Брюксел ?
И добре прави като колегите си словакът Роберт Фицо,чехът Вацлав Клаус, че иначе надупени като нашите политици , хептен щяха да довършат народите си .
01 Октомври 2012 19:14
"Там, откъдето идвам, нещата не се получават", каза мъжът, който е от западния унгарски град Залаегершег.
Всичко това си е обикновен капитализъм. Едва ли ще има излизане от кризата. Аз работих една година в ЗОлаегерЗег, мисля, че това е правилното произношение на името на унгарски. Намири се между най-западния край на Балатон и Австрийската граница. Около 80 хиляди души. Натисни тук
02 Октомври 2012 08:55
Унгарците, като и сърбите, които навремето бяха витрината на соцлагера, продължават вече 20 години усърдно да копаят дъното с два пъти по-голяма скорост от нас - стандартът при тях и при нас вече е почти изравнен.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД