:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,531
Активни 642
Страници 12,096
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Науки на кръстопът - ще оцелеят ли физиката и химията в българските университети

Тези направления не могат да се вместят в модела на масовата бакалавърска степен и трябва да се мислят като предполагащи научна кариера
Най-добрият български университет според рейтинговата система на висшите училища у нас - Софийският, обяви нулев прием в отделни физически и химически дисциплини за учебната 2012-2013 г. Университетът взе решението постфактум, след обявяването на резултатите от приемните изпити и класиранията, тоест действа по принуда, а не по целесъобразност. Докато дисциплините "химия и физика" и "физика и математика" остават празни с 0 желаещи да ги изучават, модните от последните 2-3 години психология, културология, и традиционните лидери по престиж - право, медицина, публична администрация, отчитат най-високи приемни балове. Какво ни казва това?

И двете тенденции са свързани с вече съществуващи и бъдещи изкривявания на пазара на труда. Те са следствие от съществуващата структура на университетите у нас и на свой ред водят до нови проблеми в нея. Въпреки високия залог трудно може да се твърди, че връзката между университетския прием, пазара на труда и развитието на икономиката е обект на целенасочена политика. Второ поредно правителство неглижира проблемите в областта на висшето образование за сметка на съсредоточаване в областта на средното образование, разкъсвайки връзките между двете системи. В същото време системата на висшето образование е под все по-голям натиск от демографския срив и отлива на кандидат-студенти към други университетски системи.

Фундаменталните науки физика, химия и чистата математика са най-засегнати от отлива на интерес сред кандидат-студентите (виж таблица 1). Интересът към педагогическите специалности за подготовка за учители по тези науки е още по-малък и буквално клони към нула. В други науки, като биологията и по-приложни дисциплини в областта на химията, картината не е толкова крайна. Бизнесът се оплаква и от липса на подготвени кадри в инженерните дисциплини, но броят на записаните студенти там не е толкова нисък и проблемът по-скоро трябва да се търси в нивото на обучение, учебните програми, практическото приложение.

Въпросът трябва ли да се направи нещо при тези



оголени до нулата науки



е риторичен. Университетите могат да прилагат различни хитрости в наименованията на отделни дисциплини, така че да ги направят "по-продаваеми" - в момента всичко с интердисциплинарно или с по-приложно звучене стои по-добре, но няма как да зачеркне фундаменталното обучение по физика, химия и математика. Няма как да минем и без учители по тези дисциплини. По-трудният въпрос е кой и какво трябва да предприеме.

И във висшето образование, както и в други сфери, засягащи големи социални групи, големите очаквания обикновено се насочват към държавата. Но ако университетите не искат да затворят факултетите си по физика и химия, а работодателите - да внасят кадри, усилията трябва да са общи.

Въпреки либерализацията на системата на висше образование държавата има възможност да предприеме мерки. Основните инструменти в тази сфера, които в момента могат да се използват, са начинът на финансиране, план-приема, стипендиите.

По линия на финансирането идеята за завишаване на издръжката на студент в проблемни направления, които хем са важни, хем не предизвикват масов интерес, е обсъждана и е сравнително лесно приложима. По-високата издръжка обаче няма да спаси тези факултети, ако броят на записаните в тях студенти продължава да е съизмерим със сегашния. Сериозното й завишаване би породило и критики от университетите, които обучават в други професионални направления и също се оплакват от недофинансиране.

По-тежкият аргумент в този спор е оптимална ли е в момента структурата на тези факултети. След като най-добрият университет в областта на физическите науки успява да привлече шепа студенти по физика, трябва ли тази дисциплина да се преподава в четири университета, отново при минимален интерес. Казано иначе, оправдана ли е високата цена за поддържане на непопулярни, макар и фундаментални дисциплини, в повече университети за сметка на падащо качество?

Вземането на подобно решение от централната власт е трудно, затова от години се разчита липсата на интерес по естествен път да принуди университетите да оптимизират структурите си. Това наистина се случва - в тежката специалност ядрена енергетика например Пловдивският университет спря да приема студенти, но е



равносилно на бавна агония



и пилеене на публични средства.

Използването на план-приема като инструмент за намеса на държавата е по-лесно в дисциплини, където интересът е прекалено голям на фона на реализацията, отколкото при непопулярните науки. Обсъждаше се идея да се санкционират финансово университети, които допускат свръхприем в направления с висока безработица или реализация извън специалността. Въпросът за реализацията обаче е твърде сложен и зависим от субективни фактори и регионални различия в пазара на труда. Тук идват и темата за интереса на кандидат-студентите и по-големият въпрос трябва ли на всяка цена да се търси пълно равенство между избор на специалност и реализация. Подобно изследване на мотивацията на студентите да избират едно или друго направление, или как се появяват модите сред кандидат-студентите не е правено, а би било много интересно, особено на фона на куриозите в класациите. Изборът на психология или културология например на пръв поглед изглежда трудно обясним на фона на предполагаемо трудната реализация, но причините за него може да са различни - липса на информация и непознаване на самия характер на дисциплините, водене по авторитети в обществото или чист, необвързан с идея за тясна реализация интерес към дадена проблематика. Обяснението може да е и по-прозаично - родителски избор, оценките от дипломата, безразличие.

Намесата в приема би била в разрез с неговата либерализация, при която вече се отчита един-единствен показател - капацитет на университета в съответното направление. Може би е по-оправдано да се работи по подобряване на методиката за изчисление на капацитета и като цяло акредитацията на отделни направления, отколкото да се мисли за планова намеса в приема.

Стимулирането на студентите през по-високи стипендии на държавно ниво неминуемо ще породи проблеми и критики за липсата на справедливост, доколкото стипендиите в момента се отпускат за висок успех и по социални причини. Създаването на отделна схема все пак не е невъзможно. Тук идва мястото на университетите и бизнеса, които могат да направят много за повишаване на интереса към непопулярни направления.

Повече от ясно е, че при фундаментални дисциплини, като физика, химия, чиста математика, въпросът за реализацията е от голямо значение. Къде може да се реализира у нас един чист физик освен в областта на науката? И наука на какво ниво ще има възможност да прави? Шансът на университетите да повишат интереса към подобни дисциплини минава през доброто сътрудничество с чужди университети, предлагане на съвместни програми и целенасоченото развиване на тези програми като изследователски. Тези направления просто не могат да се вместят в модела на масовата бакалавърска степен и трябва да се мислят като предполагащи научна кариера. За целта държавата трябва да въведе адекватен механизъм за финансиране на науката в университетите. Физика и химия имат едни от най-високите научни индекси у нас, но финансирането е под общия знаменател - брой записани докторанти (разбираемо малък) и субсидия за наука за целия университет от минимум 10% от издръжката на обучението. Тези пари



просто не стигат за нищо



Ролята на бизнеса, който често пасивно се оплаква от липсата на кадри и лошата практическа подготовка, е голяма. Ако кандидат-студентите предварително знаят, че ще получат стипендия от АЕЦ "Козлодуй" например и ще имат гарантирано място за работа след завършване, интересът към ядрената енергетика вероятно би нараснал. Министерството на образованието като цяло е в дълг за осигуряването на възможност за информиран избор сред кандидат-студентите и анализирането на причините едни или други професионални направления да стават модни. В тази посока голяма стъпка бе направена с изготвянето на рейтинговата система за висшите училища, но може още много да се желае за използването й за информиран избор на университет и направление.
65
4954
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
65
 Видими 
30 Септември 2012 19:17
Проблемът едва ли е само в регулацията от страна на държавата и намесата на някакъв си /с извинение!/ роден бизнес.
Давам пример - момче, медалист от международна математическа олимпиада, който избра да учи математика в СУ. Родителите му - и двамата защитили докторски в чужбина, му предлагаха да учи навън. Младежът се заинати и наистина записа СУ.
Да, но след първата година каза на баща си, че е разочарован, не му предложили онова, което обещавали. В крайна сметка се дипломира в Станфорд.
В този случай какво ще правим?
30 Септември 2012 19:18
Познавам човек, завършващ някъв мениджмънт във Великобритания и кара задочно физика в провинцията обаче.
Доплънителната квалификация по физика е значително предимство на запад.
Щ осе отнася до СУ, във Физические и ФМИ държат на нивото и от там лесно не се излиза с диплома, което е похвално и изключително рядко на тия времена в България. За сметка на това, завършилите всчики до един си намират добре платена работа веднага у нас и в чужбина.
Учителската физика не и мястото в СУ още от едно време си беще проблем да намерят достатъчно кандидати.
30 Септември 2012 19:21
samweims
30 Септември 2012 19:17
Просто е бил изключително талантлив и СУ не е било неговото място. В същото време двата факултета са над средното европейско ниво по тези дисциплини и предоставят образование на десетки пъти по-ниска цена.
30 Септември 2012 19:27
Ако не се лъжа, специалностите "химия и физика" и "физика и математика" са за учители и май са някаква втора ръка специалности. Нормално е желаещите да стават учители да не се напъват за СУ - хем по-трудно, хем по-скъпо - ако не друго, животът в София. Спокойно може да си завършат в Шумен или Благоевград. Защо СУ още се напъва да предлага подготовка за учители, освен за да има повече бройки стиденти, не разбирам - по-добре е да се концентрира върху елитното образование.
30 Септември 2012 19:35
Манрико, абсолютно точно.
30 Септември 2012 20:12
.
30 Септември 2012 20:13
ще оцелеят ли физиката и химията в българските университети

Хъ ? К'во ще оцеляват, мамка им черпаклийска !
30 Септември 2012 20:16
Няма полезен ход. Даже ако се направят специалностите физика, химия и математика "супер-елитни" (дълбоко се съмнявам че СУ го може), пак ще влизат умни българчета чиято единствена цел е да идат на Запад. А да идват чуждестанни студенти в тези специалности е абсурд - при толкова възможности за учене в белите страни.
30 Септември 2012 20:19
А не се тревожете че няма да има учители по горните дисциплини - просто изхвърлете тези предмети от училище и готово.
30 Септември 2012 20:23
"Що се отнася до СУ, във Физические и ФМИ държат на нивото и от там лесно не се излиза с диплома, което е похвално и изключително рядко на тия времена в България. За сметка на това, завършилите всчики до един си намират добре платена работа веднага у нас и в чужбина."
Къде е тази високоплатена работа "у нас", демек в БГ? За високоплатена работа в чужбина - съгласен.
И не е "веднага", а след като станеш PhD.
30 Септември 2012 20:27
Хареса ми статията. Авторката е напипала някои много болни проблеми. Дано който трябва да я прочете с разбиране, но едва ли.
А истината е проста - когато някой иска, независимо дали държава или бизнес, трябва да е готов първо да даде. Без стипендии и други морковчета няма как да се поддържа интересът към някои непривлекателни, но нужни специалности. А ако не са нужни - да ги съкратят. Знам, че е драма за преподавателите по съответните дисциплини, но... Крайно време е да се проумее, че университетите са предназначени да дават образование на студентите, а не да играят ролята на социални грижи за някои изхвърлени от течението преподаватели. Особено след като висшето образование стана платено.
30 Септември 2012 20:34
lukcho2
30 Септември 2012 20:23
Още като студенти физиците и математиците почват на около 1000-1500 на месец в момента. Ако се дипломират под 2500 не падат като стартова заплата.
Верно лева, ама като за у нас не е зле за начинаещи.
Става въпрос за частни западни фирми от сой.
В чужбина в повечето случаи не им трябва докторантура, ако са готови да поемат предизвикателствата и поемат работа на която изнежените им колеги от запад се мръщят. Дипломата по метаматика и физика от СУ все още важи и това се дължи основно на отличното представяне на първата вълна емигранти по тези специалности, за което респект.
30 Септември 2012 20:52
какво е това културология?
30 Септември 2012 20:58
Манрико е прав, не им е местото на педагогическите специланости във ФзФ и ФМИ, но как да има кандидати като Пицко се подиграва на учените и в стратегията на невежеството не се предвижда финансиране на фундаменталните науки. За какво тогава да се подготвят специалисти, за западните лаборатории ли ?

А с токова отношение към тези науки само след 10-15 г. няма да има дори рентгенови техници и отговорници по РЗ.

30 Септември 2012 21:23
На какво да разчита завършил физика,математика или химия? Даскали. На една заплата. Вижте рушветите на следователи,прокурори, съдии! Синовете идъщерите - по света и във скъпи свои вили. И после - защо ни е идиотска съдебната система?....
30 Септември 2012 21:45
Наивно е да се очаква при представителна демокрация държавата да се държи по-умно и далновидно от народонаселението. Да се спасява кой както може!
30 Септември 2012 21:56
В крайна сметка се дипломира в Станфорд.
В този случай какво ще правим?


Всички ще търсим някакъв -форд, кво друго?

А "бизнесът" в БГ - ДГД!
30 Септември 2012 22:13
=
30 Септември 2012 22:13
не им е местото на педагогическите специланости във ФзФ и ФМИ

Съгласна, Pirx. Но все пак моето мнение е малко по-различно. Мисля, че за тези специалности трябва да се допусне преподаване и без преподавателски профил. Предполагам, обаче, че това така или иначе скоро ще стане - просто защото няма да има кой друг да го прави.
А на тези, които си мислят, че държавата може без физици и химици - ако бях по-цинична, щях да ви пожелая да поживеете в такава държава и след това да говорим отново. Ако има оцелели.
30 Септември 2012 22:15
=
30 Септември 2012 22:16
"Още като студенти физиците и математиците почват на около 1000-1500 на месец в момента. Ако се дипломират под 2500 не падат като стартова заплата.
Верно лева, ама като за у нас не е зле за начинаещи."
Ти ма шашна, братчед! Изреди поне 5 места където физиците в България вземат такива заплати, и то като физици. И то като стартови!!!
30 Септември 2012 22:18
По химични или физични въпроси не съм се изказвал.


А трябваше! Бъди здрав!
30 Септември 2012 22:18
Карагьозов, каква ти е болката, душа?
30 Септември 2012 22:20
Die Hexe, горното, дето го написах за премахването на тези дисциплини в училище, беше горчива шега. Лошо ще бъде ако моята шега се превърне в истина.
30 Септември 2012 22:21
ако бях по-цинична, щях да ви пожелая да поживеете в такава държава


Ми айде коуежке, ушички и очички изострени до краен предел!
30 Септември 2012 22:23
Meat, "А "бизнесът" в БГ - ДГД!"
Какво общо има бизнесът в България с физиката?
30 Септември 2012 22:24
Уви, лукчо, твоята шега скоро няма да звучи като шега.
30 Септември 2012 22:24
В моя преден пост ударението е на "в България". Да не започнат някои да ми развиват теории как било в УСА, Германия и т.н.
30 Септември 2012 22:48
"Науки на кръстопът": Тези науки, особено в приложната им част, са най-бурно развиващите се в световен мащаб. А че са в трета глуха в България - си има причини.
30 Септември 2012 22:52
=
30 Септември 2012 22:54
Мисля, че решението е просто - да се приемат и обучават толкова студенти, колкото са нужни на икономиката и държават. Няма да се повтарям, много пъти съм го писал. Ама се иска желание... И акъл, и воля...
30 Септември 2012 23:00
SU38,
можеш ли да дефинираш "колкото са нужни на икономиката"?
Ама нали разбираш, че приемът е ДНЕС, а нуждите са за след 4-6 години?
Ти как знаеш какъв ще е светът след 5 г? Дали ще е в рецесия или възход?
Браво, ако знаеш.
30 Септември 2012 23:20
. Мисля, че за тези специалности трябва да се допусне преподаване и без преподавателски профил.


Да ще се стигне и до там наистина защото няма да има кой. А изваждането им от СУ е, за да се запазят Джумаята и Шумен. И едно лично мнение още един мандат на тия чукундури и след това никой дори и пари да му дават няма да иска да учи физики, математика и химия ... с всичките последици за мамковината.

ПС между другото сами сме си виновни, кой от ръководствата на СУ, БАН и другите унита се изказа остро за стратегията на невежеството, кой призова към радикални действия или гражданско неподчинение....


ами никой
30 Септември 2012 23:23
SU, Монтен поставя правилно въпроса. Аз пък от няколко години съм обещал /чрез този форум/ поне каса бира на онзи, който ми посочи кой точно е човекът/хората в милата ни татковина, който/които знаят със сигурност колко точно маркшайдери, начални педагози, ядрени физици и обикновени философи ще бъдат нужни на България след 4-5 години, та на тази база прави т.нар. държавна поръчка, т.е. разпределя парите на данъкоплатците към различните университетски специалности.
И друго. Материалът говори говори за фундаменталните науки и за педагогическите им профили.
Ама да не мислите, че инженерната химия е по-привлекателна за бъдещите студенти. В момента и магаре да кандидатства, и него ще приемат. Просто няма кандидати, защото от химическите предприятия останаха "живи" комай само фармацевтичните фирми, Соди, а може би и Неохим от по-големите. От Нефтохим остана саде еднат рафинерия, специалистите да кажат колко други завода имаше в него.
30 Септември 2012 23:27
да се приемат и обучават толкова студенти, колкото са нужни на икономиката и държават

Не може така, Su. Ако на икономиката са нужни х специалисти, трябва да имаш 5х студенти. Х ще отпаднат, х ще емигрират, х ще започнат да се занимават със съвсем различни неща и 2х ще се конкурират за работата, че да отсееш малко по-добро качество. И не трябва да се забравя, че тези 3х (които не работят "за нуждите на икономиката" и не са емигрирали) са много пълноценни граждани - защото полученото образование по точните науки им е дало базис, начин на мислене, с който далеч по-лесно могат да се оправят с друга професия. И са далеч по-трудно манипулируеми.

ПП Няма страшно, карагьозов. Сутрин на гладно по лъжичка нерафиниран зехтинец и си като краставичка. После ще можеш и за минимума на Ландау да пишеш
30 Септември 2012 23:30
През 2007 г. архитектите се изживяваха като богове.
5 години по-късно - точно колкото се учи архитектура - 70% от архитектите са без работа.
30 Септември 2012 23:38
Естествено, че не можеш да предвидиш, какво ще стане след 5, 10 или 15 години. А колко трябват? Ми много просто - вузовете извършват обучение на студенти, чиято бройка е била поръчана от потребителите. Държавата пък си прави сметката, колко специалисти ще и трябват по дисциплини, които не са свързани пряко с индустрията, но са от съществено значение за развитието на икономиката и обществото, а не всички да налитат на европеистика, психология, културология и пр. пиар дивотии. Освен това такава политика ще дисциплинира фирмите да мислят в перспектива, мааалко по-голяма от 2 седмици. Особено когато си плащат за това. Плащането изисква обаче и контрол върху учебния процес, така че двете страни ще се държат една друга под око...
30 Септември 2012 23:46
@pirx71
ПС между другото сами сме си виновни, кой от ръководствата на СУ, БАН и другите унита се изказа остро за стратегията на невежеството, кой призова към радикални действия или гражданско неподчинение....

ами никой

Явно не сте внимавали по време на протестите на БАН преди година-две. Но както и да е - това е за ваша сметка.
30 Септември 2012 23:53
И не понежеш не можеш в точност да предвидиш необходимостта от тесни специалисти, ще си принуден да заявяваш фундаментално подготвени, мобилни кадри. А такива възможности дават природните науки, но в съчетание със задълбочена инженерна подготовка. Сега в СУ мнозинството от завършилите "бакалаври" не могат един чертеж да разчетат като хората, камо ли да изготвят документация. В такъв смисъл те са абсолютно неготови за практиката. В техническите вузове пък физиката (а и химията) са натикани в дупката, защото са голям препъни-камък за успеваемостта на студентите, а политиката на Вълчев-Игнатов е пределно ясна - като нямаш студенти, няма да имаш пари. В резултат на това природните науки се изучават отгоре-отгоре, а в случай на тригодишно бакалавърско обучени (както се говори за новия закон за ВО) съвсем ще бъдат изхвърлени от учебната програма. В резултат на това ще се загуби ориентацията на студентите в природните явления, няма да могат да свързват различните явления и, естествено, ще се ограничават до рецептурни правила, които обаче страшно бързо остаряват и без базисна подговка, пропуските много трудно и с цената на големи усилия (вкл. и финансови) могат да бъдат наваксани.
Затова трябва да се намери морковчето, което ще накара потребителя да иска (а и да поема отговорността затова) да получи максимално мобилни специалисти. Няма друг начин освен да го накараш да рискува, опитвайки се да предвиди собствното си развитие.
01 Октомври 2012 00:00
Явно не сте внимавали по време на протестите на БАН преди година-две. Но както и да е - това е за ваша сметка.



Напротив, и съм участвал в протестите доста активно , но без радикални действия нищо няма да се постигне.

Акад. Съботинов беше доста мек в изказванията си, а едно гражданско неподчинение с блокиране на площад НС и лягане пред парламента щеше да свърши повече работа.
01 Октомври 2012 00:25
Тук разни - очевидно без да го съзнават - пеят дитирамби на плановата икономика. Къса памет или нещо по-сериозно?
01 Октомври 2012 00:52
Акад. Съботинов беше доста мек в изказванията си, а едно гражданско неподчинение с блокиране на площад НС и лягане пред парламента щеше да свърши повече работа.


"мек" е доста меко казано... иначе - съгласен напълно - ама за подобни радикални действия си трябват млади хора...

Самата академия пълзящо се превзема от презиращи фундаменталната наука "приложници", Съботинов си беше един от тях.

За науката - докато дебилът, спуснат от СБ, не напусне територията, няма какво и да говорим (а ако остане за втори мандат - направо може да забравим)

А една "ниша" за реализация на физици и математици е... администрацията на всичките и нива, сега тотално окупирана от випускници на безбройните менте уманитарни факултети. Основният проблем на всяко управленско ниво в България е ужасяващата тъпота.
Трябва обаче да се започне с МОМН - мораториум за уманитари министри поне за 10 години...

И два стари текста на физик по темата:

Натисни тук

Натисни тук
01 Октомври 2012 00:55
амасенацепал
вижда се докъде води урбулешкото производство на виСШисти с по 2-3 ВИШИ без да имат поне едно СРЕДНО...
01 Октомври 2012 02:22
комаре,
Прочетох с голям интерес статиите на Олег Йорданов (който ми е състудент). Той е напълно прав в това, че на физиката, химията и математиката (ФХМ) трябва да се обръща много по-голямо внимание в средното образование. Там, разбира се, почти напълно се изучава фундаментална ФХМ на средношколско ниво и почти не - приложна.
Но не разбирам твоя плач: "Самата академия пълзящо се превзема от презиращи фундаменталната наука "приложници", Съботинов си беше един от тях.". Първо, "приложниците" не презират фундаменталната наука, понеже фундаменталната наука осигурява теоретичните модели на приложните разработки. Всеки експеримент без добра теория е безсмислен. Отделно, че не можеш да си оптимизираш експеримента без теоретичен модел. Така че май фундаменталистите презират "приложниците", а не обратното.
А ако Съботинов е прилагал такава линия на потенциране на "приложничеството" в БАН, той е бил напълно прав за българските условия, по две причини: 1. България като малка и бедна страна не може да си позволи да развива фундаментална наука (която е скъпа), а "приложниците" в БГ могат да получат информация за новостите в теорията от чужбина; 2. Основната част от гигантския скок в науките ФХМ е в приложната й част.
01 Октомври 2012 02:37
В България вече няма индустрия и затова в специалностите като физика и химия няма кандидати. България произвежда 20 години обслужаващ персонал (келнери, готвачи, танцьори, берачи и хамали) или необходими паразити (като адвокати, икономисти , политикани и журналисти).
01 Октомври 2012 03:11
Колко физики трябва да се преподават по принцип? За бакалавър нека да си има една и да се казва физика. На края всеки да си решава какво да я прави: ако иска да става учител, ако иска да учи още. Плановете се променят с времето, а основата е една и съща. За профилиране си има магистърска степен, а за инженерните направления и без това всичко се учи в индустрията.
01 Октомври 2012 05:16
Чудно ми е защо само лошото попиваме от САЩ. Защо не изкопираме образователните им програми, например, и методиките за ранното откриване и насърчаване на кадърното. Те също са били сравнително зле, но се реформират много бързо и се усеща загриженаната за собственото си бъдеще държава. Усеща са целенасочена политика точно по приложно изучване на математика, физика, химия и изучване чак накрая в 11 и 12 клас и на биологията, съвсем естествено като за една комплексна наука.
Или това е много работа.
Или е прав Карбовски, като каза, че сме малък, но изключително прост народ.
01 Октомври 2012 10:03
А ще оцелеят ли българските университети като реномирани висши училища или ще се превърнат в непризнати от никого печатници за дипломи, които само лъскат самочувствието на новоизпечени бизнесмени и половинките им, колкото и на брой да са?
01 Октомври 2012 10:33
"По-тежкият аргумент в този спор е оптимална ли е в момента структурата на тези факултети. След като най-добрият университет в областта на физическите науки успява да привлече шепа студенти по физика, трябва ли тази дисциплина да се преподава в четири университета, отново при минимален интерес. Казано иначе, оправдана ли е високата цена за поддържане на непопулярни, макар и фундаментални дисциплини, в повече университети за сметка на падащо качество?"

Във Форума са казано доста истини. Искам да предложа за обсъждане още нещо (относно структурата ):
Структурата на факултетите (не само по физика или химия) се определя вече от интереси, които нямат нищо общо с науката и образованието, а са чисто лични. Например, един шеф на катедра се бори да го наследи (на позицията ръководител на катедра) неговата, (как да кажа по-деликатно) съжителка в живота (пак "работеща" в същата катедра). Деканското ръководство се бори да се запази и увеличи щата и т. нат. За научни постижения вече не става дума и те не се вземат предвид и от ректорите, за разлика от всякякви други съображения.
Новият закон (знаете кой) дава прекрасни възможности за тези подходи. Макро-резултатът е, че катедри, факултети и университети се превръщат в "дядови ръкавички", натъпкани до последна възможност, но не и по научно-образователни критерии. Разбира се, хората там не са заинтересовани да се борят нито за високи научни постижения, нито дори за по високи заплати, защото лесно могат да загубят псевдопозицииъе, които имат. И така кръгът се затваря.
А правителството гледа невъзмутимо и благосклонно, доколкото засега това положение не му пречи. Разбир се не само настоя
ето правителство.

01 Октомври 2012 10:51
Преценено е че на милата ни територия не са нужни природни и фундаментални науки. Вижте специалностите, които предлагат нашите университети, само слугински профили с американска доктрина. Да очаквате инвестиция в химия и физика си е наивно.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД