:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,532
Активни 642
Страници 12,097
За един ден 1,302,066
vox populi

Щом Цветанов може да има мнение за "Белене", защо народът да не може?!

"За" и "против" референдума за втора АЕЦ във форума на "Сега"


Внимателният

Не обръщаме внимание на съчиненията на БСП. В тях няма нищо интересно и нищо ново. Освен че се самонокаутираха за пореден път: да вдигаш пушилка седмици наред, да досаждаш на хората, да фалшифицираш 200 000 гласа, а "когато му дойде времето", да поискаш отново това, което се дъвче от 10 години - държавата да остави пенсионерите без доходи през следващите 10 години (Интересно, колко ли ще оцелеят от този комунистически експеримент?) и да им построи втора атомна. Гледаме официалните:

1. Цената на сделката да бъде не по-малко от направените разходи от българска страна;

2. Да бъде постигнато цялостно уреждане на отношенията между НЕК, "Атомстройекспорт" и консултантите, в т.ч. поемане на всички настоящи и бъдещи плащания и претенции от и към НЕК, в това число арбитражни производства;

3. Потенциалният инвеститор да гарантира добросъвестния си ангажимент за придобиване на проекта "Белене" чрез издаване на неотменяема гаранция в размер на 200 млн. евро в полза на НЕК;

4. Поемане на ангажимент от потенциалния инвеститор, че бъдещият оператор на ядрената централа ще гарантира отговорността за ядрена вреда по Виенската конвенция за гражданска отговорност за ядрена вреда;

5. Поемане на ангажимент от потенциалния инвеститор за осигуряване на извеждането от експлоатация на ядрените съоръжения и управлението на отработеното ядрено гориво и радиоактивните отпадъци;

6. Без ангажимент за задължително изкупуване на произвежданата от ядрената централа електрическа енергия;

7. Без ангажимент за държавни гаранции;

8. Да се договори възможност за придобиване от НЕК на дял от капитал на АЕЦ "Белене" по номинална стойност.

9. Министърът на ИЕТ всеки месец да информира НС за наличие на интерес от страна на потенциални инвеститори, както и за хода на преговорите.

Firmin

Чудя се колко ли време е необходимо, за да може повечето от нас да осъзнаят в какъв кьорсокак сме се нахендрили. Знак, че този момент наближава, бих съзрял в това едно макар и крехко мнозинство на първо време да осъзнае, че АЕЦ "Белене" съвсем, ама съвсем, не ни е най-големият дерт. Бедността (+ниска цена на труда), безработицата (+ниско качество на работните места), изтичането на мозъци (+неефективно образование), застаряването (+неефективно здравеопазване), неработеща политическа система (+мафиотизиране на публичната власт) - примерен набор.

Чарли Дарвин

Firmin, горе-долу съм съгласен като проблеми. Но всички тия проблеми, те не са самопричинни, а първопричините им в много голяма степен са същите, които са в основата и на сегашното състояние с АЕЦ "Белене".

И второ, че никой от тези проблеми не е решим с еднократно управленско решение, а само с целенасочена правилна политика, и то не за някакъв период, даже не и за по-дълъг период, а за постоянно. Но няма друг въпрос, който е въпрос на еднократно управленско решение и едновременно с това е от такава значимост като АЕЦ "Белене".

werno?

Национален референдум се провежда по въпроси от компетентността на Народното събрание. НС приема и изменя закони, има и други компетентности като избор на министър-председател и МС, но не сключва договори с "Росатом". Та в резултат на референдума, какво трябва да обяви НС със силата на закон? На всички играчи им е ясно, че това е PR и предизборна кампания и че един договор, основан на частното право, не зависи от гласа на леля Станка и че в крайна сметка АЕЦ "Белене" никога няма да го има. Важно е стадото да се ръчка в правилната посока и да знае, че ако не дава мляко, ще дава месо.

Чичо Фичо

Въпросът за АЕЦ "Белене" от своя страна е изключително смислен - не само става дума за един ключов икономически въпрос на инфраструктурата, инвестициите, производителността и респ. доходите, заетостта, цените, неизтичането на мозъци, търговския баланс, развитието на регионите и т.н., но и за един ключов политически въпрос - съгласни ли сте с политиката на ГЕРБ по известициите, с държавната им стратегия за развитие, та до корупцията и сигурността. Освен това за "Белене" има голяма поляризация и политизация в обществото. И най-накрая от отговора на тоя въпрос ще има пряко следствие - в най-добрия случай падане на ГЕРБ и нова по-отговорна икономическа политика.

Аз лично съм противник на референдумите в България - при ниското равнище на политическа култура и силната лумпенизация на масите, при корумпираните политици, продажни "говорещи глави" и слугински медии те са най-често безсмислени. Единствен референдум, който досега, според мене, би имал смисъл, и то в 90-те или началото на 2000 г., може би беше за лустрацията, но той се размина. Сега вторият смислен въпрос за референдум е АЕЦ "Белене".

Президентската република и мажоритарният избор на депутати също са безсмислени работи, с нищо няма да помогнат. Друго нещо много по би имало смисъл, да се забрани със закон воденето на негативна предизборна кампания (партиите да имат право само да рекламират предлаганата си политика за решаване на конкретните проблеми и да демонстрират качествата на хората си, вкл. в сериозни публични дебати в реално време по проблемите, като в САЩ), да се направят технически невъзможни изборните манипулации и фалшификации и да се създадат поне 2-3 висококачествени независими медии. Но в основата на всичко е образованието, а също производителността и доходите на хората. Като се позамогнат и образоват, т.е. да излязат от лумпенското състояние, хората (поне някои) сами ще развият вкус за независимо съждение и граждански рефлекс.

Simplified Solutions

Тезата, че народът бил некомпетентен за референдум по тази тема, автоматически отпада след последната "Панорама". Щом лицето Цветан Цветанов не само отстоява позиции по въпроса, но и представлява властта, която взима решения по същия този въпрос.

Distributed

Много е разочароващо да гледаш как обикновените хора си мислят, че дори и да излезе положителен, дори и да е валиден (и двете неща са малко вероятно), то от този референдум зависи нещо. Най-малкото, защото във въпроса липсва всякаква конкретика и не задължава абсолютно никой да направи каквото и да е: "Да се развива ли атомната енергетика в България чрез изграждане на ядрена централа на площадка "Белене"?"

Въпросите са: Каква централа и защо, кога да стане цялото нещо и защо, колко да е голяма централата и защо?

Туткалчев

Ясно коя централа - тази, за която вече са дадени повече от 2 млрд. евро (като се имат предвид и разходите по Живковско). Няма друг проект по нея и е безумно да има. Толкоз. Тури си един минифотоволтаик на главата, белким започнеш да вдяваш по-добре.

doomchant

Напротив, именно в страна, в която населението е напълно изключено от управлението и недоверието към политическата система е на много високо ниво, референдумът е изключително ценен. Особено ако вземе да им хареса на "лумпените" и повторят упражнението по някоя и друга конкретна тема. А и къде по света медиите не слугуват, а политиците не са корумпирани и продажни?

В България в случая имаме две ясни позиции, изгоден ли е, или не е АЕЦ "Белене". Има си и политици, и експерти поддържащи всяка от тези позиции. Избирателят, който основно ще плаща или строителството на АЕЦ, или вноса на ел. енергия от съседите, взема под внимание защитата на всяка теза, преценява и гласува. Демокрация в най-чиста форма. Каквото и да изберат - изборът ще е на хората и те ще си носят отговорността. Ако няма референдум, вместо "лумпените" решението ще бъде окончателно оставено на българския Пикасо от Банкя и неговите съучастници. Аз съм за избора на "лумпените".

Топ 3 на най-четеното в www.segabg.com между 24 септември и 1 октомври

Най-четени новини:

1. Кандидат-инвеститора за АЕЦ "Белене" и референдума

2. Изселници в Турция съдят България в Хага за геноцид

3. 45 супербогаташи живеят в България



Най-четени коментари:

1."Трите еврейчета" - Димитри Иванов

2. "България не беше разорена" - Иван Петрински

3. "Проблемът с неизбежната отбрана ще подпали политически пожар" - Александър Александров



14
2618
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
30 Септември 2012 21:33
На подписалите се за РЕФЕРЕНДУМ 550 000 човека да се изпратят съобщения- да имат готовност да внасят всеки месец по 200 лв.в продължение на 100 месеце / 8 г.и 4 м./
за да се съберат 11 милярда лв. за централата. Нямащите финансови възможности - отказват се от подписите си и заплащат глоба от 50 лв. за измама на обществото...Щото то само с мераци не става....
30 Септември 2012 21:40
Хинине, ти каква цена на тока си готов да плащаш?
30 Септември 2012 21:53
Имаш избор коя цена да платиш - на тока или на самолетния билет.
30 Септември 2012 22:01
Винаги съм се чудел на какъв принцип подбират мненията, които цитират в тази рубрика.
30 Септември 2012 22:27
Амбразурата тези дни направи плах опит да изкара подписите фалшифицирани, но изборът на Станишев за президент на ПЕС поля всяко герберско същество със студен душ, понеже сега автоматично отпадат варианти като мъкнене на чувалите с бюлетини от депутати и други банкянски номера. Много тежка седмица за Тиквата - референдум, ПЕС и никакви новини от Сесил Каратанчева.
01 Октомври 2012 00:00
Хинин, нямам нищо против да изплащам по такъв начин централа, само че в хартийката, която ще получа да пише, че купувам тока на цена Х лева, а ще ти го продавам на цена 3Х лева мегаватчаса. Съгласен ли си?
01 Октомври 2012 00:34
Мнение може да има всеки, но решение за строителство не може да взима кой да е.
Референдумът, с "изключително смисленият" въпрос който задава, практически не би могъл да задължи правителството да завърши електроцентралата.
По същество този референдум е скъпо социологическо проучване и следователно - фарс.
01 Октомври 2012 01:13
Честито ПЕС-оглавство на всички basiци и тп ! А кога ще падне главата на Тиквата ?!?! 4-та гадина чакаме...лисицата и коча...
01 Октомври 2012 05:20
Аз съм за референдума!Който е плащал досега и който ще плаща,трябва да поръчва и музиката!Не може някакви калинки като Добрев и икономически "експерти" като Борисов и Цачева да ни определят бъдещето!Те ще си отидат,а ние какво ще правим после?!Децата,внуците ни няма да са чували техните имена,но от нас ще търсят сметка!
01 Октомври 2012 09:52
annetaz

Друго си е Р.Овч да "определя бъдещето" докато е в Москва, а?
01 Октомври 2012 10:14
Народът не може, защото не е министър и не е осенен от прозрението на властта- от една страна. От друга- нали този същият народ се представлява от министъра си- защо му е да гласува пряко? Който иска да гласува пряко- да става министър, или поне депутат- до където му стигнат възможностите и силите... Хем прост, хем беден, пък и ще иска да гласува, хайде де.
01 Октомври 2012 12:12
Въпросът да има или да няма референдум и въпросът с който да се питат гражданите вече е решен:
-спазена процедура,
-обявената законност на подписката съгласно Закона за референдумите.
Осава процедурата по неговото насрочване. Референдумът е неизбежен, ако управляващите смятат да спазят този закон.
Правителството дължи на обществото само едно :-разсекретяване на доклада на английската банка-консултант по проекта;
-Този доклад е единсвеното що-годе обективно мнение по проекта.
-Платен с публични пари, а все още липсва в публичното пространство.
-Без него ще е трудно вземане на информирано решение от всеки гражданин,преди изразяване на личния си избор ДА или НЕ в тъмната стаичка.
-Неграмотността на част от населението не е аргумент,който може да бъде уважен при евентуален отказ от достъп до този документ.
Това е положението.
Съвсем отделни са всички останали въпроси,с разни там парламентарни комисии, инвеститори и други "шменти капели".
Гражданите имат право на полагащата им се единствена налична обективна информация,която те, а не друг, са платили. Искаме да прочетем лично оргиналния доклад на англичаните в Интернет на сайта на Правителството.На български и на английски езици.Искаме да знаем как да гласуваме...
01 Октомври 2012 17:34
По същество този референдум е скъпо социологическо проучване и следователно - фарс.

Това е истината, която "народните" партии БСП и ГЕРБ не смеят да назоват.
01 Октомври 2012 22:22
Референдум ДА, бай ол миинс.Да го напиша ли на английски?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД