Европа буквално е разделена на две в грижата за стимулиране на обучението по природни науки. Национални стратегии имат преимуществено страните от Западна Европа като част от общите стратегии за подкрепа на иновациите, показва последният доклад на Европейската комисия за обучението в областта на точните науки (публикуван на eurydice.org). В доклада България фигурира с една позитивна практика - допълнителното обучение на деца с високи резултати за подготовка за олимпиадите по програмата "С грижа за всеки ученик". Като плюс се посочва и включването на точните науки в изпитите в края на съответен образователен етап.
Великобритания е сред страните с най-сериозни амбиции. През 2004 г. британското правителство обяви 10-годишен план за ударно увеличаване на инвестициите в наука и развойна дейност. Според финансовата рамка до 2014 г. те трябва да стигнат 2.5% от БВП. В реални числа това се изразява в ръст от 16.5 млрд. британски лири за 10 г. Предвидени са поредица от мерки в областта на обучението по природни науки на всякакви нива - промени в учебните програми, в начина на оценяване, подобряване на материалната база, засилване на връзките между университетите и училищата, обучение на преподавателите в университетите (чрез предлагане на стипендии за обучение на учители в областта на науките, еднократни бонуси за влизане в учителската професия, по-добри условия за заплащане в оголени направления). Като част от мерките за ресурсно подсигуряване на учителите е създаден специализиран STEM център (science, technology, engineering and mathematics), който осигурява достъп до огромно количество допълнителни методически материали. През 2010 г. бе изработен и нов стратегически документ - "Науката и обществото", с мерки в пет приоритетни области - наука за всички, наука и медии, наука и обучение, наука и кариери, наука и доверие.
Холандската програма за увеличаване на специалистите с научно и техническо образование вече мина през едно оценяване през 2010 г. и постигане на първоначално заложената цел за 15% ръст на учениците и студентите в научните и техническите специалности. Програмата е удължена до 2016 г. През 2009 г. Испания раздели министерството на образованието и науката и създаде отделно министерство за наука и иновации. Норвежката стратегия Strengthening Mathematics, Science and Technology си поставя за цел резултатите на учениците при международни изследвания в областта на точните науки да покриват средния резултат на включените в тях държави, а делът на записаните да специализират математика, химия и физика да се увеличи с 5%. В Швеция Технологичната делегация (Teknikdelegationen), сформирана да адресира проблема с липсата на интерес в областта на технологиите и точните науки, се председателства от изпълнителния директор на Volvo group. В голяма част от европейските страни проектите за по-добро партньорство между университетите и училищата в областта на точните науки се финансират и със средства от еврофондовете.
|
|