Ще кандидатствам за държавен служител? Какви документи трябва да подготвя? Има ли някакви специални изисквания и забрани?
Х.Х., София
В чл.7 от Закона за държавния служител е определено, че за такъв може да бъде назначено само лице, което отговаря на поредица от условия. Например той може да е само български гражданин, гражданин на друга държава - членка на Европейския съюз, на друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария. Американски гражданин не може да е кандидат за държавен служител.
Кандидатът трябва да е пълнолетен, да не е поставен под запрещение, да не е осъждан за умишлено престъпление от общ характер на лишаване от свобода. Той не трябва да е и лишен по съответен ред от правото да заема определена длъжност. Освен това трябва и да отговаря на специфичните изисквания, предвидени в нормативните актове за заемане на съответната длъжност. Например да е юрист, ако ще е за правна служба, икономист, ако е счетоводна, и т.н.
В закона има и редица забрани за назначаване на едно лице за държавен служител. Такъв например не може да е народен представител, съветник в общински съвет - само за съответната общинска администрация, както и ако заема ръководна или контролна длъжност в политическа партия. Не може да е и човек, който работи по трудово правоотношение. Тук единственото изключение е, ако е преподавател във висше училище. Не може да бъде назначавано за държавен служител и лице, което би се оказало в йерархическа връзка на ръководство и контрол със съпруг или съпруга, с лице, с което е във фактическо съжителство, роднина по права линия без ограничения, по съребрена линия до четвърта степен включително или по сватовство до четвърта степен включително. Така мъж и жена не могат да работят в една дирекция, ако единият е директор, а другият служител например. Същото би било и ако в ролите са свекър и снаха. Не може да е държавен служител и лице, което е едноличен търговец, неограничено отговорен съдружник в търговско дружество, управител, търговски пълномощник, търговски представител, прокурист, търговски посредник, ликвидатор или синдик, член на орган на управление или контрол на търговско дружество или кооперация.
В закона е записано, че за висши държавни служители, както и на длъжности, свързани с изпълнението на функции в областта на отбраната, обществения ред, външната политика, националната сигурност и опазването на държавната тайна, могат да се назначават само български граждани. На ръководни длъжности пък могат да бъдат назначавани само лица с висше образование.
И тук стигаме до въпроса за необходимите документи за кандидатстване за държавен служител. Според закона това става с подаване на писмено заявление за назначаване. Към заявлението се прилагат необходимите документи за заемането на съответната длъжност, определени в наредба на Министерския съвет. Според наредбата за документите за заемане на държавна служба, която е в сила от март т.г., трябва да се подготви наръч с много документи преди кандидатстване. Първият сред тях е заявление по образец. Към него трябва да се приложат:
1. документ за самоличност;
2. за придобито образование, специалност, квалификация, правоспособност, които се изискват за длъжността;
3. документ, удостоверяващ професионалния опит;
4. за медицински преглед при първоначално постъпване на работа, както и когато трудовата дейност е прекратявана за повече от 3 календарни месеца;
5. свидетелство за съдимост при първоначално постъпване на работа в съответната администрация;
6. други документи, които удостоверяват изпълнението на специфичните изисквания за заемането на длъжността - например допуск до класифицирана информация
7. военна книжка или друг документ, удостоверяващ отбиването на военна служба;
8. документ за ползван платен годишен отпуск, ако през същата година лицето е работило по друго правоотношение.
От документите по т. 1, 2, 3, 6 и 7 се снемат данните и те се връщат на притежателите им.
|
|