Покрай данданията за избора на новия Висш съдебен съвет остана подвеждащото чувство, че сякаш не се избира кадровият орган на съдебната власт за 5 години напред, а еднократна комисия, която ще гласува нов главен прокурор.
Темата за новия главен прокурор беше основна по време на срещите на правосъдния министър Диана Ковачева с новоизбраните членове на ВСС. И сегашният главен прокурор Борис Велчев на няколко пъти изтъкна темата по време на всеки от отделните избори. И вицепрезидентът Маргарита Попова коментира повече какъв да е новият главен прокурор, отколкото какъв да е бъдещият ВСС. И премиерът Борисов, и вътрешният министър Цветанов подчертаха, че това наистина им е много важно.
Затова, особено в момента, сякаш изобщо не е толкова значително какъв ВСС ще е следващият, кои влизат в него, как бяха избрани, какво може да се очаква от тях по наистина важните неща за съдебната система и обществото. Значимото, главно за властта, е дали успяха добре да си изпекат работата със следващия главен прокурор, дали ще им стигнат гласовете да прокарат свой човек.
Всъщност може би трябва да се припомни как ГЕРБ показаха, че за тях изборът на бъдещия шеф на държавното обвинение е нещо много важно, дори съдбовно. И това наистина може да се окаже точно така за тях. Най-малкото защото са наясно какво ще им се случи, ако догодина през лятото паднат от власт например. А новият главен прокурор ще бъде избран до февруари 2013 г. И ако не е верен човек, тогава може да си изпатят, ако пробват изборна търговия, а пък ако загубят изборите, по стара българска традиция
ще гледаме бивши министри на опашка към сградите за разпити
и разследвания. Затова и се започна със сценариите.
Първият опит на управляващите да минат безобидно и бързо да изберат свой се оказа неуспешен. Те направиха такава промяна в Закона за съдебната власт, която позволяваше сегашният състав на ВСС, чийто мандат изтича в началото на октомври тази година, да избере новия главен прокурор. Именно през този състав минаха назначенията на фаворитите на ГЕРБ и на министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов - Георги Колев за шеф на Върховния административен съд и на Владимира Янева за председател на Софийски градски съд. Или иначе казано, смяташе се, че може да се разчита на поне 17 гласа от общо 25-членния състав на ВСС. Точно толкова най-малко са необходими за избор на главен прокурор.
Отговорните фактори от ГЕРБ обаче бързо усетиха колко повече ще загубят и започнаха да обясняват, че вота за бъдещ шеф на държавното обвинение ще даде бъдещият нов ВСС. После те направиха всичко възможно да няма пряк избор на съдебната квота за бъдещия нов съвет. Независимо че Европейската комисия настояваше до последно това да бъде направено, накрая ГЕРБ направиха напук, оставяйки старото положение - да се избират от делегатски събрания. А идеята бе изборът на отделните части от съдебната квота да стане директно, съответно от всичките 1600 прокурори и около 2000 съдии, както и от следователите. Управляващите обаче не се съобразиха с това искане и не приеха такава поправка в ЗСВ за предстоящия избор.
И обещаха пряк избор, но чак от 2017 г.
Аргументите им бяха, че щяло да е скъпо, много трудно и какви ли не подобни. Вероятно обаче те бяха наясно, че ако примерно в големия съдийски съюз, който беше всекидневно нападан от вътрешния министър, са две трети от съдиите, те ще изберат хора за членове на ВСС, които едва ли ще гласуват за човек на ГЕРБ за главен прокурор. Същото се отнасяше и до прокурорската част от съдебната квота. Особено ако им се предложи съдия за шеф. Но дори и да приемем, че прокурорите биха гласували, тогава пак не би имало 17 гласа, ако и съдиите не са "на ГЕРБ".
Във ВСС има общо 25 души. Трима са по право - главният прокурор и председателите на двете върховни съдилища, а 11 се избират от парламента. Други 11 от ВСС обаче се избират от прокурорите, съдиите и следователите. И те могат да предрешат всеки избор.
Затова и изобщо не изглеждаше лишен от смисъл инатът на ГЕРБ срещу прекия избор. За да приглушат гнева на Брюксел след невъвеждането на този избор, всички в държавата започнаха да го играят на най-прозрачен избор - и на парламентарната, и на съдебната квота. Сигурно дълго ще продължат анализите дали всъщност това беше точно така. Но вече имаме избрани изцяло нови 22-ма членове на ВСС и специално в случая с предстоящия избор на нов главен прокурор
вече всичко е въпрос на математика и игрички
Така 11 членове вече бяха излъчени от Народното събрание, 6-има от съдиите, 4-има от прокурорите, 1 от следователите. До 25-те членове на ВСС бройката се запълва със сегашния главен прокурор Борис Велчев, председателя на Върховния касационен съд Лазар Груев и шефа на Върховния административен съд Георги Колев. Процедурата предвижда поне 17 от тези 25 човека да гласуват за съответния кандидат за главен прокурор. После този избор отива при президента, който има право веднъж да го върне, да не се съгласи. Ако обаче този кандидат пак получи 17 гласа, тогава държавният глава е длъжен да издаде указ с неговото име.
И тук започват истинските сметки. От тримата големи ГЕРБ имат гарантиран един глас - този на шефа на ВАС, който вече показа какво прави в такива случаи. Остават 16 гласа от 22-ма. По принцип доста непостижимо мнозинство. Всъщност досегашният ВСС направи две изключения - именно с Борис Велчев и Лазар Груев, чиито кандидатури минаха безпроблемно.
По принцип обаче мнозинства, и то без огромни скандали във ВСС,
трудно се създават. Например такова се случи с избора на Владимира Янева, но на всеки е известно, че този вот оттекна в Брюксел и Страсбург. Налагането на кандидатури стана правило в края на мандата на досегашния ВСС, не е изключено и сега да стане същото. Но със сигурност ще се случи много по-трудно.
Няма спор, че при избора на парламентарната квота остана съмнението за договорка и разпределение по политически партии на отделните кандидати. Дори това разпределение бе предречено още месец по-рано. И то се случи в съотношението 5:2:2:1:1 - ГЕРБ-БСП-ДПС-"Атака"-РЗС. Това обаче нищо не значи. Защото в предишния съвет се смяташе по формулата на тройната коалиция БСП-НДСВ-ДПС в пропорция 8:5:3. Но се видя, че лесно тази цялата квота започна да гласува идеите и кандидатите на ГЕРБ
Нещо повече. И в сегашната парламентарна квота има хора, които едва ли биха гласували за човек на управляващите за главен прокурор. Поне трима от тях едва ли ще го направят. Въпреки че ГЕРБ направи всичко възможно в съвета да не влязат Владислав Славов и Бойко Рашков, които могат да променят всяко изборно статукво. И са стари играчи в тези кадрили.
Но да приемем чисто математически, че всички 11 ще гласуват за човека на сегашната власт за шеф на държавното обвинение. Станаха 12 - с шефа на ВАС. Остават още 5 гласа, които трябва да дойдат от 11-те от съдебната квота. И тук вече започват още по-тънките сметки. Някои вече побързаха да обявят 6-те съдии за сигурни "гласоподаватели" на ГЕРБ.
Нищо подобно. Оттам има сигурни само 3-ма. Останалите са напълно непредвидими. Дори и другите трима не са гарантирани, като се има предвид поведението им през годините и подскачането в една или друга посока. И стигаме до четиримата прокурори. Те със сигурност ще са единни и например трудно ще гласуват съдия да стане главен прокурор. Какъвто вариант не спират да лансират управляващите. Достатъчно е да се отбележат думи на един от избраните за членове на ВСС от прокурорската квота - сегашният зам. главен прокурор Камен Ситнилски. Той заяви, че ще се бори "новият главен прокурор да бъде професионалист - да не се губи време той да навлиза в работата, а да я започне с летящ старт, с малко време за ориентиране само". "Не ми се иска пак да повтаряме предишни сценарии - първата година да се запознаваме с главния прокурор, втората година той да свиква с нас, третата година - ние с него, и от четвъртата да работим", заяви още Ситнилски. По този начин той индиректно нападна дори и избора на сегашния си шеф Борис Велчев, който също беше външен на системата и дойде на поста от преподавател по наказателно право и съветник на тогавашния президент Георги Първанов. И това идва да покаже как ще реагират прокурорите, ако пък се тръгне с налагането на политическо лице.
Така изобщо не е трудно да се стигне до
извода, че битката за нов главен прокурор ще е много "кървава"
Всъщност тук някъде трябва да се отбележи, че човекът, който беше избран като главен прокурор по сценария на ГЕРБ - Никола Филчев, буквално видя сметката на тези, които го поставиха на поста.
Той, който беше зам.-министър в правосъдното министерство по времето на СДС, след това скъса сините от дела и проверки в момента, в който паднаха от власт.
Затова и ГЕРБ да не бързат да се прегръщат, че ще си имат свой главен прокурор. И хубавичко да помислят, преди да започнат да налагат силово и под масата свой човек.
ЗА КАРЕ
Кандидатите остават същите
Още преди близо два месеца "Сега" описа хората, чиито имена се спрягат за нов главен прокурор. Засега те остават една постоянна величина. Сред тях са пловдивският съдия Сотир Цацаров, софийският градски прокурор Николай Кокинов, зам. главният прокурор Бойко Найденов, депутатът Анастас Анастасов, зам. главният прокурор Галина Тонева...
депутатът Анастас Анастасов
Ще имаме втори небръснат главен след борката