:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,007
Активни 426
Страници 6,572
За един ден 1,302,066
Еквилибристики

С финансови гимнастики кабинетът маскира дупките в бюджета

С новия ред за публичните вземания държавата ще прехвърли върху хората събирането на стари дългове, с което институциите й не се справиха
Йордан Христосков
Новият ред за погасяване на публичните вземания, който смесва данъци и осигуровки при покриване на по-стари данъчни задължения, ще създаде доста сериозна опасност осигурителните системи в България да не могат да изпълняват своите функции поради липсата на финансови ресурси в тях.

С промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, при това прокарани през друг закон, се предвижда задължените лица вече да не могат да определят дали погасяват осигуровки или данъци, а парите да отиват за покриване на най-старото задължение. При нашата осигурителна система смесването на данъци и осигуровки е не само нарушение на Кодекса за социално осигуряване и на Закона за здравното осигуряване, но и на конституцията.

Излиза, че не се прави разлика между двата вида публични вземания. Не се разбира, че



зад данъците не стоят пряко права,



докато с осигурителните вноски се осигуряват такива. Има плащания за обезщетения, лечение на хората и гарантирането на тези права може сериозно да бъде нарушено. Един човек например е безработен и е натрупал задължения към здравната каса, но има и по-стари задължения за данъци, трябва да постъпи в болница и успява да събере пари само да изчисти дълга си към здравното осигуряване. Сумата обаче веднага ще му бъда прихваната за данъците, понеже давността при тях ще изтече най-рано. И той ще остане здравно неосигурен. Същото може да се случи и с една майка, която излиза в отпуск по бременност и раждане и е самоосигуряваща се. Тя може да си плаща осигуровките, но парите да отиват за по-стари данъци и няма да има право на полагащите й се обезщетения.

Управляващите ще кажат: Това са некоректни платци и трябва да си понесат отговорността. Но попадаме в начина на мислене на министърката на здравеопазването Десислава Атанасова, която предлага: "Няма да му сменим книжката, защото той не си е платил здравните вноски." Трябва обаче да се прави много сериозна разлика между данъци, осигуровки и свързаните с тях права и задължения на хората. На практика държавата, която не е успяла с всичките си институции, с цялата си мощ на административния капацитет да събере задълженията към себе си, се опитва да ги прехвърли на хората. Целта е стари брадясали данъчни задължения, които управляващите не можаха да съберат с вертолети и облитания, да започнат полека-лека да ги събират за сметка на осигуряването.

При работещите по трудови правоотношения наистина правата не се прекъсват, ако работодателят не е платил вноските. Но част от тях, 40% от осигурителното участие, са лични пари на хората. По новия ред е възможно личните вноски на хората да бъдат удържани за данъчни задължения на фирмата и няма да отидат в здравната каса или в НОИ. Това крие опасност да се създаде голям дефицит в двете системи, защото ще са постъпили по-малко пари. Следователно следващата стъпка ще бъде да се ореже здравноосигурителната програма,



да не се повишават пенсиите, обезщетенията



за гледане на малко дете, за безработица.

Едва ли някой би бил съгласен с личните си вноски, които се удържат от заплатата му, да се погасяват стари задължения на работодателя му. Смятам, че тук Конституционният съд категорично трябва да се намеси, ако този закон мине в този си вид. Това са финансови гимнастики, които уеднаквяват данъци и осигуровки. Но подобен подход е възможен само в страни, където социалното и здравното осигуряване са от универсален тип, финансират се с данъци и така или иначе хората имат права.

Отпадането на еднодневния срок, в който НАП е длъжен да преведе парите, постъпили за вноски в НОИ и здравната каса, също ще създаде проблеми в работата и прозрачността на двете институции, ще превърне трипартитното им управление в бутафория. Сега щом като се съберат вноските, те се превеждат незабавно в набирателните сметки на НЗОК и на НОИ до края на същия ден, за да може управителите на тези публични институции на следващия ден да знаят с какви пари разполагат. Тази алинея е заличена и не е ясно кога МФ ще преведе парите в тези институции. Така сумите се задържат, което е крайно некоректно.

Изключително притеснителна е и поправката, която касае допълнителното задължително пенсионно осигуряване. Срокът за превеждане на сумите от НАП във фондовете си остава 30 дни, но думичката вноските е заменена със суми. Излиза, че няма да се превеждат вноските, които работодателят и работникът плащат за своето допълнително задължително пенсионно осигуряване, а някакви суми като остатъци, след като се приспаднат някакви по-стари задължения. Смисълът на капиталовото осигуряване е моите пари да отиват по най-бързия начин там, за да се капитализират. Сега ще отиват някакви суми, които очевидно ще са по-малки от вноските. Освен че се забавя капитализацията, не е ясно и как ще се идентифицират тези суми. Когато е пълна вноска, тя е обвързана с възнаграждението и за НАП е много лесно да разпознае за кого е тази сума и да я преведе навреме на фондовете. Когато са части от вноски, някакви суми, това ще става изключително трудно. И в НАП ще бъдат изправени пред много сериозни трудности, защото ще трябва да се преработва системата за управление на приходите, която вече заработи. Това означава допълнителни



разходи, и то за създаването на допълнителен хаос,



какъвто непременно ще има.

Затова е най-добре управляващите да се откажат от идеята си за промяна на поредността на вземанията. Освен ако смесването на данъци и осигуровки не е поредният опит да се нанесе удар върху социалното и здравното осигуряване. И всичко да се смеси в един кюп в републиканския бюджет, с тези пари да се работи така, както желае правителството, и да се прикриват дефицити в него. Защото като задържат парите на здравната каса и на общественото осигуряване, на дефицит ще са двете институции, но републиканският бюджет ще покаже, че има излишък или че не е толкова много на минус. По дефиниция в момента двата вида осигуряване - общественото и здравното, имат автономен бюджет, с автономни институции, в управлението на които има много по-голяма откритост, отколкото при харченето на държавния бюджет. Несвоевременното превеждане на суми по индивидуалните сметки на осигурените в универсалните и професионалните фондове пък ще доведе до ниски пенсии от тях и отново вината ще се търси не там, където трябва.

...

Авторът е един от водещите ни експерти по социално осигуряване, зам.-ректор във Висшето училище по застраховане и финанси, бивш социален министър, управител на НОИ.



СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
Едва ли някой би бил съгласен с личните вноски, които се удържат от заплатата му, да се погасяват стари задължения на работодателя му.
13
3269
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
02 Октомври 2012 23:30
зад данъците не стоят пряко права, докато с осигурителните вноски се осигуряват такива
Кои точнж преки права стоят зад осигуровките!? Мога да се пенсионирам по всяко време както мога да придобия собственост, което право данъците гарантират? Може да бъде излекуван всеки от каквато и да е болест подобно на ремонт на автомобила, покриван от застраховател?
Но част от тях, 40% от осигурителното участие, са лични пари на хората.
А държавните служители, съдии и военни не са имали "лични" осигуровки .... и не получават пенсия!?
По новия ред е възможно личните вноски на хората да бъдат удържани за данъчни задължения на фирмата
А по "стария ред" (Търговския закон), действащ и в момента, не само осигуровките, ами и заплатите отиват за покриване на задължения към "институционални" кредитори. Що тоя факт усърдно се премълчава!? Или трябва непрекъснато да се припомня историята на Кремиковци, а от миналата година и тази на мините в Мадан и ОЦК-Кърджали. Остава само да се уточни чии вземания са по-важни - на държавата или на кредитора. Ако се приеме второто, то следва, че държавите могат да се търгуват каквато е целта на пазарниците.
Това означава допълнителни разходи, и то за създаването на допълнителен хаос
Когато имаме един "хаос" и се допълни с още малко "хаос", хаосът увеличава ли се или си остава пак хаос? Когато една реформа се умножи по нула и след това се умножи с още една по-малка нула, да не би да значи, че реформата се забавя!?
Освен ако смесването на данъци и осигуровки не е поредният опит да се нанесе удар върху социалното и здравното осигуряване.
Тя реформата си стартира с това смесване на данъци и осигуровки - като правно задължаване, като метод на начисляване; като начин на събиране и като начин на отчитане. Дори осигуровките са по-зле от данъците - за данъците има "отчетен докумен" (в най-лошия случай това е годишната данъчна декларация), а за осигуровките нищо. Дори един бивш посланник (Кирил Маречков) не знае колко трудов стаж има, па камо ли какво е внасял.
03 Октомври 2012 09:13
Логично е първо да се погасяват най-старите задължения. Всичко друго отваря вратите за злоупотреби. Дали трябва данъците и осигуровките да са на едно място - да. След като са задължителни/независимо, че едното е данък, другото осигуровка/. Може да се погледне така: Не може да си платиш данъка за дадена година, преди да си платиш данъците и осигуровките от миналата година.
03 Октомври 2012 09:15
В момента еквилибристиките са много по-големи. Платил за един месец, неплатил за 5, после платил за 4 месеца, неплатил за 10. Човекът има ли осигуровки или няма? Същото е и с данъците. Изряден ли е или не?
03 Октомври 2012 09:20
Милиционериииии, кога взехте да разбирате от данъци и осигуровки? То не е като оня виц - ба маааму, и СЕГА кои пет лева бяха за кебапчета, кои за вино? Неизпълнението на задължения е облечено в санкции. Изборът кое задължение да се погаси де факто става избор коя санкция да се понесе и коя да се избегне. Но санкцията не е единствената неблагоприятна последица от неизпълнението, нали? А неблагоприятните последици са с различна тежест и ефект. Правилно се дава пример със здравните осигуровки. Неосигурен, не мога да се лекувам. Нездрав, не мога да работя. Неработещ, не получавам доходи. Неполучаващ доходи, не обслужвам задълженията си, включително данъчни.
03 Октомври 2012 09:32
Firmin - "Изборът кое задължение да се погаси де факто става избор коя санкция да се понесе и коя да се избегне."

Тц, идеята е да няма пропуснати задължения. А не да се събират санкции. Всъщност това е идеята на всички санкции - да няма нарушения, а не да се събират санкции. Това, че някой го разбира, като плащане на санкции.. е лошо. Заради това едно време санкциите са били такива които никой не е искал да плаща. А в момента всички се натискат санкции да плащат. И това ми било държава.
03 Октомври 2012 10:07
Хората избягали от България и живеещи от години там, сега ще бъдат прецакани да платят осигуровки за минали години, които по закон не дължат, но в България ги водят здравнозадължени, защото няма да могат да си платят данъците за имотите, които притежават все още в България.
03 Октомври 2012 10:32
Йордан Христосков
Когато компетентни хора като него и Христина Митрева пречат на управляващите, то такива управляващи са за боклука!
Христосков май го смени полковник Ушев! Ужасссс!
03 Октомври 2012 10:47
mick, не е точно така, уви. По правило и в мнозинството си българинът е законопослушен и лоялен към държавата си платец. Неплащането на данъци и осигуровки не е "национален", а елитарен спорт на малцина избраници, с протекцията на властта обичайно. Но да оставим това. Въпросът беше за санкциите. Разбира се, ти принципно си прав, но ... "Но" идва от това, че социалноикономическата ситуация в страната е кризисна и (усещането за) кризата влияе на поведението, безусловно, но и на възможностите на задължените да обслужват задълженията си. Понеже кризата у нас, като оставим "седемте тлъсти крави" между 2001 и 2008, е продължителна, тя взе да се възприема като ... нормалност. За добро или за зло. Защото ние не знаем дали профилът на икономическото развитие на Европа и Света няма да стане такъв, че да "друса" по целия ни път оттук нататък. Проблемът е в това, че палеативни мерки, каквато е обсъжданата, опитващи се да намалят "друсането", могат да влязат в такъв синхрон с него, че в резултат на резонанс или да строшим колата или да изхвърчим от пътя. Но и това е друга ... опера. Всяка намеса в данъчните и осигурителните отношения има своите краткосрочни, но и дългосрочни ефекти. не можем да сме сигурни дали временно и локално подобрение не е начало на режим, който в средносрочен план ще ни изведе до ... хаос. Така че ... по-полека.
03 Октомври 2012 12:07
Firmin 03 Октомври 2012 10:47 - Всъщност неплащането на данъци заради кризата не оправдава самото неплащане/само ако въобще нямаш нищо, само тогава е оправдано/. Все едно да се оправдае кражбата, щото видите ли човекът нямал какво да яде.

Всъщност плащането на данъци и осигуровки, не е желателно, а задължително. Щото благодарение на тези задължителни плащания, държавата в криза бързо се възстановява иначе просто всичко спира и всеки стои на изчакване. Минава ужасно много време в изчакване, кой повече ще издържи, а това е пагубно за икономиката. Заради това държавите с големи постоянни разходи най-бързо се възстановяват от кризи. Просто защото от една страна човек не може да стои без работа, а се хваща и за по-ниска заплата. Отделно и при фирмите е така, съгласяват се на по-малки и евтини поръчки. Отделно, че ако малко пари се събират от данъци, няма да има за пенсионерите и другите социални дейности и още повече ще се свие икономиката. Всъщност проблемът на подоходните данъци е това, че са прокризисни - при криза заплатите се свиват с това и данъците намаляват.. а и хората нямат интерес да работят, щото така дават и на държавата. Единствено - данъкът върху имотите не зависи толкова от кризата и в същото време кара хората/фирмите да си търсят работа, а не да стоят и да изчакват.
03 Октомври 2012 15:32
обезщетенията за гледане на малко дете

Докато раждането и отглеждането на дете се счита за "щета" и се иска обезщетение - надежда за този народ, никаква!
03 Октомври 2012 16:13
Абе как така никой от тия не пада бе, как така уж вече не е шеф там, а пак е шеф само че на друго по добро място.
03 Октомври 2012 16:17
Христосков се е изказал за нероден Петко.
Коментирал е нещо, което не е факт, а ЩЕ стане, ПРЕДВИЖДА СЕ.
Но може и да не стане.
Да се коментират намерения е добре, но в кръчмата.
А той пише във вестника.
Това е все едно да коментираш проектозакон, а не гласуван закон.
Проектите понякога са точно обратното на това което накрая се приема с гласуване.
Защото депутатите са продажници и преди гласуване лобитата раздават пари.
Това е.
03 Октомври 2012 17:31
Анализът на неплащащите показва,че голяма част от тях не са от бедните ,а от НАГЛЕЦИТЕ прокопсали по нечестен начин - това касае и данъците ,и осигуровките,и парното основно в София и т.н.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД