:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,277
Активни 759
Страници 27,842
За един ден 1,302,066
Пазар

Заблуда е, че държавата гарантира сигурно строителство

Наложените стандарти оскъпяват жилищата, а чиновниците, които трябва да следят за тяхното спазване, не носят никаква отговорност, ако са претупали работата си
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Строителните стандарти оскъпяват излишно имотите, а контролните органи на практика не носят отговорност
Повечето хора приемат строителните изисквания като необходима държавна намеса. Един уебсайт обявява: чрез държавната регулация се осигуряват минимални стандарти за сградното строителство, за да се опазят обществената безопасност, здраве и благосъстояние. Ако се разтърсим, ще намерим примери за хора, построили различни обекти, които в крайна сметка или са паднали, или са изгорели заедно с имуществото и/или хората. Инженерният успех е успех, докато не се провали; строителните изисквания обикновено се осъвременяват въз основа на провали и неуспехи от реалния живот, за да се избегнат същите в бъдеще.

Така се смята, но дали е правилно? Нужни ли са наистина строителни изисквания, "за да се опазят обществената безопасност, здраве и благосъстояние"? Дали без тях градовете ни ще се превърнат в горящи съборетини? Преди да отговорим на тези въпроси, нека видим за какво се използват те.

Строителните стандарти регулират строителството и ремоделирането на търговските и жилищни сгради. Изискванията могат да покрият на практика всички елементи на сградата - от електрическите и водопроводните системи до различните видове материали, които могат да се използват, и до начина на монтирането им в сградата. Например може да е задължително електрическите контакти да бъдат поставени на точно определени места в стаята или да се изисква инсталирането на енергийно ефективни прозорци.

Мнозина одобряват тези изисквания, но всичко това струва пари. Когато например Хюстън въведе нови енергийни стандарти в строителните си изисквания през 2008 г., се очакваше те да оскъпят с около 1500 долара новите жилища. Това може и да не са много пари, но прибавени към всички останали разходи, свързани със строителните изисквания, и към цената на новото жилище (или на проекта за ремонт или реновиране), значително увеличават цената. И много хора вече не могат да си ги позволят.

Разбира се, повечето хора искат да живеят в най-сигурните и най-енергийно ефективни жилища, които могат да си позволят. Но когато строителите са принудени от правителството да покриват определени стандарти, те (и техните клиенти) не могат да избират алтернативни строителни материали или методи. Принудени са да приемат изискванията на правителството, независимо от собствената си преценка.

Но ако отделните хора са свободни да строят както пожелаят, дали ще строят сгради, които ще падат, ще създават условия за пожари или други бедствия? Дали строителите няма да пестят, така че да застрашат "обществената безопасност, здраве и благосъстояние"?

В основата на тези въпроси е убеждението, че



частният бизнес ще направи всичко възможно да изклинчи



В същото време всеки ден ни се предоставят доказателства, че това не се случва. В кварталния магазин не се опитват да ви пробутат вкиснало мляко или развалени зеленчуци. "Бъргър Кинг" не ползва гранясала мазнина и плесенясали кифлички. "Форд" не използва шперплат и евтина хартия в автомобилите си. Тези компании се стремят да предлагат свежи продукти, бургерите - такива, каквито ни са ни вкусни, и сигурни автомобили. Ако една фирма съзнателно излага на риск здравето и сигурността на клиентите си, тя няма да е дълго в бизнеса. Защо това не се отнася до строителството?

Първо - тези, които купуват имот, трябва да поемат отговорност за решенията си. Те трябва да задават въпроси, да настояват за инспекции и да преценят авторитета и качествата на строителя. Както всички правителствени регулации, и строителните изисквания насърчават пасивност у потребителя, който обикновено решава, че ако сградата е минала държавната инспекция, значи е приемлива.

На второ място - има много начини потребителите да получат информация за строителите. Има бази данни за строителните компании, които заедно с интернет дават огромни възможности да се открият добрите, лошите и злите във всеки бизнес или продукт.

На трето място, тъй като повечето покупки са свързани с ипотека и застраховка, поне още 2 страни - банка и застраховател, имат огромен интерес за гарантиране на качеството на строителството. Ипотечните компании не са склонни да дадат пари срещу имоти, които лесно биха се срутили или запалили. И застрахователните компании не се надпреварват да застраховат имоти, които представляват значителен риск. И двата вида компании обикновено изискват сградата да отговаря на определени стандарти. В крайна сметка на риск се излагат техните пари.

Не така стои въпросът с инспектора, който трябва да следи за приложението на строителните стандарти, той



не е изложен на никакъв риск



Ако даде одобрение за дадена сграда и тя след това рухне или изгори, защото е пропуснал нещо, той не е отговорен. Той обаче има право да не даде одобрение на проект. Има право да наложи допълнителни разходи на строителя. Може да изиска строителят да удовлетвори всякакви допълнителни изисквания, които той - инспекторът - налага. Инспекторът може да поиска прозорците да бъдат монтирани, преди да одобри водопроводната система, или да поиска електрическият контакт да се премести с 4 см.

Като всяка форма на правителствена регулация, строителните изисквания дават арбитражна власт на правителствените служители, които са натоварени със съблюдаването им. Инспекторите могат да интерпретират кодовете по множество начини и в крайна сметка е валидна тяхната лична интерпретация. Преценката на строителя, без значение колко е рационална, няма никакво значение. Докато не си осигури одобрението на инспектора, строителят не може да приключи проекта си.

Както всички форми на правителствена регулация, строителните изисквания не защитават обществото. Вместо това те пречат на хората на действат според преценката си. Не позволяват на строителите да предложат иновативни конструктивни решения, не позволяват и на потребителите да купуват такива сгради. Строителните изисквания забраняват и на производителите, и на потребителите да действат както преценяват най-добре за собствения си живот.

Имате моралното право да изядете колкото си искате чийзбургери с бекон, без правителството да издава разрешение или да контролира вашите действия. По същата логика имате морално право да живеете в къща, построена по стандарти, които намирате за приемливи. Когато правителството се намеси и ви каже колко чийзбургера с бекон можете да изядете или в каква къща можете да живеете, не можете да живеете живота, който сами избирате. В този случай нито животът, нито имуществото ви е ваше, то е на правителството.

10
2925
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
16 Октомври 2012 21:22
?!?
16 Октомври 2012 21:36
Строителството може да се разглежда като символ. В действителност държавата си позволява да решава твърде много /недопустимо много да се меси в живота на човек/. Поне да имаше полза за държавата, а то от всяко такова безмислено законче се нагушват няколко чиновника, а негативите остават за държавата.
16 Октомври 2012 22:38
Да бе, в космоса и не такива неща стават!
16 Октомври 2012 23:32
Статията е пълна глупост!
... естествено , че инспекторът не може да реши каквото му хрумне.Той просто съблюдава дали всичко е изпълнено според ясно установените наредби , норми и правила. А тях всеки проектант и строител ги знае.
... Да-държавата не може да контролира колко бургера ще си купиш , както не може да контролира и колко апартамента ще си купиш ... но строго трбва да контролира от какво и как е направен бургера и от какво и как е направен апартамента.
Разбира се , че трябва да има държавен контрол на всеки обект, защото ако няма такъв всеки строител ще прави каквото си иска ... а това вече е лошо !
16 Октомври 2012 23:34
Така се смята, но дали е правилно? Нужни ли са наистина строителни изисквания, "за да се опазят обществената безопасност, здраве и благосъстояние"
--------------------------------------------------
Да бе .. да имат ли мостовете парапети .. а пътищата, с какви ли кривини да се строят.. а стълбищата- дали да имат парапети ... частникът, частникът трябва да си реши- за какво са държавни строителни норми ....трява да сме общество на граждани .. и да нама инспекции, да няма глоби .. да няма контрол!
Щото да е свобода! ..
ама то и сега свобода- ей го - не бяха спазени строителните норми в Дискотека "Индиго" ..и??!
.. има ли осъден, има ли глобен ..
ерго - значи нормите са отживелица, и както при дискотека Индиго или при рухналата сграда на Алабин, не се спазваха - и никой няма задържан поне
- така явно могат и да не се спазват и никаква реакция да няма в обществото..!па трябват ли ни норми въобще- хубаво пита човекът!
яко! .. ама е прав аФтора .. прав е напълно ... т
о каква полза от строителните норми - дискотеки като "Индиго" сигурно и в момента има поне 10-тина из Татковината.. и кво?!
.. нищо-живеем си и без строителни норми , и без тяхното спазване и си ни е спокойно и сме направили своя цивилизационен избор ..
17 Октомври 2012 08:38
Аз не мога да разбера ,защо се публикува тази статия в нашият любим вестник ? Защото считате нас за идиоти ,или защото считате автора за идиот ?
"Бъргър Кинг" не ползва гранясала мазнина и плесенясали кифлички. "Форд" не използва шперплат и евтина хартия в автомобилите си.

То хубава ама тоя за краш тест чувал ли е ? И защото всичко в америка е от истинско месо без добаки ,хормони и т.н.т. американците масово заприличаха на прасета "Стоя и я гледам и се чудя по-лесно ще я заобиколя или изкатеря " (Задорнов). Слава богу в моите страни все още помним правилният вкус на продуктите ! Натисни тук
Та а се вырнем на строителството . Понеже всички предприемачи са много честни ,за това в пиндостан кыщите ви ги ядат термити , а торндото ги отнася целите ! При нормално законодателство и отношение кым нещата в такива райони всичко щеше да е то бетон. камык и нормални материали. Ама нали са навырзани по веригата бая народ,та за обикновеният пиндос кыща от бетон и тухли е мечта непостижима !
А това за отговорностите на регулатора - ами то се регулира сыс закон ! Нормите в строителството , както и на много други места са писани сыс крыв и доста често се налага да се убеждаваме в неободимостта им.Както и в контрола за спазването им!
17 Октомври 2012 09:55
този, който е писал статията, дали е помислил, че ако не са стандартите, не само в строителството, сигурно никога няма да може да си кара колата и да се чувства безопасно в нея. Да не говорим пък ако пътува със самолет!
17 Октомври 2012 11:13
Авторът на есето е прав в едно - държавата не носи никаква отговорност. Пример - къщите в Перник - нали и повредените къщи са строени с надзор? Има ли разлика в последствията за собственика на повредена къща ако я беше строил незаконно?
17 Октомври 2012 11:50
Преди строителството обаче има два важни етапа, които много силно се подценяват в България. Това са предпроектните проучвания и проектирането. Всички инвеститори спестяват от най-евтината част от процеса на строителството - ИНВЕСТИЦИЯТА, а тя е залог за надежност, функционалност, евтина поддръжка и експлоатация. Няма как по един бездарен проект да построиш надеждна сграда, както и да строиш в терени които не са проучени. Затова има напукани сгради, увиснали или вибриращи междуетажни плояи плочи, разрушени подпорни стени и куп други експлоатационни проблеми. Голяма част от инвеститорите и гражданите смятат че проектантите са едни драскачи и смятат че труда им е ефтин. За съжаление има и такива проектанти, но ако искате да имате надежна, якостно и сеизмично осигурена сграда, с лесна и евтина поддръжка и екплоатация се налага да инвестирате в предпроектните и проектните работи по-сериозно и да си намерите проектанти които познават съвременните стандарти - европейски и световни и могат да ги прилагат, а строителите трябва да си знаят мястотои да не правят на проектанти след като нямат знанията и лиценза за това. Проекта е рецептата на доктора. Ако това не се промени продължим да строим по селски, както основно се строи в БГ, сградите ще "улягат защото са нови" - пълна глупост и оправдание на некадърни проектантии строители, ще се пукат, слягат, ще има шум, влага и други неблагополучия.
17 Октомври 2012 19:49
[quoteСтроителството може да се разглежда като символ. В действителност държавата си позволява да решава твърде много /недопустимо много да се меси в живота на човек/. ][/quote]

А Майстор Колю Фичето дали е имал строителен надзор? А Света София в Цариград е на 1500 години - без строителен надзор. И наистина въпросът не е дали да има или няма надзор, в каквато и да е област, а докъде може да стигне този надзор. Пък той доста далече вече взе да стига - не само в строителството. Въпрос на време да забранят бургерите, щото от тях се дебелее.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД