Битката за кметския пост в София тази година ще е изключително интересна по 2 причини. Първо - частичният вот е първият голям тест на партиите след парламентарните избори. Второ - ще се състезават ярки мажоритарни кандидатури, които обаче са и силно политически обвързани. Затова резултатите ще са показателни не само за отделните партии, но и за авторитета на самите кандидати и по-нататъшната им кариера. Което прави амбициите им още по-големи, а сблъсъкът - още по-ожесточен.
Никога досега столичани не са имали такъв богат избор от емблематични кандидати с висок рейтинг - бившият главен секретар на МВР ген. Бойко Борисов, бившият финансов министър Милен Велчев, "червеното оръдие" на БСП - депутатът Татяна Дончева, бившият шеф на БНБ Светослав Гаврийски... Въпреки че официалната предизборна кампания стартира днес, от досегашните изяви на кандидатите е ясно как ще протече тя - със силен междуличностен сблъсък и без никакви конкретни идеи за решаване на сериозните проблеми, в които е затънал градът.
Тази тактика е в разрез с желанията на софиянци
Социологическите проучвания още на миналите избори показаха, че столичани вече не искат политически лозунги, а прагматичен подход. Първият тур тогава наистина мина под знака на проблемите и как те могат да бъдат решени. Но на балотажа отново бе разиграна картата "всички срещу БСП", която доведе до трети мандат на Стефан Софиянски. Изминалите 2 години обаче показаха, че политическите коалиции, направени набързо и само в името на властта, не са добър избор, защото не решиха нито един от проблемите на София - нито с боклука, нито с лошото управление на общинските фирми, нито с кучетата...
Социологическите проучвания сега отново показаха, че софиянци искат бъдещият кмет да е експерт и да не е твърде партийно обвързан. По данни на "АССА-М" най-тежките проблеми в столицата според софиянци са хаосът в управлението, бездушната, арогантна и корумпирана общинска администрация, безразборното и некачествено строителство, което унищожава зелените площи, боклукът, лошото състояние на пътищата и задръстванията. Факт е, че нито един от тези проблеми не може да бъде решен само от кмета без помощта на общинския съвет, а нови съветници няма да има. Но е факт и че никой от кандидатите няма визия как ще се справи поне с един от тези проблеми. Едни оправдават незнанието си с липсата на информация и достъп до общината, други пък смятат, че кметът на София не трябва да задълбава в подробности, за да има цялостен поглед върху нещата. А това означава, че
въпреки многото и силни кандидатури софиянци почти нямат избор
Бойко Борисов например обясни, че ще бъде добър кмет, защото: "Ще го правя с воля, с душа, така както съм правил всичко в живота си досега - и като състезател, и като дисертант, и като частник, и като главен секретар." Генералът признава, че не познава в детайли проблемите на София. Затова се държи на собствено поле - борбата с престъпността. А по изказванията му личи, че смята да управлява града като едно МВР. Борисов няма идея как ще се справи с кризата с боклука. Вместо това той припомня как полицията и жандармерията е правила нощни десанти и се е намесила в една "перфектна операция", за да осигури пътя на камионите с отпадъци към блокираното от протестиращи сметище в Суходол. Генералът признава, че не знае как работи общинският съвет, но щял да се запознае с него, като стане кмет. Той смята, че проблемът с бездомните кучета ще се реши, ако се организира кампания с SMS-и и се изгради приют за 200-300 бездомни четириноги. Статистиката обаче сочи, че по софийските улици необезпокоявани се движат между 20 000 и 30 000 бездомни кучета. Генералът очевидно ще залага и на силно популистки акции - веднага след като недоволни софиянци го сезираха за скандална според тях сделка с имоти, той прати декларация до общинския съвет с искане да се спрат всички разпоредителни сделки до идването на новия кмет.
Кандидатът на БСП Татяна Дончева пък направо обяви, че въобще няма да се занимава с "дребнотемие". Тя смята, че кметът трябва да има по-глобална визия за управлението на града, а не да задълбава в статистика и конкретни проблеми за боклук, дупки, кучета и градинки. Именно те обаче най-много интересуват софиянци. Дончева декларира, че "управлението на общинските фирми трябва да е рационално, ефективно и от полза за града, т.е. да дават добри икономически резултати". Но не посочи никакви конкретни мерки как да бъде постигнато това. Тя има и още един проблем, който внимателно заобикаля - БСП съветници са намърдани във всички общински фирми по т. нар. квотна подялба на бордовете и би трябвало да носят вина за лошото им управление наравно с дясното мнозинство. Дончева упорито заобикаля директния отговор на подобни въпроси с мъглявото обяснение, че може и да имаш човек в управата, но ако не можеш да влияеш върху вземането на решения, значи не участваш в управлението.
Твърде общо говори и кандидатът на ДСБ Светослав Гаврийски. И той е на мнение, че общинската икономика не работи добре, а фирмите могат да дават много по-големи дивиденти на общината. Финансистът обаче избягва да даде конкретната формула как да се оптимизира работата на общинската икономика. Вместо това всички припомнят как той е управлявал БНБ в условията на криза.
Бившият финансов министър Милен Велчев, който беше издигнат за кандидат на НДСВ в последния възможен момент вчера, нямаше възможност да представи идеите си за решаване на проблемите на София. Още от първата му пресконференция обаче личи, че
и той ще избягва конкретиката
Как например смята да реши проблема с кучетата? "По цивилизован начин - с осигуряване на средства за приюти." Откъде? Засега няма отговор. Как ще се справи с боклука? "Вероятно чрез построяване на завод за твърди отпадъци." Софиянци трудно ще си представят бившето юпи да гази кални локви, да се здрависва с роми от гетата или да открива ремонтирани улици. Което пък беше стихията на бившия кмет Стефан Софиянски.
Единствено и. д. кмет и кандидат на СДС Минко Герджиков се съсредоточи върху конкретни проблеми, но не и върху начините за решаването им. Той обяви програмата от 15 приоритета и набляга на работата си в кметството досега. В негова полза е фактът, че все още са пресни спомените, че той успя да тушира временно напрежението около боклука и действа енергично при наводненията през това лято. Но пък как успя - при нарушаване на законови изисквания и с мощна помощ от държавата. А и по всичко личи, че поредната криза с боклука ще избухне точно по време на кампанията. Герджиков се опита да привлече още симпатизанти, като бутна няколко незаконни ромски къщи. С тази палиативна мярка обаче трудно може да убеди софиянци, че има дългосрочна визия за решаването на проблема. Още по-трудно ще е
да се представи като алтернатива на модела "Софиянски",
след като именно бившият кмет го посочи за свой заместник в общината.
По всичко личи, че кампанията за кметския пост в София ще мине под знака на междуличностното противоборство. Това обаче ще има обратен на желания резултат - партийната полемика само ще отблъсне избирателите и ще понижи и без това ниската избирателна активност. До урните ще отидат само верните привърженици на една или друга политическа сила. Това пък ще предопредели мрачното бъдеще на столицата през следващите 2 години - проблемите й отново няма да бъдат решени.
Аре пък един път най-после да се позанимаваме и с "дребнотемията"!
Кандидатът на БСП Татяна Дончева пък направо обяви, че въобще няма да се занимава с "дребнотемие". Тя смята, че кметът трябва да има по-глобална визия за управлението на града, а не да задълбава в статистика и конкретни проблеми за боклук, дупки, кучета и градинки.