:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,306,696
Активни 435
Страници 14,264
За един ден 1,302,066
Разговори за икономиката: Съвместна рубрика на "Сега" и Центърът за икономическо развитие

Фискалната политика в България е една от пречките пред икономическия растеж

Програмният директор на Центъра за икономически развитие Красимир Петров разговаря с Георги Ангелов от Института за пазарна икономика
Борислав Николов
Георги Ангелов е на 26 години. Работи като главен старши икономист в Института за пазарна икономика. Член на управителния съвет на Българската макроикономическа асоциация. Завършил е специалност "Финанси" в УНСС и подготвя докторска дисертация.



- Разумна ли е българската фискална политика, как би могла да се подобри тя, за да влияе по-добре върху икономическия растеж?

- Естествено фискалната политика влияе на икономическия растеж. Да си представим най-крайния случай - ако данъците са 100%, икономически растеж няма да има. В този смисъл очевидно е, че когато облагаме едно нещо с високи данъци, ние получаваме по-малко от него, а когато го облагаме с по-ниски данъци, получаваме повече. Ако един човек може да извърши някаква дейност и да вземе 100 единици печалба от нея, той би имал по-големи стимули да го прави, отколкото ако извършва тази дейност и пак изкара 100 единици печалба, но държавата му вземе 70 от тях. Но все пак трудът, предприемачеството не е нещо лесно, което става с щракване на пръсти. Иска се инвестиция и в себе си, в образование. От друга страна, има и количествени фактори - ако държавата отнеме голяма част от твоя доход и ти с остатъка едвам издържаш семейството си, няма да имаш достатъчно за спестяване, а без спестяване няма натрупване на капитал. Човек винаги може да има идеи, но ако той няма капитал, с който да ги подкрепи, те просто си остават идеи и чакат десетки години, докато се реализират. Винаги давам пример със сравнението между един работник в завод в Средния запад на САЩ и един работник в България, в Пловдивско. Каква е разликата между тях? Вероятно няма - общо взето, еднакво равнище на образование, не много високо, но не и много ниско. Но американският работник получава 20 или 30 пъти по-висока заплата от българския. Защо? Според мен, защото американският работник работи с машина за 20 милиона долара и произвежда 100 000 детайла на минута, докато българският работи с машина за 20 000 лв. и произвежда 25 детайла в час. Този, който произвежда хиляди детайли в минута, има по-голяма производителност и докарва по-голям доход на предприятието и на себе си. И ако българският работник бъде поставен в същия завод, той ще изкарва същия доход. Въпросът е как да дойде този завод? Той всъщност е капитал, който някой е спестил и инвестирал.

Мисля, че в България фискалната политика е една от пречките пред икономическия растеж. Делът от дохода, който държавата отнема от данъкоплатците, е над 40% от БВП. Ако измерим отнемането на доход от брутната добавена стойност - това, което се произвежда в икономиката и се добавя, процентът скача по-близо към 50. Т.е. един български гражданин дава на правителството почти половината от своите доходи.

- Но това е средно за икономиката, тъй като има пенсионери, деца и безработни, които не дават нищо. Това означава, че тези, които плащат, плащат повече - може би 60 или 70%, за да стане средното 50. Има ли оценка колко всъщност плащат работещите?

- За всеки човек е различно. Ние се опитахме да правим няколко години поред оценка на това колко плаща един човек от средната класа с доход от 1000 лв. бруто месечно - каква част от този доход отива за държавата и каква част остава за него. Дефинирахме го като предприемач, който е регистриран като едноличен търговец и си плаща данък върху доходите. Това, което установяваме, е, че: първо, той плаща осигуровки, които са 35% от тези 1000 лв. - 350 лв. Остават му 650 лв. Върху тях той плаща средно 20% данък върху доходите, тоест на него му се отнемат още 100-130 лв. и остават 520 лв. Да приемем, че този човек пуши, кара автомобил - това са стоки, които се облагат с акцизи. Смятаме, че средно около 50 лв. отиват в хазната от акциза, които той плаща за неговите цигари и бензин. Освен това всяка стока в България се облага с 20% ДДС. Тоест, ако той потребява 400 лв. за стоки, тези средства се облагат с ДДС. След това има и още данъци, като данък сгради, за автомобил, пътни такси, които са данъчно или квазиданъчно бреме, тъй като не са доброволни. Така в крайна сметка на този човек му остават около 30% от това, което е изкарал, дори и по-малко. Има много допускания в тази схема, която сме изчислявали.

- Четох, че при турското робство така нареченият "изеднически" данък-империалният данък е бил около 10%. Българите са роптаели срещу него, но общото данъчно бреме по турско време е било 25%. По твоите сметки се оказва, че в модерна България данъците са 2-3 пъти по-високи, отколкото през турско време.

- Колкото е по-високо данъчното облагане, толкова по-бавно се развива икономиката. Статистически погледнато икономиките на страните, които имат високо данъчно облагане, нарастват с процент на БВП по-бавно, отколкото държавите, които имат по-ниско данъчно облагане при равни други условия. Една държава може да има ниско данъчно облагане, но ако постоянно води войни, тя няма да расте. Типичен пример за двете крайности е Ирландия. До края на 70-те и началото на 80-те години на миналия век тя беше бедна, с много бюрокрация и пречки пред бизнеса. Векове наред хората масово са емигрирали от тази страна. През 1850 г. Ирландия е била с 6.5 млн. население, а през 60-те - 70-те години на миналия век вече е с 2.5 милиона. Тоест само за един век 4 милиона са напуснали страната заради спада на доходите. В средата на 80-те години в Ирландия започват икономически реформи. Страната въвежда най-ниските данъци в Европа, най-малко пречки пред бизнеса. Има добра съдебна система и нещата тръгват. Но в началото е болезнено, тъй като това означава да се уволняват много чиновници, да се намаляват разходи в държавния бюджет, които в началото на 70-те години са били към 50% от БВП, а в края на 80-те вече са около 30-35%. Ирландия днес е втората най-богата страна в ЕС след Люксембург.

- Как виждаш оптималната фискална политика за България. Какво може да направи днес новото правителство?

- Точно днес можем да направим много неща. Можем да намалим данъци, можем да затънем в държавни разходи. Няколко години поред бюджетът отчита излишъци, тоест държавата събира повече от данъкоплатците, отколкото харчи. Това позволява две неща. Първото е държавата да събира по-малко от данъкоплатците, второто - държавата да харчи повече, да назначи нови бюрократи, които да похарчат всичко, събрано от данъкоплатците.

Правителството трябва да събира по-малко данъци и да остават повече средства в хората, които работят, които инвестират. Всъщност ние сме го изложили като концепция в нашето предложение на Института за пазарна икономика за въвеждането на 10% плосък данък върху осигуровките, върху доходите и върху печалбата. Тези три данъка може да се намалят до 10% заради големия излишък, както и заради това, че в бюджета има неефективни разходи, които може да се намалят.

Кой ще спечели от това? Всеки данъкоплатец. Изчислявали сме за различни групи от хора колко ще спечелят и се получава средно 25-35 процента по-висок нетен доход след облагане с данъци и осигуровки, ако се направи такава реформа. Размерът зависи от подоходната група, в която данъкоплатците попадат. Ако фирмите плащат 10% - което е един от най-ниските данъци в Европа, това ще ги направи конкурентни. Ще могат и чуждите инвеститори, и местните да трупат капитал тук, а не в Сърбия или Румъния.

В България, както и в други страни, най-бедните плащат най-ниски данъци, най-богатите по различен начин също успяват да ги избягват. И всъщност средната класа поема най-голямото данъчно бреме, което в България стига до 50%. Човек с доход от 1500 лв. плаща само данъци и осигуровки между 30 и 50%. Докато човек с много висок или много нисък доход плаща между 20 и 35% данък и осигуровки.

Това е единият стълб, по който ще дойде ефектът. Другият стълб - когато останат повече ресурси у хората, те спестяват повече и има повече за инвестиране в икономиката. И второто нещо - те потребяват това, което им е нужно на тях, а когато ресурсите са в правителството, то потребява това, което е нужно на бюрократите.

Третият ефект е от гледна точка на чуждите инвестиции, които можем да привлечем с ниските данъци, и мисля, че той също ще бъде голям. Когато данъкът е опростен за всички, това спестява проблеми от гледна точка на администриране, няма да има нужда от данъчни декларации от 26 страници, а ще има само една страница. При ниски данъци няма стимули за укриване на доходи. Много хора, които са се занимавали с това да измислят начин да укриват доходи, ще могат да измислят нещо продуктивно - по-добра стока или услуга.



Щракнете тук, за да чуете пълния текст
 
Красимир Петров
172
2780
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
172
 Видими 
03 Октомври 2005 22:49
"Фискалната политика в България е една от пречките пред икономическия растеж".
Тия откриха колелото, топлата вода и Америка при това само в едно изречение! Браво бе! То направо са гении и са за Нобелова награда! Аме ще ги поправвя - това е основната пречка за икономическия ртастеж.
03 Октомври 2005 22:59
BOLGAR, ти май се имаш за много умен.
"Тия" както ги наричш не са откруили топлата вода, а се опитват да налеят мозък в главите на малумни политици и бюрократи. Ама явно толкова ти разбира главата
03 Октомври 2005 23:02
Bender, ти за мойта глава не мисли - то мисли който може, а който не може чете и вярва на глупости!
03 Октомври 2005 23:32
Чудех се кой от хората на Сорос в България е наред да ни обяснява нещата от живота.
Момчето от ИПИ дали знае колко са данъците в Бангладеш? Бангладеш трябва да са едни от най-процъфтяващите след като държавата харчи само 15% от БВП. Повече от два пъти по-зле в сравнение с Бангладеш трябва да са САЩ с 35% преразпределение на БВП. Съвсем го е закъсала Япония с 40% преразпределение на БВП, отчайващо бедните Швеция, Финландия, Норвегия, Германия, Австрия, Холандия, Франция с по 45-50% преразпределение...
Как се харчат данъците е по-важното, а не колко се събира когато е в разумни граници. Но това пък не пасва на идеите на новите мисионери.
03 Октомври 2005 23:43
Heat не им разваляй стройната структура хората толкова са се опитали да изкарат различни факти от контекста и с добре нагласени връзки или по-скоро поредици от факти без особена връзка по между им да покажат това, което искат, а ти даваш някакви такива примери

Редактирано от - polar на 03/10/2005 г/ 23:44:21

04 Октомври 2005 00:17
Най-интересното е, че Г. Ангелов много упорито вярва и убеждава другите, че само и единствено тоталното изтегляне на държавата от пазара е суперултрауспешната панацея за мъките ни.

А другите условия (които не са равни) правят разликата между Бангладеш и Ирландия. Ето няколко фактора: бакиите около съдебната власт, равнището на добро и приложимо образование, манталитета на населението, природните ресурси, демографската и етническата структура структура.
04 Октомври 2005 00:21
Спомням си преди около година, че схщият кретен Георги Ангелов доказваше, че не бивало да вземаме парите от Еврофондовете, които ни се ПОДАРЯВАТ, понеге единствено щели да похранят корупцията.

Момчето явно е гхзо- лизач, но е още наивно, сега се учи как да лиже с финес.
04 Октомври 2005 00:24
"Според мен, защото американският работник работи с машина за 20 милиона долара и произвежда 100 000 детайла на минута"

Интересно, какво ли произвегда тази машина - един детал за по-малко от милисекунда!!!
04 Октомври 2005 00:27
Браво! Едно време в университета точно по този начин ни обесняваха политикономията на социализма.То бива идеологеми , щампи и клишета , на даже да ти се заповръща от тяхното изобилие !
04 Октомври 2005 00:30
Авторхт сам си противоречи. Тоя пише:
"Ако фирмите плащат 10% - което е един от най-ниските данъци в Европа, това ще ги направи конкурентни."

Значи ако се смхкне данхка, БГ работникхт който произвегда 25 детайла на час, ще бхде по-конкурентен от УСА, който произвегда 100 000 детала в минута? Оставям на вас да прецените.

Момчето си има един номер: казали са му да хвали намаляването на данхците. И то измхква от рхкава всички аргументи "ЗА" (дори и най -тхпите) и скрива всички аргументи "ПРОТИВ". Ученическа работа.
04 Октомври 2005 00:51
Забравих да кага, че аз преди време , в отговор на една негова статия (разбира се, тхпа като сегашната), по неговия метод доказах, че икономически е много неизгодно жените да раждат деца:
1. Жените за 1-2 години се откхсват от професията си, и то за всяко дете!!!
2. Плащат им се детски надбавки, които могат да бхдат спестени
3. В случай, че няма деца, ще се уволнят всички учители, педиатри и т.н., и това е огромен приход за хазната
4. Спестяват се ресурси, които иначе биха отишли за строеж на училища и т.н.

Както вигдате, по неговия метод моге да се докаже всеки идиотизхм.
04 Октомври 2005 00:59
..делът от БВП, който се разпределя/ограбва!/ от държавата е важен показател особено за България, защото...Има значение колко пари ще минат през корумпираната и некадърната държавна бюрократична каста..Освен това: все си мисля, че в Япония и Америка държавата харчи парите малко по различно отколкото в Б-я Въпросът е в начина на разходване..Разходите могат да бъдат за инфраструктура и инвесиции, но могат да бъдат и за стимулираане на потенциални прослойки избиратели../15та заплата примерно /...
P.S.
..очаквам гневни забележки от отрудени на държавната хранилка лица на адрес "Позитано" нъмбър 20.."Апогей"
04 Октомври 2005 01:03
Чуда се за какво се пенявите таквия ?! Никой не ви е изпил бирата и не ви е се е изплюл във канчето !
ПП - Голямата политика не е за малки хора !
04 Октомври 2005 07:01
Георги Ангелов е на 26 години. ... Завършил е специалност "Финанси" в УНСС и подготвя докторска дисертация.


Този, докато си пише дисертацията, има ли някакъв практически опит в реална икономическа среда? Докато е бил студент, т.е до вчера, поне на една фирмичка приключил ли е годишното счетоводство?
04 Октомври 2005 07:06
Сорен, тук схм ги вигдал да идват такива копеленца с тежкарски маниери. УСА ги смачква за 1 седмица. След това само слушай от тях колко лошо е в УСА.
04 Октомври 2005 07:09
Абе достатъчно е да покаже, че е направил баланс на деня в една банка или месечен отчет в предприятие с реално производство. Омръзнало ми е от кратунковци дето нищо не работят а само приказват.......
04 Октомври 2005 07:13
Я съм сигурен, че "главен старши икономист" Жоро некой ден за спечели тоз Нобел-млад и опитен е, а и е напълно наясно ква е връзката между стоте хиляди детайла на минута и заплащането.Сигурен съм, че тоз хубавец некой ден ще се научи даже ка се праи възел на обувки и на вратовръзка.
Ама се чудим на акъло на другарите от вестнико, де са тръгнали да правят нещо съвместно с ЦентърЪТ за...
04 Октомври 2005 07:27
Я фес ти кога успя да се изцвъкаш и тука...... Не ти ли е време за мероприятието с корана и килимчето
04 Октомври 2005 08:59
Тоз Колега Ангелов, старши икономист на център по макроикономика някаква, Мотзарт на финансите, Лист на счетоводните баланси и бюджета, Паганини на фискалните импровизации... дете чудо и почти доктор на науките - е КОМСОМОЛЕЦ от наи чист вид. Неолиберален вариянт, Чикагска първична организация.
Чудя се, наистина ли може да е толкова тъп и промит мозъкът му, това възможно ли е въобще - или тъи си говори като ЗКПЧ на ротно партиино събрание.
04 Октомври 2005 09:04
Е де, е де...по-леко. Ми на 26 години е момчето, какво искате. Посттийнейджър. УНСС е завършило и при Красен Станчев работи. Този Гошко е на станчевия институт най-доброто, от мен да го знаете; правете сметка значи, какви са останалите... Гошко има сега залитания, щото е на 26. Дано на 46 да се е отърсил вече от тях, а не да се е превърнал в поредния Овчаров ...
04 Октомври 2005 09:19
Със силен потрес разбраме от главния старши икономист на макроцентъра за макроглупости, че работната заплата се определя от стойноста на машината ( инвестиран капитал минус амортизации, маи) на която се труди работникът. Ако машината е автоматична и произвезда например 1 000 000 детаила в минута, а бачкаторът седи до нея на столче и нищо не прави, то тои ( бачкаторът) сте взема по голяма заплата от финансовия министър. По тази логика потребителската кошница се определя наи вероватно от средния ръст на жителите на старната в сантиметри, корелиран сас средното им тегло в килограми. Може да се добави и коефициент за нивото на река Дунав, че да отчитаме и сезоните...
Революцията в макроикономиката идва! Браво Георги, Браво, Ангелов! Тамам сега раздават Нобеловите награди...
04 Октомври 2005 09:20
Не видох в класацията китайскио работник, дето с пила и менгеме стрърже 300 детайла на ден за 3 доларa.
А да са обзаложим кой догодина ще остане без работа
04 Октомври 2005 09:22
За данъците авторът е напълно прав! За да има конкурентна икономика е необходимо данъците да са ниски! Разбира се това не е достатъчно! Като чета изцепките на някои форумци по-горе те явно или са данъчни, или работят в ЗОКл НОИ или някоя друга паразитна организация!
04 Октомври 2005 09:41
Освен абстрактно, не е лошо да се мисли и конкретно. Може би наистина е по-важно как се харчат данъците, но тъй като едва ли някой очаква в обозримо бъдеще българският държавен бюджет да се харчи полезно и без корупция, по-добре е преразпределението през бюджета да е по-ниско - по-малко пари ще стават зян.
04 Октомври 2005 09:47
Статията е пълна с манипулативни сметки. Вярно е, че данъците и най-вече квазиданъците са много големи, но с фалшиви сметки това не се поправя. Един пример:
"- Но това е средно за икономиката, тъй като има пенсионери, деца и безработни, които не дават нищо. Това означава, че тези, които плащат, плащат повече - може би 60 или 70%, за да стане средното 50. Има ли оценка колко всъщност плащат работещите?" Ако приемем, че бюджетът преразпределя 42% от БВП и около 50% от него идва от ДДС, ще се окаже, че тези, които "не дават нищо" всъщност потребявайки (пропорционално на дохода си) все пак в този случай плащат поне 50% дял. Пенсионерите и децата също ползват транспорт, пият акцизен алкохол и т.н. и като така косвено също плащат акцизи.
Изобщо ако има момент на несправедливо облагане, той е другаде:
- Неплащането на осигуровки от държавните служители
- Непропорционално голямата разлика в здравното осигуряване - до 10 пъти, за разлика от ДОД, където е средно до 2 пъти
- Порочно ранното пенсиониране на полицаи, военни и тям подобни
04 Октомври 2005 09:50
По-добре Жорко, отколкото някой да ми обяснява, че като увеличим два пъти заплатите, ще увеличим два пъти производителността. Пък и Жорко едва ли може да изкара цял курс по макроикономика в рамките на едно интервю. Пък и струва пари...
====
Хиршфелд, напълно прав си. Но много ми хареса това : "...и ДЕЦАТА също ползват транспорт, пият акцизен алкохол"

Редактирано от - sasoss на 04/10/2005 г/ 09:56:50

04 Октомври 2005 10:00
Жорко разбира от макроикономика колкото баба ми от формула едно, гледа там нещо се върти, бучи и изпреварва и решава че това кой ще завърши пръв зависи от силата на шума от двигателя
04 Октомври 2005 10:02
Ала-бала.
Какъв икономически растеж? Какво преразпределение на доходите?
Бели роби сме! Трагедия! Я отидете в Гърция да видите кои работят и за колко, само чужденци.
Я вижте лихвите в банките, които са само чужди и нормата на печалбата им. Какво спестяване, какви 5 лева. Ами те точно това искат МВФ и СБ да има по-високи данъци за да може финансирането и високите лихви да вървят през техните банки.
ТАКЪВ ФИНАНСОВ ШОК, ТАКОВА ОБИРДЖИЙСТВО КАТО ДНЕШНОТО НЕ СЕ ПОМНИ В ПОСЛЕДНИТЕ 15 ГОДИНИ.
Един го беше казал доста добре:
НЕ МЕ Е СТРАХ ОТ ГОЛЕМИТЕ РАЗХОДИ СТРАХ МЕ Е ОТ МАЛКИТЕ ПРИХОДИ.
А един друг:
ЗА РАВЕН ТРУД РАВНА ЗАПЛАТА.
Западняците опищяха орталъка за дискриминацията на женския труд, а не виждат дискриминацията между цената на труда на отделните пазари.
На всичкото отгоре не ни и допускат до техния трудов пазар дори и при тези дискриминационни условия.
268 евро тотал транспорт, хотел и храна цена за 7 дни на българското черноморие. Кой налага тази ценова политика. Ние ли?
***
БСП ДА ВНИМАВАТ МНОГО С ИЗВИНЕНИЕТО, ЧЕ КОАЛИЦИЯТА ИЗИСКВА ДА СЕ ИЗОСТАВЯТ НЯКОИ ОТ ПРЕДИЗБОРНИТЕ ИМ ОБЕЩАНИЯ!
МОЖЕ ДА ИМ СТРУВА СКЪПО! МНОГО СКЪПО!
04 Октомври 2005 10:06
Мальчик спрашивает:
-А кто такой Карл Маркс?
-Экономист.
-Это как наш дядя Гоги?
-Нет, ты что! Дядя Гоги - старший экономист!
04 Октомври 2005 10:10
Ола, Микеле! Много си се ядосал днес.
Today's top deals
Cyprus 7 nts from £ 179

2* Gran Canaria from £ 269

3* Sharm 7 nts from £ 209

3* Fuerteventura from £ 219

3* Lanzarote 7 nts from £ 289

3* Majorca 7 nts from £ 299

3* Dom Rep 14 nts from £ 349

5* Taba 7 nts from £ 299
04 Октомври 2005 10:15
Ако на заинтересованите не им трябваше куха фирма с регистрация "България Ltd" отдавна да са ни пратили синдици.
04 Октомври 2005 10:15
Много глупости на едно място.


Георги Ангелов е на 26 години. Работи като главен старши икономист в Института за пазарна икономика. Член на управителния съвет на Българската макроикономическа асоциация. Завършил е специалност "Финанси" в УНСС и подготвя докторска дисертация.

Някой ще ме открехне ли как на 26 години, още докато зубкаш, ставаш член на управителен съвет на такава асоциация, както и главен старши икономист? Нещо нещата не се връзват - трябва да е някакъв гении, който на 14 години е завършил средно образование и после за 3 години е станал бакалавър и магистър, но защо още преди двайстата си година не е станал и доктор на науките и професор?

Прочел някоя книжка, 26 годишния икономист и си мисли, че света се движи точно както е описано там. Сега преписва мъдри мисли и два истини от "последна истанция". Икономиката не е за всеки - там 2+2 не винаги е 4. Данъци - започни първо с една сравнителна таблица по държави. Не в големината на данъците е проблема, а в криминалния начин на тяхното използване в България.
04 Октомври 2005 10:21
Той поне е прочел нещо. За разлика от такива чукчи като теб.
Иначе ми хареса милиционерският ти подход - "к'ъв си ти, бе, че да ми обясняваш от къде изгрява слънцето?"
04 Октомври 2005 10:37
Браво на момчето, нека да се учи
04 Октомври 2005 10:40
Общо взето верни неща говори младия господин но до там му стигат знанията от УНСС .
04 Октомври 2005 10:41
Да си представим най-крайния случай - ако данъците са 100%, икономически растеж няма да има. В този смисъл очевидно е, че когато облагаме едно нещо с високи данъци, ние получаваме по-малко от него, а когато го облагаме с по-ниски данъци, получаваме повече.
26 годишния е май направо за нулиране на всички данъци. Що ли не започна с "Що е данък и защо е необходим"?

чуkча писател, чукча не читател,
защо не напишеш и твоите мъдри писания?
Давай, oбясни "откъде изгрява слънцето".
Поне се надявам да напишеш нещо по-смислено. То малко трудно след като си на принципа на чукчата, но давай.
04 Октомври 2005 10:44
Sassos, казах "Пенсионерите и децата" а не само децата. Прочее, предвид на това, че деца са всички до 18 г., а те почват да поркат от 13-14, не е чак толкова лишено от смисъл и в този контекст
04 Октомври 2005 10:48
sassos точно защото съм прочел доста повече от него или поне повече ми е влязло в главата си позволявам такова крайно мнение. А това с полицейския подход си то пускам покрай ушите, просто наистина смятам че или неразбира нищо или му плащат доста да говори глупости. Аз лично никога не бих си поставил името под подобна статия, особено ако съм на неговите години, защото в началото работиш за името си, а след това името работи за теб. А с това коренно непознаване на материя, от която претендира да разбира, си прави изключително лоша услуга и колкото по-скоро се усети че сляпото следване на идеология води до затъване в посредствеността толкова по-добре за него.
04 Октомври 2005 10:50
Въпросът е как да дойде този завод?
Вижда се, че не идва, въпреки ниската цена на труда в България. Няма да дойде и при предлаганото от 26 годишния намаляване на данъците. Няма да дойде, докато в България няма действаща съдебна система и докато мафията ръководи държавата ни. Няма да дойде, докато не си оправим инфраструктурата, няма да дойде и ако не останат българи да работят в този завод. Няма да дойде и ако ... С други думи - има набор от условия, за да може този завод да дойде в България. Величината на данъците е едно от тях, но в случая за България не е даже най-важното условие.
04 Октомври 2005 10:52
Учудващо защо това ми напомня за БГ по времето на Виденов? Може би опипват почвата дали не може да се повтори сценария?..
04 Октомври 2005 10:58
Ей, браво.
Браво и на весникот дето пуска напоследък серия от такива сказки!
Откога говоря същото, това е елементарен здрав разум бе и елементарна логика, която липсва определено на нашия "елит" и мастити "експерти".
Имам неколко забележки, примерно оня, де изкарва 1000 лева, не му остават 350 чисти за него, щото каквото и да купи, освен ДДС, в него е заложен и акциза за горивата, митата, ДОО върху работните заплати и прочие щуротии.
Та на практика държавата взима до 80% от произведеното.
Демек-човекот е твърде мек, ама пък и сравнението с турския десятък...бе тоя е чел форума тук, нема начин.
Само дето те много четат форума, ма кат не могат да мислят, та кел файда.
.
Докато данъците не се намалят драстично и не се опростят максимално, нищо нема излезне от тая клоака, освен корупция.
04 Октомври 2005 11:03
В България, както и в други страни, най-бедните плащат най-ниски данъци, най-богатите по различен начин също успяват да ги избягват. И всъщност средната класа поема най-голямото данъчно бреме, което в България стига до 50%. Човек с доход от 1500 лв. плаща само данъци и осигуровки между 30 и 50%. Докато човек с много висок или много нисък доход плаща между 20 и 35% данък и осигуровки.
Може и да е така, но реалните условия на България правят горното пълна безмислица. Колко процента от населението се вместват в така определените от 26 годишния категории? Кое е много висок или много нисък доход, кое е средна класа? От написаното се подразбира, че с 1500 лева вече си средна класа, аз бих казал - смях в залата. Че то тези 1500 лева сега отговарят на под 300 лева от 1987-ма година. То излиза, че преди 1989-та почти всички сме били най-малкото средна класа. Реалността е съвсем друга - данъци се събират от бедните в България, с различна тежест при различна степен на бедност. За богатите не знам - 26 годишния твърди, че "също успяват да ги избягват". А колко процента от населението са богатите - 1%, повече или по-малко?
04 Октомври 2005 11:05
Точното наименование не е ли "Фондация "Институт за пазарна икономика" А стига с тия простотии на великденски соросчета, бре ...
04 Октомври 2005 11:06
Спомням си преди около година, че схщият кретен Георги Ангелов доказваше, че не бивало да вземаме парите от Еврофондовете, които ни се ПОДАРЯВАТ, понеге единствено щели да похранят корупцията.
И не стана ли така?
Неат нема кво го коментирам, он е титан.
Он че напраи сметка колко е у Бангладеж и удобно ще пропусне, че в САЩ е 35%, а у нас 89%, удобно ще пропусне, че всички страни с напредък са си намалили данъците, изобщо титан бе, мила моя майньо льо, сигур требе да е на висок властови пост, те там такива ги сбират и затова сме на такова дередже. Невиждащи.
Неат, вземам евтино за процесинг, ела да ти избия прилепналите постулати и произволните некачествени асоциации.
04 Октомври 2005 11:10
Другият стълб - когато останат повече ресурси у хората, те спестяват повече и има повече за инвестиране в икономиката. И второто нещо - те потребяват това, което им е нужно на тях, а когато ресурсите са в правителството, то потребява това, което е нужно на бюрократите.
Нови велики 26 годишни мисли.
Когато едно семейство живее под прага на бедността (колко процента са те в България?), като му намалиш данъците то какво ще започне да прави - да инвестира ли, спестява ли? Колко процента от населението на България ще започне да инвестира или спестява, ако се намалят данъците както предлага 26 годишния - един или два? Вярно е, че данъците ни се използват много неефективно, но къде ги "потребява правителството според нуждите на бюрократите"? Може би да свалим от средствата за образование, здравеопазване или какво? Ако се прилож подхода на 26 годишния за крайните стойности - най-добре да премахнем данъците и да ликвидираме държавата.
04 Октомври 2005 11:11
Делът от дохода, който държавата отнема от данъкоплатците е над 40% от БВП

Хайде и малко конкретни неща, че и демагогията трябва да има граници.
През 2004 година в държавния бюджет приходите от данъци са 33, 6% от БВП (това може да се каже че е отнето от данъкоплатците), неданъчните приходи са 6, 9% и помощите са 1, 2%. В чисълца данъчните приходи са около 12.8 милиарда лв. Разходите за външен дълг (главници и лихви) са около 2.7 млрд лева (главници 2 млрд и лихви 0.7 млрд) Това което може сравнително почтено да се нарече преразпределяне на данъчни приходи е около 10 млрд лв. При официален БВП 38 млрд лв в проценти е 26% от БВП. Ако се вземат предвид различните оценки, че неофициалния БВП е около 1/3 повече от официалния, то преразпределението на данъчните приходи става 20% от реалния БВП. Ако се включат и 1, 4 млрд лева за общините и други пера и перца ще стане още по-весело, но нямам време. Не съм на порцион при Сорос.

Редактирано от - Heat на 04/10/2005 г/ 11:16:30

04 Октомври 2005 11:13
Боже, като гледам форумците, не е само Неат, да ме прощава.
Произволни асоциации, липса на цялостна визия, невникване в детайлите, малиии, тук верно се е сбрал "елитарния елит" на българската нация, боуже, пази България, боже, пази ни от "икономически гении като из форума, от сичко друго, боже, сами ще се опазим.
04 Октомври 2005 11:17
polar, това не беше за теб адресирано! Но щом се включваш - аз лично не бих си позволил да твърдя, че съм прочел повече отколкото някой непознат човек (закачката с XYZ е друг случай). Аз лично мисля, че принципно автора е прав, но използва много лоша аргументация и примери.
А пък като пуснеш една муха... от цацата става кит. Ето на! Кайли удари 80 % преразпределение... Или пък другата "необорима универсална рецепта" - удвояване на заплатите и последващ ... рай.
04 Октомври 2005 11:18
Третият ефект е от гледна точка на чуждите инвестиции, които можем да привлечем с ниските данъци, и мисля, че той също ще бъде голям. Когато данъкът е опростен за всички, това спестява проблеми от гледна точка на администриране, няма да има нужда от данъчни декларации от 26 страници, а ще има само една страница. При ниски данъци няма стимули за укриване на доходи. Много хора, които са се занимавали с това да измислят начин да укриват доходи, ще могат да измислят нещо продуктивно - по-добра стока или услуга.
Същото от години го говорят за цената на работната сила - ниската цена на работната сила в България ще привлече мно-о-о-го чужди инвестиции, така ли стана - не. 26 годишния предлага нещо подобно - на чужденците нещо си да е с по-ниска цена в България, дали ще е от цената на труда или от по-ниските данъци, голяма разлика няма - все е по-ниска себестойност или по-висок процент на печалба. Но явно това на чужденците не им е достатъчно, а може би те са отминалия този етап, когато са плащали малко, а са искали много. Може би те са разбрали, че за да получиш трябва да дадеш и колкото повече даваш, толкова повече получаваш.
04 Октомври 2005 11:20
В тази статия има и верни и неверни неща. Например и по мои изчисления данъка на ЕТ е над 200%, но производителноста няма много общо с реалната работна заплата. Чел съм едно изследване преди години за САЩ според което за 20 г. работната заплата е нараснала от 500 на 1500$, производителността 4 пъти, а реалната раб. заплата с 5$.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД