1. Възможно ли е и хора да могат да се заразят с птичи грип?
- До 1997 г. се е смяташе, че с птичи грип могат да се заразят само птиците, но тогава в Хонконг са регистрирани и първите случаи на заразени хора. Те са прихванали заболяването чрез близък контакт с живи заразени птици. Пернатите изхвърлят вируса чрез изпражненията си, които изсъхват и се превръщат в прах, след което могат да се вдишат. Симптомите са подобни на тези на другите вируси: треска, неразположение, възпалено гърло и кашлица. Хората могат да развият и конюнктивит. Учените, изследващи случай във Виетнам, са установили, че вирусът може да засегне всички части на тялото, не само белия дроб.
2. Колко хора са се заразили досега?
Според СЗО от декември 2003 г. има 115 потвърдени случая на птичи грип и 65 починали в азиатските страни. При птичия грип се наблюдава висока смъртност. За сравнение ТОРС уби около 800 по света и повали 8400 души, след като се появи за първи път през ноември 2002 г.
3. Може ли птичият грип да се предава от човек на човек?
Има индикатори, че може. Случай в Тайланд показва, че вирусът е бил пренесен от болно момиче на майка й, която също починала. Лелята на момичето, която също била заразена, обаче оцеляла. Британският експерт по вирусология проф. Джон Оксфорд твърди, че тези случаи показват, че основният вирус може да се пренася между хората, и предполага, че подобни малки групи на заразени ще могат да се наблюдават. Това не е единственият пример, който дава основание да се смята, че птичият грип се пренася между хората. През 2004 г. две сестри умряха във Виетнам, вероятно заразени от брат си, който починал от неизвестно респираторно заболяване. При подобен случай в Хонконг през 1997 г. лекар се заразил с болестта от свой пациент, носител на вирус Н5N1- това обаче никога не е категорично доказано.
4. Означава ли това, че може да избухне голяма епидемия от птичи грип?
Експертите смятат, че това е възможно. В Тайван обаче вирусът е бил пренесен само между най-близките хора в семейството и разпространението му е спряло. Освен това вирусът досега не се е комбинирал с човешки грип. Именно от това най-много се страхуват специалистите. Според тях вирусът може да размени гените си с вирус на човешки грип, ако човек се зарази едновременно и с двата. Това удвоява инфекцията и се създават условия за създаването на нов вирус, който може да се предава от човек на човек.
5. Какви ще бъдат последствията, ако това се случи?
Ако вирусът придобие способността да се разпространява между хората лесно, резултатите ще бъдат катастрофални. Световните експерти предричат, че могат да умрат между 5 и 150 милиона души.
6. Има ли различни щамове на птичия грип?
Има 15 различни щама на вируса. Щамът Н5N1 е опасен за хората и води до висока смъртност. Този щам също има вариации, които се наблюдават в различните държави, където е разпространено заболяването.
7. Има ли ваксина?
Все още не е създадена ваксина, която изцяло да предпазва от заразяването с вируса, но има прототипи, които осигуряват защита срещу щама Н5N1. Медикаментите, които сега се използват, могат да ограничат симптомите и да намалят възможностите за разпространение на болестта.
8. Може ли да продължаваме да ядем пилешко месо?
Да. Според експертите птичият вирус не се разпространява чрез птичите продукти, така че яденето на пилешко е безопасно.
9. Какво е направено, за да се спре разпространението на вируса в засегнатите държави?
Милиони птици са заклани в опит да се спре разпространението на болестта сред пернатите.
10. Как ще се погрижи държавата за предотвратяване на пандемията в България?
Ще се въведе задължителна застраховка срещу заразни заболявания, като средства ще се изплащат само след окончателното и пълно оздравяване на заболелите.