Ръководството на МВР и лично вътрешният министър получиха урок по граждански контрол върху дейността на ведомството.
Това стана покрай спорната идея за създаването на т. нар. Обществен съвет в МВР, чрез който в силовата машината като консултанти, контрольори и изразители на гражданското мнение влетяха лица от миналото, хора от разузнаването, оценката за които е нееднозначна. Заявлението на Румен Петков, че ще разпусне въпросната структура, след като новият закон за МВР влезе в пленарна зала за второ четене, е
логичен завършек на едно странно решение
Покрай този случай самият МВР шеф поизрасна и след първоначалните закани със съд, вадене на разработки и какво ли още не смекчи тона и си взе поука. Затова неговото отстъпление, макар и частично, трябва да бъде оценено по достойнство. Каквато бе реакцията към една подобна случка отпреди две години. Тогава премиерът Симеон Сакскобургготски се опита да назначи за съветник и координатор на службите бившия шеф на разузнаването и ексдепутат Бриго Аспарухов. След 1 месец обществен натиск премиерът и бившият разузнавач се отказаха от идеята "в името на България".
В случая хубавото е, че вътрешният министър е на път да проумее, че гражданският контрол върху МВР не може да се осъществи чрез създадени с негова заповед структури, а още по-малко с участници от такъв професионален произход.
Разбира се, по-добрият ход би бил заповедта за Обществения съвет изобщо да бъде отменена. Защото МВР шефът трябва да е наясно - докато има само обещания, а няма действия, със сигурност няма да спрат атаките срещу него и ведомството му. Особено от политически сили, които в момента "живеят" от тези атаки и забравят времената, когато те са били на власт и са ръководели МВР мастодонта по същия начин. Те самовлюбено си приписват заслугите за закриването на Обществения съвет, вместо да признаят, че и те имат вина той да бъде създаден - след като законът, който те са гласували, го допуска. Макар западният дипломатически корпус да се изказа твърде деликатно по случая, публична тайна е, че точно заради нея в момента той гледа изключително внимателно вътрешното ведомство. Затова и Петков, и МВР
само биха спечелили от отмяна на самата заповед веднага
Още отсега трябва да е ясно и друго - идеята за създаването на нов Обществен съвет, пак със заповед на вътрешния министър, в който да влизат системни анализатори, журналисти, експерти по различни видове престъпност, неправителствени организации и т. н., е също толкова порочна. Няма логика гражданският контрол да се осъществява от структура, създадена от самото МВР. Това не е граждански, а вътрешноведомствен контрол. Както между другото е ненормално и вътрешният министър да минава за граждански контрол върху системата, след като цялата власт - от пращането на барети и хеликоптери до подслушването, е в негови ръце. По-нормалното е да се направят една или няколко структури извън МВР, които по проекти например на Европейския съюз да дават своето мнение за дейността на ведомството по възможния спектър от въпроси, без да се нарушава тайната на оперативната работа. Останалото ще свършат медиите.
Иначе отсега можем да се обзаложим, че и най-добрият Обществен съвет да предложи МВР,
той винаги ще бъде атакуван и припознат като ведомствен
Покрай цялата тази абсурдна история беше изхабена огромна обществена и ведомствена енергия. Но все пак не бе напразно. Има поне две ползи. Едната е, че сега ще лъснат много неща, които са правени в МВР. Петков вече обеща да разкрие неизвестни и скандални факти - как бивши управляващите са пренебрегвали разработки на спецслужбите по приватизацията у нас. А другата - просто си заслужаваше заради урока.
|
|