Новите сгради имат технически паспорти. Проблемът е със старите, за които понякога не се пази никаква строителна документация. |
Абсурдното е, че Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) не спазва собствената си наредба за паспортизация на сградите, изготвена на базата на Закона за устройство на територията (ЗУТ). В същото време контролът трябва да се осъществява от държавната Дирекция за строителен контрол, която е подчинена на същото министерство. Според ЗУТ глобата е до 10 000 лв., но няма информация кмет или министър да е санкциониран. "Сега" се опита да разбере каква е причината и научи неофициално, че МРРБ подготвя удължаване с 2 години на сроковете за паспортизация на обществените сгради.
В София към днешна дата едва половината от около 600 общински сгради са обследвани и имат технически паспорт, обясни зам.-кметът по строителството Ирина Савина. Тя съобщи, че общината не е глобявана заради забавянето. От МРРБ не дадоха информация колко от техните сгради са изрядни по закон. Справка в регистъра за обществените поръчки показва, че паспорти имат нищожно малко институции. Сред тях са Народното събрание, БНР, икономическото и финансовото министерство, две общини - Пловдив и Кюстендил, няколко болници, НЕК и АЕЦ "Козлодуй". Този месец Министерство на отбраната и държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" също са обявили търгове.
Миналата година от МРРБ признаха, че паспортизацията е скъпа и собствениците, включително държавата и общините, изостават значително. Тогава обаче за държавните и общинските сгради срокът не беше променен, въпреки че беше ясно, че няма да се спази. По данни на архитектите да се изготви паспорт струва между 1.50 лв. и 3 лв. за квадратен метър за сгради над 1000 кв. м. Документът обаче поскъпва значително, ако липсват основни строителни книжа. За панелните блокове отпреди 30 г. това е масов случай. Тогава се налага да се прави архитектурно-конструктивно заснемане и обследване, което струва по 4-6 лв. на кв. метър.
ОТСРОЧКА
Две години отсрочка за техническите паспорти на частните собственици беше дадена миналата година. За частните сгради срокът е в края на 2014 г. Дотогава блоковете над 5 етажа трябва да се сдобият с документ с пълната им техническа характеристика. За постройките от 3 до 5 етажа срокът е в края на 2016 г. За ниските къщи - до 3 етажа, срокът е до края на 2018 г. След това имотите в сгради без паспорт няма да могат да бъдат продавани или давани под наем. За всички нови постройки, които са получили разрешение за строеж след 1 януари 2007 г., техническият паспорт е задължителен за въвеждане в експлоатация.
БЕЗПЛАТНО
Около 180 сгради, които ще бъдат санирани с европейски пари, ще се сдобият с безплатни технически паспорти. Те са задължителни при обновяване, а разходите им се поемат от оперативна програма "Регионално развитие".