:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,825,984
Активни 148
Страници 680
За един ден 1,302,066

ГЕРБ ще вкарва в закона правила за избор на конституционни съдии

СДС ще решава днес за нова номинация след отказа на президента Петър Стоянов
В парламентарната група на ГЕРБ обмислят промени в Закона за конституционния съд (КС), с които да запишат процедурни правила за избор на конституционни съдии, казаха пред "Сега" юристи от партията.

В сегашния текст на закона се казва само, че три месеца преди изтичане на мандата на съответните съдии председателят на КС предлага на председателя на Народното събрание, на президента и на председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд да изберат, съответно да назначат, нови съдии.

Според депутатите това е крайно недостатъчно и именно затова досегашната практика е била конституционните съдии от парламентарната квота да се избират на тъмно. В ГЕРБ изтъкват, че законът за КС е създаден през 1991 г. и досега е променян само няколко пъти, въпреки че за толкова много години се е натрупал практически опит, който налага изменения на текстовете.

Основа за промяната на закона вероятно ще бъде сегашната процедура за избор на конституционни съдии. Тя включва една седмица за номинации, още десетина дни за внасяне на становища и сигнали за кандидатите, изслушване номинираните от правната комисия и от пленарната зала и гласуване. Управляващите най-вероятно няма да подкрепят промените в закона, които бяха внесени от независимите депутати. Те предлагат да се запише изрично, че присъствието на президента и председателите на парламента и на върховните съдилища на клетвата на новоизбраните съдии не е задължително. Поправката на независимите се внася, след като Венета Марковска, която беше избрана от парламента за конституционен съдия, не успя да се закълне, тъй като президентът Росен Плевнелиев напусна церемонията малко преди да дойде нейният ред, а Евгени Танчев - председателят на институцията, чийто мандат вече изтече, прекрати процедурата.

Според юристи в ГЕРБ обаче и сегашният текст на закона не предполага задължително присъствие на президента. В мнозинството са на мнение, че отговорността за проваления избор на Марковска е на водещия заседанието Танчев.



ПОДКРЕПА

Ако СДС или "Синята коалиция" успят да излъчат сериозен кандидат за КС, ГЕРБ ще го подкрепи. Това заяви премиерът Бойко Борисов вчера. Той каза още, че зам.-шефът на НС Екатерина Михайлова, която бе кандидат за конституционен съдия, е разговаряла с него преди гласуването. Борисов й казал, че тя е прекрасна кандидатура. Въпреки това обаче депутатите от ГЕРБ впоследствие подкрепиха Марковска. Късно в петък президентът Петър Стоянов отказа да бъде номиниран от СДС за конституционен съдия. Официалният му мотив са международните му ангажименти. Идеята за номиниране на Стоянов обаче предизвика истинска буря в парламентарната група на партията, най-вече защото се създаде основателното впечатление, че всичко става под диктовката на Борисов. Днес националният съвет на СДС ще решава кой да бъде новият кандидат на партията. Възможно е обаче част от депутатите, които отказаха да внесат кандидатурата на Стоянов в парламента, да бъдат изключени.
7
1232
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
25 Ноември 2012 19:07
и именно затова досегашната практика е била конституционните съдии от парламентарната квота да се избират на тъмно.


Практиката да се избират на тъмно съвсем не е обусловена точно от празноти в закона, тъй като виждаме, че се прилага ууспешно и при добре разписани и подробни процедури.
Политиканстването, вместо избор по професионални и нравствени критерии (това важи за всякакви висши длъжности и назначения) със сигурност не е дефект на закона, а на приложителите му, независимо от принадлежността им към НС, МС, ВСС и прочие институции.
25 Ноември 2012 23:34
/:/ "Според юристи в ГЕРБ обаче и сегашният текст на закона не предполага задължително присъствие на президента. В мнозинството са на мнение, че отговорността за проваления избор на Марковска е на водещия заседанието Танчев..."
.............................................................................
Принцип в Правото е, че "Което НЕ е забранено, е позволено!"
Законът за КС, съзнателно или неволно("празнота"!), но НЕ задължава президентът и другите три лица, посочени изрично в закона, да присъстват на Клетвополагането на избраните за конституционни съдии!
Но Законът за КС изисква Клетвополагащият, за да ВСТЪПИ В ДЛЪЖНОСТТА "конституционен съдия", да положи клетвата си В ПРИСЪСТВИЕТО на президента и другите три лица! Т.е., Законът въздига в законна Пречка за встъпване в длъжността "конституционен съдия" НЕполагането на клетвата в присъствието на 4-ти посочени в Закона лица, или полагането на клетвата в НЕприсъствието на което и да е от 4-те лица , посочени в закона!
Така че, прави са онези юристи( и от ГЕРБ), които твърдят, че Законът за КС НЕ задължава посочените в него 4-ри лица да присъстват на Клетвополагането на избраните за конституционни съдии лица!
Но НЕ са прави юристите, които твърдят, че Танчев, след самоотстраняването на президента от присъствие, НЕзаконосъобразно е прекратил Клетвополагането, когато е бил редът на Марковска да стори това! Това е така, защото клетвополагането на Марковска, но в НЕприсъствието на президента( или кое да е от другите три лица), прави Клетвополагането НЕнужно, тъй като такова Клетвополагане НЕ води до правните последици, предвидени в закона - а именно, "встъпването в длъжност "конституционен съдия""! Все едно, войник да се закълне, но при липса на бойното знаме и без да го е целунал- НЯМА положена Клетва в този случай(може би има само Репетиция за полагане на Клетва)?! Така че, Танчев е сложил логичен край на една процедура по Клетвополагане( на Марковска), която е станала "репетиционна", а НЕ Правопораждаща- поради самоотстраняването на президента от присъствие!
Прави са т.нар. "независими" депутати, които искат промяна в тази част на Закона за КС(чл.6)- и тази промяна трябва да бъде или в посока ЗАДЪЛЖАВАНЕ(НЕ е моят вариант!) на президента и другите три лица да присъстват при Клетвополагането на избраните за конституционни съдии, или НЕприсъствието на президента или което и да е от другите три лица да е изрично посочено в закона, че НЕ е пречка за извършване на Клетвоподаването и встъпването на заклелите се лица в длъжност "конситуционен съдия"- МОЯТ ВАРИАНТ!
26 Ноември 2012 04:47
президентът Петър Стоянов отказа да бъде номиниран от СДС за конституционен съдия. Официалният му мотив са международните му ангажименти.

Малко наивничко, но все пак е нещо. Като лидер на СДС се самопредложи за евродепутат, така че за някакъв морал трудно може да се говори.
Но едва ли би паднал толкова ниско да се съгласи на номинация, при условие,че нито един син депутат не се хвана на игричките на Тиквоний.
26 Ноември 2012 05:09
/:/ "...нито един син депутат не се хвана на игричките на Тиквоний. "
.............................................................................
Само Бат` Петьо НЕ отказа веднага и изрично номинацията( а изчака 3 дни!)- може би, защото НЕ е син депутат?!
Или му трябваше време да разбере дали ще може безпроблемно да се върне на длъжностите си и парите там, ако евентуално бъде изпързалян, както беше изпързаляна Марковска?!
26 Ноември 2012 13:47
Параграфе,многократно ти бе обяснено от множество форумци ,че отстояваната от теб теза е изначално сбъркана. Конституцията е ИЗЧЕРПАТЕЛНА ,по отношение на правомощията на президента и той няма право на повече от записаното в нея. Ако е бил против е могъл да действа конституционообразно,а не в разрез с квотния принциц за избор на К.С. и то избирателно, в умишлен сговор с Танчев. Целесъобразността в случая, според вижданията на калинките,няма нищо общо с правото. Силната спорност на ПРИНУДИТЕЛНОТО осуетяване на клетвата пречи за новия избор, и ще бъде капан за законността в страната. Присъствието на Президента записана ва ЗКС, е и право и задължение едновременно. Нарушен е ЗКС. Апропо козато Президента се кълне твърди ,че ще спазва и Конституцията и законите на Р.Б.Резделението на властите, о съществено опорочено, даже не съществува,щом всеки може да гази Конституцията и Законите както му скимне. Държавата е в криза,тъй като липсва органът надзираващ спазването на Конституцията.Сигурен съм ,че ще дойде мачка за погачка,при друга ситуация и структура в Н.С.
26 Ноември 2012 14:29
PASI,
Да те светна: НЯМА в Правото положение, при което право на нещо и задължение за същото нещо да са в ръцете на едно и също лице!
Едно лице да има право на нещо означава, че друго лице има задължението за това нещо към лицето!
Сиреч ако имаш право да напуснеш България, ти НЕ си длъжен- но Държавата е длъжна да те пусне да напуснеш България! Или, ако имаш право да сключиш брак, ти НЕ си длъжен- но Държавата(Общината) е длъжна да извърши необходимото!
Т.е., "правото" на президента да присъства на Клетвополагане НЕ е негово задължение, ако НЕ е изрично посочено да присъства и да няма право да се самоотстранява от присъствие! Защото, Принципът е: "Което НЕ е забранено, е позволено!"
Да, очевидно, става въпрос за ПРАЗНОТА в Конституцията и Закона- от която празнота Плевнелиев се възползва умело и успешно!
Сега няма нужда от скърцане със зъби и "Разпни го!"- трябва просто да се промени Законът(за КС) и за присъствието на прездента да бъде записано, че е задължително!
26 Ноември 2012 14:43
Слон в стъкларски магазин,това направи Чельо. Конституцията е НАРУШЕНА. Точка.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД