В парламентарната група на ГЕРБ обмислят промени в Закона за конституционния съд (КС), с които да запишат процедурни правила за избор на конституционни съдии, казаха пред "Сега" юристи от партията.
В сегашния текст на закона се казва само, че три месеца преди изтичане на мандата на съответните съдии председателят на КС предлага на председателя на Народното събрание, на президента и на председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд да изберат, съответно да назначат, нови съдии.
Според депутатите това е крайно недостатъчно и именно затова досегашната практика е била конституционните съдии от парламентарната квота да се избират на тъмно. В ГЕРБ изтъкват, че законът за КС е създаден през 1991 г. и досега е променян само няколко пъти, въпреки че за толкова много години се е натрупал практически опит, който налага изменения на текстовете.
Основа за промяната на закона вероятно ще бъде сегашната процедура за избор на конституционни съдии. Тя включва една седмица за номинации, още десетина дни за внасяне на становища и сигнали за кандидатите, изслушване номинираните от правната комисия и от пленарната зала и гласуване. Управляващите най-вероятно няма да подкрепят промените в закона, които бяха внесени от независимите депутати. Те предлагат да се запише изрично, че присъствието на президента и председателите на парламента и на върховните съдилища на клетвата на новоизбраните съдии не е задължително. Поправката на независимите се внася, след като Венета Марковска, която беше избрана от парламента за конституционен съдия, не успя да се закълне, тъй като президентът Росен Плевнелиев напусна церемонията малко преди да дойде нейният ред, а Евгени Танчев - председателят на институцията, чийто мандат вече изтече, прекрати процедурата.
Според юристи в ГЕРБ обаче и сегашният текст на закона не предполага задължително присъствие на президента. В мнозинството са на мнение, че отговорността за проваления избор на Марковска е на водещия заседанието Танчев.
ПОДКРЕПА
Ако СДС или "Синята коалиция" успят да излъчат сериозен кандидат за КС, ГЕРБ ще го подкрепи. Това заяви премиерът Бойко Борисов вчера. Той каза още, че зам.-шефът на НС Екатерина Михайлова, която бе кандидат за конституционен съдия, е разговаряла с него преди гласуването. Борисов й казал, че тя е прекрасна кандидатура. Въпреки това обаче депутатите от ГЕРБ впоследствие подкрепиха Марковска. Късно в петък президентът Петър Стоянов отказа да бъде номиниран от СДС за конституционен съдия. Официалният му мотив са международните му ангажименти. Идеята за номиниране на Стоянов обаче предизвика истинска буря в парламентарната група на партията, най-вече защото се създаде основателното впечатление, че всичко става под диктовката на Борисов. Днес националният съвет на СДС ще решава кой да бъде новият кандидат на партията. Възможно е обаче част от депутатите, които отказаха да внесат кандидатурата на Стоянов в парламента, да бъдат изключени.
и именно затова досегашната практика е била конституционните съдии от парламентарната квота да се избират на тъмно.
Практиката да се избират на тъмно съвсем не е обусловена точно от празноти в закона, тъй като виждаме, че се прилага ууспешно и при добре разписани и подробни процедури.
Политиканстването, вместо избор по професионални и нравствени критерии (това важи за всякакви висши длъжности и назначения) със сигурност не е дефект на закона, а на приложителите му, независимо от принадлежността им към НС, МС, ВСС и прочие институции.