Висшият съдебен съвет (ВСС) си постави амбициозни задачи в 11 точки, с които до декември 2013 г. да реши натрупаните проблеми в системата. Това се вижда от годишната му програма, приета на последното му заседание и публикувана на страницата на институцията.
Документът предвижда спешно решаване на проблема с неравномерната натовареност на съдиите, прокурорите и следователите. През октомври 2013 г. трябва да бъде определена норма на натовареност на магистрите според различните видове дела, като за целта ще се прави наблюдение в различни съдилища. Освен това след една година съветът трябва да е създал регистър на командированите магистрати, както и ясни правила за командироване. Още през март обаче трябва да са оптимизирани щатовете за съдии и прокурори.
ВСС си поставя за цел да подобри критериите и да ускори атестирането на магистратите. До април трябва да приключат незавършените преписки, по които няма произнасяне от предишния ВСС. Ще започнат и конкурси за незаетите щатове. Срокът за районните съдилища и прокуратури е март, а за останалите - май-юни 2013 г. Незаети места има и в съда, и в прокуратурата, тъй като старият състав на съвета не провеждаше редовно конкурси.
Сред най-скорошните задачи - със срок 15 декември, е сформирането на Граждански съвет към ВСС и приемане на правила за партньорство с неправителствените организации.
ВСС заявява, че ще оптимизира електронния регистър на жалбите и сигналите на гражданите, постъпващи в него, като ще даде възможност да се проследява движението им от жалбоподателите по електронен път. Заради съмненията за неспазване на принципа за случайно разпределение на делата ще се извършват ad hoc проверки. Магистратите декларират, че ще подобрят работата по дисциплинарните производства, като анализират досегашната дисциплинарна практика, заради която предишният състав на съвета отнесе най-остри критики, като наказваше критиците си, а си затваряше очите за близките до властта магистрати.
КОМУНИКАЦИЯ
Съветът е набелязал и мерки за професионална квалификация, сред които е например намерението му да се поддържа комуникация с юридическите факултети за подобряване на качеството на обучение в тях и за засилване на практическата му насоченост. Освен това догодина трябва да е вкарана в пълна експлоатация Единната информационна система за противодействие на престъпността.
|
|