:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 292
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
прогноза

Касим Дал и партията с малко "п" за човека с главно "Ч"

Колкото и да се пази, бившият заместник на Доган подкара същия танц като предшествениците си Октай и Тахир
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Касим Дал (на заден план) се надява да привлече гласове с изпитаните, но неработещи методи на неговите предшественици.


Преди дни политическият регистър се увеличи с още една партия - тази на Касим Дал. Ако има нещо сигурно за нея, е, че разликите й с останалите новоизлюпващи се формации е незабележима. От създателите на Народна партия "Свобода и достойнство" (НПСД) се разбра, че тя няма да е ДПС-2, няма да е зависима от по-голяма сестра и в нейния център ще стои човекът с главно Ч. А, и още нещо - макар че е нова и неутвърдена, основателите й твърдят, че НПСД със сигурност ще влезе в парламента с поне 20 народни представители. Дотук налице е една голяма амбиция.

Напълно позната риторика за партия, основана в навечерието на изборите.

Със сигурност Дал е искрен в намерението си да не прави копие на бившата си партия ДПС, но е неизбежно. Всички досегашни опити в тази посока се провалиха - Осман Октай, Гюнер Тахир и други. Усилията им стигнаха до временно отмъкване на някаква част от електората на движението. Дал пробва тази изпитана схема на кметския вот миналата година, където в коалиция с Мария Капон успя да се представи добре в Търговище. Известно е, че някогашният заместник на Ахмед Доган държеше здраво структурите по места. И, естествено, ще разчита на тези си връзки. Другото сигурно е, че ще протегне ръка и към изселнически структури, които традиционно гласуват за движението на Доган.



Тогава каква е разликата?



"Ние по никакъв начин не може да бъдем ДПС-2, защото организацията на Ахмед Доган възпроизвежда статуквото на олигархията и агентите", каза Касим Дал на учредителното събрание на НПСД. Това е. Дал бие по слабото звено на ръководството на движението - близостта с бившата Държавна сигурност. Дали ще има ефект от думите му? Едва ли. Те щяха да звучат по-убедително преди години, когато извадиха досиетата на Доган, Юнал Лютфи и на 90% от останалите в ръководство на партията. Единственият, недамгосан от ДС, бе Дал. Агентурното минало обаче отдавна не вълнува никого. Подобен е и ефектът от близостта с олигархията. Спомнете си каква бе реакцията след новината за космическия хонорар на Доган от 1.5 млн. лв. Да не би да загуби гласове или да получи остро критични бележки? ДПС продължава да си вкарва традиционните между 30 и 35 депутати в парламента, да върти обръчите от фирми с негласната подкрепа и на тази власт. Редно е да напомним, че всичко, което се случи на Доган за 4 години мандат на ГЕРБ, е, че барбекюто му остана без покрив. Доган презира Борисов, Борисов се страхува от Доган, очевидно това е устойчивата формула на стабилните им отношения. И интересите на обръчите, разбира се.

Когато Дал бе изхвърлен от ДПС, любимецът на депесарите имаше няколко месеца слава по села и паланки, след което нещата си тръгнаха в изпитаното русло. Звездата му започна да залязва, а сегашното обявяване на НПСД е направо закъсняло. Ако Касим Дал беше спазил обещанието си да не се занимава с нова партия, щеше поне да разчупи традицията, създадена от предшествениците си. Ако беше започнал с партийно строителство преди една година, може би щеше да има повече успех, отколкото сега. Макар и временно. Сега народът позабрави защо Дал се раздели с Доган, забрави за самоубийството на Ахмед Емин, поизтъня и споменът за управлението на тройната коалиция.

Дал преповтаря и начина, по който другите дубликати на ДПС се опитаха да привлекат представители на българския етнос в структурите си. Това, че иска да измъкне НПСД от определението "етническа партия", не я прави по-различна. Подобна амбиция имаше и при останалите отлюспени бивши приближени на Ахмед Доган. Под благовидния предлог да се премахне етническият елемент всеки посяга към електората на ДПС, но опитите са обезкуражаващи. Работи се и на местна почва, и при изселниците в Турция. Управляващата ГЕРБ направи хитър ход да отвори бюро в южната ни съседка. След пробива на Бойко-Борисовата партия в Кърджали с Цвета Караянчева сега се разчита на действията зад граница. Спомнете си, че и Иван Костов ходи при сънародниците ни в Турция, говори с тях, те му се радваха, но тогавашното СДС не прибави кой знае какво към процентите си от изселниците.



Свободата и достойнството



на българина, които са идеологията на 99% от партиите, пък направо не си струва да бъдат коментирани. Доколкото нито една не успя да изпълни тези намерения със съдържание. И Касим Дал поставя в центъра на всичко, което се случва, човека. "Ние създаваме партия, чрез която България да се освободи от комунистическата олигархия и нейните пипала", каза той. Добре, приемаме го за сведение, защото сме се наслушали на Бойко Борисов. Преди това на царя, преди това... Не си струва да изреждаме.

И остава последното - на кого може да се опре НПСД. Дал не го признава едно към едно, но от думите му "хората да кажат дали ще работим в бъдеще с ГЕРБ" се разбира, че натам клонят нещата, въпреки че бившият заместник на Доган е известен с близостта си със СДС. Синята партия обаче се спомина, никой не й дава шансове за следващия парламент, ако ГЕРБ не ударят едно рамо, на което разчита и НПСД. На същото разчита и коалицията "РЗС-Марешки". Но и тук нищо ново под слънцето. Нима едно време Осман Октай и Гюнер Тахир не разчитаха на СДС. Все пак Октай си беше постлал при преговорите между СДС и ДПС за провалената коалиция по времето на Костов. Тахир пък се толерираше от сините по линия на т.нар. младотурци в ДПС.

Народната партия "Свобода и достойнство" е просто поредната електорална формация - плод на желанието на партийците да се възпроизвеждат в "голямата" българска политика.
5
4102
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
04 Декември 2012 21:13
Човешкият материал е друг. Българите "биха шута" на СДС, после на НДСВ, може би предстои и на... Турчулята са друго нещо. Пък се сърдят, като някой им каже, че не са европейски народ.
05 Декември 2012 09:30
Ще вкара поне 20 депутата, ако се приемат тук предложените промени: Най-важната демократична промяна трябва да бъде ограничаване до два мандата избора на кандидат за народен представител.Същото да важи и за кметовете и за общинските съветници.Струва ми се, демокрацията у нас ще придобие малко човешки облик.Откъде накъде някой си ще го избират все от първа позиция осем пъти за депутат или шест пъти за кмет.Ако не се промени закона, нека въпросните покажат смелост и отидат на най-задната позиция в листата.Да, ама няма да стане...бас държа. Ето защо ограничаването на мандатите трябва да се въведе още с първо прочитане на промените в избирателния закон. Дерзай Касиме!! Вдигай пара за промяната иначе падаш в канала...
05 Декември 2012 12:25
Двата мандата са залегнали като норма в програмата на партията. И не само това. Основен акцент в нея е разбирането, че България не може да върви напред, без смяна на съществуващия политически модел, в който политическото е обсебило всички сфери на живота и сега е несъстоятелно да се говори, че имаме четири власти. Конкретните цели и задачи на НПСД, както и политическите инструменти за тяхното постигане ще станат достояние на обществеността най-късно до края на м. януари 2013 г., когато ще бъде представена програмата - синтезиран и разширен вариант - на партията. За никаква имитация на статуквото и дума не може да става.
05 Декември 2012 14:48
На мен също ми се струва, че Дал закъсня с тази партия. Но дали пък всъщност не са го попритиснали именно в този момент да я направи? Все пак - има премиер който си търси коалиция, има кандидати, които си търсят гласоподаватели... По-подробно какво имам предвид писах онази вечер в блога:
Натисни тук
05 Декември 2012 14:51
За никаква имитация на статуквото и дума не може да става.

Бих се радвал, ако е така, но предварителните заявки ме карат да мисля другояче. Мирише ми на най-обикновено политическо инженерство с оглед следващия мандат на ГЕРБ и съхраняването на няколко политически трупа от СДС (второстепенна задача, но важна заради възможността за плаващо мнозинство в следващия парламент).
На блога съм обяснил защо мисля така.
Ще се радвам, ако бъдещето ме опровергае, но...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД