27-годишният ирландец Стив О'Брайън не иска да се оплаква. От началото на следващата година компютърният специалист ще работи за един онлайн покер портал. Задачата му ще се състои в това да преследва хакери в мрежата. Това не е неговата работа мечта или поне не тази, за която е следвал в продължение на четири години в престижния Тринити колидж. "Но поне не съм безработен", казва Стив. "Вече мога да изхранвам семейството си. Дори мога да си позволя да ходя на кръчма", допълва той. Не само Стив, а цяла Ирландия вече гледа по-уверено в бъдещето. Дългата рецесия, предизвикана от спукването на балона с недвижимите имоти през 2008 г., може да бъде преодоляна още идната година. Според водещия изследователски институт ESRI през 2013 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на страната ще се повиши с 0.7%. Ирландската централна банка пък предвижда повишаване на БВП с 0.9%. През следващата година се очаква също така да намалее квотата на безработицата, която от 2008 г. насам растеше постоянно и в момента е над 14%.
Напредъкът на Дъблин е успех за Меркел
Така Ирландия може да стане първата проблемна страна от еврозоната, която успява да се освободи от икономическата мизерия - въпреки, или по-скоро благодарение на предначертаната от Тройката програма за икономии. Това би бил малък триумф за европейските спасители и доказателство за това, че стратегията "Финансови помощи срещу радикални реформи" е успешна. Все пак в продължение на четири години ирландците спазваха стриктно всички изисквания на ЕС, ЕЦБ и МВФ. За тази цел те се подложиха на множество лишения. От 2008 г. ирландският парламент е гласувал общо седем пакета от мерки за икономии. Така например ДДС беше повишен от 21% на 23%. Минималните заплати, детските надбавки и добавките за отопление на бедните хора бяха намалени драстично. А до 2028 г. пенсионната възраст ще бъде увеличена на 68 години - същински европейски рекорд. За разлика от Гърция обаче, в Ирландия почти нямаше протести срещу радикалните мерки. "Ирландците знаят много добре, че сегашното правителство не е виновно за кризата, както и че то може да я преодолее само отчасти", обяснява Пол Суини. Той е главен икономист на ирландските синдикати, които подкрепят курса на правителството, вместо да парализират страната с общи стачки. В Ейре профсъюзите се споразумяха с работодателите и правителството за бройката на съкратените служители, но в замяна получиха гаранции за запазване на работните места на членовете на семействата на съкратените. Като резултатът от това беше, че потреблението спадна рязко - както в Португалия и Гърция, но пък инвестиционната среда остана спокойна и предвидима. И днес Пол Суини продължава да хвали сключеното споразумение.
Управляващите могат да си вземат глътка въздух
Всички тези мерки сега се изплащат. "Ние сме в началото на дълготраен подем. Защото не само износът, но и нарастващите инвестиции подпомагат конюнктурата", твърди икономистът Дейвид Дъфи. Точно по това Ирландия се различава от своите страдащи южноевропейски събратя. Така например фармацевтичните концерни и компютърните фирми инвестират в нови съоръжения, като така допринасят и за създаването на нови работни места. Добри новини идват и от финансовите пазари. Рейтинговата агенция "Фич" повиши бонитета на страната от "отрицателен" на "стабилен". Наскоро Bank of Ireland пък пласира успешно държавни облигации за над 1 милиард евро. От три години насам никоя ирландска банка не е получавала толкова пари на международните финансови пазари без държавни гаранции. И все пак не всички ирландци смятат, че кризата е преодоляна. "За подем можем да говорим, когато броят на безработните ирландци се стопи още повече", казва икономистът Пол Суини. Според повечето анализатори безработицата в Ирландия през 2013 г. ще бъде под 14% и ще бъде по-ниска от сегашната, но все още е твърде отдалечена от онези 4.5% отпреди пет години. Но поне е ясно, че "келтският тигър" отскочи от дъното и вече няма да бъде даван за пример като една от най-закъсалите страни в Европа.
-----------------------------
И Португалия дава добри знаци
Преди година Португалия се подслони под спасителния европейски чадър. Сега обаче страната дава признаци на оздравяване. През септември в продължение на две седмици представителите на Тройката (ЕЦБ, МВФ, ЕС) бяха в Португалия, проверяваха докъде са стигнали реформите и как се осъществяват мерките за икономии. Заключението е повече от обнадеждаващо. Потругалия се придържа към препоръките на ЕС, заявиха кредиторите. Представителите на Тройката дадоха зелена светлина за отпускането на поредния транш от общо 78-милиардния заем за Португалия. Освен това страната получава още една година отсрочка за справяне с планината от дългове. До 2014 г. държавният бюджет трябва да бъде намален до максимум 3%. Португалия е пример за подражание по отношение на реформите, потвърждава и Матиас Кулас от Центъра за европейска политика. "Нуждата от чуждестранни кредити е намаляла, трудовите разходи са намалели и конкуренстоспособността на страната е нараснала", казва той. Португалия обаче здраво се потруди, за да постигне тези успехи. Правителството в Лисабон проведе широкомащабна приватизация, намали пенсиите, реформира застраховките за безработица и улесни правилата за назначение и уволнение на работници. Въпреки допълнителните натоварвания португалците досега стискаха зъби и застанаха зад курса на икономии. "В Португалия всички са наясно, че мерките за икономии са необходими", казва Ханс-Йоахим Бьомер от Германско-португалската търговска камара в Лисабон.
Сега обаче именно този национален консенсус е поставен на изпитание. Поради свиването на икономиката правителството на Пасос Куелю е принудено да направи допълнителни съкращения. Финансовият министър Витор Гаспар оповести нови мерки, сред които намаляване на пенсиите, ускорено съкращаване на броя на заетите в обществения сектор и увеличаване на данък общ доход. Новите мерки за икономии предизвикаха вълна от възмущение и стачки. Така в Лисабон и други големи градове имаше протести, в които участваха над 100 000 души. Лозунгът на демонстрантите: "По дяволите Тройката! Искаме си нашия живот". И все пак Португалия се справя най-добре с кризата в сравнение с другите страни от еврозоната. Това е втората държава след Ирландия, която доказва, че мерките за икономии, съчетани с реформи, могат да доведат до успех. За разлика от съседна Испания и особено от Гърция, Португалия вече съзира светлина в тунела. Поради строгата регулация на пазара на собствеността страната не пострада от криза в пазара за недвижими имоти. Присъединяването й към еврозоната не доведе до изкуствен бум на този пазар, както в Испания. Матиас Кулас вижда огромна разлика между Португалия и Гърция главно в готовността за провеждането на реформите. "Гърция взе важни решения, но не ги осъществява на практика. Това е голямата разлика между двете страни. Португалия взема решения и ги осъществява. Проблемите на Португалия са почти същите като тези на Гърция, но Лисабон е много по-ефективен и демонстрира, че има волята и способностите да ги реши", убеден е той.