:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,765,007
Активни 482
Страници 21,474
За един ден 1,302,066
Позиция

Тиранията на некомпетентността срещу изчезващия вид "работодател"

Със заплахи от затвор заради неплатени осигуровки бизнессредата няма да се оправи
Божидар Данев
Темата за наказателна отговорност на работодателите за укриване на осигуровки периодично избуява. За последен път идеята беше лансирана в края на ноември, когато бе обявено, че предстои с промяна в Наказателния кодекс (НК) да се въведе затвор от 1 до 6 години за всеки, укрил осигуровки над 3000 лв., като санкцията ще влезе в сила от януари 2013 г.

Казано по друг начин, работодателят отново е зловеща личност, а депутатите мислят как да фокусират омразата на обществото към тези, които осигуряват работни места. Последните 10 години народните избраници полагат последователно усилия да "произвеждат" престъпници, вместо да работят за подобряването на икономическата среда! А защо не предприемат още по-радикална мярка - всеки, който е решил да става работодател, първо да лежи "профилактично" три години в затвора, а след това да го пускат да упражнява дейността си?! Ако целта е да произвеждаме престъпници не само от социално обременените или сгрешилите, но и от най-инициативните, именно това е правилната мярка.

Не можем да не си зададем поне няколко въпроса:

Защо никой не е направил внимателен анализ къде се бавят заплати и се укриват осигуровки - в кои отрасли, в кои региони, по размер на предприятията?

Колко от забавените заплати и осигуровки са в пряка и косвена връзка с фактурираните и неразплатени, но изпълнени обществени поръчки, и забавените плащания по данъчни кредити?

Защо усилията на държавата са насочени към това да наказва, а не да насърчава, да подобрява бизнес средата, да намалява корупцията, лобисткия и административния натиск?

В икономическите процеси има три страни - работодатели, работници и администрация. Отговорността на тези участници обаче не е балансирано разпределена.

Работодателят практически носи цялата тежест и целия риск от икономическата криза върху производството. Негова отговорност е да осигури средства за заплати и осигуровки. На него законодателят е вменил и всички задължения по отношение на данъчните и осигурителните плащания, които той прави, вкл. от името на работника, изцяло в облекчение за фиска. В същото време, работниците имат ограничена имуществена отговорност, често граничеща с безотговорност. Администрацията пък се отнася към задълженията си кампанийно, с нагласата на репресивен орган, а не на структура, призвана да подпомага ефективното развитие на икономиката.

Включително с предложените изменения в НК работникът няма балансирана отговорност при укриване на социални плащания. Мотивацията за подобно решение е, че той е в принуда да прави това укриване поради опасността да загуби работното си място. Не се дискутира съществува ли принуда за работодателя да освободи 50, 100 или повече работници и/или да закрие бизнеса си? Защо в страната няма достатъчно работни места, за да може работникът без опасения да смени работното си място и да намери "по-добър" работодател? Следователно основният проблем е липсата на работни места! А отново искаме да наказваме създателя на работни места.

В българското законодателство има достатъчно норми за преследване укриването на данъчни и социални плащания. Изглежда обаче, че администрацията и войнстващият популизъм търсят нов инструмент за натиск и омраза, нов инструмент за укрепване тиранията на некомпетентността.

Просперитетът на икономиката, в т.ч. успешната битка със сивата икономика, не се постига с наказателни мерки, а преди всичко със създаването на подходяща бизнес среда, електронно правителство и балансирана отговорност на всички участници в обществено-икономическите процеси, с гарантирана сигурност за инвестициите.

В тази ситуация, в тази среда, на бизнеса му остават три изхода:

- да закрие производството си и работните места и да преструктурира активите си в депозити, т.е. да умъртви предприемчивостта си;

- да изнесе производството си извън страната и да лиши родната икономика от жизнеспособност;

- или... да попадне в затвора и "да стане човек" (?!)

Кога държавата ще осигури четвъртата, единствено правилна възможност за българския предприемач - да работи спокойно, да създава работни места и брутен продукт, да генерира растеж и просперитет на обществото?

Не поставяйте забранителни знаци пред предприемчивостта - забраните раждат апатия или съпротива.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
В страната няма достатъчно работни места, за да може работникът без опасения да смени работното си място и да намери "по-добър" работодател? Следователно, основният проблем е липсата на работни места! А отново искаме да наказваме създателя на работни места.
87
4388
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
87
 Видими 
10 Декември 2012 21:38
Аз пък предлагам всички просто да станем служители. Вече да няма работодатели, защото са лоши, а всички да сме служители :-)
10 Декември 2012 21:52
Ама сега... Вицове ли ще си разказваме?


В тази ситуация, в тази среда, на бизнеса му остават три изхода:

- да закрие производството си и работните места и да преструктурира активите си в депозити, т.е. да умъртви предприемчивостта си;

- да изнесе производството си извън страната и да лиши родната икономика от жизнеспособност;

- или... да попадне в затвора и "да стане човек" (?!)



Аз предлагам третото.
Първите две предложения са... смях в залата.
10 Декември 2012 22:06
Много форумци все питат защо няма пари за пенсии и за здравеопазване. Е, обясни им се!
10 Декември 2012 22:33
Последните 10 години народните избраници полагат последователно усилия да "произвеждат" престъпници, вместо да работят за подобряването на икономическата среда!
А в предходните 10 години се създаваха бизнесмени като ... Илия Павлов, Васил Илиев, Емил Кюлев, Иван Миронов, братя Галеви, Валентин Захариев, Александър Томов и т.н.!?
Защо в страната няма достатъчно работни места, за да може работникът без опасения да смени работното си място и да намери "по-добър" работодател?
Следователно основният проблем е липсата на "добри" работодатели.
В едно е прав г-н Данев - НК не създава производство. Но аргументите му за нищо не стават.
Кога държавата ще осигури четвъртата, единствено правилна възможност за българския предприемач
Кога бизнес-огранизациите ще защитат правата не само на българския предприемач, но и на българския работник пред държавата и синдикатите? Тази обществено-осигурителна система беше приета и с подкрепата на бълг. бизнес. Уж в подкрепа на бизнеса, един милион и двеста хиляди фирми бяха регистрирани до 2008 г., а пък сега не е ясно кой какво е плащал. Една ликвидация се точи с петилетки и накрая се оказва, че държавата била финансирала бълг. бизнес - данъкоплатеца на годината, Валентин Захариев и държавна помощ за Кремиковци от 469 млн. лв.
10 Декември 2012 22:45
Аз пък предлагам всички просто да станем служители.
Не се приема . Тук всички искат да са заслужилите кой яхта, кой самолет, кой замък нейде по белия свет или поне доживотна държавна ясла (субсидия, обществена поръчка, място в борда на директорите или правителствена пенсия). Така ще се убие бизнес-мечтата - "ударът на живота" - я банков обир (класика - управителят на банката "източил" 200 млн. лв.), я държавна поръчка или направо цяло държавно предприятия (класика - Гаад Зееви) или най-обикновеното - джакпота на тотото (и НАП да го запорира ).
10 Декември 2012 22:52
Божо Данев подразбирам?
Мерси.
10 Декември 2012 22:56
Любопитно ми е да узная дали Работодател, който НЕ е внасял осигуровки на работещите МУ наемни работници, НЕ е внасял осигуровки и на самия себе си?!
10 Декември 2012 23:28
Работодателят практически носи цялата тежест и целия риск от икономическата криза върху производството. Негова отговорност е да осигури средства за заплати и осигуровки. На него законодателят е вменил и всички задължения по отношение на данъчните и осигурителните плащания, които той прави, вкл. от името на работника

Идея:
Другари работодатели, продайте си фирмите и станете наемни работници. И без това не правите нищо съществено като "бизнесмени".
10 Декември 2012 23:33
Идея:
Другари работодатели, продайте си фирмите и станете наемни работници. И без това не правите нищо съществено като "бизнесмени".

По-добра идея

Другари работодатели, продайте си фирмите и станете наемни работници, за да спрете да мрънкяте колко ви е тежко.
11 Декември 2012 00:10
Едно малко въпросче - Б.Данев, в коя година от живота си е бил "работодател"?
11 Декември 2012 04:38
Дърто,
Ще ти го кажа така - Божо никога не е биел работодатели.
Но ги знае както ГГ знае на литекс ритачите.
11 Декември 2012 08:46
Този суек пак се е изпуснал в защита на капитализма. Ще плащат разбира се осигуровки, а ако не плащат у панделата. А ако не яа;щат заплатите до 2-3 месеца да се дават на съдия-изпълнител и да им се отнема имуществото. Ако продължават национализиране на предприятията. Не стига, че работодателите получиха даром обществено имущество от българския Дядо Мраз - Иван Костов, ами те го разсипаха.
11 Декември 2012 08:56
Тиранията на некомпетентността срещу изчезващия вид "работодател"

Работодател правилно е в кавички.
И на работодатели на случихме.
11 Декември 2012 09:10
В кои браншове създадоха работни места, нашите пишман работодатели? В моловете, хотелите и кръчмите. Някаква индустрия развиха ли? Фабрики и заводи построиха ли? Поне някое мижаво цехче? Или профукаха и ликвидираха всичко, което им беше подарено от приватизацията?
11 Декември 2012 09:31
Със заплахи от затвор заради неплатени осигуровки бизнессредата няма да се оправи
Не, байно, на запад бизнессредата точно така се е оправила, само че в продължение на 100-200 години. Днес нещата там са улегнали, а ние си мислим, че това се е получило от самосебе си и само с добро желание, но и работниците, и работодателите там си имат едно наум, че ще ядат хурката и изобщо не си и помислят да не си плащат данъците и осигуровките.
11 Декември 2012 09:53
Параграфе, пропусна да кажеш, че няма работодатели, а заплатодатели.
Само работниците са работодатели, защото те това и дават, работа.
Чорбаджиите дават заплати, когато и ако дават.
А Божо е с капаци.
11 Декември 2012 09:56
Някой има ли идея как е решен случая в развитите страни?
11 Декември 2012 09:58
Защо не се промени принципа вместо да се налагат безумни санкции?!
Ако например работодателя, плаща на работника бруто и работника сам си декларира дохаода - цялата простотия отпада! Получил 1000 - декларирал и платил данъците върху 1000. Обаче работника да има право сам да избира дали да прави пенсионни вноски, колко, какви и къде! Това Дъжавата, бидейки главния рекетьор, ще брани с всички сили да не се случва защото това са пари които хрантутят администрацията и бюрокрацията! По Света има много и най различи пенсионни системи, но нашата е криворазбрана "справедливост". Опитаха да направят някакъв хибрид, но както винаги вместо да се изпишат вежди се извадиха очи! Какво им пречи да вземат за база Сингапурския модел и да не го мешат с дуги - да отпадне принципа на солидарността и нещата да си дойдат на място! Да ама не! Държавата иска да бачкаш 40 години, да ти прибира редовно пенсионните вноски, да не ти начислява лихва, да се пенсионираш ако може на 70 години и на другия ден да предадеш Богу дух! Ако ли пък не Държавата е готова да те храни цели 8 год в затвора
11 Декември 2012 09:59
на автора или са му платили да пише така, или той има собствен интерес да скача срещу наказателните мерки.
В цял свят наказателните мерки дават ефект, а авторът се опитва да обясни, че в Бг нямало да има такъв.
Вероятно мерките за наказание са неподходящо и несъответстващо меки, слаби и кратки?
11 Декември 2012 10:01
Поредната манипулативна статия в работодателски вестник. Баш работодателят Данев да не прави разлика между укрити осигуровки и неплатени осигуровки и пищи като ощипана мома. И има и наглостта да задава въпроси. Изхождайки от моя 20 годишен опит мога да му отговоря и на трите:
1. Във всички отрасли и региони, в малки, средни и голями предприятия се бавят заплати. Бавенето на заплатите е функция на мениджмънта на предприятието, а често и на ценностната система на работодателя. Най-малка е забавата или почти липсваща, когато работодател е държавата.
2. В пряка и косвена връзка с фактурираните и неразплатени, но изпълнени обществени поръчки, и забавените плащания по данъчни кредити са съвсем малка, ако въобще има такава, част от забавените заплати и осигуровки предвид обстоятелството, че забавата на държавата и общините е не повече от едни 500 млн. лв.(200 млн. ДДС и около 300 млн. от обществени поръчки по данни на работодателите). Пряка и косвена връзка може да има междуфирмената задлъжнялост, т.е. това което пищящите работодатели си дължат един на друг, тъй като е в размер на над 100 МИЛИАРДА лв.
3.Усилията на държавата са насочени вече към наказанията, тъй като спазването на Закона от страна на работодателите прогресивно намалява. От друга страна именно лобистката и корупционна активност на част от бизнеса правят спазването на Закона от всички невъзможна.
11 Декември 2012 10:13
Бг бизнесът ще бъде доволен, когато осигуровки и данъци станат 0%; за работниците се въведе максимална работна заплата, близка до минималната пенсия; пенсионната възраст е докато можеш да стоиш прав; а на всеки "работодател" държавата да заплаща месечно 90% от неговите нужди като яхти, въртолети, самолети, вили, хотели, бентлита и др.под.
11 Декември 2012 10:19
Докато четох воплите на тази жалка твар се сетих за фейлетона на Хр. Ботьов "Смешен плач". Нали на първа страница има статия, че "бизнесът" бил доволен от асфалта, само малце чиновниците им разваляли хатъра на чорбаджиите-работодатели.
11 Декември 2012 10:19
БирникЪ, !

За културния диалог, макар и задочен.

Апропо, тези 100 милиарда задлъжнялост междуфирмена достоверни ли са? Какъв дял са от оборота на годишна база?
11 Декември 2012 10:27
Тиранията на некомпетентността срещу изчезващия вид "работодател"
Със заплахи от затвор заради неплатени осигуровки бизнессредата няма да се оправи

Това да не са потпури от речта на Станишев пред пленума?
Защото един нормален рабтодател е най-заинтересован от спазване на правилата, за да върви нормалния бизнес.
А оправяне на бизнес средата е ясно...мислене на партиен секретар
11 Декември 2012 11:24
Българският работодател е като българският капитализъм и като българският работник - всичките са менте и са произведени в Китай.

Нека обаче да помислим - ако филията хляб е крива, на кое се дължи това - на хляба, или на ножа...?
Правилно - работодателите са тези, които създават фирмената култура, работни навици, правила и т.н. Затова и няма извинение за тях.

Лично аз съм бил дълго време служител, сега съм консултант и виждам компаниите, които правят бизнес, като през Каменната ера. И фалират, преди да са разбрали, какво изобщо им се е случило, но и в това няма никаква трагедия - пазар. Пазарът, не се интересува, колко сте велик в махалата или какво БМВ сте си купил, или каква страшна чалгаджийка сте забърсали - той отстранява идиотите.

Така че, жена, носи пуканките и бирата, мача почва...
11 Декември 2012 11:53
В статията се говори за някакви български "бизнесмени"?
Това, да не са същите тези които правят бизнес с подарените държавни фирми и уредените с връзки държавни поръчки и все им е трудно да плащат заплати на работниците си? Защото, ако са те - няма проблем да фалират или да си "починат" в затвора след напрегнатото каране на Бентлита и пътуване по плажовете на света!
Може и техните "консултанти" да ги последват - за да не им е скучно в килията!
11 Декември 2012 12:40
Маркс+, ти правиш ли разлика между национализация и конфискация?
Тия дни из Франция един френски министър предложи национализация на едни заводи на АрчелорМитал, понеже последният смятал да ги закрива защото смятал за неизгодно икономически да транспортира въглища и руда с влак 400 km от Ротердам до Елзас (sounds familiar?)
Идеята беше френската държава да ги купи от Митал - в началото обявиха новината, че "пъдят" Митал, който не бил уважавал френската държава, тукашните работници и профсъюзи много се зарадваха на идеята за национализация и горещо я подкрепиха - какво по-добро от това да се присъеденят към пет-милионната армия от френски "функционери" с гарантирани заплати от 2000 евро, безсрочни договори и 35 часова работна седмица.
Само че - оказа се - нямало пари!
Идеята за национализацията пропадна и в момента местните пролетарии са бесни на социалистическото правителство и лично на другаря Оланд, чийто рейтинг падна с 6 пункта само за един месец.
11 Декември 2012 12:55
Защото един нормален рабтодател е най-заинтересован от спазване на правилата, за да върви нормалния бизнес.
А оправяне на бизнес средата е ясно...мислене на партиен секретар
Бизнесът върви, когато бизнес средата съществува и се развива, когато "се оправя" по правилата... Аман от партийни секретари, които непрекъснато и по всеки повод говорят като партийни секретари. В най-лошия случай като пропагандисти...
11 Декември 2012 13:28
KEMPES,
/:/ "...Параграфе, пропусна да кажеш, че няма работодатели, а заплатодатели.
Само работниците са работодатели, защото те това и дават, работа."
...............................................................................
Прав си!
Винаги съм твърдял тук(и НЕ само тук!), че "работодателите" са, всъщност, работоВЗЕМАТЕЛИ(на чужд труд- наемен), срещу заплащане- заплатоДАТЕЛИ!
А в цената на "наема" на наемания от работовземателите чужд Труд влиза и работовземателската част от осигуровките на наетите!
11 Декември 2012 13:40
Пазарът, не се интересува, колко сте велик в махалата или какво БМВ сте си купил, или каква страшна чалгаджийка сте забърсали - той отстранява идиотите.


Кайзер, и е така, и ... не е така. Защото има, ако не пазари, то ниши пазарни, в които бизнесът се прави не по пазарен начин, уви. Обществените поръчки - христоматиен пример И в махалата велик, и БМВ, с чалгаджийка вътре комплект, и ... ние плащаме масрафа.
11 Декември 2012 13:49
Всички срещу Данев! А да чуем някой работодател от пишещите. Бирниците - ясно. Те ще секвестират житцето на неизправните длъжници. Минимална работна заплата, осигурителни прагове, служби по трудова медицина, агенции по вписване, инспекции по труда, бирници с възможност да имат основателни съмнения, за да бъдат мотивирани да ги променят, крадливи и мързеливи работници... На кое място бяхме при класирането за условия за бизнес?
11 Декември 2012 14:28
На кое място бяхме при класирането за условия за бизнес?
Ами защо работодателите ни не се пробват на запад да видим дали ще им се осигурят по-добри условия? От 20 години все работници емигрират, но не съм чул родни работодатели да си изнасят производствата на запад, пък и където и да било другаде. Обратното - чужди работодатели идваха и продължават да идват, което означава, че условията за бизнес не са чак толкова лоши.
11 Декември 2012 14:33
Г-н Данев, моите почитания,

Всичко казано от вас е абсолютна истина.

Но едва ли между форумците, които ви критикуват и се заяждат с вас по един, общо взето познат начин, който Вие сте нарекли евфемистично "некомпетентен" има един работодател, ръчкан с с остена да не пита, да не се жали, а само да плаща и да плаща. Че иначе ...затвор. Хахххххх!

Социализъмът не прощава. Докато камък върху камък не остане само - няма да се спре.

Не си играйте огъня, ей!

Най-важното за една страна е бизнесът, който пълни бюджета, а най-страшното е безработицата.

Няма работодатели, няма работни места, няма бюджет.

И примери да давате как било отработено в европейските държави да се скубят предприемчивите, за да папкат мързеливите - няма да я бъде тая.

Например Франция - стягат примката, вдигат данъците, гонят работодателите, богатите си вдигат шапката и напускат - катастрофата расте.

А заглавията - все по-мрачни и тревожни:


Le chômage enregistre sa plus forte hausse depuis 2009


Très forte hausse du chômage au mois de juillet


Plus forte hausse du chômage depuis 31 mois


Nouvelle forte hausse du chômage en octobre



Четете ли за безработицата във Франция?

Бележи нечувани рекорди.

У нас не е по различно, ама кой да обръща внимание на това?

По-важното е да се нищят Съсела, Тиквата, Духаня, Алелуята, Командира и Хер Флик. По-интересно е и забавно, дааааа, пир по време на чума.




11 Декември 2012 14:36
Разгеле, работодателското лоби се усети, свири сбор, засукаха мустак и наскачаха
11 Декември 2012 14:36
Всеки работник е и потенциален работодател, най-малко на себе си. Ами да реализира тоя потенциал, ако ще в България, ако може в чужбина. Ти върбалак какъв си и като си такъв - защо?
11 Декември 2012 14:38
Всеки работник е и потенциален работодател, най-малко на себе си. Ами да реализира тоя потенциал, ако ще в България, ако може в чужбина.
Именно и аз това казвам. Но все с работниците се случва, не и с работодателите ни.
11 Декември 2012 14:46
Естествено че ще се защитават работодателите и производството, но де факто бюджета в България се пълни от косвените данъци, а те са данъците на потреблението! Без вътрешен пазар не може да се преборим с кризата, а любимците ни от БСК твърдят, че нелегалния внос(кой ли го прави) убива желанието за разработване на вътрешния пазар.
11 Декември 2012 14:48
Firmin,

Говоря за общия случай. Затова ние сме ниско в условията за правене на бизнес, щото при нас бизнес няма - ДС и олигарсите си имат държава. Както правилно каза - ние плащаме масрафа.
11 Декември 2012 14:50
Не и с работодателите им.

Знаеш ли колко работодатели хлопнаха кепенците, каквото имаше останало посъбраха, внесоха си го в банките и сега си преживяват криво-ляво, няма на главите им бирници, крадливи чиновници-рекетьори, пишман законодатели, сочещи затвора. Я в България, я в чужбина, отдъхнаха си хората, че то лесно ли беше?

Хем ги храниш, хем те плюят.
11 Декември 2012 14:55
Знаеш ли колко работодатели хлопнаха кепенците,
Именно. Защо не пробваха на запад или другаде, след кото тук условията са ужасни, а работниците неблагодарни?
11 Декември 2012 14:57

Не четеш внимателно. И в чужбина, писала съм.

Или на тебе ти е много кеф, че на Вуте му е зле? Че от работодател, ставал безработен? Кел плезир.
11 Декември 2012 15:03
щото при нас бизнес няма


Понамирва се, все още, ама е изчезващ вид, както е написал г-н Данев.

Още малко усилия от страна на бирници и синдикати и ще стане абсолютен факт
11 Декември 2012 15:11
Бизнес можеш да търсиш във малките предприятия, защото средните и големите се осират със "експерти" с роднинска връзка.
11 Декември 2012 15:11
Бизнес можеш да търсиш във малките предприятия, защото средните и големите се осират със "експерти" с роднинска връзка.
11 Декември 2012 15:17
Не четеш внимателно. И в чужбина, писала съм.
Можеш ли да ми изброиш няколко изнесени в чужбина български производства.
11 Декември 2012 15:23
Ковашки не се ли пробва да си купи мина по Виетнам?
11 Декември 2012 15:33
Ъ ъ, точно така Сибила. На работодателите все някой им пречи. Хищни бирници, завистливи синдикати, злобни майки с деца и без деца, алчни пенсионери, озверели работници, дето бият и убиват за едната заплата и т.н. А те сиромашките гърбят ли, гърбят с пот на челото, че и в задниците дори, да изхранят тази неблагодарна пасмина.
Кепенци хлопнаха дребните, дето ги удушиха монополите и големите вериги. И някои големи хлопнаха, дето случиха на работодатели и чужди инвеститори. Да ти напомня "Кремиковци", БГА "Балкан", "Плама", "Химко", ОЦК и т.н. И други, дето внесените от ЕС регулации не им понесоха.
А изнесен бизнес зад граница почти няма. Чух за един Ковачки, дето го погнали сръбските рorezni inspektori.
Сега ти ми посочи читава фирма, дето бирниците сме я стъркали ?
11 Декември 2012 15:48
Измислят си причини! Реално в България има най- ниските данъци, най- ниските разходи за заплати и осигуровки и т.н. Всичко останало е тяхно собствено дело, а именно: нелоялна конкуренция, сив сектор, нелегален внос, подкупна държавна администрация(като не щеш да плащаш, ще се оплачеш на шефа му и забравилия се държ. служител ще го уволнят) и т.н.
11 Декември 2012 15:50
Има много работодатели, изнесли бизнес в чужбина и то не отскоро. Ходих си в един Мол, например, видях българска фирма - производител на детско облекло, всичкото - произведено в Китай.

Още:

Чети тук:


b]Фирми изнасят бизнеса си в чужбина заради липса на кадри[/b]
Една трета от безработните висшисти са икономисти и юристи
Ванина Стоянова
Липсата на квалифицирана работна ръка се превръща в пречка пред нуждите на чужди и местни инвеститори. Това е и причината някои производства да бъдат изнесени в съседни държави, където има достатъчно квалифицирана работна ръка, съобщи вчера зам.-председателят на Българската стопанска камара Камен Колев. Той посочи, че подобни намерения имат фирми в областта на електротехниката, машиностроенето и химическата промишленост, които може да се насочат към Турция.


http://www.segabg.com/article.php?issueid=9919&sectionid=16&id=0000101



След западните и българските фирми започнаха да изнасят производството си оттатък Дунава


Но западните компании упорито настояват да правят бизнес в Румъния, а не у нас. Някои от тях обясняват, че са проучвали възможностите да направят вложения в България, но са се отказали заради постоянно променящото се законодателство, голямата бюрокрация, безбройните регистрационни режими и лошата инфраструктура


Не по-малко тревожно е, че и българските фирми започнаха масово да изнасят продукцията си в Румъния. Първата вълна от наши компании, които отидоха на север, беше през 2004 година. Тогава там се опитаха да заемат позиции фирмата за автомобилни масла “Приста ойл”, акумулаторните батерии “Монбат”, газ станциите “Кълвач инженеринг”. Не останаха по-назад и търговски вериги като “Техномаркет” и кооперацията “Панда”, част от “Офис 1 суперстор”. Софтуерните компании “Фадата”, куриерските услуги “Спиди” също отвориха свои офиси в Румъния. Списъкът на български вложители в северната ни съседка може да се обогати с “Олинеза”, “Кенди” и “Ален мак”, които изнасят продукти за там. “Белла България” не е изключение и също направи опит да открие производство на бутер тесто в Румъния. “Арома” пък избра друг подход и създаде румънска фирма със собствена дистрибуция, а “Фикосота” продава отоплителни уреди и прахове за пране.




http://novinar.bg/news/rumaniia-pechelibrvojnata-za-investitciibrna-balkanite_MjU5Nzs2Ng==.html#

Търси си данните в нета, гъмжи.
11 Декември 2012 15:53
Ъхъ, Бирник, и на чуждите работодатели все някой им пречи в България, та се изнесоха на пожар, по спешност тъй да се каже.


Най-смущаващо е, че в последните години не една и две западни фирми, които вече бяха предпочели България, преместиха производствата си в Румъния. Такъв е примерът с производството на маргарина и олиото “Калиакра”, което беше изтеглено от Добрич. Мултинационалната компания “Юниливър” и американската “Бунге” прехвърлиха бизнеса си в румънския град Плоещ. Въпреки че те не обявиха официално причините, в пресата се появиха коментари, че са предпочели Румъния заради по-голямата икономическа прозрачност, по-големия пазар и по-съвестните работници. Полската компания “Маспекс”, която купи соковете “Куинс”, също премести частично производството си в Румъния. Това е твърде срамен факт за България, тъй като пазарът на безалкохолни напитки се развива бързо и е много е печеливш. Осен това някои румънски компании в тази област отдавна навлязоха на българския пазар. Примерът е “Агрима” - нашият производител на “Пепси Кола”, който беше купен от “Куадрант” - фирма с израелски инвеститори, установена в Букурещ и представляваща “Пепси америкас” за региона. Румънската фабрика “Кедбъри швепс” пък започна инвазията си в България чрез продажбите на соковете “Оранжина”.

Друг случай на изнесено производство от България директно в Румъния е на небезизвестната испанска фирма за фаянс и подова керамика “Керос-България”, която поиска да напусне Русе и да инвестира в северната ни съседка. Причината е, че след като спечели търг за терен в индустриалната зона край Русе и внесе в общината близо 2 милиона евро, съдът отмени заповедта на кмета за започване на строителство. Мотивите са, че българска фирма, която е участвала в търга, е била готова да даде по-висока цена за земята, макар че е предложила по-малка инвестиция и по-малко работни места.

Не липсват и други красноречиви примери. Финландската компания “Амер”, чиято собственост са австрийският ски производител “Атомик” и френският “Саломон”, изнесе продукцията си от Чепеларе в румънската фабрика на “Саломон”. “Атомик” остави само производството си на ски и сноубордове, въпреки че работи в Чепеларе повече от четвърт век. Примерите с безвъзвратно изпуснатите инвеститори могат да се обогатят и с фирма “Аграна”, която изнесе част от производството си на захар от България в Румъния.

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД