Малко преди Нова година във Франция завърши една юридическа сага, която започна преди повече от три десетилетия и засегна съседна Германия. Апелативният съд в град Кретей до Париж осъди на 15 години затвор германския лекар Дитер Кромбах за смъртта на 14-годишната Калинка Бамберски през далечната 1982 г. В тази история има всичко - от най-страшната болка, която може да сполети един родител, който е загубил детето си, провалено разследване, отвличане и тържество на правосъдието.
През 2009 г. цяла Европа коментираше историята, която можеше да влоши отношенията между Германия и Франция. Става дума за безпрецедентен начин за търсене на справедливост, който бе избран от възрастния французин Андре Бамберски - бащата на Калинка. Той реши след десетки години агония да извърши тежко престъпление, за да може убиецът на дъщеря му да отиде на подсъдимата скамейка. Това стана, след като 77-годишният Кромбах, кардиолог по професия, бе открит завързан край сградата на съда във френския град Мюлуз на френско-германската граница. Сцената се разиграва на зазоряване в края на октомври същата година, след като полицията получава анонимно обаждане по телефона. По-късно на органите на реда се предаде и самият Бамберски, който призна, че е
участвал в отвличането на Кромбах
Французинът се бореше преди това няколко десетилетия да постигне екстрадирането на германския лекар във Франция, който е обвинен, че през 1982 г. е изнасилил и убил 14-годишната му дъщеря. Адвокатът на Кромбах заяви, че лекарят е бил отвлечен с кола пред дома му в Германия от мъже, говорещи руски. Бамберски твърди, че за операцията му помогнал мъж, който се представил, че е от Косово. Обещал да му помогне срещу нужното възнаграждение. Първоначално французинът твърдеше, че сам е извършил престъплението, но после призна, че е платил 20 000 евро на неизвестни лица, които говорели със славянски акцент.
Тази трагична история започва през 70-те години на миналия век, когато съпругата на Бамберски го напуска и по-късно се омъжва за лекаря Дитер Кромбах и заживява при него заедно с дъщеря си от първия брак Калинка. Трагедията се разиграва през юли 1982 г., когато Калинка е на почивка заедно с Кромбах край Бодензее в курорта Констанц в Южна Германия. Смъртта й настъпва след инжектирането на субстанция, която според Кромбах била за подсилване на имунитета. Според предишните му версии ставало дума за приспивателно. Биологичният й баща обаче го обвинява, че всъщност е сексуален маниак, който упоява жертвите си и после ги насилва. През 1997 г. съд в Париж осъди германеца на 15 години затвор задочно за престъплението. През 2004 г. парижки прокурори издадоха европейска заповед за ареста на Кромбах, тъй като е бил признат задочно от френски съд за виновен и по друг случай, а именно, че през 1997 г. е изнасилил момиче, което преди това упоил. През април 2009 г. съдът в Мюнхен отхвърли заповедта с аргумента, че германското разследване не е установило вината на заподозрения. Именно с това търпението на Бамберски се изчерпало и той решил да действа с помощта на "руските си помощници" въпреки нарушаването на закона. Той задействал своя план и поради факта, че през 2015 г.
15-годишната задочна присъда
на германеца щяла да изтече поради давност.
Сегашното решение на френския апелативен съд всъщност потвърждава решението на парижки съд от октомври 2011 г., който пръв осъди Кромбах на 15 години затвор. В своето заключително слово германският лекар отново заяви, че е невинен. "Кълна се в Бога, че не съм нито изнасилил, нито убил Калинка", каза 77-годишният мъж. Той на няколко пъти допълни, че е харесвал момичето и смъртта й е "едно ужасно събитие". "Аз също страдах и ние заедно плакахме", каза Дитер Кромбах, поглеждайки към майката на момичето Даниеле Гонин. Тя също като бащата бе ищец по време на делото, независимо че имаше връзка с немеца, благодарение на която той се запознал с Калинка. По време на процеса Андре Бамберски и прокурорите на няколко пъти изтъкваха факта, че през 1997 г. германецът вече е бил осъден условно за сексуално престъпление, след като признал, че е упоил 16-годишна пациентка с приспивателно и я е изнасилил. След това Кромбах изгубил разрешителното си да практикува медицина, но продължил да работи като лекар нелегално. Заради това той бил осъден през 2007 г. от окръжния съд в германския град Кобург на 2 години и четири месеца затвор. През цялото това време Германия обаче отказваше да го екстрадира във Франция, независимо че срещу него имаше европейска заповед за задържане. Едва след отвличането му и предаването му на френските власти срещу него започна нов процес през март 2011 г. "Най-накрая", беше тогава краткият коментар на Бамберски.
Освен 15 години затвор Дитер Кромбах ще трябва да плати 400 000 евро кръвнина на роднините на момичето. Според решението на съда обвиняемият е извършил "насилствени действия, които са довели до смъртта на момичето". Според тях обаче няма достатъчно доказателства дали тя е била изнасилена, но има данни, че той е имал такива намерения. Защитата на Кромбах вече е обжалвала решението на апелативните съдии пред Касационния съд в Париж, но според юристи те едва ли ще го оправдаят.
Независимо от отвличането французите разбираемо
съчувстват на своя сънародник
Германската прокуратура в Кемптен обаче не смята така и още през 2009 г. е издала заповед за задържането на заподозрения похитител Андре Бамберски и неговите съучастници. Те са обвинени в отвличане и нанасяне на телесни повреди на германския гражданин Дитер Кромбах. Според адвокатите в двете страни това беше очакван юридически ход от страна на Германия, която трябва да се погрижи за правата на своя гражданин. Самият Бамберски засега не е подведен под съдебна отговорност във Франция, но ако това стане и бъде признат за виновен за отвличане, той е заплашен с до 10 години затвор. Като след това има възможност да бъде съден и в Германия.
Според германското сп. "Шпигел" тази юридическа сага обаче доведе до нов прецедент и повдигна редица важни въпроси. Като това дали френското правосъдие може да използва едно отвличане, което е тежко престъпление, за своите цели и да осъди отдавна издирван обвиняем? И какво става със забраната един човек да бъде съден два пъти за едно и също нещо? Според последното никой човек не може да бъде преследван по съдебен път, ако вече е бил осъден (макар и задочно), освен ако не са се появили нови факти и доказателства. Всички тези важни въпроси засега остават без отговор.
Уважение към бащата!
--------------------------------------------------
Блогът на Генек