:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,468
Активни 715
Страници 21,033
За един ден 1,302,066

Битова или организирана престъпност са 400 000 неразкрити кражби?

Твърденията на властта, че кризата увеличавала и без това повсеместната престъпност, се разбиват челно в милионите ненаказани престъпни деяния
СНИМКА ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
МВР шефът Цветан Цветанов и министърът по вътрешната сигурност на САЩ Джанет Наполитано подписват споразумение за борба с тежката престъпност пред погледа на премиера Бойко Борисов. Дали това ще разкрие обаче извършителите на 400 000 неразкрити кражби?
"Видях, че има спрени 400 000 производства за извършени кражби. Останах потресен. Не искам тази тема да бъде забравена, защото тази престъпност засяга нашите родители и деца" - това обяви наскоро зам. главният прокурор и шеф на следствието Бойко Найденов. Тези думи, казани от неслучаен човек, бяха някак пренебрегнати. Само властта реагира като ощипана мома - премиерът Борисов започна да обяснява, че всъщност Найденов бил години наред в прокуратурата и това ставало и по негово време. Вътрешният министър Цветан Цветанов заобяснява, че ставало дума за битова престъпност, а пък тя била винаги следствие на тежка криза. Тогава тя се превръщала в начин на препитание, коментира още той.

Вътрешният министър веднага подхвана и любимата си тема -



тропоса вината на съдебната система



Че когато имало "едно лице, което е извършило множество кражби, и то такива до 500 лева, я нямало репресивната роля на правораздавателната система тези лица да бъдат осъдени". Когато размерът на кражбата е по-малък, виновникът получава пробация, условна присъда, което по никакъв начин не го дисциплинира, а му създава навиците да краде като начин на препитание, като професия дори, анализира Цветанов.

Накрая всичко е тропосано на съда, който трябвало да издава бързи и справедливи присъди, а не го прави. И че много хора с множество висящи производства не получавали заслуженото. Затова и политиката на МВР била бърз и много по-ефективен обмен с чуждите служби. Така залавяме лицата в чужбина и те получават присъди само след няколко месеца, твърди МВР шефът.

Интересно обаче как и Борисов, и Цветанов някак не разбират или не искат да разберат това, за което всъщност говори Бойко Найденов. Като оставим настрана, че той всъщност казва как "царят е гол", то важното е, че неща, които са публична тайна, се произнасят и признават от важна фигура. И не само.

Защото Найденов говори за 400 000 неразкрити изобщо престъпления. За такива, по които МВР изобщо не е открил извършител. Нещо повече. Зам. главният прокурор стигна дори и по-далеч. "Тези спрени дела са сигурно половината от всички извършени престъпления, защото хората дори не се оплакват в полицията, тъй като не вярват, че извършителите ще бъдат открити. Знам го по себе си. Откраднаха ми GPS-а от колата, но не подадох жалба, защото знам, че е безсмислено", обясни човекът, който заема един от най-високите постове в българската съдебна система

Щом той не се оплаква, то какво остава за всеки един от нас? Какъв е смисълът, след като дори съответният зам. главен прокурор изобщо не се замисля дали да се оплаче или не в МВР. Просто не го прави.

Пак като жертва той добави и друго. "Никой не може да ме убеди, че в митниците е извършено само едно корупционно престъпление, след като всеки ден шофьорите на камиони дават пари. Същото е в здравеопазването. На всеки, който е отишъл в болница, са му искали по някой лев.



Мои близки хора починаха, защото не си платиха",



шокиращо обяви Найденов.

Това не са реплики, които могат или трябва да бъдат неглижирани. Защото и те показват и подсказват, че проблемът с неразкритата престъпност е много голям. И всички опити и хвалби да се обяснява как се притискала организираната престъпност до стената, че Килъри, Октоподи и какви ли още не са смачкани и ще бъдат осъдени, звучат и изглеждат просто смешни.

Както смешни са и опитите на тази власт да тропоса проблема с т.нар. битова престъпност изцяло на икономическата и финансова криза. Едва ли за някого е тайна, че например домовите кражби, кражбите на коли, дори на GPS-и от тях се извършват от стройно организирани групи, по всяка вероятност добре "пазени" основно от служители на правоохранителната, а почти сигурно и на правораздавателната система. Защото именно домовите кражби са основните сред неразкриваните. Всяка година в тази графа отиват сигурно по 50-60 хиляди от тях. И така всеки може и сам да изчисли, че за 4 години например се събират 240 000 неразкрити домови кражби, правени от вероятно не повече от 100 групи. И някак сигурно



заради икономическата криза ли МВР не ги разкрива?



Всъщност споменатата от Найденов цифра от 400 000 вероятно е подценена. Защото само преди година прокуратурата удари друг звучен шамар на МВР с огласен доклад за образуването, движението и приключването на преписките и делата. Според въпросния документ вътрешното министерство не е открило извършителите на поне 660 000 престъпления. От посочените данни ставаше ясно, че спрените дела срещу неизвестен извършител са 639 674. Само за половин година новите спрени дела бяха 38 281.

"Развитието на спрените дела срещу неизвестен извършител зависи основно от активизирането на оперативната и издирвателната дейност на полицията.

В тази насока следва да се повишат активността и настойчивостта на прокуратурата по отношение на разследващите органи с цел недопускане на прекратяването им поради изтекла давност", пише прокуратурата. Към спрените дела може спокойно да се добави и новата порция от 26 718 прекратени завинаги поради изтекла давност случаи, в които отново извършителят е останал неизвестен. Това на практика означава, че виновните за поне 660 000 престъпления се разхождат на свобода и вината за това не е на съда, държавата, адвокатите или някой друг, а на полицията, която не ги е разкрила.

Как ли звучи това на фона на ежеминутните хвалби на МВР и прокуратура, които постоянно отчитат някакви грандиозни разкрития и успехи, шумни операции и арести. Просто темата за неразкритата престъпност



хвърля дългата сянка на недоверието



и оставя силни съмнения в способностите на една цяла държава да се справи с престъпността или поне да я вкара в някакви поносими граници.

Става дума определено за планините от неразкрита престъпност. Дори не става дума за латентната, за необявената за т.нар. скрита престъпност. За тази, за която хората вече се умориха дори да съобщават - като например за кражби, нападения, грабежи, хулиганства. Дори от думите на зам. главния прокурор излиза, че тя е поне едно 50 на сто. Тази, при която например вече веднъж обран и срещнал се с полицията пострадал, отказва при нов обир изобщо да се занимава с жалби или сигнали.

При неразкритата престъпност става дума за заявени материали, за хора, оплакали се като данъкоплатци на службите, издържани от техните данъци. За стотици хиляди и дори милиони жертви.

Очевадно смразяващи цифри.

Защото не става дума за някакви стопански дела, за корупция, за някаква кой знае каква организирана престъпност, за нещо евентуално, предполагаемо. Не и за някакви престъпления, по които има разкрити престъпници, но те все още не са наказани. Не са от тези, които МВР твърди, че ги хваща, а съдът ги пуска. Тук става дума за резултатни престъпления, по които има жертви - кражби, грабежи, изнасилвания, убийства. За престъпления, по които обаче фактически полицията не е направила нищо и не е открила извършител. А става дума за



стотици хиляди неразкрити престъпници,



които се разхождат между нас и вършат още престъпления.

В докладите си прокуратурата дори твърде плахо се оплаква от МВР. Защото държавното обвинение пише: "прокурорите използват процесуалната възможност да спират срещу известен извършител ревизираните от тях дела от предходни години, за да се извършват необходимите следствени действия за пълното разкриване на обективната истина". Защото иначе "би се стигнало до по-бързото решаване на делата, но с по-неблагоприятен изход - прекратяването им поради липса на достатъчно доказателства за извършено престъпление". Или казано с по-простички думи, прокурорите се опитват с някакви процесуални хватки да дадат възможност на полицията да разкрие и открие извършителите на тези престъпления. Но насреща - нищо. Което освен съмнително и притеснително е повече от опасно. Защото така и малкото доверие на хората се топи.

Изобщо да не говорим и до какви държавни и властнически висоти се стига. Вече на няколко пъти през последните години бе отбелязано, че за кратък период прокуратурата прекрати



заради изтекла абсолютна давност над 1 млн. дела



Основно, защото нямаше разкрит извършител. Въпросната давност означава, че дори и да бъде открит някакъв извършител, то той вече не може и да бъде осъден. Че ако става дума примерно за кражба, то са минали 15-20 години, без да бъде открит крадецът. На практика това означава, че жертвите на тези престъпления никога няма да видят откраднатото им или пък обезщетение за преживяно страдание, или поне да научат имената на "своите" крадци или грабители.

Не е трудно човек да сметне, че фактически по над 1,5 млн. престъпления няма разкрит извършител, камо ли арестуван, още по-малко осъден и изтърпяващ някакво наказание. И зад всеки един от тези конкретни случаи стои разбит и окраден дом, офис, склад, магазин или кола, жертва.

Затова човек направо да се чуди откъде им идват резултатите на социологическите агенции за това какво доверие има примерно в МВР. Или сигурно някой, чийто дом е бил разбит, ограбен и никой не си е мръднал пръста да разкрие съответния извършител, е обявил, че има доверие на полицията? Едва ли.

Едно обаче е сигурно и за него не са необходими никакви социологически изследвания и натъкмявания - неразкритата престъпност изяжда главата на всяка власт, която не прави нищо, за да я намали и която се опитва да я омаловажи.







16
4629
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
15 Януари 2013 21:32
Това е престъпна безотговорност на полиция и съдебна система
15 Януари 2013 21:53
Объркал си се! Това е престъпна съотговорност на полиция и съд. Няма как престъпниците да са толкова активни, повече и от предприемчивите бизнесмени, ако правозащитните органи не стоят зад тях.
15 Януари 2013 22:18
Полицията и престъпниците действат ръка за ръка и си делят приходите от кражбите - домови и на коли. Това е ясно, като бял ден.
Всички в махалата знаят кой краде коли, кой чупи апартаменти и т.н. ако искаха - да са ги изловили за 30 минути.
16 Януари 2013 08:23
Установявам по най обикновения начин , че някой от входа се е вързал към моя електромер
и ме краде. Отивам в полицията, оттам ме пращат в енергото. От енергото ме пращат в полицията. В
полицията по никакъв начин не мога да ги накарам да приемат писмена жалба и да ми дадт входящ номер, за да
мога да се справя както аз си знам. Но успях все пак да подам жалб с входящ номер. И никакъв ефект от техните
действия. Успях все пак да спра кражбите без тяхна помощ. Сами трябва да се оправяме доколкото можем.
16 Януари 2013 09:44
Да сте виждали полицаи да обикалят квартала, поне да вдъхнат респект с присъствието си? Виждаме ги само около стадионите да люпят семки или някой катаджия да чака на пътя...
16 Януари 2013 10:05
Apolitichen
15 Яну 2013 21:53

приемам, може и престъпна отговорност да се нарече
16 Януари 2013 10:12
Битовата престъпност в България (наред с бездомните кучета, наркотиците, джигитите по пътищата, гърмящите мотори и АТВ-та по градовете, неуредения обществен транспорт, разкапващата се инфраструктура, общата неугледност на градския ландшафт и някои други) е способ на властта да държи в подчинение обществото - хората са загрижени за собствената си сигурност и не обръщат внимание на зулумите на управляващите. От друга страна, битовата престъпност е креатура и авангард на организираната такава - поради причината, посочена в предходното изречение.
16 Януари 2013 10:45
Ракита, Браво!
Отдавна го говоря, това е стар трик, болшевишката мафия го приложи веднага след '89, като прибра полицията от улиците, и така даде зелено на апашите, един вид - "на ви свобода". А всъщност целта беше да се уплашат хората, да си налягат парцалите и да не търсят отговорност за накраденото преди '90-та.
И да се натрупат нови престъпления, та да се забравят старите.
16 Януари 2013 11:18
дъртреалист, и окраденото вособено големи размери след 90-та година.
16 Януари 2013 11:42
вособено големи размери

естествено, те нали затуй си направиха преврата, за да отпаднат ограниченията на краденето.
16 Януари 2013 12:00
То сегашното ПОЛИЦИЯ ли е? Поне половината е съдружници на тези дето крадат,само че облечени в униформи и на държавна ясла!
16 Януари 2013 12:45
способ на властта да държи в подчинение обществото - хората са загрижени за собствената си сигурност и не обръщат внимание на зулумите на управляващите.

Rakita,
този път съм абсолютно съгласен с теб!
Знаят ги престъпниците и ги държат,и тях в зависимост,както останалите граждани.Когато имат нужда ги ползват по предназначение.
16 Януари 2013 13:29
Не е трудно човек да сметне, че фактически по над 1,5 млн. престъпления няма разкрит извършител, камо ли арестуван, още по-малко осъден и изтърпяващ някакво наказание.


Е на кое да вярваме сега?
На статистиката,или на:ние ги хващаме,а те ги пускат.

16 Януари 2013 14:07
С изненада откривам, че много от хората мислят като мен, че правоохранителната и правораздаветелната системи в България, са част от организираната престъпност. Тва обаче трябва да ви накара на всяка цена да намерите начин да регистрирате престъплението, на което сте жертва. Един от тези начини е писмо с обратна разписка.
16 Януари 2013 18:08
Аз пък си мисля, ако се въведе детектор на лъжата 2 пъти годишно за всички в съдебната система и МВР, но наистина за всички от шефа до последния фатмак дали нема да се види кои са баш престъпниците в пагони и в съда? При правилно поставени въпроси много може да се узнае. Приел си, че защитаваш интересите на обществото, докажи, че си такъв. Но ето, прости неща не са възможни на дело, предполагам защото ще стане страшно.
16 Януари 2013 18:46
битовата престъпност храни организираната
просто е
ако си откраднал много
имаш пари за качествени наркотици хазарт и проститутки
а бедните крадци
крадат битово
и имат битова дрога хазарт и курви
а парите винаги отиват в една посока
нагорееееее
и от там настрани
и пак надоле
а кризата вдига цената
штото за алчноста криза нема
и пак
и пак
и пак
и накрая
изтичат с куфарчета
по земното кълбо
къде дубайюар и други екзотични дестинации
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД