Dinain
Пряката демокрация е утопия - означава населението да се занимава по цял ден с политика, предизборна агитация и безкрайно гласуване за това или онова - глупости на търкалета.
Как ще се финансира всичко това - електронни подписи за цялото население, тъмна стаичка с компютър във всяко село и гласувания всяка седмица за този или онзи съдия, прокурор, министър, или популистка идея.
Han
Благородно, но наивно, наивно, наивно... и няма да оправи нещата.
Горчивата истина е, че благоденствието на един народ се постига по две концепции:
1. Като "разболява", а след това напада други народи и завладява ресурсите им (природни, човешки, ...)
2. Като се самоорганизира, самоуправлява, работи честно и се въоръжава толкова добре, че почитателите на точка 1 да не могат да го "разболеят" и след това завладеят. При това може да търси съюз и кооперация с други подобни народи.
От кои народи смятате, че е българския?
Доброто управление е ключов момент за благоденствието. Пропуснати са два много важни детайла:
1. "Суверенът", който и да е той, взема решения поради наличието в главата му на някакви идеи. Следователно който държи технологиите за налагане на такива идеи в съзнанието му, той всъщност ще управлява. "Пряка демокрация", "пазарна икономика", "разделение на властите" - това са все идеи за управление. Такива идеи се налагат от медиите. А кой е избирал техните собственици? А кой контролира Интернет, като все по-налагащ се канал за внедряване на идеи в съзнанието на "суверена"? Кой контролира най-посещаваните сайтове и най-популярната търсачка?
2. Не може да има ефективно управление, ако си лишен от възможността с помощта на държавните финанси да управляваш паричните потоци ("кръвта" на обществото) в нужната посока за постигане на желаните резултати. Извинявайте, но за да направим ремонт на едно училище, кандидатстваме пред някаква Европейска Комисия, за да ни отпусне пари (!!!), а всъщност си имаме и майстори, и четки, и боя... По същият начин стои въпросът и с магистрали, метро, и т.н. Ако нещо ни липсва, тогава можем да го разменим на международния пазар срещу нещо, което само ние можем да предложим.
protor
И като как ще да отзоваваме депутатите? Да речем в нашия район изберем трима гербаджии и един комунист за депутати. После гербаджиите се събират и отзовават депутата на комунистите.... Или ще издавате служебна бележка кой за коя партия е гласувал, та после само с такава да отзовава депутати? Или пък сте прости? Или пък аз съм прост? Или и вие сте прости, и аз съм прост?
kaily
Механизмът за отзоваване е разработен отдавна, трябва да се съберат необходимия брой подписи от даден район и те няма да са по-малко, например, от броя гласове, с които е бил избран въпросния депутат.
protor
Така де. И мислиш ли, че Цецо няма да събере необходимите му подписи, за да се отърве от Мая Манолова, да речем? Ама ние сме културна нация, у нас такива неща са невъзможни.
Неверния Тома
Признавам, че не прочетох до край. Неизпълнима утопия, че и нелогична. Пример:
"Партиите кандидатстват със своя програма и свой предварително посочен кабинет. Партията, спечелила най-много гласове (дори под 50%), получава властта за 4-годишен мандат и задължението да изпълни своята програма". Или "Народните представители се избират на мажоритарен принцип като независими физически лица, а не като партийни кандидатури, като декларират предварително, че нямат никаква зависимост от която и да е партия".
Та значи партията получава властта, но депутатите задължително не са от партията. Някой разбра ли нещо?
Тънката лайсна
Не е лоша и идеята за електронно гласуване, но за целта се иска известна компютърна грамотност на всеки един гласуващ, независимо от неговата възраст, етническа принадлежност.
Tasmania
"Терминът "пряка демокрация" означава суверенът, тоест всички ние, да имаме механизъм, по който да избираме и сваляме ефективно хората, които водят текущите държавни дела, както и да определяме какво точно да правят, а те да се подчиняват на тази воля".
А може ли да въведем и "пряка медицина" - суверенът, тоест всички ние, да имаме механизъм, по който да управляваме ефективно лекарите?
Дорис
Тасмания, ами можем и за лекарите. Чрез опцията "Избор на екип". Няма нужда да си доказан гражданин с гражданска съвест. Инкасо.
Tasmania
"Последните събития показват, че народът е узрял да поеме нещата в свои ръце."
Да не дава господ тези дето ги дават по ТВ-то от протестите "да поеме нещата в свои ръце."! Няма да е като 9.9.1944 само защото времената и условията са други, иначе хората мерак имат много.
Роки Балбоа
Първо обяснявам за тези, които не разбират какво значи разделение на властите: Това значи, че никоя от властите не зависи от другите, а се избира пряко от суверена. Така никоя от властите не може да свали някоя от другите. Това може да направи само този, който я е избрал - отново суверена. Сегашната практика в Европа напълно игнорира този основен принцип - разделението на властите и води до това, че правителствата са на 100% зависими от парламентите (от там масовата и повсеместна заблуда, че двете трябва да са от една партия). Което не е така например в САЩ. Там например, сега, в момента, имаме президент и правителство от демократи и конгрес доминиран от републиканци.
Второ, относно обвинението, че ще трябва по цял ден да се занимаваме с политика: Това евентуално би се случило само ако тези, които сме избрали са напълно неадекватни и не вършат това, за което са избрани. Но ако общо взето са в час, то ще бъде както е в Швейцария - просто по-чести референдуми, на които трябва да се вземе решение по по-важни и спорни въпроси. И на всичкото отгоре, с развитието на технологиите свободното време ще става все повече и повече. И сега маса хора "прахосват" маса време из фейсбук и форуми.
|
|