Северна Корея "безмилостно" ще изтласка американския агресор в морето, "жестоко ще унищожи" американските военни единици, базирани в Южна Корея, и ще превърне Сеул в "ядрено огнено море". С такива фрази севернокорейските лидери редовно заплашват как тяхната "героична армия", водена от висшата идеология и любовта към върховния им лидер, ще унищожи врага.
Но сега към севернокорейския арсенал от вербални атаки е прибавена нова - Пхенян обяви миналата седмица, че севернокорейците "ще упражнят правото си на превантивна ядрена атака срещу щабквартирата на агресора", имайки предвид САЩ. В същото време севернокорейският пропаганден апарат всява страх сред населението с твърденията, че американското нападение е неизбежно и че трябва да се подготвят за най-лошото.
Пискливата риторика на Пхенян се засили,
след като ООН наложиха нови санкции миналия четвъртък заради третия ядрен опит на 12 февруари. Напрежението на Корейския полуостров нараства, диктаторът Ким Чен Ун заплашва да денонсира примирието, сложило край на Корейската война от 1950-1953 г. Освен това Пхенян загърби и пакта за ненападение със Сеул и прекъсна червената телефонна линия, създадена за спешно разрешаване на конфликти при инциденти по границата на примирието по 38-ия паралел.
Напрежението в Източна Азия може да се влоши в следващите седмици, прогнозират експерти. Според южнокорейското Министерство на националната обрана севернокорейците планират скоро да започнат мащабни военни учения. Може да има и нов тест на междуконтинентална ракета.
Севернокорейският лидер Ким Чен Ун посети през последните дни множество военни поделения и експертите в Сеул не изключват провокации от север, подобни на тези от ноември 2010 г., когато севернокорейците обстрелваха граничен остров и убиха 4-ма южнокорейци.
Три са причините за дрънкането на оръжие от страна на Ким. Първо - Пхенян е убеден, че светът ги е взел на мушка. Режимът е уверен, че е негово право да притежава ядрени оръжия и междуконтинентални ракети също като архиврага САЩ.
Второ - Ким и семейството му искат да покажат на гладуващия си народ, че са легитимните му лидери, способни да защитят народа от външните врагове, които са основна причина за икономическата мизерия в Северна Корея. Китайският професор Шъ Инхун каза неотдавна в интервю, че целта на ядрените тестове е "укрепване на репутацията на Ким като лидер на севернокорейското общество и на армията".
На трето място, Пхенян изпробва
докъде стигат промените в политическия пейзаж на региона
Три съседни страни имат нови лидери. В Китай е в ход Народния конгрес, по време на който делегатите ще утвърдят лидера на компартията Си Цзинпин за президент. Южна Корея има нова президентка Парк Гън-хе. А в Япония отново е на власт консервативно правителство. Междувременно в САЩ Джон Кери наследи на поста държавен секретар Хилари Клинтън.
Северна Корея е наясно, че бъдещето й зависи основно от съседен Китай, нейният последен останал съюзник в региона. Но китайските учени и журналисти в момента умуват дали Пекин трябва да продължи да поддържа връзки с Пхенян. Ако Китай спре доставките на гориво и хранителни доставки за Пхенян, Ким Чен Ун на секундата ще падне от власт. Журналистът Дън Юйвън от Централната партийна школа на китайската компартия е уверен, че Пекин трябва да постъпи точно така. Според него третият ядрен опит е идеална възможност за преразглеждане на съюза на Китай с династията Ким. Обвързването на стратегическата сигурност на Китай със Северна Корея е подход, който трябва да бъде изоставен, смята той.
Но китайската армия и международният отдел на ЦК на компартията държат да запазят тези отношения. В Пекин се чуха гласове, че Си Цзинпин смята да се събере с дипломати и експерти, за да намерят решение на севернокорейския проблем, щом приключи Народният конгрес.
Разширените санкции, гласувани миналата седмица, включват забрана за продажба на бижута, яхти, луксозни автомобили и състезателни коли, но не и за продажба на кожи и алкохол. Така че Ким и другарите му ще могат да продължат да вдигат тостове със скъп коняк.
Каквото и да решат и които и сили да надделеят в китайската политика към Северна Корея, Шъ е уверен, че "отношенията са разклатени". Пекин прие последните санкции на ООН, защото знае, че те са отворени за интерпретации и че не могат да нанесат сериозни вреди на севернокорейците.
Южнокорейка гледа севернокорейска ракета Скъд, която е част от експозицията на мемориалния музей на Корейската война в Сеул. |