Все по-често строителите на магистралите излизат на протест заради неизплатени задължения. Изоставането на работата и недоволството няма нищо общо с оставката на Борисов. |
И това няма да има нищо общо с политическата криза в момента, макар че тя е оправданието на Борисов и любимия му министър Лиляна Павлова. "Ако не изкараме мандата, "Тракия" няма да тръгне, мога да се обзаложа с вас. Ако остана на власт, май месец ще я пусна", рече знаменателно Борисов ден преди да хвърли оставката си. "Строителят се ослушва заради политическата ситуация", влезе веднага в тон и регионалният министър.
Борисов може да спечели баса, но заслугата ще е изцяло на управлението му, а не на отсъствието му от него. Проблемът започна още на 6 октомври 2010 г. Тогава бе подписан договорът за изграждането на 49-километровата отсечка от "Тракия" между Ямбол и Карнобат. Цената бе малко над 3.5 млн. лв. на километър, защото тогава тя бе водещият критерий за избор на фирма, а регионалният министър по това време Росен Плевнелиев даже обясняваше, че сега ще бързаме да построим магистралите, а после ще ги оправяме. За сравнение договореният току-що лот от "Струма" - от Дупница до Благоевград, ще се проектира и строи за тройно повече - за над 9.7 млн. лв. на км.
Така кабинетът "Борисов" едва беше направил година начело на държавата, когато
започна ходенето по мъките
с избрания строител - сдружение "Тракия IV", съставено от фирми, свързани с Васил Божков. Първо цената бе завишена заради подпочвени води с 25 млн. лв. След това трябваше да се преасфалтира част от асфалтирания вече път заради некачествени материали. От есента пък фирмите подизпълнители протестират заради неизплатените им суми от сдружението "Тракия IV". Наскоро дори "погребаха бизнеса си". В сряда основната фирма в сдружението "ПСТ Холдинг" призна, че очаква заем от 40 млн. лв., за да може да довърши работата си и да се разплати с подизпълнителите. А оставащите пари, които АПИ трябва да плати - 44 млн. лв., ще бъдат дадени само срещу сертификати за нещо свършено. И е повече от ясно, че само те няма да стигнат строителят да довърши отсечката, защото му предстоят най-скъпите дейности. Представителят на сдружението Иван Иванов заяви в Казанлък на среща с подизпълнителите, че като цяло ще са на загуба от лот 4 "заради поскъпването с над 50% на горива и битум в последните години".
Търговете за "Тракия" бяха проведени по критерий "най-ниската цена" и още тогава беше заложена бомбата в изграждането на магистралите. В надпреварата фирмите дадоха фантастично ниски цени, които от мнозина бяха определени като нереални. Тогава обаче Плевнелиев се гордееше, че България строи най-евтините магистрали в Европа. Сега им берем плодовете - първо анексите за увеличаване на цената, после удължения срок. Това са реалности отпреди Борисов да помисли за оставка. Опитът да се изкара една седмица политическа криза виновна за забавянето и евентуалното незавършване на лот 4 е
баламосване на електората
Към момента лот 4 е готов на около 75%, парите за свършеното са разплатени от АПИ на над 80%, а оставащите дни до крайния срок по договора по преценката на шефа на АПИ Лазар Лазаров няма как да стигнат за довършване на магистралата. Преди дни той заяви, че не може с автомат да накара строителя да работи, а заедно с Павлова заговориха за разваляне на договора. В Казанлък обаче заговори, че "с денонощна работа" на строителя магистралата ще е готова в срок. Изобщо шефът на АПИ и регионалният министър в оставка се държат доста странно напоследък, щом се заговори за магистрала "Тракия", защото хем трябва да поддържат тезата на премиера, че без него нищо няма да стане, хем обективно фактите са други.
Къде е политическата криза тук и какво общо имат магистралите с оставката на кабинета? Ако кризата се окаже виновна и за други строящи се отсечки, като лот 1 и 2 на "Марица", които също изостават драматично, нека е ясно, че АПИ има сключени договори, в които има клаузи и санкции за строителите. Тези договори са обезпечени с европейско финансиране. Строителите просто трябва да си свършат работата. И то без повече анекси, които да оскъпяват иначе евтините ни пътища.