На 30 март изтича третата и последна за тази година кампания за набиране на участници в програмата за лидерство, обществен принос и професионално развитие на "Заедно в час". Фондацията е част от Teach for all - международна мрежа от независими организации, които работят за осигуряване на равен достъп на всяко дете до качествено образование.
Инициативата е отворена към активни и социално ангажирани българи с висше образование, които искат да работят за по-доброто образование на българските деца. Фондацията специално окуражава специалисти, завършили английска филология, информатика, математика, физика, българска филология, приложна лингвистика, химия, биология, география, история - по тези дисциплини има голямо търсене на учители от страна на училищата.
Основните изисквания към кандидатите са да имат завършено висше образование преди 15 септември 2013 г., да владеят български език и да имат разрешение за работа, ако не са български граждани. Одобрените трябва да имат готовност да променят местожителството си за две години. В случай че се наложи някой от кандидатите да се премести на работа в друго населено място, разходите за квартира се поемат от фондацията. Желаещите да участват в предизвикателството трябва да притежават и качества като лидерство, организираност, общителност, постоянство и аналитичност.
Първият етап от кандидатстването е онлайн регистрация, чийто краен срок е 30 март. Одобрените преминават кратко интервю, в което се обсъждат мотивацията и постиженията на кандидата. Интервюто се провежда по телефон или скайп за хората, които не живеят в София. Одобрените на този етап получават подробни инструкции по електронната си поща как да се подготвят за центъра за оценяване. На третия етап от подбора кандидатите преминават през няколко етапа - примерен урок, групова дискусия, тест за аналитично мислене, интервю и др.
След окончателния подбор бъдещите учители получават оферта за работа, в която се съдържа подробна информация за програмата. Участниците в програмата преминават курс в български университет и получават педагогическа правоспособност, ако нямат такава от бакалавърската си степен. Освен работата в училище преподавателите на "Заедно в час" получават личен професионален ментор и преминават серия от обучения, чиято цел е да развият лидерските си умения. Учителите ще влязат в класните стаи на училищата партньори на 15 септември. Учебните заведения са предимно в региони с ниски социално-икономически показатели и с явен недостиг на млади квалифицирани кадри. Приоритетно се избират училища, чиито възпитаници са от смесен произход и с незадоволителни резултати от матурите и изпитите за външно оценяване.
По данни на организацията от септември досега за участие в програмата са се регистрирали над 1600 души от страната и чужбина. Подробна информация е публикувана на сайта на фондацията - http://www.zaednovchas.bg.
|
|