:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,198
Активни 627
Страници 13,763
За един ден 1,302,066
Анализ

При стабилната мизерия, щом си докарваш 65 лв. на месец, значи си ОК

Служебният кабинет ще се опитва да тушира социалното напрежение не с подкрепа на доходите, а с подаяния и празни обещания
Снимка: Борислав Николов
Служебното правителство смята да открие 25 000 работни места. Спорна задача, която може да бъде временно осъществена по подобие на метенето на улиците при Лидия Шулева.
Сметка за ток от почти 800 лв. за януари, 2.5 пъти по-висока от обикновено, разнасяше възрастен мъж от софийския кв. "Филиповци" сред протестиращите миньори и енергетици, които дойдоха в София, уплашени за работните си места заради схемите за намаляване цената на тока. "Абе, човек, ние толкова не произвеждаме за цял месец, какво си правил", чудеха се работници от ТЕЦ "Бобов дол". Мъжът обясни, че взема 170 лв. пенсия, а жена му работи за минималната заплата от 310 лв. (241 лв. чисто).

Този човек е един от милионите българи, които не могат да покрият енергийните си сметки. Според критериите за социално подпомагане доходът им с жена му надвишава доста минималния гарантиран от 65 лв. на човек от домакинството. Тази сума е критерий кой е беден и кой не е при 241 лв. праг на бедност. Самата помощ за различните категории лица се определя като процент от тези 65 лв. За самотно живеещите под 65 г. например т.нар. диференциран минимален доход е 42.90 лв. на месец (66% от 65 лв.). Т.е.



за държавата те са осигурени



и не получават нищо, ако отнякъде си докарват толкова пари. А ако вземат 42 лв., ще им се полагат 90 ст. Малко по-високи са диференцираните гарантирани доходи, когато се определя правото за енергийни помощи. Затова и 210 000 български домакинства получават такива, докато на месечни социални помощи са едва към 7000 при 624 000 пенсионери с пенсия до минималната от 145 лв.

Върху подобен абсурдно нисък праг за определяне на бедността, който позволява символично подпомагане на силно ограничен кръг хора, и два пъти повече пари да дадат управляващите, пак ще изглеждат като подаяние. Вероятно ще стигне за храната за един ден и толкова. За по-високите сметки за ток пак няма да има.

На този фон доста странно звучи обещанието на служебния вицепремиер и социален министър Деяна Костадинова, че със сигурност ще бъдат подпомогнати тези, които не могат да си платят енергийните сметки и ще се търсят пари за други категории лица.

Тези 210 000 са определени като бедни още миналото лято, когато се подаваха заявленията на базата на доход за 6 месеца назад. През това време държавата се похвали, че е уредила с работа на субсидирана заетост по мерки и програми над 120 000 души, а социално слабите са сред приоритетните групи. На практика част от тези, които са имали право на помощ тогава, вече може да са подпомогнати под друга форма и точно в момента да има много по-нуждаещи се от тях, които ще влязат в групата на бедните през следващия сезон. КНСБ пък иска по 20 лв. допълнително за всички пенсионери с пенсии до 200 лв. от април до края на годината. Това са над 1.1 млн. души. Но едни може да живеят съвсем сами, други да разчитат на деца, на съпрузи с пенсия от 700 лв. И защо онези с пенсия от 200.01 лв. няма да получат нищо? Тук не върви обяснението, че винаги има ощетени на границата. То е резонно, когато става въпрос за законово разпределение на пари. Но когато те се раздават на калпак, субективно с политически решения, въпросът е кой има право да решава, че с 200 лв. човек не може да си плати тока, а с 200 лв. и 1 стотинка може.

Раздаването на пари на принципа да има за всички, но по малко, отдавна е доказано



вредна социална политика,



единственият ефект от която е неефективното пръскане на стотици милиони. Тя не помага на бедните и това се доказва от различни данни на статистиката. Заради изключително ниския си размер социалните помощи у нас съставляват по последни данни едва 3% от общия доход на домакинствата - по 19 лв. на човек за три месеца. А когато бюджетът е съвсем изтърбушен и резервът е под 3 млрд. лв., да се раздадат милиони, нестигащи за нищо, е престъпление.

По 10 лв. отгоре за най-бедните не само няма да успокои социалното напрежение, но вероятно и ще го нагнети още, защото как да се реши кой е по-беден между всички 45% от българите - някъде около 3 млн. души, които според последните данни на Евростат изпитват материални лишения. И това нарежда страната ни на първо място по бедност в Европа. А според изследване на КНСБ близо 6.3 млн. българи се справят с доходи под нормалната издръжка за живот. От тях над 1.5 млн. нямат дори по 215 лв. на човек, които трябват за покриване на жизнено важните си потребности.

Ако наистина се открият резерви в бюджета, те трябва да се използват за по-ефективни мерки. Например да се разплати държавата веднага с бизнеса, за да запази той работните места. Защото всеки нов безработен, особено ако е родител, ще попълни армията на бедните с поне още двама. Намерението на служебния кабинет да разкрие за два месеца 25 000 работни места е с доста спорен ефект. При свитите пазари и ограничения кръг оцелели в кризата фирми, чисти към бюджета (едно от изискванията за включване в различни мерки, програми и схеми, финансирани с пари от държавата и Европа) не е ясно къде точно ще работят и какво ще произвеждат тези хора. Вероятно пак общините ще ги вземат да метат и чистят улиците, в което няма лошо, но не създава брутен вътрешен продукт. И вероятно след три месеца тези



хора ще трябва да бъдат освободени



Не е ясно и как министър Деяна Костадинова ще кара бюрата по труда да търсят работа на безработните с квалификация, които са около 1/3 от всичките над 390 000 без препитание. Над 40 000 са висшисти и още към 130 000 са с някакво професионално или специално средно образование. В момента всеки висококвалифициран безработен се посреща от трудовите посредници с обяснението: "Съжаляваме, ние нямаме работни места за вас!" Томчо Томов от БСК, който е ръководител на Националния център за оценка на компетенциите, е категоричен, че държавата няма никаква представа какви са нуждите на бизнеса от висококвалифицирани служители, защото няма система, която да ги следи. "За статистиката всеки с диплома за висше е висококвалифициран, докато за бизнеса не е така. Затова фирмите не търсят в бюрата по труда ключови служители, а от специализираните за това агенции, които специално ги следят. Тези хора и сами бързо си намират работа и повечето регистрирани в бюрата по труда вероятно имат някакъв дефицит в квалификациите си", смята Томов.

Когато основният проблем на бюджета не е има ли пари, а как недостигът вместо 3 млрд. лв. да бъде сведен до 2 млрд. лв., когато икономиката е замръзнала, харченето на резервите трябва да бъде изключително внимателно. Трябва да се финансират устойчиви проекти, макар и с ефекти на по-късен етап. Няма смисъл да се дадат 10 лв. повече на семейство на ръка, когато тези пари могат да се дадат на училището за учител, който да работи допълнително с детето му, да му осигури обяд и така то да остане в клас. Вместо да се финансират спорни по качество работни места, по-добре да се осигурят средства за съвременна база за обучение в професионалните гимназии, защото възпитаниците им, които се учат да ремонтират телевизори върху апарат "Опера", ще бъдат поредните избълвани от системата безработни.
Снимка: БГНЕС
Когато България попада според различните европейски критерии за най-бедната страна в ЕС, тамошните чиновници спестяват, че според официалната политика тук 65 лв. на месец са достатъчни за оцеляване, при положение че цените на повечето стоки са съизмерими с европейските.
14
3834
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
17 Март 2013 20:10
"социално слабите са сред приоритетните групи" - Ами какво ще правим с работещите бедни?!
17 Март 2013 20:57
Анализът е верен, но не посочва главното.
А то е че парите в България не работят. Не работят милиардите в банките, не работят и милиардите европейски фондове.
Обръщението им у нас е такова, че 70% от всяка "излята" сума в крайна сметка заминават за чужбина. Затова именно не само че няма особен ефект от изливането им, но дори ефектът е обратен. Харчат се готови пари и повече не виждаме два от всеки три лева.
Това впрочем и Дянков го е обяснявал
17 Март 2013 21:30
Това впрочем и Дянков го е обяснявал
За Дянков не знам, но ний сме ти го обяснявали много пъти - няма къде да се завъртят, айол. По магистралите не могат да се въртят пари, няма добавена стойност. А да се приказват празни приказки - файда няма. Вие направихте ли анализ, защо 70% от парите напускат българското кръвообращение? Взехте ли мерки за стимулиране на задържането им? Пуснахте ли ги в действие? Ако не сте - защо? Овчаров ли ви пречеше, папата ли ви пречеше? Дайба тез дърдорковци!
17 Март 2013 21:33
"безработните с квалификация, които са около 1/3 от всичките над 390 000 без препитание. Над 40 000 са висшисти и още към 130 000 са с някакво професионално или специално средно образование. В момента всеки висококвалифициран безработен се посреща от трудовите посредници с обяснението: "Съжаляваме, ние нямаме работни места за вас!" Томчо Томов от БСК, който е ръководител на Националния център за оценка на компетенциите, е категоричен, че държавата няма никаква представа какви са нуждите на бизнеса от висококвалифицирани служители, защото няма система, която да ги следи. "За статистиката всеки с диплома за висше е висококвалифициран, докато за бизнеса не е така. Затова фирмите не търсят в бюрата по труда ключови служители, а от специализираните за това агенции, които специално ги следят. Тези хора и сами бързо си намират работа и повечето регистрирани в бюрата по труда вероятно имат някакъв дефицит в квалификациите си", смята Томов."
А в същото време се търсят инженери, заварчици, монтьори и т.н., ама НЯМА!!! Има философи, социолози, психолози, литератори и т.н - просто баласт без никаква стойност.
17 Март 2013 22:05
Лукчо, прав си! Ние станахме "консули" - чакаме НЯКОЙ да ни намери работа, тя да е лека, мн.добре заплатена и докато това стане - киснем в кръчмата или в кафенето на една сода...Докато има пустеещи земи - работа има. Докато има неизядени кучета и котки /деликатес на изгок/ - глад няма...И докато на "гладуващи" по селата им взимат разни мошенически банди по 5-10-15-20 000 лв., дераджето е търпимо....За петнайсти път питам: КОЙ РАЗПОРЕДИ отчетния период на тока да бъде удължен в най-студените месеци вместо 30 на 35-40-45 дни? Така сумите станаха големи. Не са виновни електомерите, а желанието ни да се топлим при отворени прозорци. Иначе бихме си изолирали стаите, апартаментите...Ама то иска АКЪЛ и РАБОТА!!!.... По лесно е да си на протест за по-евтин ток....
17 Март 2013 22:26
Кой печели от скъпата зелена енергия
http://tv7.bg/jega/Video/9676662
17 Март 2013 23:16
Не са виновни електомерите, а желанието ни да се топлим при отворени прозорци. Иначе бихме си изолирали стаите, апартаментите.


Аха, ето един последовател на Плевню и санирането! При отворени прозорци се топлеха софиянци по бай Тошово време. Сега хората си изключват радиаторите, завират се в една стая, голяма част се и санираха, ама не по плевнювски, ами със собствени средства и им излезе по-евтино. Но въпросът, който задаваш, кому хрумна да удължи срока на засичане е добър въпрос, на който отговорът не е ясно кой трябва да даде. А иначе и електромерите са виновни, да не говорим за безумните вятърничави и други добавки.
17 Март 2013 23:22
...На този фон доста странно звучи обещанието на служебния вицепремиер и социален министър Деяна Костадинова...

Е, какво да направи в тази ситуация? Да обещава или нищо да не обещава? Или лаф да става?
17 Март 2013 23:42
По лесно е да си на протест за по-евтин ток....

Протестите са във връзка с неумението на правителството да управлява правилно паричните потоци. не може да си прочел сал ена книшка за цел един живот и да се осланяш на "харизмата" си, да сравняваш хората с кучето си и да наричаш в пъти по-интелигентните от теб депутати - мързеливци и не знам какво си още. После пък да си бръкнеш у носа ей тъй, че те обзела скука..Та, думата ми беше за умението да си вършиш работата. Някой беше излъгал Бойко, че "офсите се дерът, той опита..биха му шута от стадото, за да разбере в болницата, където се "лекуваше" от хипертония, че тези животни само се стрижат..
18 Март 2013 00:07
В статията съзираме един от важните аспекти на организирания отвън и провеждан от чужда агентура геноцид на българите.
18 Март 2013 05:51
Таз песен ми прилича на кавър на речта на президента! Образование, саниране и разни други... Не е зле да се образоваме, но като гледам имаме си бая университети и безработни вишисти. Не е зле да се санираме, но това ще източи само парите от бюджета за създаване на работни места, които са временни, а за да се намерят тези пари отново ще се източват и притискат другите фирми, за да го пълнят и те ще фалират. От друга страна парите, които предлагат от КНСБ да бъдат раздадени с нищо няма да спасят положението. И те ще опоскат хазната! Положението е пълна катастрофа с мижави надежди за оцеляване! Резерв няма, икономика няма и най-вече акъл няма! Колкото и на някои да не им харесва ще се наложи да има правителство след изборите, в което да се налеят всички мозъци и идеи и да настояваме да се намерят правилните и да се тръгне към развитие на тази държава. Не може частния бизнес да работи в хаоса и да лови риба в мътна вода! Той не е длъжен да мисли за развитие, той си мисли само за печалбите днес и рядко вижда какво ще бъде утре. За това има държава, за това й е дадено правото да създава закони и правила, да прави политики. Санирането си е точно саниране и нищо друго! Т.е. замазваме дупките по фасадата и подменяме тук-там по нещо, а проблема остава и след време пак трябват кърпежи. От образование едва ли ще станем по-умни, защото вноса на умните и акълите от чужбина доведе до мизерията. За която ,обаче, се опитваме да държим отговорни необразованите и простите. Хем ги караме да се спасяват, хем сме възмутени, че имат искания, които ни бъркат в плановете?!
18 Март 2013 09:26
Имотите в България не работят - щото никой не се и опитва да ги накара да работят, друго си е да стоят заключени/или само 20% от имота да се използва реално/. Всички се жалват, че нямат доходи, даже и такива дето са с имоти за 50-100-200 хиляди. А това реално са богати хора. И не трябва да им се помага като социално слаби.

Трябва да се помага само на хора без собственост или със собственост до 10 хил. да речем, колкото е една нормална къща на село. Всички останали не са социално-слаби даже и да нямат доходи. Те може да са безработни, но там си има други правила за обезщетения при безработица.

18 Март 2013 11:46
В другите страни по света хората с гордост се наричат богати. И искат да са такива. В България всички си умират да са социално слаби. Независимо, че повечето ако им се сметне богатството - са богати. Е не супер богати, но са заможни. Даже според европейските разбирания. Нямали доходи, имали малко доходи, малки заплати, малки пенсии.. че кой е казал, че доходите трябва да са само от това? Доходите от собственост къде ги оставяте? Имотите не са само за украшение. Отделно да имаш имот за 50-100 хил. лева - та това си е богатство. Не бедност. Даже и да нямаш друг доход. Бедност е когато нямаш нищо и нямаш доходи.
18 Март 2013 14:00
Някой да попита бизнеса защо парите са в банките или излизат в чужбина. Аз дочух нещо че при предното правителство ако бизнесът ти е сравнително едър се прави опит да ти го вземат ако не си "техен"- вж Гр.Ганчев. Ако си "техен"-дават ти някой град на концесия вжТИМ и Варна, вж Марешки и Локо- Пловдив. Ако е дребен бизнес- заедно с целия град са те дали на концесия на някого и той идва за вноски редовно и се отчита по веригата нагоре.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД