Японските университети се представят много добре в рейтинга на Times higher education и дават прекрасни възможности за изследователска работа. |
Стипендията, която отпуска правителството на Япония, е в размер от 143 000 до 145 000 йени месечно. Помощта обаче може да бъде спряна при продължително отсъствие от университета. Стипендията не предполага издръжката на семейство. Японската страна поема еднократно и пътните разходи - отиване и връщане. Разходите за летищни такси, както и тези за придвижване от японско летище до приемащия университет или общежитие се поемат от специализантите. Всички кандидати трябва да получат официално одобрение от японските университети и японското министерство на образованието.
Изискването към кандидатите е да са родени след 2 април 1979 г. и да са в добро здравословно и психическо състояние. Трябва да имат завършена бакалавърска или магистърска степен, като образованието трябва да отговаря на темата за специализация, с която кандидатстват. Завършващите в годината на кандидатстване трябва да представят диплома, заверена в МОМН, не по-късно от края на юни 2013 г. Общият успех от следването трябва да е поне 4.00. Важно условие към бъдещите стипендианти е да владеят отлично английски език и да желаят да изучават японски, тъй като лекциите, експерименталната работа и научните контакти ще се осъществяват на езика на приемащата държава. Право на участие имат и членовете на едно и също семейство, които при високи резултати могат да получат две стипендии при еднакви условия. В конкурса нямат право да участват бивши стипендианти на японското правителство, както и военни или цивилни, заети във военна служба.
Срокът за регистрация на кандидатите е от 15 до 23 април 2013 г. - всеки ден (без петък) от 10.00 до 12.00 и от 14.00 до 16.00 часа в офиса на фондацията на ул. "Васил Априлов" 3 в София. Необходимите документи са формуляр за регистрация (по образец), копие от дипломата за висше образование на български език, като кандидатите с дипломи от чужди образователни институции трябва да ги заверят в МОМН. При подаването на документите се представя и лична карта за удостоверяване на гражданството и възрастта. Регистрацията може да се извърши и по електронна поща до координатора на програмата.
Стипендиантите се избират след прецизна селекция, която преминава през няколко етапа. На първия етап се полага тест по английски или по японски език. Тестът по английски се полага от кандидатите от всички научни области с изключение на завършилите японска филология. Продължителността на изпита е 60 минути. Съгласно изискванията на японската страна тестът не е анонимен. Изпитът е насрочен за 28 април от 10.00 часа. В същия ден ще се проведе и тестът по японски, но началният му час е 11.30 часа. Тестовете ще се провеждат в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Кандидатите, които се явят и на двата теста, се класират за втория етап с по-високата оценка. Резултатите ще бъдат обявени от фондацията на 15 май 2013 г. след 14.00 часа.
Допуснатите до втория етап представят научен проект, който се оценява от експерти в същата област. На специална среща ще бъде разяснена процедурата за провеждането на втория етап. Списъкът с имената на допуснатите до интервю ще бъде обявен на 3 юли 2013 г. след 14.00 часа. Третият етап е събеседване. Комисия с представители на посолството на Япония, Министерството на образованието, Министерството на външните работи и Международната фондация "Св. св. Кирил и Методий" ще проведат събеседване с допуснатите в края на юли 2013 г. Датата ще бъде обявена допълнително. Кандидатствалите през 2013 г. ще получат окончателно одобрение за заминаване в края на февруари 2014 г. Одобрените ще пътуват за Япония в периода от 1 до 7 април или от 1 до 7 октомври 2014 г.