:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,304
Активни 792
Страници 19,869
За един ден 1,302,066
Консулт

Ваденето на удостоверение за наследник се смята за действие по приемането на наследството

Вярно ли е, че получаването на удостоверение за наследници означава нещо като приемане на наследството? Каква е процедурата по ваденето на документа?

Ю.П, София





Качеството на наследник по закон се придобива именно чрез удостоверение за наследници. Според чл.1 от Закона за наследството (ЗН) "наследството се открива в момента на смъртта в последното местожителство на умрелия". Според чл. 48 от ЗН пък наследството се придобива с приемането му.

Още тук трябва да се отбележи, че приемането на наследството може да стане с писмено заявление до районния съдия в района, където е открито наследството. В този случай приемането се вписва в особена книга. Тази процедура обаче не е задължителна. Защото за закона приемане има и когато наследникът извърши действие, което несъмнено предполага неговото намерение да приеме наследството. Такъв вариант би било, ако укрие или се опита да укрие наследствено имущество. В този случай обаче наследникът губи правото на наследствен дял от укритото имущество.

Пак се смята, че има действия по приемане на наследството и ако наследникът впише на свое име в данъчната служба наследствен имот. Същото се има предвид и ако той например извади удостоверение за наследник. Затова и всеки наследник трябва да помисли добре, преди да тръгне да вади такъв документ, ако има намерение да се откаже от наследството.

Иначе удостоверението е нещо много важно в целия процес на наследяване. То е на практика първата стъпка в тази посока. То е важно и защото чрез този документ държавата признава съответното лице за наследник, както и че то може практически да се ползва от имуществените права, които получава от наследодателя. От друга страна, с това удостоверение всеки може да се легитимира пред съответните държавни или общински органи.

Удостоверението се издава от общината. В него задължително се записват и останалите наследници. Това е всъщност един от начините наследник да разбере дали има и кои са другите сънаследници. В същото време често, за да се издаде удостоверението, от общината настояват лицето, което го иска, да каже кои са другите наследници - и то с адреси, ЕГН. Нещо, което често няма как да стане.

Правилата за вадене на удостоверението са в закона за гражданската регистрация, закона за наследството, закона за местните данъци и такси. Подава се молба декларация по образец до кмета на общината по последния постоянен адрес на наследодателя. Към нея се прилага и актът за смъртта на наследодателя. Плаща се и такса, която е различна за различните общини.

С молбата се иска подателят да посочи наследниците по закон, които той смята, че има още наследодателя. После длъжностното лице прави служебно проверка, включително и в регистъра на починалите лица. Последният пък е част от регистъра на населението в общината. Длъжностните лица, които ще издадат удостоверението, са длъжни да проверят информацията, подадена чрез молбата, както и да я допълнят или коригират при неточности. Накрая се издава удостоверението за наследници и в него трябва да се изброяват всички наследници на наследодателя по закон. Последното е важно и защото прие евентуална делба, в нея трябва да участват и цялото наследство, и всички наследници.

9
42137
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
10 Април 2013 19:16
Не мисля, че ваденето на удостоверение за наследници се счита за приемане на наследството. Най малкото, за да се откаже от наследството наследникът трябва да подаде в съда молба, към която да приложи удостоверение за наследници.
11 Април 2013 02:41
Понго,
Това е друг фактически състав. Не обърквай хората.
11 Април 2013 02:54
И аз НЕ мисля, че ваденето на Удостоверение за наследници означава "конкулдентно действие" за приемане на Наследство!
На мен ми се случи такава случка: със сестра ми сме от разични бащи, а когато отидох да си вадя удостоверение за Наследник на майка ми(заради Поземлената комисия), се оказа, че НЕ фигурирам, като нейн наследник (в регистрите на съответната община)! Питам, това, че съм поискал да ми бъде издадено Удостоверение за Наследник в този случай прави ли ме автоматично приемател на Наследство?!
Ами ако искам това удостоверение САМО за да разбера кои са другите наследници на Починалия(например, припознати, осиновени, извънбрачни деца на починалия)?! Човек НЕ е длъжен да знае има ли и кои са СЪнаследници с него, нали!
Удостоверението за Наследници е само един удостоверяващ някакъв ФАКТ официален документ- той НЕ е Декларация, която удостоверява изразена Воля на декларатора!!!
А, ако поискам справка за дължими данъци, значи ли това, че искам да си платя тези данъци и ги признавам за дължими от мен?! НЕ значи, нали! Ако поискам справка от Общината за цените на някакви административни услуги, значи ли това, че непременно ще поискам тези услуги?!
Глупости!
11 Април 2013 03:47
Затова и всеки наследник трябва да помисли добре, преди да тръгне да вади такъв документ, ако има намерение да се откаже от наследството.

Е, как ще може да си помисли, като няма представа още кой може да бъде наследник заедно с него??? Що за "несъмнено" действие е искането на справка?
Някой може ли да намери точните параграфи, по които ваденето на удостоверение за наследници се счита за приемане на наследството?
Ако аз съм дала пълномощно на роднина и той отиде вместо мен да извади въпросната справка, това ще се тълкува ли като мое намерение за участие в делбата на брилянтите на короната?
11 Април 2013 05:23
/:/ "...Удостоверението се издава от общината. В него задължително се записват и останалите наследници. Това е всъщност един от начините наследник да разбере дали има и кои са другите сънаследници..."
............................................................................
Именно!
Следователно, може да става въпрос за желание за УЗНАВАНЕ кои са другите сънаследници, а НЕ за желание за приемане на Наследството!!! Още повече, че законът НЕ позволява отказване само от част от полагаемото ти се наследство! А дали да се откаже или да НЕ се откаже от наследството си, Наследникът може да иска да го реши това чак след като той узнае и види у кого(КОИ са) ще отиде отказания от него полагаем му се дял от откритото за наследяване наследство!
Ерго, твърдо НЕ приемам тълкуванието, че искането на Удостоверение за наследник е равнозначно на действие по желано приемане на открито Наследство!
24 Септември 2013 19:53
Има ли възможност трето лице, което не е наследник (роднина) на починалия, да извади удостоверение за наследници? Пример: Ако имотът - собственост на починалото лице, е прехвърлен приживе на друго лице (приобритател), то последният може ли да извади у-е за наследници на основание нотариалния акт за прехвърляне и акта за смърт? Благодаря
24 Септември 2013 20:04
Качеството на наследник по закон се придобива именно чрез удостоверение за наследници.


Това е предостатъчно, за да се чете по-нататък с повишено внимание.
22 Май 2014 12:05
"той ще се вайка горчиво, че ни е разигравал като маймуни",

каквито изглежда сте си.
Можеш да извадиш маймуната от гората, но не и гората от маймуната.
22 Май 2014 12:07
.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД