:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,338
Активни 801
Страници 19,903
За един ден 1,302,066
Очерк

Геният на тачъризма ще остане

Посланието на Маргарет Тачър към политиците днес е нулева търпимост към дефицитите
Цветя и прощална бележка до Желязната лейди пред дома на баронеса Тачър в Лондон. Самата тя харесваше етикета, лепнат й от съветската пропаганда


Рядко се случва появата на отделна личност да промени безусловно хода на историята. Така се случи, когато през май 1940 г. премиер на Великобритания стана Уинстън Чърчил, но обикновено усилията на един човек не могат да спрат вълната на събитията. Без съмнение обаче една от тези забележителни личности бе Маргарет Тачър. Защото няма да е пресилено да се каже, че тя спаси Великобритания от банкрут, направи я отново велика, спечели една война и заедно с Роналд Рейгън удари камбаната на съветския комунизъм.

Некролозите за нея и от левицата, и от десницата сякаш намекват, че битките й са все от миналото, че тя е фигура от една по-ранна епоха, чиито борби нямат отношение към политиката днес. Едва ли нещо би могло да бъде по-далеч от истината. Принципите, които тя установи и които заедно оформят ясната политическа програма, наречена отдавна тачъризъм, съответстват на съвременността дори повече, отколкото на 80-те години на миналия век. Да я отписваме като историческа фигура, означава да пренебрегнем непреходността - най-отличителния аспект на политическата й мисъл.

Днес Съветът за сигурност на ООН плюс Германия (наричани още групата 5+1) одобряват решение по отношение на иранската ядрена програма , което тя навремето определи в друг контекст като "политика на превантивното раболепие", и можем да разберем и приемем ясното и категорично отхвърляне от страна на лейди Тачър на малодушието в международните отношения. Когато тя бе на власт, отношението й към заплахите на диктаторите и изнудването от страна на аржентинската хунта за Фолклендските острови или на Саддам Хюсеин преди войната в Залива бе твърда и безкомпромисна позиция, която днес групата 5+1 все се опитва да избегне. Съветът, който Тачър даде на президента на САЩ Джордж Буш през 1990 г. - "Няма време за колебание, Джордж", е отчайващо актуален и нужен и днес.

Нейната подкрепа за Израел бе непоклатима.



Когато я питаха за антисемитизма, тя отвърна: "Аз просто не го разбирам".



И заклейми членовете на нейната регионална асоциация, които бяха изключили евреите от местния голф клуб. След като се оттегли от политиката, на въпроса кое е най-голямото й постижение, тя отговори, че й се е случило в края на 30-те г. на миналия век, когато била на 12 г. и събрала пари, за да спаси от нацистите 17-годишно еврейско момиче от Австрия, за да емигрира във Великобритания.

Маргарет Тачър мразеше дефицитите така, както се очаква от дъщерята на един бакалин да ненавижда дълговете. Макар че наследи от Лейбъристката партия една катастрофирала икономика през 1979 г., в която най-високият данък върху дохода бе 98% и в която стачките на служители в обществения сектор съсипваха британската индустрия, тя успя да увеличи растежа и производителността до такава степен, че когато напусна управлението, най-високата данъчна подоходна ставка бе 40%, а темповете на растежа бяха съизмерими с тези в любимата й Америка. За жалост в началото на този век умът й потъна в сенките, иначе щеше да е наистина вдъхновяващо да се чуе мнението й за астрономическите дефицити, управлявани от администрацията на Обама днес.

Би било великолепно, ако можехме да чуем и оценката й за състоянието на Европейския съюз днес, тъй като всяка от прогнозираните от нея опасности от икономическия и валутен съюз се оказват точни. Лорд Солсбъри веднъж каза, че най-жестоките думи в английския език са: "Казах ти, че ще стане така". Колко пъти Маргарет Тачър каза на Брюксел и еврофилите, че система, в която всички европейски икономики, без значение от техния размер, вид и форма, бъдат натикани в единна валутна и лихвена система, неизбежно ще се провали? Тя бе видяла опасността. Може би щеше да ни покаже и изхода от кризата.

Когато бе предложено британският паунд да даде път на еврото,



тя извика в Камарата на общините: "Не! Не! Не!"



Британците трябва да погледнат към Кипър, Гърция, Испания, Португалия и Италия днес и да я аплодират за нейната далновидност.

"Демокрацията не се състои само в това да отгатнеш какво искат хората. Демокрацията означава и да водиш хората", каза тя. Колко често можем да видим това днес в политиката, повлияна от социологическите анкети и фокус групите? По повод на политическите лупинги, за които толкова много настояваха някои кръгове в нейната партия през 1981 г., на конференцията на торите тя заяви: "Завиваш, ако искаш. Дамата не се врътка."

За разлика от много днешни политици тя имаше безпогрешна интуиция за политиката и за това кое е правилно и кое - не. На честването на 200-годишнината от падането на Бастилията например нещо й подсказа, че не бива да се присъединява към французите в празнуването на революцията, довела до кръвопролития, война и републиканство, затова тя забрани на британския посланик да участва въпреки скърцането със зъби във Външно министерство. Може ли някой да си представи, че съвременен политик ще направи такъв ход днес?

Тя се наслаждаваше на обидите, които й отправяха враговете й. Когато съветската пропаганда й лепна етикета "Желязната лейди", целта бе да се привлече вниманието към липсата на гъвкавост от нейна страна. "Всеки лидер трябва да носи у себе си известно количество стомана, и ето че аз не съм изключение, след като ме наричат Желязната лейди", отвърна тя. Колко силно днес Западът се нуждае от лидери, които възприемат личната си непопулярност като незначителен вторичен продукт на големите битки, които искат да водят, и които вярват, че хората ще ги преизберат, въпреки че избирателите не ги харесват лично особено много?



Познавах я добре и мога да твърдя,



че имаше много, което човек да хареса и на което да се възхити у Маргарет Тачър, но за нея това нямаше особено значение. Тя имаше да върши работа. Когато преди няколко години Хилари Клинтън се сравни с Маргарет Тачър, можеше да се възприеме като любезност, но вместо това лейди Тачър възрази: "Тя изобщо не прилича на мен. Зная го, защото аз изобщо не приличам на нея!"

Днес, когато лейди Тачър вече не е жива, не бива да я превръщаме в поредната удобна исторически фигура, окастрена от идеологическите присъди, които принадлежат на времето. Тачъризмът ще остане завинаги и с него светът е по-добър.

-------

*Андрю Робъртс е историк, назначен от Маргарет Тачър за попечител в Тръста на архивите на Маргарет Тачър.
СНИМКИ ЕПА/БГНЕС
Маргарет Тачър, германският канцлер Хелмут Кол и президентът на САЩ Роналд Рейгън на световен икономически форум в Бон на 3 май 1985 г. Днес се оказва, че всички прогнози на Тачър за валутен и икономически съюз в Европа се оказват верни.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Маргарет Тачър през ноември 2005 г. на панихида в памет на бившия премиер консерватор Едуард Хийт.
57
3603
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
57
 Видими 
09 Април 2013 20:15
Когато бе предложено британският паунд да даде път на еврото,
тя извика в Камарата на общините: "Не! Не! Не!"
Британците трябва да погледнат към Кипър, Гърция, Испания, Португалия и Италия днес и да я аплодират за нейната далновидност.



Да, тази й реч ще остане в историята. Всъщност заради нея й спретнаха и свалянето посерковците около нея.


Десет години по-късно Юрген фон Хаген и Даниел Грос в няколко пейпъра обосновават на теория необходимостта монетарния/валутния съюз неизменно да бъде комбиниран и с фискален такъв. Нещо което Мъндел беше пропуснал. Последните години тази теория многократно се потвърди.
09 Април 2013 20:30
Велика жена! Поклон и вечна и памет!
09 Април 2013 21:05
Аре не се изхвърляйте за баба Консерва.
Слава богу няма вече политици като нея, които слагат собствоното си его над общия интерес. В тая категория води оня с мустачките следван веднага от оня с пурата и бомбето. Тая не е много по-назад по его макар тотално да и липсваше далоновидност и мироглед.
Минала заминала не се умопомрачавайте!
09 Април 2013 21:06
А когато Горби и предложи оня бизнес със затварянето на очите при превръщането на сталинската номенклатура и синчетата им в успели бизнесмени, отговора и беше "йес, йес, йес"
09 Април 2013 21:07
Свалила комунизма, ще ме уморите с тия повърхностни мантри.
Тя добре че поне ролките си свали макар и манталитета си на капризна, докачлива и устата лелка (бабака) не можа да свали.
09 Април 2013 21:09
ttanchev татанчев - 100% си прав ама на захапаха иммитовете и легендите сега и паметник сигурно ще и дигнат пред театъра, ще го турат до обезглавената свобода на рейгън if you know what I mean.
09 Април 2013 21:11
Прогнозирала еврото... И спрелият часовник е верен два пъти в денонощието. И слепият консерватизъм улучва понякога.
Тачър била против обединението на Германия, страхувала се от силна Германия... И с право. Германия избра да запази индустрията, Великобритания избра Ситито. Много далновидно.
09 Април 2013 21:12
Като Дянков е била, галиба.
09 Април 2013 21:17
Бантустанците, освен че не можете да изпитвате уважение към собствените си авторитети/колоко и оскъден да е броят има/ не се опитвайте да принизявате до собственото си мизерно съществуване великите личности на другите народи. Хептен герберстия избуя по тези земи
09 Април 2013 21:17
Когато Хелмут Кол поиска "Ейн Райх", тя ужасено извика: но, но, но!!!

Сега чекаме новият ингилизки фалит.

09 Април 2013 21:19
Когато Хелмут Кол поиска "Ейн Райх", тя ужасено извика: но, но, но!!!


Тя извика: "Айн Ранд!"

09 Април 2013 21:22
За какво, Щурчо, за аншлус на Австрия ли?
09 Април 2013 21:23
Гений???
...или нищо...
-------------
Блогът на Генек

09 Април 2013 21:23
E те такива глупости отдавна не бях чел. То бива измишльотини но тук дори не е ясно откъде да се почне. Критиката ми е към вестника, защото се придава авторитет на нещо което явно са писанията на сбъркан човек, като този материал се лансира самостоятелно. Можеше спокойно да се пусне редом до статия, която представя различна гледна точка - и нека всеки сам да прецени кои аргументи са по състоятелни. А такива статии има бол.
09 Април 2013 21:24
Дорис -
09 Април 2013 21:34
... за аншлус на Австрия ли?..

С ГДР. Макар, че после фактически стана аншлуса и с Австрия. Или както е казал Бисмарк: "Когато говоря за Европа, разбирам Германия". Та това беше голямата гео-стратегическа грешка на кака Меги. Ако нещата си бяха останали такива щеше да има слаб СССР и слаба Германия. Сега има слаба Англия.
09 Април 2013 21:58
Нейната подкрепа за Израел бе непоклатима.


Както и нейната подкрепа за Пиночет, за Сухарто, за режима на апартейд в Южна Африка, за Саддам, за червените кхмери...
09 Април 2013 22:06
Гледах по една ТВ, в Шотландия отваряха шампанско.
09 Април 2013 22:09
И кое е гениалното? Разпродажба на естествените монополи на безценица, загуба на стотици хиляди работни места, безсмислена война с Аржентина спечелена буквално на косъм?
09 Април 2013 22:10
Гледах по една ТВ, в Шотландия отваряха шампанско.


Разгонила им е фамилията на шотландците, как няма да се радват? Ако референдумът за отцепването им от UK мине, и доста нейни консервативни фенове ще ходят да и скачат на гроба.
09 Април 2013 22:15
Без да казвам (за да не ме обвинят в осведомено пристрастие), само показвам:
За маята, калъпа и заниманията на автора може да се прочете в интернето.
За "гения" на тачъризма може да се съди по спонтанните купони, веселия и чуруликане по "Туитър" в кралството по случай на кончината на г-жа Тачър.

09 Април 2013 22:28
Анализ на Кругман за приноса на Тачър: http://krugman.blogs.nytimes.com/2013/04/08/did-thatcher-turn-britain-around/
Т.нар. съживяване на британската икономика, за което възхваляват Тачър, се случва в средата на 90-те, всъщност доста след края на политиките й. През нейното управление нараства ужасно безработицата, без да има икономически растеж. По подобен начин растежът при Клинтън се "обяснява" с Рейгън.
09 Април 2013 22:39

Разпадът на United Kingdom, без съмнение, ще се пише на нейния гръб. Тия от Upper Clyde Shipbuilders помнят дълго.
Божии жернова мелят медленно, но верно.
09 Април 2013 22:46
Без да казвам (за да не ме обвинят в осведомено пристрастие), само показвам:
За маята, калъпа и заниманията на автора може да се прочете в интернето.


Мет, тоз ли? -

Roberts has appeared on US television during royal funerals and weddings. He first came to prominence in the USA due to acting as an expert on the funeral of Diana, Princess of Wales, in 1997, and he was later in a similar role during the CNN broadcast of the death of the Queen Mother and on the wedding of Prince Charles and Camilla Parker Bowles...

During the build up to the Iraq War Roberts supported the proposed invasion, arguing that anything less would be tantamount to appeasement. He strongly supported Tony Blair's foreign policy, saying that Blair displayed "astonishing leadership" and compared him to Winston Churchill in the 1930s.[7] In 2003, he wrote "for Churchill, apotheosis came in 1940; for Tony Blair, it will come when Iraq is successfully invaded and hundreds of weapons of mass destruction are unearthed from where they have been hidden by Saddam's henchmen",[8] and commented on the human cost of the Iraq War, saying that Britain has "lost fewer soldiers than on a normal weekend on the Western Front".[9]

He has defended the use of waterboarding by the C.I.A., writing that "sometimes the defense of liberty requires making some pretty unpalatable decisions".[10] He has said that the Iraq War is being fought by the English-speaking peoples as "an existential war for the survival of their way of life" and that "this struggle against Islamofascism is the fourth world war" [the Cold War being the third world war] in which "the English-speaking peoples find themselves in the forefront of protecting civilization"...


ಠ_ಠ!

09 Април 2013 22:47
А к'во стана с млякото за децата ?
09 Април 2013 22:56
Аха, същият
09 Април 2013 23:28
A dookie!
09 Април 2013 23:33
http://www.guardian.co.uk/politics/video/2013/apr/09/margaret-thatcher-death-celebrated-brixton-video
10 Април 2013 00:42
Тя извика: "Айн Ранд!"



Руската еврейка Алиса Розенбаум ли имаш предвид?
10 Април 2013 00:57
Aber natürlich.
10 Април 2013 02:09
О темпора, о морес колегите си спомнят колко елей се изля от вси страни в 2004 г. като се спомина св. Рейгън (Кругман е въвел термина Reagasm) А в 2013 г. народът в Англия и Шотландия масово ликува от смъртта на св. Тачър. Предвкусвайки края на Камерън и къткането феята на доверието.

Нашата газета пуска едностранчиви десни и често маргинални писания. Колегите по-горе поискаха повече разнообразие. Днес (вторник) НЙ Таймс пусна в op-ed три различни мнения за Тачър, освен двата големи репортажа за нея. Цитирам тук едно от мненията, което ми се струва в тон с повечето изказвания и с моето разбиране. (Благодаря на колегата, дал линк за блога на Кругман.)

Thatcher’s Divided Isle

By A. C. GRAYLING

April 8, 2013

IT is hard to think of a more divisive figure in British politics than Margaret Thatcher — at least since the days of the predecessor whom she most admired, the early 19th-century prime minister Lord Liverpool.

The high point of Liverpool’s term (1812 to 1827) was the victory over Napoleon at Waterloo; its low point was quickly dubbed Peterloo, the occasion on which British soldiers used their sabers and muskets to disperse workers rallying for better wages, labor conditions and suffrage at St. Peter’s Fields in Manchester in 1819.

Mrs. Thatcher’s 11-year tenure had much in common with Liverpool’s, both in its length and its attitudes toward organized labor.

Her admirers laud her for breaking Britain’s once-powerful trade unions, and liberalizing the City of London’s financial services industry; these acts, they say, halted the country’s economic decline. Her detractors blame her for destroying much of the country’s manufacturing base by refusing to aid struggling industries, and effectively annihilating the mining sector by emasculating the National Union of Miners. Her premiership will always be remembered for the bloody battles between workers and the police, and the high unemployment and sudden appearance of industrial wastelands that followed.

If Argentina hadn’t invaded the Falkland Islands in April 1982, she might not have even won the 1983 election. National pride raised her approval ratings, and the implosion of the opposition Labour Party sustained her party at the polls for nearly another decade.

Mrs. Thatcher’s own downfall was the so-called Poll Tax, a highly unpopular flat-rate levy on every adult, officially known as the Community Charge. The law was passed in 1988 and caused violence in many cities, including the London riot of March 31, 1990, before it was scheduled to take effect. The tax eventually helped precipitate her resignation from the premiership.

Mrs. Thatcher left behind a changed and divided Britain. She dismantled local government structures, leaving London without a unitary authority to manage its affairs, which meant that urban decay and the effects of unemployment were not adequately countered.

Her attitude on how people should live could be described as either Samuel Smiles (“Self-Help') or Gordon Gekko (“greed... is good'). Despite being a woman who had shattered the political glass ceiling by becoming leader of her party and then prime minister, she did little to advance the cause of women generally, and would not publicly support the feminist movement. She was also unfriendly toward homosexuals, suggesting in her 1987 speech at the Conservative Party Conference that no one had a “right” to be gay.

By the time the Tories were defeated by Tony Blair’s re-branded centrist “new” Labour Party in 1997, she had become a highly toxic liability for Conservatives. The strain of politics she imposed on her own party effectively disabled it for a generation. The Tories now govern again, after more than a decade of Labour Party rule, but only in coalition with a minority party, the Liberal Democrats.

The Conservatives are unlikely to remain in power after the next election, to be held in 2015 or earlier, because the internal party divisions Mrs. Thatcher bequeathed still exist, especially when it comes to further European centralization and integration — a policy she famously denounced with the words “No. No. No.”

Today, Euroskeptics in Parliament are holding the party leadership hostage; they have extracted a pledge from the prime minister to hold a referendum on continued British membership in the European Union, despite the risk that leaving the union could have disastrous economic consequences.

The curious feature of Mrs. Thatcher’s legacy is that although she struck an ax-blow deep into the heart of Britain, it is society, not the political sphere, that remains deeply divided by a widening gap between rich and poor.

By contrast, the country’s politics have almost ceased to be ideological, as if exhausted by the Thatcher era. All the main British political parties now strive for the center ground, and the differences between them are about managerial style, not questions of principle.

The loss of ideology in British politics is neither good nor bad. It was inevitable when Britain became part of the larger political entity of Europe — a political entity Mrs. Thatcher vehemently disliked — which imposes constraints on how far the ideology of any national party can go.

With her contempt for softhearted liberalism, her hatred of trade unions, and her doctrinaire free-market principles, Mrs. Thatcher’s impact in her own day was huge. And its effects remain.

She began the deregulation of banking that led ultimately to Britain’s contribution to the global financial crisis of 2008. She reversed the trend of greater social integration and diminishing of the wealth gap that had characterized Britain in the three decades after 1945. Postwar convergences in class and wealth disappeared and former divisions resurfaced as consumerism and social incivility followed quickly on her brusque reorganization of British society.

In Britain, that is the chief memory of her that will most likely linger once the obsequies are done.

A. C. Grayling, a philosopher, is the master of the New College of the Humanities and the author, most recently, of “The God Argument: The Case Against Religion and for Humanism.”

Copyright The New York Times Company


10 Април 2013 02:11
комар
09 Апр 2013 23:33
мдам.... оня гей с боядисаната коса и палестинския шал много ме разчувства.
10 Април 2013 02:25
Разпадът на United Kingdom, без съмнение, ще се пише на нейния гръб


Съединеното според мене e империалистическа отживелица с не повече raison d'être от Съветския в 1991 г. Иде времето на независима република Англия, република Алба и република Къмру. Република Алба вече е на път, тя ще е протестантска и социалистическа като скандинавските монархии.
10 Април 2013 03:50
До края на века Англия ще бъде американски щат.
10 Април 2013 06:14
А Щатите китайска провинция...
-----------------------------------------------
Блогът на Генек

10 Април 2013 07:17
А Щатите китайска провинция...

Гладно просо кокошка сънува.
10 Април 2013 08:38
Да, наистина ще остане. Сегашната тежка икономическа ситуация в света се дължи именно на татчаризма и рейгономиката.
10 Април 2013 09:17
Какво пеят рок музикантите за Меги:
http://lenta.ru/video/2013/04/09/thatcher/
10 Април 2013 09:24
Колко пъти Маргарет Тачър каза на Брюксел и еврофилите, че система, в която всички европейски икономики, без значение от техния размер, вид и форма, бъдат натикани в единна валутна и лихвена система, неизбежно ще се провали?


ЕС и Еврозоната се били провалили? Абе аз ли не чета новините и съм изтървал нещо?!!

ААА дааа - хамериканско whishful thinking.
10 Април 2013 09:46
За мен икономическата ситуация днес е великолепна.
Ако принос за това има Меги - шапка И свалям.
Велика Е.
10 Април 2013 10:11
Тачър !
Достатъчно е човек да прочете какво казват държавните глави на другите държави по нейно време.
Ето от другата статия:
100 души безчинстваха по улиците на Брикстън, южно от Лондон, изразявайки радост от кончината на бившия премиер. Те разбиха витрини на магазини, опитаха се да ги разграбят. Стени на къщи бяха изписани с "антитачърови" графити.

Те това е качеството на мат'ряла от празнуващите квартали...
10 Април 2013 10:39
Mr Moonlight .

Ешь ананасы, рябчиков жуй, день твой последный приходит, буржуй.

10 Април 2013 10:43
И пак от Маяковски:


ВЫВЕСКАМ

Читайте железные книги!
Под флейту золоченой буквы
полезут копченые сиги
и золотокудрые брюквы.

А если веселостью песьей
закружат созвездия "Магги" -
бюро похоронных процессий
свои проведут саркофаги.


Когда же, хмур и плачевен,
загасит фонарные знаки,
влюбляйтесь под небом харчевен
в фаянсовых чайников маки!

Гигант.
10 Април 2013 11:17
Rust in piece/s.
10 Април 2013 11:53
Внесла рейгъновата икономика,следвана сляпо и от нашите нпо-та и довели до крайната мизерия. Дано никога не намери покой и на оня свят.
10 Април 2013 13:37
Wreckage, a Johnny Cash for you:

"Rusty Cage"

You wired me awake,
And hit me with a hand of broken nails.
You tied my lead and pulled my chain,
To watch my blood begin to boil.

But I'm gonna break,
I'm gonna break my,
Gonna break my rusty cage and run.
I'm gonna break,
I'm gonna break my,
Gonna break my rusty cage and run.

Too cold to start a fire,
I'm burning diesel, burning dinosaur bones.
I'll take the river down to still water,
And ride a pack of dogs.

I'm gonna break,
I'm gonna break my,
Gonna break my rusty cage and run.
I'm gonna break,
I'm gonna break my,
Gonna break my rusty cage and run.

When the forest burns along the road,
Like God's eyes in my headlights.
When the dogs are lookin' for their bones,
And it's rainin' icepicks on your steel shore,

I'm gonna break,
I'm gonna break my,
I'm gonna break my rusty cage and run.
I'm gonna break,
I'm gonna break my,
Gonna break my rusty cage and run.

10 Април 2013 13:41
cheers

един много интересен текст на Ръсел Бранд в Гардиън. Натисни тук

[quoteMy mate John and I were wandering there together, he expertly proselytising on the architecture and the history of the place, me pretending to be Rumpole of the Bailey (quietly in my mind), when we spied in the distant garden a hunched and frail figure, in a raincoat, scarf about her head, watering the roses under the breezy supervision of a masticating copper. "What's going on there, mate?" John asked a nearby chippy loading his white van. "Maggie Thatcher," he said. "Comes here every week to water them flowers." The three of us watched as the gentle horticultural ritual was feebly enacted, then regarded the Iron Lady being helped into the back of a car and trundling off. In this moment she inspired only curiosity, a pale phantom, dumbly filling her day. None present eyed her meanly or spoke with vitriol and it wasn't until an hour later that I dreamt up an Ealing comedy-style caper in which two inept crooks kidnap Thatcher from the garden but are unable to cope with the demands of dealing with her, and finally give her back. ][/quote]
10 Април 2013 14:11
За мен икономическата ситуация днес е великолепна


Да, на канадския социал може, ама пусто светът съществува и извън всяка отделно взета манерка. Егоизмът, липсата на емоционална интелигентност и в края на краищата - и на нормално благоразумие е проблемът на тия, що харесват Тачър.
10 Април 2013 16:07
Егоизмът, липсата на емоционална интелигентност и в края на краищата - и на нормално благоразумие е проблемът на тия, що харесват Тачър.

М.Т. е определена от британците като най-добрият премиер след ВСВ.
Margaret Thatcher more popular than Winston Churchill: UK poll

Натисни тук
Явно горните черти преобладават сред британците.
10 Април 2013 16:19
Ааа, Фич, тук грешиш! Емоционален си като либерал... Не че е лошо, но консерватизма на Рейгън и Тачер са обратната страна на същата монета наречена "общество". Едната страна не може без другата И колкото повече едната страна се бута да е отгоре, толкова повече шансовете на другата нарастват. Ако не вярваш, погледни колко щата е спечелил опонентът на Рейгън на изборите
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД