:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,406
Активни 801
Страници 19,971
За един ден 1,302,066

Съдебната власт си раздава оценки формално, за да не е без хич

Огромна част от магистратите получават добри или много добри оценки в атестациите, а в същото време ВСС назначава по команда, а не по качества
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Последна дума при атестациите има Висшият съдебен съвет.
Преди малко повече от месец начело на столичната следствена служба застана следователят Петьо Петров, известен като Еврото. Той бе директно назначение на градския прокурор на София Николай Кокинов. Скрити зад това удобно за тях правомощие на обвинителя, членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) не казаха и гък.

Подобно действие потвърждава опасенията, че настоящият кадрови орган няма никакво намерение да се справи с проблема с безпринципните назначения. Но това не е всичко. По-задълбочен поглед върху ситуацията показва, че съветът издига, повишава и поставя на ключови позиции хора, без да има реална представа какви са качествата им. Дори по-лошо, практиката сочи, че ВСС е готов да пренебрегне смущаващи данни от кадровите досиета на някои магистрати, когато му бъде наредено те да бъдат поставени където трябва. Такъв бе случаят с главния прокурор Сотир Цацаров, който бе избран с пълно мнозинство, макар че не успя да даде смислено обяснение за една сделка, извършена от съпругата му.

Ето какъв е конкретният случай - според атестацията на следователя Петров за периода 2007-2011 г. той е работил върху две дела. Цифром и словом толкова. Едното следователят е приключил с обвинителен акт, а второто е прекратил, тъй като не е открил данни за престъпления. В същото време, в направената му в края на 2011 г. атестация е записано, че получава 100 от 100 възможни точки, а година по-късно е повишен и в ранг. Данните бяха предоставени от ВСС след проверка.



Разбира се, не по-малко смущаващи са данните за военния съдия,



чието име ВСС не съобщи, с нула точки в категорията "правни знания и умения" в атестацията си. Тази абсурдна оценка бе потвърдена от ВСС, чиито членове ходили да го изпитват на място. Защо обаче този съдия все още е в системата и решава човешки съдби? На този въпрос никой не може да отговори.

"Трябваше да правим атестация на един колега. Прочетохме всички негови отменени актове, както и други решения. Влизахме в заседанията му. Накрая атестацията се получи обективна и с не много висока оценка, беше написана на около 30 страници. Разбрахме обаче, че други хора с не толкова високи качества получават по-високи оценки. И се оказа, че заради нашето старание колегата ще бъде ощетен. Затова решихме да ревизираме оценката си и я завишихме", разказва съдия Весислава Иванова от Софийския градски съд за опита си в т.нар. помощни атестационни комисии, които правят реалните атестации на магистратите. В момента системата е такава - магистратите по места се оценяват от тези помощни комисии, съставени от техни колеги от по-високата инстанция и след това се изпращат за одобрение във ВСС.

Резултатът от цялата тази система е, че огромното мнозинство получават добри или много добри оценки. А който е с по-ниска, обжалва пред ВСС и получава завишение. Т.е. цялата бюрокрация с помощни и централни комисии тотално се обезсмисля, защото магистратите, които четат и правят някакви усилия, преди да оценяват свой колега, са малко, а тези, които все пак го правят, рискуват да си навлекат гнева му, понеже са били обективни. От цялата работа лъха на формализъм и безсмислие.



Това обаче не пречи на системата за оценяване да върви криво-ляво



Най-вече криво, защото едва ли това, което се случва в момента, може да бъде оценено положително. За да бъде направена една читава атестация, е нужен около месец. По принцип срокът би могъл да бъде съкратен, но това означава членовете на помощната комисия - съдии например - да не правят нищо друго. А това рядко се случва, тъй като в по-натоварените съдилища заседания има почти всеки ден. Който е влизал в съдийски кабинет в столично съдилище, е виждал натрупаните папки и може да се сети за какво става дума. И така, един съдия освен за ежедневните си ангажименти трябва да отдели време и за да проучи работата на колегата си, когото ще оценява. "Всичко е въпрос на проучване, но и при добро желание от страна на съдиите е трудно, защото няма време. Това е една от причините да се подхожда формално", казва Иванова. Този подход се състои предимно в гледане на количеството, а не на качеството. В случая на съдиите последното значи, че гледат дали колегата им спазва стриктно сроковете - да речем за написването на мотивите към една присъда, който по принцип е едномесечен, но често се нарушава. "Срокът е решаващ, не се обръща внимание на качеството", казва съдия Иванова. Оттук насетне следва, че когато една атестационна комисия обръща внимание единствено на сроковете, тя почти със сигурност ще пропусне, че въпросният магистрат може да е бил по-сериозно натоварен от колегите си или пък има друга причина за забавянето, независеща от него.

Съдиите маркират и друг проблем. Според сегашната система ВСС е крайният съдник за оценката на магистрата. Там обаче често се случва работата на я съдия да бъде оценявана от наказателен или обратното и това повдига въпроса доколко е справедливо. "Проблемът с гражданските и наказателните съдии е преекспониран", твърди Итова. Според нея всеки магистрат може да придобие представа за работата на колегата си, след като види сроковете и натовареността му, а плюс това в комисията има специалисти и по наказателно, и по гражданско право.



"Досега над 90% от оценките бяха "много добри",



но вече има и много, които са "добри". Наскоро имаше и задоволителни оценки и те не бяха протестирани", казва председателят на атестационната комисия към ВСС Милка Итова. Тя обаче очертава друг проблем, който сериозно пречи магистратите да получават оценки, отговарящи на реалността. В момента не всички комисии попълват атестационните формуляри по еднакъв начин и така на практика излиза, че в системата липсва дори единен начин за оценяване, а какво остава за тежест на самата оценка. Според Итова този проблем може да се реши, като съветът попълни коректно един от тези формуляри и го изпрати на всички за образец. Защо обаче този състав на ВСС, който встъпи в длъжност през октомври миналата година, досега не е направил нещо толкова елементарно, не е ясно. Проблемите с атестационните формуляри ще бъдат обсъждани в края на този месец и най-вероятно след това ще се предприемат някакви стъпки. По-сериозно раздвижване може да се очаква към началото на лятото. "Това не може да стане веднага и на момента. За шест месеца технически се заровихме в проблемите", казва Итова.

"Няма единен стандарт. Формално, по места всеки оценява както му хрумне", казва и Иванова. Според нея тук има и друг проблем. В по-малките съдилища неминуемо роля играе и личното предпочитание на магистрата, пишещ оценки. В големите градове това е доста по-трудно, но извън тях субективността е неизбежна. Според нея трябва да се търси цялостна реформа на сегашната система, за да се постигнат някакви позитивни резултати. Подобна идея бе предложена на правосъдното министерство от Съюза на съдиите в България в края на миналата година. Според нея трябва да се премахнат сегашните помощни атестационни комисии и да се премине към централизирано звено, което да се занимава с това. Членовете на тази централна комисия трябва да се избират от магистратските среди и да имат мандат, например едногодишен. През това време няма да се занимават с магистратска работа, а само с атестиране на колегите си. "Министерството на правосъдието каза, че това не е приоритет, защото няма пари", обяснява Иванова. Итова също смята, че това е основният въпрос, защото ако се пристъпи към такъв вариант, трябва да се намерят средства за командировки на магистратите, а също и за възнаграждения. В крайна сметка, докато някой не реши да се захване с тази не много популярна част от магистратския живот, ситуацията ще остане както сегашната. Хора с дела, които се броят на пръстите на едната ръка, ще стават шефове, а такива без познания ще решават човешки съдби.



8
2351
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
09 Април 2013 20:34
Такава ни е Конституцията - тъпа, според която вместо обществото да дава оценка на тези на които плаща и да ги избира, те сами си се избират, дават си оценки, заплати, "отчитат се" пред съвеста си и небесата, пък се и карат на обществото, като им иска отчет.

---
дистанционен парламент
09 Април 2013 22:46
Ето един вариант - 5% от съдиите, тези с най-ниски оценки - да бъдат уволнявани Заради несправяне с работата Така и не само формално съдебната система ще дръпне. Ако тия с последните оценки са много - ами тогава с томбола - който изтегли късата клечка - аут. Aко всички имат отлични оценки - значи всички в кюпа и 5% случайно избрани аут.
09 Април 2013 23:20
А не е ли по-добре, след като ние им плащаме заплатите и те работят на думи за нас, ние да им даваме оценки и ние да ги назчаваме и уволняваме.
Какъв е този конституционен идиотизъм - ние имаме задължение да им плащаме, а те да правят каквото си искат. Онзи ден съвсем авторитетно НПО искаше да им провери дали наистина делата се разпределят на случаен принцип и тези олигофрени от снимката ги изгониха. Все едно този ВСС им е бащиния. Като искат да се отчитат пред себе си да си правят частен бизнес.
09 Април 2013 23:46
Винаги ме е дразнело,че по отношение на тези хора упорито се употребява термина "магистрат".За да бъдат магистрати,трябва да бъдат избирани от народа.Реално това не са магистрати,а по-скоро назначени слуги(министри).Ако някога се стигне до нова конституция,магистратският им суверенитет непременно трябва да бъде отнет!Голяма част от тази пасмина са си "абсолютни престъпници",както обича да казва един "магистрат"!
10 Април 2013 00:05
Щото народните представители не ги избирате. Ха да видим какви ще изберете на дванадесети идния месец! Аман от конституционалисти в тоя форум....
10 Април 2013 00:22
Що така бе несериозен?Да не би според теб,т.нар."магистрати"да са много по-добри от народните представители,а ние "конституционалистите"несправедливо да ги клеветим?Защо се ядосваш толкова на предложение за промяна?
10 Април 2013 08:54
същата боза е и в юридическите факултети, всичките им студенти са все отличници а законите дето коват... добре че не са мостове
10 Април 2013 10:42
НЯМА НИЩО ПО-СЕКРЕТНО ЖЪЛТО И МАРГИНАЛНО-ИНТЕРЕСНО ЗА БЪЛГАРСКАТА СЪДЕБНА СИСТЕМА ОТ... ИСТИНАТА

"Огромна част от магистратите получават добри или много добри оценки в атестациите, а в същото време ВСС назначава по команда, а не по качества."

И два въпроса по допирателната:

- Кой е работодателя на Конституционния съд?

- И с к'во Анастас Анастасов ще си заработва заплатата в КС?

- След като той няма нищо общо, нито с теорията, нито с практиката на конституционното право и право прилагане, а и "лигитимиращото" (делигитимиращото) Го образование и манталитет на правоприлагащ "юрист" е от... "Магнаурската академия" (ПУЦ-а в Симеоново)!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД