:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,716,638
Активни 654
Страници 1,541
За един ден 1,302,066
МЕДИИ

Да се абонираш... за журналист

В Холандия вече се предлага такава платформа, създадена от фалита на популярен безплатен вестник
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Според авторите на новия модел новинарска агенция хората предпочитат журналист, чиито статии познават добре пред анонимните труженици зад микрофона.
"Това си е моето малко магазинче - това ми харесва в него. Аз си решавам какво да пусна - все едно си имам собствен вестник". Арнолд Карскенс говори за канала си в новата холандска агенция De Nieuwe Pers (Новата преса). Срещу 1.79 евро на месец читателите могат да се абонират за него и да четат военните му репортажи и разследвания на военнопрестъпници. Не ви интересуват военнопрестъпниците? Тогава имате богат избор от други журналистически канали на всякакви теми - от игри до сексология през околна среда, еврокриза и даже отделни държави като Франция и Германия.

De Nieuwe Pers се появи наскоро в Холандия като онлайн платформа за журналисти на свободна практика. Потребителите плащат 4.49 евро на месец за достъп до цялото съдържание чрез приложение или на самия сайт. Но това, което отличава замисъла от другите, е възможността да плащаш за конкретен репортер срещу 1.79 евро на месец.

"Новините са вече по-персонализирани - обяснява Ален ван дер Хорст, главен редактор на De Nieuwe Pers, - хората се интересуват много повече от личното мнение, убежденията, прозренията на определен журналист, когото познават и комуто имат доверие, отколкото от анонимен човек, който пише за голямо издание."

Карскенс потвърждава това, като подчертава, че



личният стил е ключов



за този бизнес модел. "Хората ме четат, защото имам ясно оформено мнение, основано на 32-годишен опит във военната журналистика - обяснява той. - Тази платформа работи чудесно за журналисти с ясно изразен характер. Но не е приложима за средностатистическия роб на бюро".

Ван дер Хорст също смята, че да се абонираш за журналист е по-честно спрямо читателите, отколкото да предлагаш абонамент за цяло издание. "Като се абонираш за вестник, получаваш целия пакет. Даже и



да изхвърляш спортните страници,



те ти се полагат. Докато с този модел решаваш сам: това искам да прочета, затова ще платя само за него, няма да плащам за неща, които не чета".

Естествено, метафората не е съвсем точна, защото в De Nieuwe Pers не се плаща на тема, а на журналист. Оттам нататък авторът има пълен контрол върху съдържанието на канала си ("стига да е от правилната страна на закона", вметва Ван дер Хорст). Макар че всеки от журналистите се специализира върху определена тема или пък на териториален принцип, това не го ограничава, нито пък има квоти за публикуване на материали. С тази свобода за читателя има и известна доза непредсказуемост.

"Аз се занимавам с разследваща журналистика, така че понякога не публикувам нищо в продължение на седмица-две - обяснява Карскенс. - Но като се абонират лично за мен, хората подкрепят този тип работа с продължителни разследвания."

До края на 2013 г. журналистите



ще получават целия доход,



генериран от каналите им, което включва всички покупки през онлайн магазина за приложения на "Епъл". От следващата година обаче De Nieuwe Pers ще започне да събира 25% комисиона. Агенцията вече събира 25% такса от колективния абонамент, като останалите пари се поделят поравно между индивидуалните автори.

През първите няколко седмици от съществуването си De Nieuwe Pers продава около 2000 абонамента. 40% от тях са за канали на индивидуални журналисти, останалите са за пълната колекция. В самото начало обаче съотношението е било 20:80. Макар че платформата не започва от нулата. Сайтът всъщност е наследник на De Pers - популярен безплатен вестник, който спря да излиза през март 2012 г. Голяма част от авторите на De Nieuwe Pers идват от този вестник.

"След като ни затвориха, се вдигна много шум и читателите започнаха да ни убеждават, че са готови да плащат за нас - казва Ван дер Хорст. - Страхотно е, че хората са готови да плащат за онлайн издания. В това има още много съмнения и на много места все още не смеят да въведат такса за ползване. Но тя работи. И хората са готови да плащат, ако получават стойностен продукт срещу парите си."

Макар че ръководството казва, че 2000 абонати отговарят точно на



първоначалната стратегия



на De Nieuwe Pers за 2013 г., не се иска математически гений, за да се види, че те няма как да стигнат за издръжката на 17 репортери и малък редакторски екип. При сегашните нива на заплащане и разпределяне на парите 2000-те абонамента генерират малко над 100 000 долара годишно. В краткосрочен план собствениците не се тревожат за приходите. Компанията успява да продава част от технологиите, които разработва, и благодарение на ниските разходи за издръжка сметките са покрити до края на 2014 г. Освен това авторите имат пълната свобода да публикуват материали и другаде. Един-двама вероятно ще изкарат приличен доход тази година, но в близкото бъдеще това не е голямата амбиция на собствениците на сайта.

Към момента целта на собствениците е да разработват нови продукти. De Nieuwe Pers скоро ще започне да предлага тематични пакети, а също и пакети от пакети - това е тяхната версия на цял вестник. Освен това се разширява и колекцията журналисти, за да се покрие по-широка тематика.

Карскенс към момента е единственият автор, който е избрал да пише ексклузивно за De Nieuwe Pers и е много щастлив, че се радва на пълна свобода по отношение на съдържанието на канала си. "Така можеш да бъдеш по-близък до читателите си. Те ти стават като приятели", разказва той. Но признава, че има и един недостатък: "Никога не можеш да излезеш в отпуск. Винаги усещаш тежестта на отговорността, че трябва да дадеш нещо на абонатите си".
1683
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД