"Това е проблема, щото са и европейски пари", обобщи бившият премиер Бойко Борисов неволите на висшата крадлива клика. Откровението дойде миналия петък от подслушан негов разговор с бившия земеделски министър Мирослав Найденов и с подалия малко след скандала оставка градски прокурор Николай Кокинов. С други думи, ако бъдат окрадени само български пари, не е проблем, но е бъркано и в европейския джоб. Може да се стигне до разобличение...
"Простият човек и на Великден си е прост", казва народът, сякаш визира гафовете на бившите управляващи в навечерието на Великден и задаващите се избори на 12 май. Правителството на Борисов се обслужи с европейските фондове, като напазарува свръхмодерна подслушвателна техника с шенгенски пари и веднага злоупотреби с нея. Гафът не е само в нейното неправомерно използване, за което държавата може да бъде наказана да върне получените суми, но преди всичко в саморазобличаването на бившите управляващи чрез незаконните записи, че са се държали като апаши, преоблечени като стражари.
Който шантажира със СРС, от СРС си пати,
ще разказват след време на внуците си старите гербери, ако сегашните скандали им послужат за поука. Борисов и неговият подгласник Цветан Цветанов люто критикуваха предшественика си Сергей Станишев, че до средата на 2009 г. е усвоил само 26% от "Инструмента Шенген", възлизащ на 129 млн. евро, от които за техническа подготовка бяха 11 млн. евро. Година и половина по-късно кабинетът "Борисов" рапортува, че е усвоил 100% от парите и се е подготвил за Шенген. Именно през този период е закупена подслушвателната техника на стойност 750 000 евро. Както в цялостното усвояване на парите, така и в специфичната покупка на техника за слухтене Станишев само е дал пример на Борисов. Дни преди да напусне поста си през юни 2009 г. той е поръчал чрез "Инструмента Шенген" Система за прихващане на GSM комуникации за 344 хиляди евро. Борисов е наредил да се плати системата от еврофондовете и е удвоил поръчката, защото му се е видяла малка за неговите нараснали потребности. Самата покупка не е нарушение на европейските правила, защото е оправдана с нуждата да се следят трафикантите на хора, потенциалните терористи и други бандити, които са заплаха за общото европейско пространство след падането на вътрешните граници.
Дотук двамата бивши премиери не са сторили нищо лошо. Лошото става, когато Борисов си дава сметка, че "Инструментът Шенген" може и да не проправи път на държавата към шенгенската зона, но самият той може да го използва като личен инструмент за контрол над своите противници и подчинени. Не е чудно, че Станишев пръв подаде сигнал до прокуратурата за злоупотребата с тази техника. Той пръв е бил наясно с нейните възможности, макар че нито я е използвал, нито е показвал намерение да я използва за цели извън шенгенската подготовка на България. Каквито и грехове да му се приписват от неговите наследници, поне не са го обвинявали в мутромилиционерщина. Все пак те трябваше да се държат на дистанция от него, а не да го признават за свой.
Зад едно нарушение може да се крие друго, по-голямо
Нерегламентираното подслушване е нарушение на основни граждански права в демократичната държава. Заради него България може да бъде изправена да отговаря пред Европарламента. На първо време с темата ще се занимае Комисията по гражданските свободи, правосъдие и вътрешни работи (ЛИБЕ), която на 7 май ще гласува дали да насрочи дебат с всички "екстри" - назначаване на докладчик, разследване на положението в България, докладване и евентуално препращане на въпроса в пленарна зала. Процедурата би била неприятна, но държавата ще трябва да е доволна, ако всичко приключи с дърпане на ушите й, че е подслушвала своите граждани.
Само че подслушването е оставило следи за други, по-тежки нарушения - например злоупотребата с европейски фондове, - заради които България може да отнесе не само критики, но и тежки финансови санкции. От изтеклия запис става ясно, че Борисов сипва сол в една от най-лютите рани на Мирослав Найденов. Когато на 12 февруари в. "Сега" написа "ОЛАФ разследва земеделския министър за злоупотреба с евросредства", Найденов скочи като ужилен: "Не ме разследват в Брюксел". Истината е, че Европейската служба за борба с измамите постави под лупа не лично него като физическо лице, а два съмнителни договора за финансиране с европари на министерски любимки, по които министърът е възложител. Става дума за 50 000 лв. за популяризиране на Програмата за развитие на селските райони във Facebook и Twitter и други 50 000 лв. за публикуване на информация в интернет форуми в продължение на година. Поръчките бяха обявени през 2011 г. и бяха спечелени от фирми на бивши земеделски пиарки.
Разследваните злоупотреби са нищожни в сравнение колосалните суми, минали през ръцете на Найденов и правителството на ГЕРБ. Стрували си да ти изгори шапката заради стотина хилядарки, когато си въртял милиарди? ОЛАФ по принцип не разследва злоупотреби със земеделски фондове за по-малко от 500 000 евро, за да не затлачва механизмите си с прекомерно много дела. Казусът с договорите на Найденов обаче е привлякъл вниманието на европейската контролна служба, защото е бил сигнал за лековато раздаване на европари, което би могло да води и към по-тежки нарушения. "Това е проблема, щото са и европейски пари. Върху това се концентрирай", съветва Борисов бившия си министър, с което му показва, че е по-обигран.
"На тях им ги спираха, на мен ми ги пуснаха",
хвалеше се през недовършения си мандат Борисов, сравнявайки се с тройната коалиция на Станишев и нейния най-голям провал - замразяването на европейското й финансиране заради злоупотребите с преприсъединителните фондове ИСПА (пътната афера "Батко и братко") и САПАРД (земеделската афера "Николов и Стойков"). Бившият премиер много държеше да се знае, че се ползва с доверие там, където неговите предшественици предизвикаха подозрение. Европа му служеше като щемпел за честност. Щом му отпуска пари, значи му вярва, че не краде, и подмятанията в България за чудовищно обогатяване от властта лично на него и приближените му увисваха като чисти злословия.
Правосъдието в държавата е парализирано от зависимости, които са омотали с лепкава мрежа всички, докоснали се до властта - от записите личи как прокурор общува свойски с разследван бивш министър, а бившият премиер реди пъзел кой, как и от кого е препоръчан за един или друг пост. Затова България бе окрадена безнаказано поне за две поколения, без никой да се почувства нито гузен, нито заплашен от възмездие. Най-прочутите бандити дори не крият колко много са награбили.
Единственият пробив в общата омерта би могъл да дойде отвън и Борисов добре се е ориентирал откъде да се пази. Българското - кучета го яли, но не пипай европейското, за да не изгориш за едното нищо. Незабавното изхвърляне на Найденов от неговия най-близък кръжец е показател от какво се страхува най-много бившият премиер: да не бъде разобличен за далавера с чуждестранни пари, че тогава колкото и "приятели" да има навън, светът ще му се види тесен.
|
|