:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,070
Активни 707
Страници 19,635
За един ден 1,302,066
Развръзка

Турското правосъдие е безкомпромисно срещу опетняването на туризма

Четирима измамници бяха осъдени на по 90 години затвор заради смъртта на петима руски туристи, натровени с фалшив алкохол
СНИМКА: www. dailymail.co.uk
За чуждестранните туристи курортът Бодрум крие и опасности, които турските власти се стремят да сведат до минимум.
Турция осъди четирима души на по 90 години затвор заради смъртта на петима руски туристи, натровени с фалшив алкохол. Други трима получиха значително по-леки присъди - по 7 и половина години затвор.

Самото престъпление бе извършено преди две години - на 27 май. Тогава две местни туристически фирми организираха веселба на кораба "Орхан 5" с нощна разходка в морето край курортния град Бодрум. Поканени били 60 служители на туристически фирми, гидове и туристи от Русия, Гърция, Полша, Казахстан. На кораба имало бар с алкохол, който според свидетели се леел на воля и можел да стигне за още 20 такива купона. Пред руското издание "Лайф нюз" (Life News) участничката във веселбата Анастасия Лавренко сподели, че гостите платили по 50 долара и на всеки били предлагани между 10 и 12 коктейла, уиски и кола. "Понякога алкохолът изглеждаше твърде силен, но тогава си мислех, че барманът просто е налял твърде много уиски, и аз не отдадох никакво значение на това".

Но още на следващия ден много от участниците в нощния круиз се почувствали зле - прилошаване, повръщане, виене на свят. От тях 22 руски граждани постъпили в местна болница. Диагнозата на лекарите била натравяне с некачествен алкохол. Но лекарите се оказали безсилни в пет от случаите, четири млади жени и един мъж, всичките на възраст от 22 до 28 години, умират. Причина за смъртта им се оказал метилов спирт във фалшивото уиски "Мистър Бърдън" (Mister Burdon).

Тъй като инцидентът хвърли сянка върху турски туризъм, властите са се заели енергично да открият и накажат виновниците. Между другото в случая бе замесена и България със спекулацията, че бутилките с фалшивия алкохол били внесени от нашата страна. Истината обаче се оказа съвсем друга. Следствието установило, че съдържанието на метиловия спирт в убийственото фалшиво уиски било



три пъти повече от допустимото



Отделно 52 бутилки с фалшива водка "Мистър Бърдън" бяха открити в друг кораб на същата фирма, организирала фаталната веселба. Всъщност разследващите започнали да разплитат случая от показанията на арестуваните собственици на яхтата, братята Ондер и Фатик Кабакчи. Те купили 52 бутилки "Мистър Бърдън" за вечеринката, част от които била изконсумирана. И макар че успели да изхвърлят неизползваните бутилки в морето след гръмването на скандала, те все пак признали от кого и откъде са купили фалшивия алкохол. Разследващите тръгнали по следите и така стигнали до виновниците и до разплитане на мрежата за търговия с опасната стока. Фалшивият алкохол бил внесен от Северен Кипър, а местният жител Илкер Атаджан го бутилирал в нелегален цех, използвайки фалшиви етикети и бандероли. След това стоката попаднала в регистрираните в Анкара компании "Бирлик Гида" и "Наз Ичеджек", които пласирали на пазара 12 000 бутилки.

Първоначално били задържани и разпитани 11 лица, но в крайна сметка заподозрени останали осем - сред тях са Илкер Атаджан, служители на фирмите, отговорни за внасянето и пласирането на фалшивия алкохол, ръководителят на фирмата, организирала вечеринката, двамата братя, барманът и служител на кораба.

Следствието продължи 4 месеца и през октомври 2011 г. делото бе внесено в Съда за сериозни престъпления в град Мугла, административен център на едноименната средиземноморска провинция, в която се намира курортът Бодрум. Делото започва пет месеца по-късно - през март 2012 г. Обвинението категоризира деянието



като предумишлено убийство



Турското аграрно ведомство вече е обявило въпросното уиски за опасно и според обвинението заподозрените лица са били длъжни да знаят това. Но се пренебрегнали предупреждението на ведомството поради печалбарски причини. Затова държавният прокурор на провинцията Уфук Улутюрк поиска доживотни присъди за обвиняемите. Всъщност това не бе изненада, още в хода на следствието се появиха прогнози, че ще бъде отправено именно такова обвинение.

Съдебният процес продължава 14 месеца, преминава без особени усложнения и перипетии. В съда са представени медицинските заключения за смъртта на петимата туристи, както и иззетите бутилките с фалшива водка от компанията организатор. Отделно обвинението представя доказателствата на следствието как опасната напитка е стигнала до увеселителния кораб, а тези доказателства са всъщност показанията на арестуваните. Адвокатите им нямало как да ги опровергаят.

Но присъдата не повтаря прокурорското искане. Четирима от обвиняемите получиха по 90 години затвор - това са лицата, свързани с вноса, обработката и пласирането на опасната стока. Разбивката на присъдата им гласи, че трябва да лежат по 16 години за всеки от петимата починали руснаци и по още 7 месеца затвор за всеки от оцелелите пострадали, които са лежали в болница. Други трима отнесоха по 7 години и половина затвор - сред тях са братята - собственици на яхтата, и барманът. Напълно оправдан обаче бе служителят на кораба.

90-те години присъда означава осъдените да лежат зад решетките, докато са живи. Но това все пак е по-лека присъда от доживотната, каквато няма произнесена, и нищо чудно след 10-15 години този факт да се използва и присъдите да бъдат намалени.

Случаят все пак не още не е приключил. Според Рухитин Кадер, турския адвокат на една от жертвите, делото ще бъде изпратено в съдебна комисия към Върховния съд в Анкара. Ако тя върне делото за преразглеждане, но решението й не бъде прието от първоинстанционния съд, делото ще бъде разглеждано от пленум на Върховния съд. По думите на Рухитин Кадер една година може да отиде за разглеждане на делото от Върховния съд. Във връзка със съдебното решение турският зам.-министър на културата и туризма Озгюр Озаслан заяви пред агенция РИА "Новости", че то



"ще стане добър урок за всички онези,



които се занимават с незаконна дейност. Надяваме се, че то ще послужи като предупреждение за престъпниците, които са готови да рискуват живота на хората заради пари, и че ще пресече тази дейност". Той отбеляза също, че още от първия ден на трагедията министерството и всички заинтересовани турски ведомства са положили всички усилия да затегнат контрола върху приготвянето и пласирането на фалшивата алкохолна продукция. "Работим особено тясно с Федералната агенция по туризма на Русия за разработването на мерките за сигурност на туристите", посочи той.

Трагичният случай даде повод на турските власти да предприемат акции срещу фалшивия алкохол в южните курортни градове. При такава акция през април 2012 г. в Бодрум и Адана полицията попадна на 9000 бутилки и един тон фалшив алкохол в бидони. Тя откри и 771 литра етилов и 625 литра метилов спирт, а също голямо количество фалшиви бандероли и счетоводни документи. На арестуваните лица бяха предявени обвинения.

При операциите обаче полицията попадна и на други нарушения - търговия с хора и сутеньорство. Арестувани бяха 58 души, сред които 30 жени от Русия, Украйна, Молдова, Туркменистан и Турция, оказвали сексуслуги.

И България е замесена в търговията с фалшив алкохол в Турция. През септември 2012 г. полицията в Истанбул разби канал за производство и продажба на алкохол менте. Тогава в две луксозни вили бе открит склад с големи количества различни видове алкохол, чист спирт, фалшиви етикети и бандероли. Една част били доставени нелегално именно от България. Всъщност иззети са 200 000 фалшиви бандероли и опаковки от България, 63 кашона готова продукция, 13 варела алкохол и 100 хиляди празни бутилки. Задържани бяха четирима български и петима турски граждани. Групата доставяла алкохола в Мугла, Бодрум, Анталия и Измир. Подготовката на процес срещу тях е в пълен ход.

СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Премиерът Реджеп Ердоган, който е пълен въздържател, е вдъхновител на приетия наскоро антиалкохолен закон, който според специалистите е най-драстичната мярка по въпроса, предприемана някога от републиканска Турция. Забранява се рекламата на алкохолни напитки и бира по парковете, въвеждат се ограничения за продажбата на алкохол в градовете и по курортите, а етикетите на бутилките ще трябва да бъдат снабдени с предупредителни надписи, подобни на тези по цигарените кутии. Глобите варират от 4200 до 42 000 евро.
СНИМКА: www. todayszaman.com
Една от натровените участнички във веселбата при транспортирането й в местна болница.
3
2867
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
28 Май 2013 20:54
А у вас как е? "Срам ме е, че съм българин, циганин да бях се родил!" - Стефан Стамболов.
29 Май 2013 01:17
в Бодрум и Адана полицията попадна на 9000 бутилки и един тон фалшив алкохол в бидони. Тя откри и 771 литра етилов и 625 литра метилов спирт,


Това е абсолютна щуротия, НЯМА хотелиер и бизнесмен по целия свят, който да унищожава клиентите си, от които печели. Напротив, той иска да ги умножава. Тези 625 литра метилов спирт ако не са грешка в превода, са невероятна глупост! Те са достатъчни за физическото унищожение на повече от 100 000 човека и просто не може да е вярно.
30 Май 2013 06:44
Понеже всяка година стават подобни произшествия ,много руски туристи бягат от турция.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД